آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید چیست ؟

آزمایش تیروئید نوعی آزمایش است که برای تشخیص درست عملکرد غده تیروئید با اندازه گیری میزان هورمون های تیروئید در خون استفاده می شود. نمونه گیری این خون از ورید بازوی شما انجام می شوند. این آزمایش به تشخیص بیماری های غده تیروئید کمک می کند.

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در قسمت جلویی گردن شما قرار دارد. وظیفه آن تولید هورمون های تیروئیدی است که در جریان خون شما حرکت می کند و بسیاری از جنبه های متابولیسم بدن شما از جمله دما، وزن و انرژی را تنظیم می کند.

آزمایش تیروئید توسط خون گیری انجام می شود. برای انجام آزمایش نیاز به ناشتا بودن نیست. البته بعضی پزشکان معتقدند که بهتر است برای انجام آزمایش تیروئید ناشتا باشید. بهتر است در این خصوص با پزشک مرتبط خود مشورت کرده و دستورالعمل‌ های لازم را رعایت کنید. این غده در جلوی گردن و زیر حنجره قرار دارد.

شما به راحتی می توانید با یک کلیک در آزمایشگاه آرامش ثبت درخواست آزمایش در منزل برای آزمایش HPV را انجام دهید. خبر خوب اینکه بدون پرداخت هزینه ایاب ذهاب و کاملا رایگان !!! بی نظیره نه ؟ همین حالادرخواست بده تا نزدیک ترین نمونه گیر ما به آدرس شما جهت انجام اقدامات لازم مراجعه نماید. نتیجه آزمایش خود را نیز به صورت آنلاین از بخش جواب دهی آنلاین مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام خدمات آزمایش در منزل و اطلاع از قیمت پکیج های آزمایشگاهی می توانید بر روی دکمه زیر نیز کلیک نمایید.

نقش تیروئید در بدن

تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در پایین گردن، غده تیروئید دو هورمون اصلی می سازد: تیروکسین (T-4) و تری یدوتیرونین (T-3). این هورمون ها روی هر سلول بدن تاثیر می گذارند. آنها از میزان استفاده بدن از چربی ها و کربوهیدرات ها حمایت می کنند. آنها به کنترل دمای بدن کمک می کنند. روی ضربان قلب تاثیر دارند. و به کنترل میزان پروتئین بدن کمک می کنند.

تیروئید به عنوان یک غده درون ریز و کوچک در بدن وجود دارد که حالت پروانه ای داشته و در قسمت جلوی گردن قرار می گیرد. وظیفه این غده رشد بدن و تنظیم متابولیسم سلول های بدن می باشد که این وظایف را با ترشح هورمون ها انجام می دهد. زمانی که غده تیروئید نتواند هورمون ها را به درستی ترشح کند فرد دچار پرکاری و یا کم کاری تیروئید می شود به این ترتیب انجام آزمایش تیروئید بسیار مهم بوده و باید بتوانید این موارد را تفسیر کنید.

یکی از انواع آزمایش هایی که برای تیروئید انجام می شود آزمایش TSH می باشد. در این آزمایش میزان هورمون های تیروئیدی که شامل کلسی تونین T4 و T3 است اندازه گیری می شود. با استفاده از اعدادی که توسط این آزمایش به دست می‌آید می توان میزان هورمون ها را تفسیر کرد. وظایف هورمون هایی که از تیروئید ترشح می شود کنترل میزان سوخت و ساز در بدن می باشد که این هورمون می تواند تمام اعضای بدن را تحت تاثیر قرار دهد. یکی دیگر از هورمون هایی که در ازمایش TSH اندازه گیری می شود، تی اس اچ می باشد. این هورمون وظیفه کنترل کردن غده تیروئید را داشته و از هیپوفیز ترشح می شود.

نقش مهم هورمون های تیروئیدی

آزمایش TSH تیروئید چیست ؟

اگر آزمایش تیروئید داده باشید قطعا با واژه TSH آشنایی دارید. عددهایی که در این آزمایش بررسی می‌شوند میزان کم یا زیاد بودن هورمون ها را برای شما واضح تر می کند. در حالت نرمال باید TSH بین 0.4 تا ۵ باشد و در افرادی که باردار هستند کمی پایین تر خواهد بود یعنی بین 0.4 تا 4 می باشد. اگر هورمون های تیروئیدی در خون شما کم باشد بدن این کمبود را تشخیص داده و غده هیپوفیز TSH ترشح می کند و باعث تحریک غده تیروئید و ترشح هورمون های تیروئیدی می شود این اتفاق در موارد عکس نیز رخ می دهد به طوری که اگر هورمون های تیروئیدی بیش از حد معمول ترشح شوند غده هیپوفیز تی اس اچ کمتری ترشح کرده و باعث می شود که غده تیروئید در ترشح هورمون ها کنترل شود.

تفسیر جواب آزمایش تیروئید

اگر شما آزمایش تیروئید را انجام داده اید و می خواهید آن را درون منزل تفسیر کنید ما به شما کمک خواهیم کرد. در این قسمت می خواهیم به بررسی محدوده نرمال این هورمون ها بپردازیم تا در صورت لزوم به پزشک متخصص مراجعه کنید. در نظر داشته باشید این اطلاعات صرفاً به خاطر داشتن یک دید کلی بیمار می باشد. بهتر است جواب آزمایش خود را پیش پزشک برده و مباحث تخصصی تر را از او سوال نمایید.

کم کاری تیروئید خفیف زمانی اتفاق می افتد که T3 و T4 در آزمایش طبیعی باشد، اما میزان TSH در آزمایش شما بالاتر از حد نرمال باشد. کم کاری تیروئید همچنین زمانی اتفاق می‌ افتد که T4 و T3 درون بدن پایین بوده اما TSH در آزمایش  بالا باشد. طبیعی بودن T3 و T4 و پایین بودن TSH نیز سبب وجود پرکاری تیروئید خفیف می شود.‌ طبیعی بودن T4 و T3 و پایین بودن TSH در آزمایش نشان دهنده پرکاری تیروئید می باشد.

 اگر تمام این موارد در آزمایش شما پایین باشد نشان دهنده مشکلات غیر مرتبط به تیروئید می باشد و ممکن است مربوط به هیپوفیز و یا کم کاری تیروئید ثانویه باشد. انجام آزمایش تیروئید می تواند سبب شود تا شما با تمام این هورمون ها درون بدن خود آشنا شده و میزان آن ها را متوجه شوید. در صورت بالا و پایین بودن از حد طبیعی بهتر است به پزشک فوق تخصص غدد مراجعه کنید تا مشکل خود را بتوانید به راحتی درمان کنید.

تفسیر آزمایش تیروئید

بررسی آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید مخفف TSH می باشد. TSH هورمون تحریک کننده تیروئید می باشد که از غده ای به نام غده هیپوفیز ترشح می گردد. می توان گفت کم یا زیاد بودن این غده در بدن تاثیرات بسیار زیادی بر جای می گذارد. اگر ترشح این هورمون کم یا زیاد باشد تیروئید شما نمی تواند به درستی کار کرده و باید شما به دنبال راه‌ های درمان آن باشید. اگر‌شما با علائم پرکاری و کم کاری تیروئید مواجه شده باشید بهتر است آزمایش تیروئید را انجام دهید. ترشح زیاد این هورمون در بدن سبب بالا رفتن سطح نرمال آن درون بدن می شود. به همین دلیل هورمون تیروئید نمی تواند به میزان کافی و به اندازه در بدن تولید شده و فرد به کم کاری تیروئید.

هرگاه هورمون TSH از حد نرمال کمتر باشد، تیروئید می تواند بیش از حد در بدن تولید شده و هیپوفیز کم می شود. با کم کردن هورمون TSH این میزان تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند.‌این کار به معنی پر کاری غده تیروئید می باشد. در نظر داشته باشید اگر شما آزمایش TSH را انجام دهید باید عددی بین ۰.۴ تا ۵ نشان دهد. اگر عدد شما بالاتر یا پایین تر از این محدوده باشد نشانگر پرکاری و کم کاری غده تیروئید شما است. بهتر است در اسرع وقت و در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرده و مشکل خود را درمان نمایید.

مقدار طبیعی TSH تیروئید

برای اینکه بتوانید خودتان جواب آزمایش تیروئید تان را تفسیر کنید این قسمت را از دست ندهید. گفته شد که اگر مقدار TSH در آزمایش بین 0.4 تا ۵ باشد یعنی کاملا نرمال است و غده های تیروئید مشکلی ندارند البته در بسیاری از برگه های آزمایش میزان نرمال هورمون ها در جلوی آن نوشته شده است و کارتان برای خواندن و تفسیر کردن آزمایش راحت تر می شود. گاهی اوقات تیروئید مشکل دارد اما جواب تی اس اچ کاملاً طبیعی است که در این موارد نادر پزشک باید به بررسی های بیشتری بپردازد.

مقدار بالای TSH تیروئید

اگر میزان TSH در آزمایش تیروئید بالا باشد نشان می دهد که تیروئید نتوانسته به میزان کافی هورمون T3  و T4 را ترشح کند به این ترتیب غده هیپوفیز TSH ترشح کرده و باعث افزایش این هورمون ها در بدن شده است. افرادی که دچار تی اس اچ بالا هستند یعنی از بیماری کم کاری تیروئید رنج می برند و باید تحت نظر پزشک درمان شوند.

دلایل کاهش سطح هورمون TSH

علت ها و مشکلاتی وجود دارند که سبب می شوند هورمون های موجود در آزمایش تیروئید کاهش پیدا کرده و پایین تر از محدوده طبیعی باشند. به عنوان مثال انواع تومور ها می توانند این مشکل را به وجود بیاورند. مصرف بیش از حد سیگار، کم کاری تیروئید ثانویه، پرکاری تیروئید اولیه، بیماری گریوز، التهاب تیروئید، بیماری پلامر یا گواتر سمی، وجود کیست یا ندول در غده تیروئید، مصرف بعضی از داروها مانند آسپرین، هپارین، دوپامین، لوودوپا و… جزو مواردی می باشند که می توانند بر روی میزان این هورمون اثر افرادی که مبتلا به چاقی هستند و از فعالیت های بدنی دور شده اند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشند. در این دیابت برخلاف دیابت نوع یک سلول ها انسولین تولید می کنند اما دیگر بدن نمی تواند از آن ها استفاده کند به این ترتیب گلوکز در خون بالا رفته و فرد دچار دیابت می شود. معمولاً ۹۰ درصد افراد به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند آزمایشاتی که برای تشخیص این نوع دیابت استفاده می شود شامل هموگلوبینa1c، قند خون ناشتا و قند خونه تصادفی می باشد که این موارد در بالا به صورت کامل توضیح داده شده اند.

علائم کم کاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • حساسیت بیشتر به سرما
 • یبوست
 • پوست خشک
 • افزایش وزن
 • صورت پف کرده
 • صدای خشن
 • مو و پوست درشت
 • ضعف عضلانی
 • درد عضلانی، حساسیت و سفتی
 • سیکل های قاعدگی سنگین تر از حد معمول یا نامنظم هستند
 • نازک شدن موها
 • کاهش ضربان قلب که برادی کاردی نیز نامیده می شود
 • افسردگی
 • مشکلات حافظه

 

تمام آزمایشات مورد نیاز تیروئید

آزمایش های مورد نیاز بیماری تیروئید

نام

نام آزمایش

1

تریودوتیرونین

T3

2

تیروکسین

T4

3

هورمون تحریک کننده تیروئید

TSH

4

تری یدوتیروزین ازاد

Free T3

5

تیروکسین آزاد

Free T4

6

آنتی بادی تیروئید پراکسیداز

Anti TPO

7

برداشت تری یدوتیرونین

T3-up

8

آنتی‌بادی ضدتیروگلوبولین

Anti -Tg

9

تیروگلوبولین

Thyrogolobuli

10

کسیم

Ca

11

فسفر

P

چه زمانی افراد باید آزمایش تیروئید بدهند

 • بیماری های مربوط به غده تیروئید مانند سایر بیماری ها دارای علائم اولیه می باشد بهتر است اگر در شما نیز این علائم وجود داشت نسبت به انجام آزمایش به پزشک مراجعه کنید. نشانه هایی وجود دارد که افراد با دیدن آن ها متوجه می شوند که باید آزمایش تیروئید را انجام بدهند. به عنوان مثال متورم شدن گردن، کلسترول بالا، پوکی استخوان، سقط جنین،‌ کاهش میل جنسی در بانوان، دوره قاعدگی نامنظم و غیرطبیعی، تپش قلب به صورت نامنظم و … جزو علائمی می باشند که در صورت رخ دادن افراد باید در سریعترین زمان ممکن آزمایش دهند. افرادی که سیگار می کشند نیز بهتر است به صورت دوره ای و مرتب آزمایش تیروئید را انجام دهند. افرادی که مبتلا به اختلالاتی مانند اختلالات خود ایمنی و دیابت نوع ۱ هستند، افرادی که دچار سابقه خانوادگی در زمینه اختلالات تیروئید می باشند و یا افرادی که سابقه اختلالاتی مانند گواتر و جراحی برداشتن غده تیروئید را دارند نیز بهتر است این آزمایش را به صورت دوره ای و مرتب انجام دهند.

علامت های مربوط به کم کاری تیروئید شامل: 

 • حساس بودن نسبت به سرما
 • مشکلات گوارشی و یبوست
 • احساس خستگی، عدم فعالیت
 • اضافه وزن و چاقی ناگهانی
 • بی نظمی در دوران قاعدگی می باشد.

علامت های موجود در پرکاری تیروئید شامل: 

 • لرزش دست ها
 • به وجود آمدن تپش قلب
 • لاغر شدن و کاهش وزن بدون دلیل
 • مضطرب بودن و عصبی بودن بیش از حد
 • مشکل در خوابیدن می باشد.

افراد باید به سلامتی خود بسیار اهمیت دهند. پس بهتر است با دیدن هر گونه نشانه ای به پزشک مراجعه کرده و آزمایش های مربوطه را انجام دهید تا در صورت وجود مشکلات درون بدن تان مشکل را در سریعترین زمان ممکن شناسایی کرده و به حل آن بپردازید. شما با این کار می توانید این مشکلات را درون بدن خود متوجه شوید و همچنین می توانید آن ها را بهتر و سریع تر نیز درمان نمایید.

علائم پر کاری تیروئید

علت پرکاری تیروئید

علائم کم کاری تیروئید

آزمایش TSH

T3(هورمون تری یدوتیرونین)

یکی از هورمون هایی که توسط غده تیروئید ترشح می شود هورمون تری یدوتیرونین نام دارد که نسبت به هورمون تی فور کمتر تولید می شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که در سنجش آزمایش تیروئید هورمون T4 مهمترین عامل در سنجش خواهد بود اما اگر میزان هورمون TSH پایین باشد و تی فور در حالت طبیعی قرار گرفته باشد، بهتر است به تری یدوتیرونین نگاهی داشته باشید. اگر این هورمون مقادیر بالایی را به خود اختصاص داده باشد پس احتمالاً شما دچار پرکاری تیروئید می باشید. این نوع هورمون می تواند بر روی سیستم سوخت و ساز بدن تاثیر گذاشته و بسیاری از اعضای بدن را تحت تاثیر قرار دهد معمولاً برنج معمولی هورمون تری یدوتیرونین  بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نانو گرم در دسی لیتر می باشد که باید به شرایط بیمار نیز توجه شود.

3 فاکتور اصلی برای بررسی T3

با توجه به اینکه یکی از هورمون های فعال در تیروئید تری یدوتیرونین می باشد سه فاکتور برای بررسی و اندازه گیری آن استفاده می شود که شامل:

T3 معکوس:

نوع معکوس تری یدوتیرونین زمانی که به گیرنده های تیروئید متصل می شود نمی تواند آن ها را فعال کند.

T3 کل:

این نوع از هورمون تری یدوتیرونین دارای T3 آزاد و متصل به پروتئین می باشد.

T3 ازاد:

نوع ازاد به صورت غیر پروتئینی یا غیر متصل به پروتئین می باشد و به عنوان فرم فعال شناخته می شود.

زمانی که آزمایش تیروئید انجام شود و هورمون تی فور پایین و تی اس اچ در حالت عادی باشد با وجود سه فاکتور گفته شده در بالا و بررسی آن ها می توانیم به مشکل در تیروئید پی ببریم. معمولاً در بعضی از افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند میزان تی فور عادی و تی تری نرمال است. اگر هورمون تی تری بالا باشد علامتی از بیماری خود ایمنی گریوز می باشد.

رنج نرمال ممکن است در هر آزمایشگاه متفاوت باشد زیرا شرایط آزمایشگاهی کاملاً با یکدیگر فرق می کنند به این ترتیب هر آزمایشگاه سعی می کند تا رنج نرمال را در برگه آزمایش درج کند تا از اشتباهات بعدی جلوگیری کند.

تیروئید

هورمون تیروکسین T4 ​چیست ؟

یکی از هورمون های مهمی که تیروئید ترشح می کند هورمون تیروکسین می باشد که بیشتر از تی تری در خون وجود دارد. هورمون تیروکسین به دو صورت از غده تیروئید آزاد می شود که شامل  T4متصل به پروتئین و T4 آزاد می باشد. در این بین تیروکسین به تری یدوتیرونین تبدیل می شود و این عملکرد می‌تواند بر روی سوخت و ساز بدن بسیار تاثیرگذار باشد.

همانطور که گفته شد هورمون تیروکسین که مخفف آن T4 است توسط غده تیروئید ترشح می شود. این هورمون نمی‌ تواند به تنهایی اکسیژن رسانی به سلول های بدن را انجام دهد. همچنین می‌ تواند به تولید انرژی درون بدن افراد بپردازد. به همین دلیل این هورمون یک ید را درون خود از دست داده و به T3 تبدیل می گردد. به این صورت می تواند کمبود تولید انرژی در بدن را به راحتی جبران کند.

در آزمایش تیروئید محدوده T4 باید بین عدد های ۰.۹ تا ۲.۴ نانوگرم در دسی لیتر باشد.پس اگر مقدار این هورمون درون بدن شما بیشتر از این محدوده باشد شما به پرکاری تیروئید مبتلا هستید. اگر مقدار این هورمون درون بدن شما کمتر از این محدوده باشد شما به کم کاری تیروئید مبتلا هستید. پس از انجام آزمایش تیروئید، اگر TSH در بدن پایین باشد اما T4 در محدوده نرمال خود قرار داشته باشد، در این مواقع پزشک به مقدار T3 درون بدن افراد توجه می‌ کند. اگر میزان این هورمون بالا باشد احتمالاً فرد به پرکاری تیروئید مبتلا است.

هورمون تیروکسین به عنوان هورمون ذخیره نیز شناخته می شود اما نمی توان از آن ها برای تولید انرژی یا اکسیژن مورد نیاز برای سلول ها استفاده کرد. زمانی که بدن به انرژی در زمان سوخت و ساز نیاز داشته باشد هورمون تیروکسین یکی از یدهای خود را از دست داده و تبدیل به هورمون تری یدوتیرونین می شود.در آزمایش تیروئید پرکار میزان هورمون تیروکسین بسیار بالا است و نشان دهنده ترشح بیش از حد از تیروئید می باشد.

وجود اختلالات در غده تیروئید

شما با انجام آزمایش تیروئید می توانید مشکلات موجود در این غده را متوجه شده و در سریعترین زمان ممکن به برطرف کردن آن بپردازید. البته مشکلات و اختلالاتی که مربوط به غده تیروئید می باشد در بعضی از موارد می‌ توانند با دارو برطرف شوند. البته در بعضی مواقع ممکن است این بیماری های جدی و خطرناک بوده و مانند سرطان باشند. اما به طور کلی شایعترین اختلالی که در غده تیروئید وجود دارد بیماری پرکاری و یا کم کاری تیروئید می باشد. 

پرکاری تیروئید به علت تولید بیش از حد این هورمون درون بدن می باشد. کم کاری تیروئید نیز به دلیل ترشح کم و ناکافی این هورمون در بدن اتفاق می‌ افتد. در نظر داشته باشید این اختلال ممکن است در هر سن و در هر زمانی به وجود آید. پس انجام آزمایش تیروئید به صورت مرتب می تواند شما را در پیشگیری از این اختلالات کمک بسیار زیادی کند. 

تشخیص مشکلات تیروئیدی از روی گردن

آزمایش تیروئید در بارداری

 در نظر داشته باشید افراد باردار باید آزمایش تیروئید را سر موقع انجام دهند. در زمان بارداری ممکن است هورمون های تیروئید با تغییرات دچار شوند و درون بدن فرد افزایش و کاهش پیدا کنند. مادری که به کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید مبتلا می شود، ممکن است خطراتی را برای جنین به وجود بیاورد. در این صورت بهتر است سریعاً به پزشک خود مراجعه کرده تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید. در نظر داشته باشید تیروئید در بارداری می تواند یک سری عوارض جبران ناپذیری برای جنین و مادر داشته باشد. مشکلات تیروئیدی می‌ تواند بر روی رشد جنین تاثیر بسیار زیادی بگذارد و سبب شود که جنین به صورت کافی رشد نکند.

تیروئید و هورمون tsh

همچنین در بعضی از موارد می تواند باعث عقب افتادگی در کودکان شود. پس مادرانی که قصد دارند باردار شوند و یا به تازگی باردار شده اند، بهتر است در سریعترین زمان ممکن به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و در زیر نظر یک پزشک متخصص آزمایش ‌های لازم را انجام دهند. افرادی که در دوران بارداری آزمایش تیروئید را انجام می‌ دهند باید هورمون TSH آن  ها در سه ماهه اول بارداری بین محدوده  ۰.۲ تا ۳.۹ باشد. در سه ماه دوم و سوم این عدد می تواند تا ۴.۱ نیز بالا رفته و طبیعی باشد.

 مادرانی که دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید می باشند پزشکان معمولا از نوزادان به دنیا آمده آن ها آزمایش تیروئید می گیرند تا متوجه میزان تیروئید درون بدن نوزاد شوند. دز آزمایش تیروئید میزان هورمون TSH در نوزادان باید بین محدوده ۵ تا ۱۰ باشد. اگر این مقدار از ۱۰ بالاتر برود باید در سریع ترین زمان ممکن به پزشک معالج مراجعه نمود تا مشکل کودک برطرف شود.

میزان TSHطبیعی در بارداری

وجود کم کاری در افراد باردار آن هم در ماه های اول باعث می‌شود تا بر روی جنین تاثیر گذاشته و منجر به عقب افتادگی فرزند شود پس بهتر است حتماً در اولین فرصت نسبت به چک کردن هورمون های تیروئیدی اقدام کنید. میزان هورمون تی اس اچ در خانم های باردار به صورت نرمال در سه ماهه اول بین 0.2 تا 3.9 نانو گرم در دسی لیتر و در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم تا ۴.1 نانو گرم در دسی لیتر متغییر بوده و کاملا نرمال و طبیعی می باشد اما بهتر است که تمامی این آزمایش‌ها زیر نظر پزشک انجام شده و شرایط تان مورد بررسی قرار گیرد.

تیروئید در نوزادان

گاهی اوقات نوزادان تازه متولد شده نیز دچار تیروئید می شوند پس بهتر است آزمایش تیروئید در نوزادان را جدی بگیرید زیرا کم کاری و پرکاری در نوزادان می تواند اثرات زیادی را در میزان رشد آن ها داشته باشد. اختلال در رشد باعث ایجاد شدن اختلالات رفتاری در کودکان می شود. زمانی که نوزاد در بیمارستان به دنیا می آید از روز سوم تا روز پنجم از خون کف پای نوزاد برای آزمایش غربالگری استفاده می شود تا اگر دچار مشکلی بود برای رفع آن اقدام شود. معمولاً هورمون tsh در نوزادان اگر بین ۵ تا ۱۰ باشد باید حتماً آزمایش را تکرار کنید و اگر بیشتر از ۱۰ باشد باید نسبت به درمان آن چاره ای بیاندیشید. بهتر است مادرانی که با کم کاری تیروئید روبرو شده اند حتماً برای مصرف دارو به پزشک مراجعه کنند زیرا این عوارض می‌تواند بر روی کودک شان نیز تاثیر گذار باشد.

کم کاری تیروئید در نوزادان

همه افراد از جمله نوزادان ممکن است به کم کاری تیروئید مبتلا شوند. اکثر نوزادانی که بدون غده تیروئید یا با غده ای که به درستی کار نمی کند متولد می شوند، فوراً علائمی ندارند. اما اگر کم کاری تیروئید تشخیص داده و درمان نشود، علائم شروع به ظاهر شدن می کنند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 

 • مشکلات تغذیه
 • رشد ضعیف
 • افزایش وزن ضعیف
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها که به آن یرقان می گویند
 • یبوست
 • تون عضلانی ضعیف
 • پوست خشک
 • گریه خشن
 • بزرگ شدن زبان
 • تورم یا برآمدگی نرم در نزدیکی ناف، وضعیتی به نام فتق ناف

هنگامی که کم کاری تیروئید در نوزادان درمان نمی شود، حتی موارد خفیف می تواند منجر به مشکلات شدید رشد جسمی و ذهنی شود.

اهمیت انجام آزمایش تیروئید برای مردان

در نظر داشته باشید انجام آزمایش تیروئید برای مردان بسیار اهمیت دارد. زیرا پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید می تواند بر روی باروری مردان تاثیرات مستقیمی بگذارد و بر روی باروری آن ها مشکلاتی را ایجاد کند. اگر فردی پرکاری تیروئید داشته باشد و بر اساس انجام آزمایش تیروئید این مشکل را متوجه شود، اسن موضوع ممکن است بتواند بر روی تولید اسپرم های او تاثیر گذاشته و اسپرم هایی فاقد تحرک کافی داشته باشد. این مسئله می‌ تواند باربری فرد را با مشکل مواجه سازد.

البته در بسیاری از موارد پرکاری تیروئید قابل درمان است و افراد می‌ توانند این مشکل را بهبود داده و به حالت طبیعی خود برگردانند. البته کم کاری تیروئید نیز می‌ تواند بر روی تعداد تولید اسپرم نیز تاثیر گذاشته و این تعداد را کم کند. پایین بودن تعداد اسپرم می تواند تاثیر مستقیمی بر روی باروری مردان گذاشته و باروری آن ها را با مشکل روبرو کند. اگر شما به یک متخصص کاربلد مراجعه کنید، در صورت تشخیص درست این مشکل را می توان با دارو درمان کرد.

افراد باید به سلامتی خود بسیار اهمیت دهند. پس بهتر است با دیدن هر گونه نشانه ای به پزشک مراجعه کرده و آزمایش های مربوطه را انجام دهید تا در صورت وجود مشکلات درون بدن تان مشکل را در سریعترین زمان ممکن شناسایی کرده و به حل آن بپردازید. شما با این کار می توانید این مشکلات را درون بدن خود متوجه شوید و همچنین می توانید آن ها را بهتر و سریع تر نیز درمان نمایید.

تفسیر سایر آزمایش های تیروئید

کلسی تونین، آنتی بادی های تیروئید، T3 آزاد و تیروگلوبولین از جمله آزمایش هایی می باشد که برای بررسی تست تیروئید انجام می شود.

میزان نرمال هورمون تیروئید در زنان و مردان

کلام آخر

غده تیروئید وظیفه ترشح دو نوع هورمون به نام تیروکسین و تری یودو تیرونین را بر عهده دارد. این هورمون ها درون خون ترشح می شوند. وظیفه این دو هورمون بهبود بخشیدن عملکرد طبیعی سلول های بدن می باشد. این هورمون ها همچنین می توانند بر روی سوخت و ساز بدن تاثیرات مثبتی بگذارند. همچنین این هورمون ها می توانند سرعت عملکرد سلول های بدن را نیز بهبود بخشیده و آن ها را تنظیم کنند.تیروئید وظیفه تنظیم کردن تنفس، ضربان قلب، دمای بدن، کلسترول، قدرت عضلات، سیکل عادت ماهانه، سیستم عصبی مرکزی و محیطی را برعهده دارد.

در مطالب بالا سعی کردیم تا در رابطه با آزمایش تیروئید و تمام جزئیات مرتبط با آن اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. آزمایش تیروئید جزو آزمایش های لازم و الزامی برای هر فرد و انسان در طول زندگی اش می باشد. شما بهتر است با دیدن هر گونه از علائمی که ذکر شد این آزمایش را انجام داده و نتیجه آزمایش را نزد پزشک متخصص خود ببرید تا بتوانید یک تفسیر درست و اصولی و علمی از آزمایش مورد نظر خود داشته باشید. پزشک متخصص غدد می تواند این آزمایش را به بهترین شکل ممکن تفسیر کرده و در صورت نیاز داروهای بسیار عالی و موثر را به شما تجویز کند. مصرف این داروها در جلوگیری و درمان کم کاری و پرکاری تیروئید می تواند کمک بسیار بزرگ به شما کند.

پس بهتر است در مصرف این داروها سهل انگاری نکرده و توصیه های پزشک را به صورت دقیق و مرتب انجام دهید. پرکاری و کم کاری تیروئید می تواند عوارض جبران‌ ناپذیری بر روی بدن افراد بر جای بگذارد. پس بهتر است با دارو درمانی این مشکلات را به حداقل رسانده  و سلامتی بدن خود را تا حدود بسیار زیادی حفظ نمایید. سلامتی یک نعمت بزرگ می باشد که افراد باید از آن مراقبت کنند. پس با انجام آزمایش‌ های روتین و مرتب می توانید از وجود مشکلات درون بدن خود مطلع شده و آن به بهترین نحو ممکن و در سریعترین زمان برطرف نمایید.

در این مقاله سعی شد تا شما را با آزمایش تیروئید، آزمایش کم کاری تیروئید، آزمایش پر کاری تیروئید، آزمایش تیروئید در بارداری، آزمایش تیروئید در نوزادان و همچنین با تفسیر آن ها آشنا کنیم. تمامی اعداد در این مقاله با توجه به رفرنس های علمی نوشته است ولی ممکن است اعداد نرمال در هر آزمایشگاه متفاوت باشد پس برای تفسیر آزمایش از همان اعداد نوشته شده در برگه آزمایش  استفاده کنید. شما می توانید از تست تیروئید آنلاین نیز بهره بگیرید تا حدودی به اعداد تقریبی هورمون های موجود در خون پی ببرید و برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید.

سوالات پرتکرار

چگونه آزمایش تیروئید راتفسیر کنیم؟

گاهی اوقات افراد فکر می کنند با در نظر گرفتن مقدار هورمون های تیروئیدی تیروکسین و تری یدوتیرونین که توسط تیروئید ترشح می شود، می توان به کم کاری و یا پرکاری تیروئید پی برد در صورتی که این تصور کاملا اشتباه بوده و باید حتماً آزمایش تی اس اچ برای اندازه گیری هورمون تی اس اچ انجام شود زیرا غده هیپوفیز هورمون را ترشح کرده تا بر روی غده تیروئید تاثیر بگذارد و باعث ترشح هورمون ها شود به این ترتیب از طریق میزان عددی تی اس اچ می توان به بیماری تیروئید پی برد.

آیا برای آزمایش تیروئید باید ناشتا باشیم؟

معمولاً طی تحقیقاتی که بر روی آزمایش تیروئید انجام شده است هیچ رفرنس علمی به غذا خوردن یا نخوردن در هنگام آزمایش اشاره ای نکرده است اما معمولاً پزشکان از افراد می خواهند تا به صورت ناشتا برای انجام آزمایش مراجعه کنند تا تداخلی در نتایج آزمایش به وجود نیاید همچنین بهتر است که شب قبل از خوردن داروهایی مانند پردنیزولون، دوپامین، آمیودارون و یدید پتاسیم بپرهیزید البته این قطع کردن دارو باید تحت نظر پزشک انجام شود.

روش های تکمیلی برای تشخیص بیماری تیروئید؟

انجام آزمایش تیروئید نمی تواند در تشخیص قطعی بیماری تیروئید کافی باشد بنابراین بیمار برای انجام تست‌های تکمیلی از جمله سونوگرافی و آزمایش خون و تصویر برداری فرستاده می شود.

انجام آزمایش تیروئید در هر آزمایشگاهی کامل و مطمئن بوده و به یک شکل انجام می شود و هزینه آزمایش تیروئید به عوامل مختلفی بستگی دارد.