لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

آزمایش بارداری (آزمایش حاملگی) – تفسیر نتایج

آزمایش بارداری (آزمایش حاملگی) – تفسیر نتایج
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

آزمایش بارداری چیست؟

آزمایش بارداری راهی برای تعیین باردار بودن شماست. اگر تست بارداری شما مثبت باشد به این معنی است که باردار هستید. اگر آزمایش منفی باشد، به این معنی است که شما باردار نیستید. تست‌های بارداری با شناسایی گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، هورمونی که بدن شما هنگام بارداری تولید می‌کند، کار می‌کند.

آزمایش های بارداری به دنبال یک هورمون خاص – گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) – هستند که فقط در طول بارداری در بدن فرد ایجاد می‌شود. این آزمایش‌ها می‌توانند از ادرار یا خون برای جستجوی HCG استفاده کنند. تست های بارداری خانگی که از ادرار شما استفاده می کنند رایج ترین نوع هستند. در صورت استفاده صحیح، تست های بارداری خانگی 99 درصد دقیق هستند.

از همان ابتدای بارداری، بدن شما شروع به تغییراتی برای حمایت از سلول هایی می کند که به کودک شما تبدیل می شوند. یکی از مواردی که خیلی سریع اتفاق می افتد، تولید HCG است. اگر باردار هستید، بدن شما شروع به تولید HCG بیشتری می کند. پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم – حدود شش تا 10 روز پس از لقاح – سطح HCG شما شروع به افزایش می کند.

آزمایش خون بارداری

دو نوع اصلی تست بارداری وجود دارد – آزمایش ادرار و آزمایش خون. اغلب، آزمایش ادرار را در خانه با آزمایش بارداری خانگی انجام می دهید. این نوع آزمایش بدون نسخه در دسترس است (شما به نسخه ای از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود نیاز ندارید) و در محدوده های قیمتی متنوعی وجود دارد. آزمایش خون برای بررسی بارداری در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام می شود و شامل دادن نمونه خون شما می شود. راه دیگر برای تایید بارداری استفاده از سونوگرافی است. ارائه دهنده شما سونوگرافی را در مطب خود انجام می دهد.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است آزمایش بارداری انجام دهید. ممکن است برای باردار شدن تلاش کنید و امیدوار باشید که نتیجه مثبتی به دست آورید. ممکن است مشکلی را در مورد کنترل بارداری خود تجربه کرده باشید. حتی ممکن است در شرف انجام یک روش پزشکی یا شروع یک داروی جدید باشید که ممکن است با بارداری پیچیده شود. مهم نیست دلیل آن چیست، اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالی دارید، بهترین کار این است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

چه سطح هورمونی برای آزمایش بارداری بررسی می شود؟

تست های بارداری به دنبال افزایش مقدار HCG هستند. سطح HCG به سرعت افزایش می یابد – هر چند روز یک بار در هفته های اول بارداری دو برابر می شود. جفت HCG تولید می کند. فقط افراد باردار جفت دارند که اندکی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم ایجاد می شود.

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهم؟

زمان مناسب تست بارداری

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بهتر است یک آزمایش انجام دهید و مطمئن شوید. تست‌های بارداری خانگی می‌توانند در تشخیص زودهنگام بارداری متفاوت باشند. در بسیاری از موارد، ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح، از یک آزمایش خانگی نتیجه مثبت بگیرید. برای نتیجه دقیق‌تر، منتظر بمانید تا بعد از اتمام قاعدگی خود آزمایش بدهید. به یاد داشته باشید، اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار هستید، ممکن است منفی باشد. اگر آزمایش منفی دادید و بعد پریود نشدید، آزمایش دیگری بدهید.

چه ساعتی باید تست بارداری بدهم؟

به طور کلی، بهترین زمان زمانی است که اولین ادرار صبحگاهی خود را دارید. با این حال، برخی از تست‌های بارداری به اندازه کافی حساس هستند تا HCG را بدون توجه به زمان انجام آزمایش تشخیص دهند. در صورت امکان، سعی کنید قبل از انجام آزمایش صبر کنید تا سه ساعت از آخرین ادرار شما بگذرد. همچنین می توانید دو آزمایش بارداری انجام دهید تا تأیید شود که نتیجه یکسانی دریافت می کنید.

تست های بارداری چگونه کار می کنند؟

هنگامی که تست بارداری انجام می دهید، به دنبال میزان گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) در بدن شما است. شما می توانید HCG را در ادرار یا خون خود پیدا کنید. HCG به زمان نیاز دارد تا در بدن شما جمع شود. هر روز از اوایل بارداری، بدن شما HCG بیشتری تولید می کند. با گذشت هفته ها، HCG بیشتری در بدن خود خواهید داشت که احتمال مثبت نشان دادن تست بارداری را افزایش می دهد. این بدان معناست که اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، منفی خواهد شد.

تست های بارداری با واکنش به مقدار HCG در ادرار یا خون شما کار می کنند. در آزمایش ادرار، یک تکه کاغذ واکنشی HCG را تشخیص می دهد. این آزمایش ممکن است علامت مثبت، خطوط عمودی دوتایی یا حتی کلمه “باردار” را نشان دهد. آزمایش های مختلف به روش های منحصر به فردی نتیجه مثبت را نشان خواهند داد. دستورالعمل‌های همراه با آزمایش را بخوانید تا بدانید نتیجه مثبت چگونه خواهد بود. به عنوان مثال، اکثر تست ها دارای یک پنجره کنترل هستند که ابتدا نمایش داده می شود. دیدن نماد در این پنجره به شما می گوید که تست کار می کند. به خاطر داشته باشید که تست های برندهای مختلف زمان متفاوتی را برای نشان دادن نتیجه نیاز دارند.

اگر آزمایش خون بدهید، ارائه دهنده شما نمونه ای از خون شما را می گیرد و به آزمایشگاه می فرستد. آزمایشگاه میزان HCG را در خون شما تعیین می کند. ارائه دهنده شما در مورد نتایج شما با شما تماس خواهد گرفت.

انواع مختلف تست های بارداری چیست؟

دو نوع اصلی آزمایش بارداری وجود دارد: آزمایش ادرار و آزمایش خون.

آزمایش‌های ادرار معمولاً در خانه انجام می‌شود – اگرچه می‌توانید آزمایش ادرار را در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود انجام دهید – در حالی که ارائه‌دهنده شما آزمایش خون را انجام می‌دهد.

تست بارداری خانگی

تست بارداری خانگی

یک آزمایش خانگی از ادرار شما برای جستجوی HCG استفاده می کند. آنها حاوی نوارهای خاصی هستند که HCG را تشخیص می دهند. اکثر تست های بارداری خانگی در صورت استفاده صحیح حدود 99 درصد موثر هستند. این میزان دقت تقریباً برابر با تست های بارداری است که در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما انجام می شود. این آزمایشات در اکثر داروخانه ها یا خواربار فروشی ها موجود است. آنها آسان برای استفاده و ارزان هستند. مهم است که دستورالعمل های مربوط به این آزمایش ها را قبل از انجام آنها بخوانید.

سه روش برای انجام تست بارداری خانگی وجود دارد:

 • در یک فنجان تمیز ادرار کنید. سپس یک تا چند قطره از ادرار خود را روی یک نوار شیمیایی بریزید.
 • هنگام ادرار کردن، نوار تست بارداری را در جریان ادرار خود قرار دهید.
 • در یک فنجان تمیز ادرار کنید و سپس نوار آزمایش را در حالی که هنوز در فنجان است در ادرار فرو کنید.

برای بسیاری از این آزمایشات، HCG را می توان حدود 10 روز پس از لقاح در ادرار شما تشخیص داد. با این حال، مصرف آن پس از عدم قاعدگی احتمال دریافت نتیجه منفی کاذب را کاهش می دهد. پریود از دست رفته معمولاً حدود 14 روز پس از لقاح اتفاق می افتد.

هنگام انجام تست بارداری خانگی باید به چند نکته توجه داشته باشید، از جمله:

 • در صورت امکان از اولین ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید. این زمانی از روز است که سطوح HCG شما متمرکزترین و به راحتی قابل تشخیص است. اگر این کار را در زمان دیگری از روز انجام می دهید، سعی کنید مطمئن شوید که ادرار شما حداقل به مدت سه ساعت در مثانه شما بوده است.
 • قبل از انجام تست بارداری مقدار زیادی مایعات ننوشید. این می تواند سطح HCG شما را رقیق کند (رقیق کند).
 • تاریخ انقضا روی بسته را بررسی کنید.
 • قبل از شروع آزمون، دستورالعمل های ارائه شده به همراه آزمون را به طور کامل بخوانید و هر مرحله را دقیقاً دنبال کنید.

آزمایش خون بارداری

نوع دیگری از آزمایش بارداری، آزمایش خون است. آزمایش های خون به ندرت انجام می شود زیرا گران هستند و نتایج مشابه آزمایش ادرار را دارند. این نوع تست بارداری با استفاده از نمونه کوچکی از خون از ورید بازوی شما انجام می شود. این آزمایش خون نه تنها تشخیص می دهد که آیا هورمون بارداری در بدن شما وجود دارد یا خیر، بلکه می تواند میزان وجود این هورمون را نیز تعیین کند. این برای زمانی مفید است که ارائه دهنده شما باید مقدار دقیق HCG در خون شما را بداند، نه فقط اگر HCG در خون شما وجود دارد.

آزمایش خون برای بارداری ممکن است در شرایط خاص انجام شود، مانند افرادی که تحت درمان های باروری هستند یا زمانی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فکر می کند ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

این آزمایش‌های خون کمی حساس‌تر از آزمایش‌های ادرار هستند، زیرا می‌توانند سطوح بسیار کمی از HCG را تشخیص دهند. این بدان معناست که آنها می توانند در اوایل بارداری – در عرض هفت تا 10 روز پس از لقاح – پاسخ دقیق تری ارائه دهند. برای این آزمایش، نمونه خون شما در مطب ارائه دهنده یا بیمارستان گرفته می شود، سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. نتایج ممکن است از چند ساعت تا دو روز طول بکشد.

ممکن است پزشک شما از آزمایش خون برای مقایسه سطوح HCG در دوران بارداری استفاده کند. سطح HCG شما معمولا هر دو روز یک بار در هفته های اول بارداری دو برابر می شود. اگر سطوح بالا نرود، ممکن است نشان دهنده مشکل در بارداری باشد. سطوح بسیار بالای HCG ممکن است به این معنی باشد که شما دوقلو دارید یا مشکلی در بارداری وجود دارد.

چرا آزمایش خون HCG انجام می شود؟

آزمایش خون hCG برای موارد زیر انجام می شود:

 • بارداری را تایید کنید
 • تعیین سن تقریبی جنین
 • تشخیص بارداری غیرطبیعی، مانند حاملگی خارج از رحم
 • تشخیص سقط جنین بالقوه
 • غربالگری برای نشانگان داون

آزمایش خون hCG گاهی اوقات برای غربالگری بارداری قبل از انجام برخی درمان‌های پزشکی که به طور بالقوه می‌تواند به جنین در حال رشد آسیب برساند، استفاده می‌شود. نمونه هایی از این درمان ها شامل اشعه ایکس است.

اگر آزمایش hCG به این نتیجه برسد که فردی باردار است، متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند اطمینان حاصل کنند که از آنها محافظت می شود و جنین با این درمان های پزشکی آسیبی نمی بیند.

آیا همه روش های تست بارداری خانگی یکسان هستند؟

اکثر برندهای تست بارداری خانگی قابل اعتماد هستند. اگرچه روش دقیق آزمایش تست های بارداری مختلف می تواند از یک نوع به نوع دیگر متفاوت باشد، اما همه آنها به دنبال HCG در بدن شما هستند. اگر از تست در خانه استفاده می کنید، اکثر آنها همان نتیجه را به شما خواهند داد. تفاوت با تست های خانگی شما در حساسیت تست خواهد بود. برخی ممکن است نسبت به دیگران حساس تر باشند و زودتر از دیگران نتیجه مثبت (تشخیص HCG در ادرار شما) ایجاد کنند. برای دقیق ترین خواندن، همچنان توصیه می شود که صبر کنید تا پریودتان از بین برود. در آن مرحله، تمام تست ها باید دقیق باشند.

تفاوت های مهمی بین آزمایش خون hCG و آزمایش ادرار hCG وجود دارد که می توانید بدون نسخه خریداری کنید.

آزمایش‌های ادرار می‌توانند تحت تأثیر عواملی مانند کم‌آبی بدن و زمان آزمایش قرار بگیرند، در حالی که آزمایش خون hCG می‌تواند نتایج قطعی را حتی در مواردی که سطح hCG بسیار پایین است ارائه دهد.

آیا به غیر از بارداری دلایلی برای آزمایش hCG وجود دارد؟

بتا hCG به عنوان یک نشانگر تومور منبع قابل اعتماد در نظر گرفته می شود، به این معنی که این ماده ای است که توسط برخی از انواع تومورها دفع می شود. به همین دلیل است که در برخی موارد، آزمایش خون hCG ممکن است برای ارزیابی و مدیریت انواع خاصی از سرطان نیز استفاده شود.

سرطان هایی که می توانند باعث سطوح بالاتر از حد طبیعی hCG شوند عبارتند از:

 • سرطان رحم یا کوریوکارسینوما
 • سرطان ریه
 • سرطان پستان
 • سرطان تخمدان
 • شرایط غیرسرطانی، مانند سیروز، زخم، و بیماری التهابی روده (IBD)، همچنین می تواند منجر به افزایش سطح hCG شود.

پزشک شما ممکن است این آزمایش را به عنوان بخشی از یک سری آزمایشات آزمایشگاهی برای شناسایی علت علائم خاص تجویز کند.

مزایای استفاده از تست بارداری خانگی چیست؟

مزایای استفاده از تست بارداری خانگی

استفاده از تست بارداری خانگی مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • تست های بارداری ارزان هستند.
 • استفاده از آنها آسان است.
 • تست های خانگی به سرعت نتایج را ارائه می دهند.

به گفته سازندگان کیت بارداری، بیشتر تست‌های بارداری خانگی در صورتی که دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده می‌شوند، 98 تا 99 درصد دقیق هستند. می توان به نتایج مثبت اعتماد کرد، اما اگر خیلی زود آزمایش را انجام دهید، می توانید یک نتیجه منفی کاذب دریافت کنید.

آزمایش‌های خون معمولاً گران‌تر و ناخوشایند هستند. با این حال، آزمایش خون می تواند بارداری را زودتر تشخیص دهد و تنها آزمایشی است که مقادیر خاصی از HCG را در بدن شما نشان می دهد.

آیا کاری هست که نباید قبل از تست بارداری انجام دهید؟

اکثر تست‌های بارداری از شما نمی‌خواهند از فعالیت‌ها اجتناب کنید یا سبک زندگی خود را تغییر دهید. تنها دارویی که ممکن است با نتایج شما تداخل داشته باشد، داروهای باروری حاوی HCG است.

در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که باید برای بهترین نتیجه دنبال کنید:

 • قبل از هر کاری دستورالعمل ها را به دقت بخوانید.
 • منتظر بمانید تا قاعدگی خود را از دست بدهید تا آزمایش را انجام دهید.
 • از اولین ادرار یا ادرار خود از مثانه پر استفاده کنید. بستن آب قبل از آزمایش به منظور ادرار کردن ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد.

چه مدت طول می کشد تا نتیجه آزمایش بارداری به دست آید؟

هر تست بارداری خانگی متفاوت است. دفترچه راهنما را با دقت بخوانید. به شما می گوید چند دقیقه منتظر نتیجه خود باشید. در بیشتر موارد، می توانید انتظار داشته باشید که برای نتیجه خود سه دقیقه صبر کنید. به خاطر داشته باشید که اگر برای بررسی نتیجه خود خیلی صبر کنید، ممکن است نادرست باشد.

حتی یک خط کم رنگ در تست بارداری می تواند به معنای باردار بودن شما باشد. آزمون شما همچنین دارای یک پنجره کنترل است که نشان می دهد آزمون را به درستی انجام داده اید. دستورالعمل های مربوط به آزمون شما همه اینها را مشخص می کند. اگر سؤالی دارید یا پس از چندین آزمایش از نتیجه خود مطمئن نیستید، لطفاً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

یک خط ضعیف با خط تبخیر متفاوت است. اگر بیش از حد منتظر بمانید تا نتایج خود را بررسی کنید، ممکن است خط تبخیر ظاهر شود – یعنی ادرار شما خشک است. اکثر تست ها از شما می خواهند که نتایج خود را قبل از 10 دقیقه بخوانید. این تضمین می کند که ادرار خشک نشود و خط تبخیر ایجاد نشود.

تست بارداری چقدر زود مثبت می شود؟

بستگی به نوع آزمایشی دارد که استفاده می کنید. برخی از تست های بارداری خانگی ممکن است بتوانند بارداری را قبل از از دست دادن پریود تشخیص دهند. با این حال، اگر دقیق‌ترین نتیجه را می‌خواهید، بهتر است منتظر بمانید تا پریودتان از بین برود.

آزمایش های بارداری چقدر دقیق است؟

تست های بارداری در صورتی که به درستی از آنها استفاده کنید حدود 99 درصد دقیق هستند.

نتایج کاذب در تست بارداری چقدر رایج است؟

نتایج کاذب – یا منفی کاذب یا مثبت کاذب – عمدتاً به دلیل استفاده نادرست از آزمایش رخ می دهد. دلیل اصلی منفی کاذب آزمایش خیلی زود است. همچنین در صورت استفاده نادرست از تست خانگی، مانند استفاده از ادرار زیاد یا خیلی کم، ممکن است منفی کاذب دریافت کنید. پیروی از دستورالعمل های کیت تست خود برای اطمینان از دریافت نتیجه دقیق بسیار مهم است.

آیا آزمایش مثبت می تواند اشتباه باشد؟

مثبت کاذب نادر است، اما ممکن است رخ دهد. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که حاملگی شیمیایی را تجربه کنید یا مدت کوتاهی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، بارداری را از دست بدهید.

چه نوع تست بارداری ابتدا بارداری را تایید می کند؟

آزمایش خون ابتدا بارداری را تایید می کند زیرا می تواند مقدار کمتری HCG را در مقایسه با آزمایشی که از ادرار شما استفاده می کند، تشخیص دهد.

آیا دارویی وجود دارد که بتواند نتیجه آزمایش بارداری من را تغییر دهد؟

در بیشتر موارد، داروها نتایج تست بارداری شما را تغییر نمی دهند. آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و الکل بر نتایج آزمایش شما تأثیری ندارند.

با این حال، داروهای باروری یک استثنا هستند. این داروها گاهی اوقات می توانند باعث مثبت کاذب تست بارداری شما شوند. اگر از داروهای باروری استفاده می کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد نتایج خود تماس بگیرید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

بعد از مثبت شدن تست بارداری چه باید کرد؟

اگر تست بارداری را در خانه انجام می دهید و نتیجه آن مثبت است، باید چند کار انجام دهید، از جمله:

 • ویتامین های دوران بارداری خود را مصرف کنید. یک ویتامین با اسید فولیک موجود در لیست مواد تشکیل دهنده انتخاب کنید. در صورت امکان، زمانی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، مصرف آنها را شروع کنید. این به این دلیل است که اسید فولیک می تواند به جلوگیری از عوارض در طول رشد جنین کمک کند.
 • برای قرار ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. این قرار ممکن است برای چند هفته اتفاق نیفتد – اما ایده خوبی است که با ارائه دهنده خود تماس بگیرید و قرار ملاقات بگذارید.
 • مطمئن شوید که عادات سالمی مانند عدم مصرف الکل یا سیگار کشیدن در دوران بارداری را دنبال کنید. همچنین ممکن است بخواهید میزان کافئین مصرفی روزانه خود در دوران بارداری را محدود کنید.

تفسیر نتایج آزمایش بارداری

همانطورکه گفته شد، آزمایش خون کمی گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG یا hCG) سطح خاص HCG را در خون اندازه گیری می کند. HCG هورمونی است که در دوران بارداری در بدن تولید می شود.

آزمایش بتا HCG چیست؟

گنادوتروپین جفتی انسانی بتا (HCG) هورمونی است که در دوران بارداری توسط جفت تولید می شود و معمولاً در خون شناسایی می شود. آزمایش بتا HCG یک آزمایش خونی است که برای تشخیص بارداری استفاده می شود و معمولاً در زمان اولین قاعدگی از دست رفته مثبت می شود.

HCG معمولا 10 روز پس از لقاح در خون و ادرار زنان باردار ظاهر می شود. اندازه گیری کمی HCG به تعیین سن دقیق جنین کمک می کند. همچنین می تواند در تشخیص حاملگی های غیرطبیعی مانند حاملگی خارج از رحم، حاملگی مولار و سقط جنین احتمالی کمک کند. همچنین به عنوان بخشی از آزمایش غربالگری برای سندرم داون استفاده می شود.

این آزمایش همچنین برای تشخیص شرایط غیر طبیعی غیر مرتبط با بارداری که می تواند سطح HCG را افزایش دهد، انجام می شود.

hCG را می توان ابتدا در یک نمونه خون حدود 11 روز پس از لقاح تشخیص داد. سطوح hCG هر 48 تا 72 ساعت دو برابر می شود. آنها در حدود 8 تا 11 هفته پس از لقاح به اوج خود می رسند.

سپس سطح hCG کاهش می یابد و سطح آن کاهش می یابد و برای بقیه دوران بارداری ثابت می ماند.

نتایج عادی

نتایج بر حسب میلی‌لیتر بین‌المللی در هر میلی‌لیتر (mUI/mL) داده می‌شود.

سطوح نرمال در موارد زیر یافت می شود:

 • زنان غیر باردار: کمتر از 5 mIU/ml
 • مردان سالم: کمتر از 2 mIU/ml

در بارداری، سطح HCG در سه ماهه اول به سرعت افزایش می یابد و سپس اندکی کاهش می یابد. محدوده مورد انتظار HCG در زنان باردار بر اساس طول بارداری است.

 • 3 هفته: 5 – 72 mIU/ml
 • 4 هفته: 10-708 mIU/ml
 • 5 هفته: 217 – 8245 mIU/mL
 • 6 هفته: 152 – 32177 mIU/mL
 • هفتگی: 4059 – 153767 mIU/mL
 • 8 هفته: 31366 – 149094 mIU/mL
 • 9 هفته: 59109 – 135901 mIU/mL
 • 10 هفته: 44186 – 170409 mIU/mL
 • 12 هفته: 27107 – 201165 mIU/mL
 • 14 هفته: 24302 – 93646 mIU/mL
 • 15 هفته: 12540 – 69747 mIU/mL
 • 16 هفته: 8904 – 55332 mIU/mL
 • 17هفته: 8240 – 51793 mIU/mL
 • 18 هفته: 9649 – 55271 mIU/mL

بازه ی مقادیر متوسط بین آزمایشگاه های مختلف ممکن است به طور نامحسوس متفاوت باشد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد معنای نتیجه آزمایش خاص خود صحبت کنید.

نتایج غیرعادی به چه معناست

سطح بالاتر از حد طبیعی ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • بیش از یک جنین، به عنوان مثال، دوقلو یا سه قلو
 • کوریوکارسینوم رحم
 • مول هیداتی فرم رحم
 • سرطان تخمدان
 • سرطان بیضه (در مردان)

در دوران بارداری، سطوح پایین تر از حد طبیعی بر اساس سن حاملگی ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • مرگ جنین
 • سقط جنین ناقص
 • تهدید به سقط خودبخودی (سقط جنین)
 • حاملگی خارج رحمی

خطرات

خطرات خونگیری اندک است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی بیش از حد
 • غش یا احساس سبکی سر
 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
 • عفونت (هر زمان که پوست شکسته شود یک خطر خفیف)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022

آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج

آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022

آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون

آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021

CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟

آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
ژوئن 22, 2024

غربالگری سه ماه اول بارداری: ضرورت و نحوه انجام

مقدمه: غربالگری سه ماه اول بارداری یک ارزیابی غیرتهاجمی اختیاری اولیه است که ترکیبی از آزمایش غربالگری خون مادر با ارزیابی اولتراسوند جنین برای شناسایی […]
ژوئن 22, 2024

آزمایش NIPT چیست؟ ضرورت، کاربرد و تفسیر نتایج

مقدمه: NIPT یک آزمایش غربالگری قبل از تولد است که می تواند در اوایل هفته 10 بارداری با یک خون گیری انجام شود. تست های […]
ژوئن 19, 2024

آزمایش ژنتیک تشخیص سرطان های ارثی

مقدمه: اگر فردی در خانواده شما مبتلا به سرطان است یا قبلا مبتلا به سرطان بوده است، طبیعی است که فکر کنید که آیا خطر […]
ژوئن 19, 2024

آزمایش ژنتیک پدر فرزندی: انواع، نحوه انجام و تفسیر

مقدمه: پدر فرزندی اصطلاحی است که برای توصیف رابطه حقوقی بین فرزند و والدینش استفاده می شود. در حالی که پدر فرزندی می تواند انواع […]
ژوئن 15, 2024

آزمایش ژنتیک قبل از تولد: ضرورت، کاربرد و انواع

مقدمه: آزمایش ژنتیک قبل از تولد به والدین اطلاعاتی در مورد اینکه آیا جنین آنها دارای اختلالات ژنتیکی خاصی است یا خیر می دهد. آزمایش ژنتیک […]
ژوئن 5, 2024

آزمایش ژنتیک هموفیلی: انواع، کاربرد و نحوه انجام

مقدمه: هموفیلی یک اختلال خونریزی نادر و مادام العمر است. این بیماری بر افراد از همه گروه های نژادی و قومی تأثیر می گذارد. این […]
ژوئن 3, 2024

برگزاری جلسه کمیته منابع انسانی و تحول اداری آزمایشگاه آرامش

برگزاری جسله کمیته منابع انسانی و تحول اداری آزمایشگاه آرامش به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل آزمایشگاه آرامش ظهر روز یکشنبه 9 اردیبهشت […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید