لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

بهترین زمان آزمایش خون بارداری

بهترین زمان آزمایش خون بارداری
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

مقدمه: قبل از آنکه به بررسی بهترین زمان آزمایش خون بارداری و آزمایش ادرار بارداری بپردازیم بهتری است بدانید که به طور کلی تست های بارداری به دنبال هورمون خاص (گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)) هستند که فقط در طول بارداری در بدن فرد ایجاد می شود. این آزمایش‌ها می‌توانند از ادرار یا خون برای جستجوی HCG استفاده کنند. تست های بارداری خانگی که از ادرار شما استفاده می کنند رایج ترین نوع هستند. در صورت استفاده صحیح، تست های بارداری خانگی 99 درصد دقیق هستند.

  • تست‌های بارداری خانگی معمولاً بسیار دقیق هستند، اما این بستگی به این دارد که چقدر دستورالعمل‌ها را رعایت کرده‌اید و چقدر بعد از شروع بارداری آزمایش را انجام می‌دهید.
  • حساسیت تست نیز می تواند بر دقت تاثیر بگذارد. برخی آزمایش ها (نه همه) می توانند بارداری را قبل از از دست دادن پریود تشخیص دهند.
  • برای به دست آوردن دقیق ترین نتیجه، آزمایش را اول صبح انجام دهید و تا اولین روز از قاعدگی خود صبر کنید.

همیشه برای تایید بارداری خود به پزشک مراجعه کنید.

وقتی منتظر نتایج تست بارداری هستید، دقیقه ها می توانند ساعت ها به نظر برسند. برای کمک به اطمینان از صحت تست خود، دستورالعمل هایی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید – مانند دانستن اینکه در کجای چرخه قاعدگی خود قرار دارید یا آخرین زمان تخمک گذاری شما چه زمانی است.

آزمایش بارداری چگونه است؟

آزمایش بارداری چگونه است؟

تست های بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را که معمولا به عنوان “هورمون بارداری” شناخته می شود، شناسایی می کند. این هورمون از جفت، عضوی که جنین را به مادر متصل می کند، تولید می شود. هنگامی که تخمک در امتداد دیواره رحم کاشته شد، شروع به تشکیل و محافظت از آن می کند، که نشان دهنده شروع بارداری است. در ابتدا سطح HCG پایین است، اما در ابتدای بارداری قبل از کاهش سطح آن افزایش می یابد.

از آنجایی که سطح HCG افزایش می‌یابد – اغلب هر سه روز یکبار دو برابر می‌شود تا زمانی که در 8 تا 11 هفته اول بارداری به اوج خود برسد – می‌توان آن را هم در آزمایش خون (که در آزمایشگاه انجام می‌شود) و هم در آزمایش ادرار (اغلب در خانه) تشخیص داد.

سه نوع تست در خانه وجود دارد: نوار، کاست و میان جریان. آزمایش نواری نیاز دارد که در یک ظرف ادرار کنید و نوار آزمایش را مستقیماً در ادرار قرار دهید. آزمایش کاست نیاز دارد که در یک ظرف ادرار کنید و سپس قطرات ادرار را مستقیماً روی استیک تست قرار دهید. در نهایت، برای آزمایش‌های میان جریانی باید مستقیماً روی استیک تست ادرار کنید.

سطح HCG شما باید به 25 میلی واحد بین المللی (mIU) در هر میلی متر (ml) برسد تا نشان دهنده یک نتیجه مثبت باشد که اغلب در عرض 3 تا 5 هفته پس از آخرین سیکل قاعدگی شما اتفاق می افتد. تست‌های بارداری خانگی این سطوح HCG را تشخیص می‌دهند و اغلب بسته به نوع آزمایشی که انجام می‌دهید، خطوط یا عبارت “باردار” را نشان می‌دهند تا نتیجه مثبت را نشان دهند.

دکتر کلی کاولول می گوید: «بیشتر تست های بارداری خانگی (ادرار) سطوح HCG 20 (mIU) یا بیشتر را تشخیص می دهند.» آزمایش خون سطوح HCG 2 (mIU) یا بیشتر را تشخیص می دهد، بنابراین آزمایش خون ممکن است قبل از آزمایش ادرار مثبت باشد.

در حالی که یک آزمایش ادرار معمولی نتایج مثبت را در حدود 20 تا 25 mIU نشان می دهد، این به غلظت ادرار شما بستگی دارد. از آنجایی که ادرار در صبح غلیظ تر است، آزمایشی که در آن زمان انجام می شود بیشتر از آزمایشی که بعداً در روز انجام می شود، نتیجه مثبت می دهد. با این حال، اکثر آزمایشات ادرار یک تا دو روز پس از عقب افتادن قاعدگی مثبت می شوند.

مطلب پیشنهادی: آزمایش بارداری

بهترین زمان آزمایش خون بارداری

آزمایش خون بارداری راه دیگری برای تایید بارداری به جز آزمایش ادرار است. در رابطه با آزمایش خون بیشتر بخوانید. در نتیجه سوال بهترین زمان آزمایش خون بارداری می باشد. که در این بخش به آن می پردازیم.

آزمایش خون می تواند حاملگی را زودتر از آزمایش ادرار در خانه تشخیص دهد. دکتر مرحی می گوید: هشت روز پس از تخمک گذاری، آزمایش خون می تواند حاملگی را تشخیص دهد.

اگر نتیجه تست بارداری خانگی مثبت باشد، پزشک اغلب آزمایش خون را برای تایید وجود HCG انجام می دهد. این آزمایش و آزمایش خون اضافی نیز اطلاعات بیشتری در مورد سلامت شما و سلامت بارداری ارائه می دهد.

دکتر کالول می‌گوید: «آزمایش‌های خون نیز برای بررسی عوارض بارداری مورد نیاز است به عنوان مثال، سقط جنین یا بارداری غیرطبیعی.

دکتر مرحی می‌گوید: اگر سقط جنین را تجربه کنید، HCG می‌تواند برای چند هفته در بدن شما باقی بماند و آزمایش‌های اضافی که در هفته‌های بعد انجام می‌شود می‌تواند منجر به نتیجه مثبت کاذب شود.

بهترین زمان آزمایش بارداری کی می باشد؟

چه زمانی باید تست بارداری بدهید؟

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بهتر است یک آزمایش انجام دهید و مطمئن شوید. تست‌های بارداری خانگی می‌توانند در تشخیص زودهنگام بارداری متفاوت باشند. در بسیاری از موارد، ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح، از یک آزمایش خانگی نتیجه مثبت بگیرید. برای نتیجه دقیق‌تر، منتظر بمانید تا بعد از اتمام قاعدگی خود آزمایش بدهید. به یاد داشته باشید، اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار هستید، ممکن است جواب منفی باشد. اگر از آزمایش جواب منفی گرفتید و بعد پریود نشدید، حتما آزمایش دیگری بدهید.

چه ساعتی برای انجام تست بارداری مناسب است؟

به طور کلی، بهترین زمان برای آزمایش بارداری زمانی است که اولین ادرار صبحگاهی خود را دارید. با این حال، برخی از تست‌های بارداری به اندازه کافی حساس هستند تا HCG را بدون توجه به زمان انجام آزمایش تشخیص دهند. در صورت امکان، قبل از انجام آزمایش، صبر کنید تا سه ساعت از آخرین ادرار بگذرد. همچنین می توانید دو آزمایش بارداری انجام دهید تا تأیید شود که نتیجه یکسانی دریافت می کنید.

علائمی که نشان می دهد باید تست بارداری بدهید

بزرگترین شاخص زمان انجام تست بارداری، عقب افتادن قاعدگی است. با این حال، این تنها نشانه نیست. به گفته دکتر مرحی، علائمی که نشان می دهد ممکن است زمان انجام تست بارداری فرا رسیده باشد، عبارتند از:

  • از دست دادن یک دوره
  • پری/درد سینه
  • تکرر ادرار
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • خستگی
  • نفخ شکم

چقدر زود می توانید تست بارداری بدهید؟

تست های بارداری خانگی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم می شود، به این معنی که دقت و برچسب گذاری آنها قبل از رسیدن به قفسه فروشگاه ها ارزیابی می شود. وقتی صحبت از دقت تست‌های بارداری خانگی می‌شود، تحقیقات نشان می‌دهد که اگر آزمایش طبق دستورالعمل استفاده شود، نتیجه نادرست به ندرت رخ می‌دهد. در حالی که نتایج تست بارداری مثبت کاذب غیر معمول است، اگر نتیجه نادرست دریافت کنید، به احتمال زیاد منفی کاذب است.

دکتر مرحی می گوید: «برای اکثر زنانی که چرخه قاعدگی منظمی دارند، می توان آزمایش بارداری را در روز مورد انتظار پریود انجام داد. اولین [زمان برای آزمایش] روز مورد انتظار پریود است. با این حال، من معمولاً به بیماران می‌گویم که حداقل چند روز (یا یک هفته) پس از روز مورد انتظار پریود صبر کنند تا احتمال نتیجه کاذب کاهش یابد.»

شایان ذکر است که ادعاهای صحت تست های بارداری در خانه – که بسیاری از آنها میزان دقت 99٪ از روز پریود مورد انتظار را تبلیغ می کنند – بر اساس داده های مورد استفاده در یک محیط تست آزمایشگاهی استریل است. اگر فکر می‌کنید نتیجه نادرست دریافت کرده‌اید، می‌توانید منتظر بمانید و چند روز بعد دوباره آزمایش کنید یا برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید که می‌تواند HCG را زودتر از آزمایش‌های خانگی تشخیص دهد و میزان دقت آن 99٪ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022
آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج
آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022
آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون
آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021
CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟
آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
می 16, 2024
آزمایش خون قبل از عمل لیزیک چشم
مقدمه: لیزیک (کراتومیلوسیس درجا با کمک لیزر) یک درمان رایج و کارآمد برای مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. قرنیه، سطح شفاف […]
می 11, 2024
آزمایش HPV در مردان: علائم، پیشگیری و نحوه انجام
مقدمه: HPV – ویروس پاپیلومای انسانی – شایع ترین ویروس مقاربتی است. تخمین زده شده است که 80٪ یا بیشتر از آمریکایی های فعال جنسی […]
می 7, 2024
گروه هماتولوژی آزمایشگاه آرامش مهمان برنامه دوازده رو هشت شبکه یک سیما
به مناسبت روز جهانی تالاسمی؛گروه هماتولوژی آزمایشگاه آرامش مهمان برنامه دوازده رو هشت شبکه یک سیما به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه آرامش، 18 اردیبهشت از […]
می 7, 2024
هفته جهانی واکسیناسیون
به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون برگزار شد وبینار آشنایی با ویروس HPV، غربالگری و تشخیص به صورت لایو اینستاگرام به گزارش واحد روابط عمومی و […]
می 7, 2024
جلسه کارگروه استقرار سیستم مدیریت کیفیت
اولین جلسه کارگروه استقرارسیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک آرامش در سال 1403 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل آزمایشگاه آرامش، این […]
می 6, 2024
آزمایش خون MCH: علائم، علل و تفسیر کامل نتایج
مقدمه: MCH مخفف Mean Corpuscular Hemoglobin است و محاسبه‌ای از مقدار متوسط هموگلوبین موجود در هر یک از گلبول‌های قرمز خون فرد است. هموگلوبین ماده […]
آوریل 25, 2024
حضور معاون وزیر بهداشت در غرفه آزمایشگاه آرامش
حضور معاون وزیر بهداشت در غرفه آزمایشگاه آرامش دکتر فرشیدی معاون بهداشت وزیر بهداشت در حاشیه نمایشگاه سلامت از غرفه آزمایشگاه آرامش بازدید کرد. به […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید