لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

ناباروری چیست؟ علائم، آزمایش ها، تشخیص و درمان

ناباروری چیست؟ علائم، آزمایش ها، تشخیص و درمان
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

مقدمه: ناباروری یک بیماری دستگاه تناسلی زن یا مرد است که با عدم موفقیت در بارداری پس از 12 ماه یا بیشتر از مقاربت جنسی محافظت نشده منظم تعریف می شود. ناباروری ممکن است به دلیل عوامل مردانه، زنانه یا غیر قابل توضیح رخ دهد. برخی از علل ناباروری قابل پیشگیری هستند. درمان ناباروری اغلب شامل لقاح آزمایشگاهی (IVF) و سایر انواع باروری با کمک پزشکی است.

مفاهیم کلیدی

 • ناباروری میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و تأثیری بر خانواده و جوامع آنها دارد. برآوردها حاکی از آن است که تقریباً یک نفر از هر شش نفر در سنین باروری در سراسر جهان در طول زندگی خود ناباروری را تجربه می کنند.
 • در دستگاه تناسلی مردان، ناباروری معمولاً به دلیل مشکلات در خروج مایع منی، عدم وجود یا سطوح پایین اسپرم، یا شکل غیر طبیعی (مورفولوژی) و حرکت (حرکت) اسپرم ایجاد می شود.
 • در دستگاه تناسلی زنان، ناباروری ممکن است ناشی از طیفی از ناهنجاری‌های تخمدان‌ها، رحم، لوله‌های فالوپ و سیستم غدد درون ریز و غیره باشد.
 • ناباروری می تواند اولیه یا ثانویه باشد. ناباروری اولیه زمانی است که فرد هرگز حامله نشده باشد و ناباروری ثانویه زمانی است که حداقل یک بارداری قبلی حاصل شده باشد.
 • مراقبت از باروری شامل پیشگیری، تشخیص و درمان ناباروری است. دسترسی برابر و عادلانه به مراقبت های باروری همچنان یک چالش در اکثر کشورهاست. به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط.

ناباروری چیست؟

ناباروری زمانی است که یک مرد یا زن به دلیل مشکل در سیستم تولید مثل هر یک از طرفین نمی تواند باردار شود.

ناباروری می تواند اولیه یا ثانویه باشد. ناباروری اولیه زمانی است که فرد اصلاً قادر به بارداری نباشد. ناباروری ثانویه زمانی است که فردی قبلا باردار شده باشد اما دیگر قادر به بارداری نباشد.

علل احتمالی ناباروری در مردان شامل تعداد کم اسپرم و مصرف برخی داروها است. علل احتمالی ناباروری در زنان شامل اختلالات تخمک گذاری و اندومتریوز است.

این مقاله علل، انواع و درمان ناباروری و همچنین سایر مواردی که ممکن است فرد بخواهد در مورد ناباروری در هر دو جنس بداند را توضیح می دهد.

چه چیزی باعث ناباروری می شود؟

چه چیزی باعث ناباروری می شود؟

ناباروری ممکن است در اثر تعدادی از عوامل مختلف، چه در دستگاه تناسلی مرد یا زن، ایجاد شود. با این حال، گاهی اوقات نمی توان دلایل ناباروری را توضیح داد.

در دستگاه تناسلی زنان، ناباروری ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • اختلالات لوله‌ای مانند مسدود شدن لوله‌های فالوپ که به نوبه خود ناشی از عفونت‌های مقاربتی درمان‌نشده (STIs) یا عوارض سقط ناایمن، سپسیس پس از زایمان یا جراحی شکم/لگن هستند. در رابطه با ازمایش STD بیشتر بخوانید.
 • اختلالات رحمی که می توانند ماهیت التهابی داشته باشند (مانند آندومتریوز)، ماهیت مادرزادی (مانند سپتات رحم) یا طبیعت خوش خیم (مانند فیبروم)؛
 • اختلالات تخمدان، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و سایر اختلالات فولیکولی؛

اختلالات سیستم غدد درون ریز باعث عدم تعادل هورمون های تولید مثل می شود. سیستم غدد درون ریز شامل هیپوتالاموس و غدد هیپوفیز است. نمونه هایی از اختلالات رایجی که این سیستم را تحت تاثیر قرار می دهند شامل سرطان های هیپوفیز و کم کاری هیپوفیز می باشد.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک سرطان: انواع، کاربرد، مزایا و معایب

اهمیت نسبی این علل ناباروری زنان ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد، به عنوان مثال به دلیل تفاوت در زمینه شیوع بیماری های مقاربتی، یا سنین مختلف جمعیت های مورد مطالعه.

در دستگاه تناسلی مردان، ناباروری ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • انسداد دستگاه تناسلی که باعث اختلال در خروج مایع منی می شود. این انسداد می تواند در لوله هایی که منی را حمل می کنند (مانند مجاری انزالی و وزیکول های منی) رخ دهد. انسداد معمولاً به دلیل آسیب یا عفونت دستگاه تناسلی است.
 • اختلالات هورمونی که منجر به ناهنجاری در هورمون های تولید شده توسط غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها می شود – هورمون هایی مانند تستوسترون تولید اسپرم را تنظیم می کنند. نمونه ای از اختلالاتی که منجر به عدم تعادل هورمونی می شود شامل سرطان هیپوفیز یا بیضه است.
 • ناتوانی بیضه در تولید اسپرم، به عنوان مثال به دلیل واریکوسل یا درمان های پزشکی که سلول های تولید کننده اسپرم را مختل می کند (مانند شیمی درمانی)
 • عملکرد و کیفیت غیر طبیعی اسپرم شرایط یا موقعیت هایی که باعث شکل غیرعادی (مورفولوژی) و حرکت (حرکت) اسپرم می شود، بر باروری تأثیر منفی می گذارد. به عنوان مثال، استفاده از استروئیدهای آنابولیک می تواند باعث ایجاد پارامترهای غیر طبیعی منی مانند تعداد و شکل اسپرم شود.
 • عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و چاقی می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های محیطی و سموم می‌تواند مستقیماً برای گامت‌ها (تخمک و اسپرم) سمی باشد و در نتیجه تعداد آن‌ها کاهش یافته و کیفیت پایینی داشته باشد .

چرا رسیدگی به ناباروری مهم است؟

چرا رسیدگی به ناباروری مهم است؟

هر انسانی حق دارد از بهترین سطح سلامت جسمی و روانی برخوردار باشد. افراد و زوج‌ها حق دارند که تعداد، زمان و فاصله فرزندان خود را تعیین کنند. ناباروری می‌تواند مانع از این حقوق شود.

افراد مختلفی مثل زوج‌های دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا، افراد مسن، کسانی که در روابط جنسی نیستند و افرادی با شرایط پزشکی خاص مثل برخی زوج‌های دارای HIV و بازماندگان سرطان ممکن است نیاز به خدمات ناباروری داشته باشند. نابرابری‌ها در دسترسی به این خدمات به ضرر افراد فقیر، مجرد، بی‌سواد، بیکار و دیگر افراد حاشیه‌نشین است.

پرداختن به ناباروری می‌تواند نابرابری جنسیتی را کاهش دهد. اگرچه هم زنان و هم مردان ممکن است نابارور باشند، اما در یک رابطه زنان بیشتر به عنوان کسانی که مشکل ناباروری دارند شناخته می‌شوند، حتی اگر مشکل از مرد باشد. ناباروری تأثیرات منفی زیادی بر زندگی زوج‌های نابارور، به ویژه زنان، دارد. زنان اغلب با خشونت، طلاق، انگ اجتماعی، استرس عاطفی، افسردگی، اضطراب و کمبود اعتماد به نفس روبرو می‌شوند.

در برخی جوامع، ترس از ناباروری می‌تواند زنان و مردان را از استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری بازدارد، زیرا آنها احساس می‌کنند باید باروری خود را در سنین پایین ثابت کنند. در چنین شرایطی، آموزش و آگاهی‌بخشی درباره ناباروری ضروری است.

علل ناباروری

 

علل ناباروری

ناباروری به عنوان ناتوانی در باردار شدن پس از 12 ماه تلاش تعریف می شود. هر فردی از هر دو جنس که با این تعریف مطابقت داشته باشد، ناباروری را تجربه می کند.

علل ناباروری در مردان

موارد زیر علل شایع ناباروری در مردان است:

مشکلات منی و اسپرم

منی مایع شیری رنگی است که آلت تناسلی در هنگام انزال آزاد می کند و از مایع و اسپرم تشکیل شده است. این مایع از غده پروستات، وزیکول منی و سایر غدد جنسی می آید. اسپرم در بیضه ها تولید می شود. هنگامی که انزال از آلت تناسلی صورت می گیرد، مایع منی به انتقال اسپرم به سمت تخمک کمک می کند.

مواردی که می تواند بارور کردن تخمک را برای اسپرم دشوارتر کند عبارتند از: تعداد اسپرم کمتر از 15 میلیون، تحرک کم اسپرم یا اسپرم هایی که شکل غیرعادی دارند و لقاح تخمک را دشوارتر می کند.

حدود 2% مردان ممکن است این نوع مشکلات را با اسپرم خود داشته باشند که ناشی از:

 • یک وضعیت پزشکی: این می تواند عفونت بیضه، سرطان یا جراحی باشد.
 • گرم شدن بیش از حد بیضه ها: علل آن عبارتند از نزول بیضه، واریکوسل، واریس در کیسه بیضه، استفاده از سونا یا جکوزی، پوشیدن لباس های تنگ و کار در محیط های گرم.
 • اختلالات انزال: اگر مجاری انزال مسدود شده باشد، ممکن است منی به داخل مثانه انزال شود.
  عدم تعادل هورمونی: برای مثال هیپوگنادیسم می تواند منجر به کمبود تستوسترون شود.

علل دیگر

دلایل دیگر ممکن است شامل:

 • عوامل ژنتیکی: یک مرد باید کروموزوم X و Y داشته باشد. اگر فردی مانند سندرم کلاین فلتر دو کروموزوم X و یک کروموزوم Y داشته باشد، بیضه ها به طور غیر طبیعی رشد می کنند و تستوسترون پایین و تعداد اسپرم کم یا بدون اسپرم وجود خواهد داشت. در رابطه با آزمایش ژنتیک بیشتر بخوانید.
 • اوریون: اگر بعد از بلوغ اتفاق بیفتد، التهاب بیضه ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
 • هیپوسپادیاس: با این ناهنجاری مادرزادی، دهانه مجرای ادرار به جای اینکه در نوک آن باشد، زیر آلت تناسلی است. پزشکان معمولاً این وضعیت را در دوران نوزادی با جراحی اصلاح می کنند. اگر اصلاح انجام نشود، ممکن است رسیدن اسپرم به دهانه رحم زن دشوارتر باشد. هیپوسپادیاس از هر 200 پسر تازه متولد شده در ایالات متحده یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • فیبروز کیستیک: این یک بیماری مزمن است که منجر به ایجاد مخاط چسبنده می شود. این مخاط عمدتاً ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در مردان نیز ممکن است مجرای دفران وجود نداشته باشد. مجرای دفران اسپرم را از اپیدیدیم به مجرای انزال و مجرای ادرار می برد.
 • پرتودرمانی یا شیمی درمانی: این درمان ها می توانند تولید اسپرم را مختل کنند. در مورد پرتودرمانی، شدت آن معمولاً به میزان نزدیکی به بیضه ها بستگی دارد.
 • بیماری‌های دیگر: شرایطی که گاهی با کاهش باروری در مردان مرتبط است، کم خونی، سندرم کوشینگ، دیابت و بیماری تیروئید است. در رابطه با ازمایش کم خونی و آزمایش تیروئید بیشتر بخوانید.
 • داروها: برخی داروها خطر مشکلات باروری را در مردان افزایش می دهند. اینها شامل سولفاسالازین (آزولفیدین) و استروئیدهای آنابولیک است.

علل ناباروری در زنان

ناباروری در زنان نیز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

مشکلات مربوط به تخمک گذاری

اختلالات تخمک گذاری حدود 25 درصد از موارد ناباروری را در زنان تشکیل می دهد. تخمک گذاری رهاسازی ماهانه تخمک است. تخمک ها ممکن است هرگز آزاد نشوند یا فقط در برخی از چرخه ها آزاد شوند.

اختلالات تخمک گذاری ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • هیپرپرولاکتینمی: اگر سطح پرولاکتین بالا باشد و زن باردار یا شیرده نباشد، ممکن است بر تخمک گذاری و باروری تأثیر بگذارد.
 • مشکلات تیروئید: پرکاری یا کم کاری غده تیروئید می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود که در تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند. در رابطه با بیماری سرطان تیروئید بیشتر بخوانید.
  سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): این یک وضعیت هورمونی است که می تواند باعث قاعدگی مکرر یا طولانی شود و در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند.

مشکلات در رحم یا لوله های فالوپ نیز می تواند مانع از حرکت تخمک از تخمدان به رحم شود. اگر تخمک حرکت نکند، باردار شدن به طور طبیعی دشوارتر است. در رابطه با سرطان رحم بیشتر بخوانید.

علل دیگر

علل دیگر عبارتند از:

 • شرایط مزمن: این بیماری ها شامل ایدز یا سرطان است.
 • نارسایی اولیه تخمدان (POI): تخمدان ها قبل از 40 سالگی به طور طبیعی کار نمی کنند. در رابطه با سرطان تخمدان بیشتر بخوانید.
 • کیفیت تخمک ضعیف: کیفیت تخمک ممکن است در لقاح اختلال ایجاد کند. با افزایش سن، تعداد و کیفیت تخمک ها کاهش می یابد. تخمک هایی که آسیب دیده اند یا دچار ناهنجاری های ژنتیکی می شوند نیز ممکن است نتوانند حاملگی را حفظ کنند. هر چه سن یک زن بیشتر باشد، این خطر بیشتر است.
 • جراحی: جراحی لگن گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد اسکار یا آسیب به لوله های فالوپ شود. جراحی دهانه رحم گاهی اوقات باعث ایجاد زخم یا کوتاه شدن دهانه رحم می شود.
 • فیبروم های زیر مخاطی: تومورهای خوش خیم یا غیر سرطانی در دیواره عضلانی رحم ایجاد می شوند. آنها می توانند با لانه گزینی یا مسدود کردن لوله فالوپ تداخل کنند و از بارور شدن تخمک توسط اسپرم جلوگیری کنند.
 • آندومتریوز: سلول هایی که به طور معمول در پوشش داخلی رحم رخ می دهند، شروع به رشد در نقاط دیگر بدن می کنند.
 • بستن لوله ها: در زنانی که انسداد لوله های فالوپ خود را انتخاب کرده اند، می توان این روند را معکوس کرد، اما احتمال بارور شدن مجدد زیاد نیست.

چالش ها در ناباروری

در بسیاری از کشورها دسترسی به خدمات ناباروری، کیفیت و در دسترس بودن آنها همچنان یک چالش بزرگ است. تشخیص و درمان ناباروری اغلب در سیاست‌های ملی جمعیت و توسعه و استراتژی‌های بهداشت باروری در اولویت قرار نمی‌گیرند و به ندرت تحت پوشش مالی عمومی قرار دارند. علاوه بر این، کمبود پرسنل آموزش‌دیده، تجهیزات و زیرساخت‌های لازم و هزینه‌های بالای داروهای درمانی موانع بزرگی هستند، حتی برای کشورهایی که فعالانه به نیازهای افراد نابارور رسیدگی می‌کنند.

در حالی که فناوری‌های کمک باروری (ART) بیش از سه دهه است که در دسترس هستند و میلیون‌ها کودک از طریق این فناوری‌ها مثل لقاح مصنوعی (IVF) به دنیا آمده‌اند، این فناوری‌ها در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه در کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط، همچنان در دسترس، قابل دسترسی و مقرون به صرفه نیستند.

سیاست‌های دولتی می‌توانند بسیاری از نابرابری‌ها در دسترسی به مراقبت‌های باروری ایمن و مؤثر را کاهش دهند. برای مقابله موثر با ناباروری، سیاست‌های بهداشتی باید ناباروری را به عنوان یک بیماری که اغلب قابل پیشگیری است به رسمیت بشناسند و در نتیجه نیاز به درمان‌های پرهزینه و دشوار را کاهش دهند. ادغام آگاهی‌بخشی در مورد باروری در برنامه‌های ملی آموزش جنسی، ترویج سبک زندگی سالم برای کاهش ریسک‌های رفتاری، از جمله پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری‌های مقاربتی، پیشگیری از عوارض سقط ناامن، عفونت پس از زایمان و جراحی‌های شکم/لگن و رسیدگی به سموم محیطی مرتبط با ناباروری، از جمله اقدامات سیاستی و برنامه‌ای است که همه دولت‌ها می‌توانند انجام دهند.

علاوه بر این، قوانین و سیاست‌های حمایتی که تولید مثل توسط شخص ثالث و ART را تنظیم می‌کنند، برای تضمین دسترسی همگانی بدون تبعیض و برای حفاظت و ترویج حقوق انسانی همه افراد درگیر ضروری است. پس از تصویب سیاست‌های باروری، ضروری است که اجرای آنها نظارت شود و کیفیت خدمات به طور مداوم بهبود یابد.

ریسک و خطر ابتلا به ناباروری

ریسک و خطر ابتلا به ناباروری

عوامل خطر خاصی وجود دارد که می تواند احتمال ناباروری را برای هر دو جنس افزایش دهد. این شامل:

 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن به طور قابل توجهی خطر ناباروری را در هر دو جنس افزایش می دهد و ممکن است اثرات درمان باروری را تضعیف کند. سیگار کشیدن در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. سیگار کشیدن غیرفعال نیز با کاهش باروری مرتبط است.
 • شیمی درمانی: برخی از داروهای شیمی درمانی می توانند منجر به نارسایی تخمدان یا کاهش قابل توجه تعداد اسپرم شوند.
 • تشعشع: اگر این پرتو در نزدیکی اندام های تناسلی باشد، می تواند خطر مشکلات باروری را افزایش دهد.
 • عفونت های مقاربتی (STIs): کلامیدیا می تواند به لوله های فالوپ در زنان آسیب برساند و باعث التهاب در کیسه بیضه مردان شود. برخی دیگر از بیماری های مقاربتی نیز ممکن است باعث ناباروری شوند.
 • سن: توانایی زن برای باردار شدن ممکن است به تدریج قبل یا حدود 35 سالگی کاهش یابد، در حالی که باروری مردان پس از 40 سالگی شروع به کاهش می کند.

علاوه بر این، عوامل دیگری نیز ممکن است با ناباروری مرتبط باشند، اگرچه در بسیاری از موارد، تحقیقات هنوز کافی نیست. این شامل:

 • مواد مخدر: مصرف داروهایی مانند حشیش یا کوکائین می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد. برخی از زنانی که از حشیش یا کوکائین استفاده می کنند نیز ممکن است مشکلات باروری داشته باشند.
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی: برخی از آفت کش ها، علف کش ها، فلزات (مانند سرب)، مواد شوینده و حلال ها با مشکلات باروری در هر دو جنس مرتبط هستند.
 • چاقی: این ممکن است شانس باردار شدن را برای هر دو جنس کاهش دهد.
 • استرس: استرس می تواند یک عامل باشد، به خصوص اگر منجر به کاهش فعالیت جنسی شود. همچنین می تواند بر تخمک گذاری زنان و تولید اسپرم مردان تأثیر بگذارد.
 • ورزش: ورزش زیاد و کم می تواند منجر به مشکلات باروری در هر دو جنس شود. در مردان، می‌تواند بر تعداد اسپرم تأثیر بگذارد.
 • تغذیه: یک رژیم غذایی ناسالم می تواند بر باروری در مردان و زنان تأثیر بگذارد. اگر اختلال خوردن منجر به کاهش وزن جدی شود، ممکن است مشکلات باروری نیز ایجاد شود.
 • استفاده نادرست از الکل: مصرف زیاد الکل ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهد. همچنین ممکن است با موفقیت درمان‌های لقاح آزمایشگاهی (IVF) تداخل داشته باشد.

نحوه تشخیص ناباروری

اگر پس از 12 ماه تلاش، بارداری وجود نداشته باشد، ممکن است فردی بخواهد به پزشک مراجعه کند.

اگر همسر زن بالای 35 سال سن داشته باشد، ممکن است زوج بخواهند زودتر به پزشک مراجعه کنند، زیرا آزمایش باروری ممکن است زمان ببرد. به عنوان مثال، یک فرد بالای 35 سال ممکن است بخواهد پس از 6 ماه به پزشک مراجعه کند، در حالی که یک فرد بالای 40 سال ممکن است بخواهد به محض اینکه متوجه شود باردار نمی شود به پزشک مراجعه کند. پزشک می تواند توصیه کند و برخی از ارزیابی های اولیه را انجام دهد.

پزشک ممکن است در مورد عادات جنسی فرد بپرسد و توصیه هایی در این زمینه ارائه دهد. آزمایش‌ها در دسترس هستند، اما آزمایش همیشه علت خاصی را نشان نمی‌دهد.

آزمایشات ناباروری برای مردان

پزشک در مورد سابقه پزشکی، داروها و عادات جنسی سؤال می کند و معاینه فیزیکی انجام می دهد.

اگر آزمایش نشان دهنده یک ناهنجاری باشد، پزشک ممکن است معاینه بیضه ها را از نظر وجود توده یا بدشکلی و بررسی شکل و ساختار آلت تناسلی توصیه کند.

علاوه بر این، پزشک ممکن است آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

 • تجزیه و تحلیل مایع منی: ممکن است برای آزمایش غلظت، تحرک، رنگ و کیفیت اسپرم و همچنین وجود خون یا عفونت نمونه برداری شود. تعداد اسپرم ها می تواند نوسان داشته باشد، بنابراین ممکن است چندین نمونه لازم باشد.
 • آزمایش خون: آزمایشگاه سطوح تستوسترون و سایر هورمون ها را آزمایش می کند. در رابطه با آزمایش خون و آزمایش هورمون ها بیشتر بخوانید.
 • سونوگرافی: این ممکن است مسائلی مانند انسداد مجرای انزال یا انزال رتروگراد را نشان دهد.
 • آزمایش کلامیدیا: کلامیدیا می تواند بر باروری تأثیر بگذارد، اما آنتی بیوتیک ها می توانند آن را درمان کنند. با این حال، آنتی بیوتیک ها نمی توانند آسیب های موجود به باروری را درمان کنند.

آزمایشات ناباروری برای زنان

یک زن تحت یک معاینه فیزیکی کلی قرار می گیرد و پزشک در مورد سابقه پزشکی، داروها، چرخه قاعدگی و عادات جنسی سؤال می کند.

آنها همچنین تحت معاینه زنان و تعدادی آزمایش قرار خواهند گرفت:

 • آزمایش خون: این آزمایش می تواند سطح هورمون و اینکه آیا یک زن در حال تخمک گذاری است یا خیر. در رابطه با شرایط نمونه گیری بیشتر بخوانید.
 • هیستروسالپنگوگرافی: یک تکنسین مایع را به رحم تزریق می کند و برای تعیین اینکه آیا مایع به درستی از رحم خارج می شود و به لوله های فالوپ می رود یا خیر عکس می گیرد. اگر انسداد وجود داشته باشد، ممکن است جراحی لازم باشد.
 • لاپاراسکوپی: یک لوله نازک و منعطف با یک دوربین در انتهای شکم و لگن وارد می شود و به پزشک اجازه می دهد لوله های فالوپ، رحم و تخمدان ها را بررسی کند. این می تواند نشانه هایی از اندومتریوز، اسکار، انسداد و برخی بی نظمی ها در رحم و لوله های فالوپ را نشان دهد.

سایر آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تست ذخیره تخمدان برای شمارش تخمک ها بعد از تخمک گذاری
 • سونوگرافی لگن برای تهیه تصویری از رحم و تخمدان ها
 • آزمایش عملکرد تیروئید، زیرا ممکن است بر تعادل هورمونی تأثیر بگذارد

درمان ناباروری

درمان ناباروری

درمان برای کمک به باردار شدن به طور طبیعی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله سن فردی که می‌خواهد باردار شود، مدت زمان ناباروری، ترجیحات شخصی و وضعیت سلامت عمومی او.

فراوانی آمیزش

اولین راهبردی که ممکن است زوجی بخواهند باردار شوند، داشتن رابطه جنسی بیشتر در زمان تخمک گذاری است.

به طور معمول چرخه قاعدگی حدود 28 تا 32 روز طول می کشد. با شمارش از اولین روز آخرین قاعدگی، یک زن معمولاً بین روزهای 11 تا 21 تخمک گذاری می کند.

هر فردی که دوره سیکلش کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز است باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کند.

سایر درمان ها

با این حال، زمان آمیزش جنسی ممکن است به تنهایی برای کمک به بارداری کافی نباشد. درمان به علت اصلی ناباروری بستگی دارد.

در مردان، این می تواند شامل داروها برای اختلال نعوظ باشد. جراحی ممکن است شامل روشی برای برداشتن ورید واریسی در کیسه بیضه یا ترمیم اپیدیدیم مسدود شده باشد.

در زنان، پزشکان می توانند داروهای باروری را برای تنظیم یا القای تخمک گذاری تجویز کنند. اینها می توانند شامل کلومیفن (کلومید، سروفن)، لتروزول (فمارا)، داروهای آگونیست دوپامین و انواع داروهای هورمونی باشند.

اگر لوله های فالوپ مسدود یا زخمی شده باشند، ترمیم جراحی ممکن است عبور تخمک ها را آسان تر کند. همچنین ممکن است به فرد توصیه شود که تحت IVF قرار گیرد.

پزشکان همچنین ممکن است اندومتریوز را با جراحی لاپاراسکوپی درمان کنند. آنها یک برش کوچک در شکم ایجاد می کنند و یک میکروسکوپ نازک و انعطاف پذیر با نوری در انتهای آن به نام لاپاروسکوپ وارد می کنند. سپس جراح می تواند ایمپلنت ها و بافت اسکار را بردارد که ممکن است درد را کاهش داده و به باروری کمک کند.

لقاح مصنوعی برای درمان ناباروری

لقاح مصنوعی برای درمان ناباروری

روش های زیر در حال حاضر برای لقاح کمکی یا مصنوعی در دسترس هستند:

 • تلقیح داخل رحمی (IUI): در زمان تخمک گذاری، پزشک یک کاتتر ظریف را از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند تا نمونه اسپرم را مستقیماً در رحم قرار دهد.
 • لقاح آزمایشگاهی (IVF): پزشکان اسپرم را با تخمک های بارور نشده در پتری دیش قرار می دهند، جایی که لقاح می تواند انجام شود. سپس جنین را در رحم قرار می دهند تا بارداری آغاز شود. تکنیک های IVF می تواند شامل تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) و assisted hatching باشد.
 • اهدای اسپرم یا تخمک: در صورت لزوم فرد می تواند از اهدای تخمک یا اسپرم استفاده کند. درمان باروری با تخمک اهدایی را می توان با استفاده از IVF انجام داد.
 • تحریک الکتریکی یا ارتعاشی برای رسیدن به انزال: ممکن است بتوان با تحریک الکتریکی یا ارتعاشی به فرد در رسیدن به انزال کمک کرد. این می تواند به مردی کمک کند که نمی تواند به طور طبیعی انزال کند، مثلاً به دلیل آسیب نخاعی.
 • آسپیراسیون اسپرم از طریق جراحی: اسپرم از قسمتی از دستگاه تناسلی مرد مانند مجرای دفران، بیضه یا اپیدیدیم خارج می شود. پزشکان از IVF برای بارور کردن تخمک یا فریز کردن اسپرم برای استفاده بعدی استفاده خواهند کرد.

جمع بندی
برای زوج هایی که مشکلات باروری را تجربه می کنند و کسانی که مایل به بچه دار شدن در سنین بالاتر هستند، گزینه های بیشتری نسبت به قبل وجود دارد. در سال 1978 اولین نوزاد در نتیجه IVF متولد شد. امروزه، حدود 2.1 درصد از همه نوزادان متولد شده در ایالات متحده سالانه از طریق نوعی فناوری کمک باروری (ART) باردار می شوند.

با در دسترس قرار گرفتن فناوری جدید، درمان ناباروری اکنون برای افراد بیشتری قابل دسترسی است و میزان موفقیت و ایمنی همیشه در حال بهبود است. تامین مالی درمان ناباروری نیز می تواند پرهزینه باشد، اما برنامه هایی وجود دارد که می تواند به این امر کمک کند.

سوالات متداول

ناباروری چقدر شایع است؟

در سرتاسر جهان، 8 تا 12% زوج ها مشکلات باروری را تجربه می کنند. حداقل 20٪ موارد ناباروری تنها به دلیل مشکل در سیستم تولید مثل مردان اتفاق می افتد. علاوه بر این، 19٪ از زنان آمریکایی 15 تا 49 ساله پس از 1 سال تلاش، ناباروری اولیه را تجربه می کنند. حدود 6 درصد از زنان متاهل 15 تا 49 ساله ناباروری ثانویه را تجربه می کنند. زنان سیاه پوست آمریکایی و لاتین در مقایسه با زنان آمریکایی که سفیدپوست هستند بیشتر در معرض ناباروری هستند.

برخی از عوارض ناباروری چیست؟

اگر لقاح اتفاق نیفتد، می تواند منجر به استرس و احتمالاً افسردگی شود. برخی از اثرات فیزیکی نیز ممکن است ناشی از درمان ناباروری باشد. به عنوان مثال، یک زن می تواند سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) را از طریق مصرف داروهایی برای تحریک تخمدان ها دریافت کند. یکی دیگر از عوارض می تواند حاملگی خارج از رحم باشد.

حاملگی چند قلو نیز ممکن است در نتیجه درمان ناباروری باشد. اگر تعداد جنین‌ها خیلی زیاد باشد، حمل همه آنها تا پایان ممکن است باعث مشکلات سلامتی در طول بارداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022

آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج

آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022

آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون

آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021

CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟

آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
جولای 17, 2024

تب دنگی چیست؟ علائم، درمان و پیشگیری

مقدمه: در حال حاضر، تب دنگی به عنوان یک چالش جدی بهداشتی در بسیاری از نقاط جهان مطرح است. چندین کشور در سال ۲۰۲۴ شاهد […]
جولای 13, 2024

ضرورت و اهمیت مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

مقدمه: آیا فکر کرده‌اید که تاریخچه سلامتی شما و خانواده‌های شریک زندگی‌تان چگونه می‌تواند بر نسل‌های آینده تأثیر بگذارد؟ با اینکه اکثر نوزادان سالم به […]
جولای 13, 2024

آزمایش های غربالگری ژنتیک قبل از تولد

مقدمه: در دوران بارداری مسائل زیادی برای فکر کردن وجود دارد و برخی از این افکار می توانند کمی ترسناک باشند. تست های قبل از […]
جولای 11, 2024

علل و عوامل ژنتیکی ناباروری

مقدمه: والدینی که به کلینیک های باروری در سراسر جهان مراجعه می کنند، اغلب در طول مشاوره از متخصص غدد تولید مثل خود می پرسند […]
جولای 10, 2024

اختلالات ژنتیکی: انواع، علائم، علل و نحوه تشخیص

مقدمه: ژن ها اجزای سازنده وراثت هستند. آنها از والدین به فرزند منتقل می شوند. آنها DNA، دستورالعمل ساخت پروتئین ها را نگه می دارند. […]
جولای 10, 2024

سیتوژنتیک چیست؟ راهنمای جامع

مقدمه: سیتوژنتیک شاخه‌ای از زیست‌شناسی است که بر مطالعه کروموزوم‌ها و وراثت آن‌ها، به ویژه در ژنتیک پزشکی، متمرکز است. کروموزوم ها ساختارهای میکروسکوپی حاوی […]
جولای 8, 2024

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج

مقدمه: آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج روشی پیشگیرانه است که به شناسایی ناقلین ژن‌های معیوب و بیماری‌زا کمک می‌کند. این آزمایش، با هدف کاهش ریسک […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید