آزمایش HPV

آزمایش HPV چیست ؟

یک آزمایش آزمایشگاهی است که در آن سلول‌ها برای DNA یا RNA از انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که به عنوان عامل سرطان دهانه رحم شناخته می‌شوند، آزمایش می‌شوند. این انواع پرخطر HPV همچنین می‌توانند انواع دیگری از سرطان از جمله سرطان مقعد، واژن، فرج، آلت تناسلی و اوروفارنکس را ایجاد کنند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام یک گروه بسیار رایج از ویروس ها است. آنها در اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی از انواع آن میتوانند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شوند. HPV روی پوست تأثیر میگذارد. بیش از 100 نوع مختلف وجود دارد.

علائم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، HPV معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. اکثر افرادی که آن را دارند متوجه نمی شوند و مشکلی ندارند. اما گاهی اوقات این ویروس می تواند باعث رشد یا توده های بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد (زگیل تناسلی) شود.

آزمایش HPV یک آزمایش است که در آن سلول‌ها برای DNA یا RNA از انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که به عنوان عامل سرطان دهانه رحم شناخته می‌شوند، آزمایش می‌شوند. این انواع پرخطر HPV همچنین می‌توانند انواع دیگری از سرطان از جمله سرطان مقعد، واژن، فرج، آلت تناسلی و اوروفارنکس را ایجاد کنند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام یک گروه بسیار رایج از ویروس ها است. آنها در اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی از انواع آن می توانند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شوند. HPV روی پوست تأثیر می گذارد. بیش از 100 نوع مختلف وجود دارد.

HPV اچ پی وی چیست
آزمایش HPV چیست ؟

شما به راحتی می توانید با یک کلیک در آزمایشگاه آرامش ثبت درخواست آزمایش در منزل برای آزمایش HPV را انجام دهید. خبر خوب اینکه بدون پرداخت هزینه ایاب ذهاب و کاملا رایگان !!! بی نظیره نه ؟ همین حالادرخواست بده تا نزدیک ترین نمونه گیر ما به آدرس شما جهت انجام اقدامات لازم مراجعه نماید. نتیجه آزمایش خود را نیز به صورت آنلاین از بخش جواب دهی آنلاین مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام خدمات آزمایش در منزل و اطلاع از قیمت پکیج های آزمایشگاهی می توانید بر روی دکمه زیر نیز کلیک نمایید.

فهرست مطالب

آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV)

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این شایع ترین بیماری مقاربتی (STD) است که میلیون ها آمریکایی  از طریق رابطه جنسی واژینال و مقعدی، اسباب بازی های جنسی مشترک و به ندرت از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شود، در حال حاضر به آن مبتلا هستند. HPV می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند. اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که به آن مبتلا هستند و هرگز علائم یا مشکلات سلامتی ندارند.

زگیل ناحیه تناسلی Genital warts

اگر موارد زیر را دارید به پزشک مربوطه مراجعه کنید و آزمایش های مربوط به اچ پی وی HPV را انجام دهید.

 • ۱ یا بیشتر توده یا توده بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد شما
 • خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
 • تغییر در جریان طبیعی ادرار شما (مثلاً شروع به جریان افتادن به پهلو) که از بین نمی رود
 • شریک جنسی که زگیل تناسلی دارد، حتی اگر علائمی نداشته باشید

این علائم به این معنی است که شما ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید. برای بررسی به پزشک سلامت جنسی مراجعه کنید.

درمان می تواند به حذف زگیل ها و جلوگیری از انتقال عفونت کمک کند.

انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی از انواع آن باعث مشکلات سلامتی می شوند. عفونت های HPV معمولاً به عنوان HPV کم خطر یا پرخطر دسته بندی می شوند.

 • HPV کم خطر : می تواند باعث ایجاد زگیل در مقعد و ناحیه تناسلی و گاهی اوقات دهان شود. سایر عفونت های کم خطر HPV می تواند باعث ایجاد زگیل در بازوها، دست ها، پاها یا قفسه سینه شود. زگیل های HPV مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. آنها ممکن است خود به خود از بین بروند، یا یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است آنها را در یک روش جزئی در مطب حذف کند.
 • HPV پرخطر : بیشتر عفونت های پرخطر HPV هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و ظرف یک یا دو سال از بین می روند. اما برخی از عفونت های پرخطر HPV می توانند سال ها ادامه داشته باشند. این عفونت های طولانی مدت می تواند منجر به سرطان شود. HPV عامل اکثر سرطان های دهانه رحم است. HPV طولانی مدت همچنین ممکن است باعث سرطان های دیگری از جمله سرطان مقعد، واژن، آلت تناسلی، دهان و گلو شود.

آزمایش HPV به دنبال HPV پرخطر در زنان است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً می توانند HPV کم خطر را با بررسی بصری زگیل ها تشخیص دهند. بنابراین نیازی به آزمایش نیست. در حالی که مردان ممکن است به HPV آلوده شوند، آزمایش معمولا برای مردان توصیه نمی شود. هیچ آزمایش HPV مورد تایید FDA برای مردان وجود ندارد و اکثر مردان مبتلا به HPV بدون هیچ علامتی از عفونت بهبود می یابند.

نام های دیگر: ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی، HPV پرخطر، HPV DNA، HPV RNA

آزمایش پاپیلومای انسانی

آزمایش HPV برای چه کاری استفاده می شود؟

این آزمایش برای بررسی نوع HPV که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود استفاده می شود. اغلب همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود، روشی که سلول های غیرطبیعی را که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم نیز شوند بررسی می کند. زمانی که تست HPV و پاپ اسمیر همزمان انجام می شود، به آن تست همزمان می گویند.

چرا آزمایش HPV نیاز است؟

ممکن است نیاز به آزمایش HPV داشته باشید اگر:

 • خانمی 30 تا 65 ساله انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان در این گروه سنی هر پنج سال یک بار آزمایش HPV را با آزمایش پاپ اسمیر (تست مشترک) انجام دهند.
 • اگر خانمی در هر سنی هستید که در پاپ اسمیر نتیجه غیرطبیعی دریافت می کنید

تست HPV برای زنان کمتر از 30 سال که نتایج آزمایش پاپ اسمیر طبیعی داشته اند، توصیه نمی شود. سرطان دهانه رحم در این گروه سنی نادر است، اما عفونت HPV شایع است. اکثر عفونت های HPV در زنان جوان بدون درمان برطرف می شوند.

دلایل انجام تست اچ پی وی

دلایل مختلفی برای توصیه یا انجام آزمایش HPV وجود دارد:

غربالگری سرطان دهانه رحم:

آزمایش HPV اغلب به عنوان بخشی از برنامه های غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. سویه های پرخطر HPV، به ویژه HPV انواع 16 و 18، به شدت با ایجاد سرطان دهانه رحم مرتبط هستند. آزمایش HPV می تواند به شناسایی زنانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به ناهنجاری های دهانه رحم یا سرطان هستند کمک کند.

نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر:

اگر تست پاپ اسمیر، که آزمایشی است که سلول های دهانه رحم را از نظر ناهنجاری بررسی می کند، نتایج غیرطبیعی مانند سلول های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص (ASCUS) یا ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه پایین (LSIL) را نشان دهد، آزمایش HPV ممکن است برای تعیین وجود عفونت HPV انجام شود. این به ارائه اطلاعات اضافی برای مدیریت و پیگیری مناسب کمک می کند.

آزمایش همزمان با پاپ اسمیر:

در برخی موارد، آزمایش HPV ممکن است در کنار آزمایش پاپ اسمیر به عنوان یک روش غربالگری اولیه انجام شود. نشان داده شده است که این رویکرد، که به عنوان آزمایش مشترک شناخته می شود، در مقایسه با آزمایش پاپ اسمیر به تنهایی، تشخیص ضایعات دهانه رحم با درجه بالا را بهبود می بخشد، به ویژه در زنان بالای 30 سال.

نظارت پس از درمان:

پس از درمان دیسپلازی دهانه رحم یا ضایعات پیش سرطانی، ممکن است از تست HPV برای نظارت بر وجود عفونت‌های مداوم یا مکرر HPV استفاده شود. این به ارزیابی اثربخشی درمان و خطر عوارض بعدی کمک می کند.

ارزیابی خطر:

آزمایش HPV می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در فرد ارائه دهد. نتایج منفی تست HPV می تواند نشان دهنده خطر کمتر باشد، در حالی که نتایج مثبت نشان دهنده وجود سویه های پرخطر HPV و نیاز به نظارت دقیق تر یا آزمایش های تشخیصی بیشتر است.

پیگیری پس از واکسیناسیون HPV:

واکسن های HPV برای محافظت در برابر برخی از گونه های پرخطر HPV در دسترس هستند. پس از دریافت واکسن HPV، افراد ممکن است تحت آزمایش HPV به عنوان بخشی از مراقبت های بعدی قرار گیرند تا مطمئن شوند که با سایر انواع پرخطر HPV که تحت پوشش واکسن نیستند، آلوده نشده اند.

ارزیابی زگیل تناسلی:

عفونت HPV می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود. آزمایش HPV ممکن است برای تایید وجود سویه های پرخطر HPV مرتبط با این زگیل ها و تعیین گزینه های درمانی مناسب استفاده شود.

ارزیابی خطر سایر سرطان‌ها:

عفونت HPV همچنین با انواع دیگر سرطان‌ها مانند سرطان مقعد، واژن، فرج، آلت تناسلی و اوروفارنکس مرتبط است. در موارد خاص، آزمایش HPV ممکن است برای ارزیابی خطر ابتلا به این سرطان ها، به ویژه در افرادی که عفونت های HPV مداوم یا پرخطر دارند، استفاده شود.

آزمایش در جمعیت‌های خاص:

آزمایش HPV ممکن است در جمعیت‌های خاصی توصیه شود، مانند افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (به عنوان مثال، گیرندگان پیوند عضو یا مبتلایان به HIV/AIDS)، که ممکن است در معرض خطر بالاتر ابتلا به عفونت‌های HPV مداوم یا شدید باشند.

چگونگی انتشار ویروس پاپیلومای انسانی

HPV به راحتی از تماس جنسی پوست به پوست با فردی که آن را دارد منتقل می شود. هنگامی که فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی یا مقعد شما به اندام تناسلی یا دهان و گلوی شخص دیگری برخورد می کند – معمولاً در حین رابطه جنسی، دچار آن می شوید. HPV می‌تواند سرایت کند، حتی اگر کسی عملش را انجام ندهد، و حتی اگر آلت تناسلی به داخل واژن/مقعد/دهان نرود.

HPV شایع ترین بیماری مقاربتی است، اما در بیشتر مواقع مسئله مهمی نیست. معمولاً خود به خود از بین می رود و بیشتر مردم حتی نمی دانند که تا به حال HPV داشته اند. به یاد داشته باشید که اکثر افرادی که رابطه جنسی دارند در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. نیازی نیست که شرمنده یا ترسیده باشید.

انتشار ویروس hpv

نحوه انتشار ویروس پاپیلومای انسانیHPV

همانطورکه گفته شد، بسیاری از انواع HPV بر دهان، گلو یا ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد. گرفتن آنها آسان است.

قابل توجه:

 • نیازی به داشتن رابطه جنسی دخول نیست و تماس پوست با پوست این ویروس را منتقل می کند.

چگونه HPV را دریافت می کنید؟

 • هرگونه تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی
 • رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی
 • به اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی
 • HPV هیچ علامتی ندارد، بنابراین ممکن است ندانید که آیا آن را دارید یا خیر.
 • بسیار رایج است. اکثر افراد در زندگی خود به نوعی از HPV مبتلا می شوند.

چگونه از خود در برابر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) محافظت کنیم

شما نمی توانید به طور کامل از خود در برابر HPV محافظت کنید، اما برای جلوگیری از عفونت HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کاندوم ها می توانند از شما در برابر HPV محافظت کنند، اما تمام پوست اطراف اندام تناسلی شما را نمی پوشانند، بنابراین شما به طور کامل محافظت نمی شوید.
 • واکسیناسیون: واکسن HPV در پیشگیری از عفونت HPV بسیار موثر است. این واکسن هم برای مردان و هم برای زنان توصیه می شود، معمولاً از سن 11 یا 12 سالگی شروع می شود. حتی اگر قبلاً از نظر جنسی فعال بوده‌اید، واکسن همچنان می‌تواند از سویه‌های HPV که تاکنون در معرض آن‌ها قرار نگرفته‌اید، محافظت کند. واکسن HPV در برابر انواع HPV که باعث بیشتر موارد زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم و همچنین برخی سرطان های دیگر می شوند، محافظت می کند. در برابر همه انواع HPV محافظت نمی کند.
 • اقدامات جنسی ایمن: HPV در درجه اول از طریق تماس جنسی منتقل می شود. برای کاهش خطر عفونت، می توانید:
  • از کاندوم به طور مداوم و صحیح استفاده کنید: کاندوم می تواند انتقال HPV را کاهش دهد، اگرچه 100٪ موثر نیست زیرا ویروس می تواند مناطقی را که توسط کاندوم پوشانده نشده است آلوده کند.
  • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید: داشتن چندین شریک جنسی خطر ابتلا به HPV را افزایش می دهد.
  • یک رابطه تک همسری متقابل داشته باشید: قرار گرفتن در یک رابطه طولانی مدت و متقابل تک همسری با شریکی که به HPV آلوده نیست، می تواند خطر ابتلا به ویروس را کاهش دهد.
  • غربالگری های منظم: HPV می تواند منجر به انواع خاصی از سرطان، از جمله سرطان دهانه رحم شود. غربالگری های منظم مانند تست پاپ اسمیر و تست HPV می تواند به تشخیص هر گونه تغییر غیرطبیعی در دهانه رحم در مراحل اولیه کمک کند و در صورت لزوم امکان درمان سریع را فراهم کند.
  • رعایت بهداشت تناسلی: رعایت بهداشت مناسب در ناحیه تناسلی ممکن است به کاهش خطر عفونت HPV کمک کند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که بهداشت خوب به تنهایی برای جلوگیری از HPV کافی نیست، زیرا ویروس در درجه اول از طریق تماس جنسی منتقل می شود.
 • آموزش و آگاهی: خود و دیگران را در مورد HPV، روش های انتقال آن و روش های پیشگیری آموزش دهید. از آخرین تحقیقات و دستورالعمل های مربوط به پیشگیری و واکسیناسیون HPV مطلع باشید.

روش درمان عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. اکثر عفونت های HPV هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند و در عرض 2 سال توسط بدن شما پاک می شوند.
اگر HPV باعث ایجاد مشکلاتی مانند زگیل تناسلی یا تغییر در سلول‌های دهانه رحم شود، درمان لازم است.

نحوه انجام تست HPV

چند روش مختلف برای انجام تست HPV وجود دارد. در طول معاینه لگن می‌توانید آزمایش HPV را در مطب پزشک خود انجام دهید. در این مورد، ارائه دهنده شما در حالی که روی میز معاینه هستید و پاهای شما رکابی است، فرج، واژن، دهانه رحم، راست روده و لگن را معاینه می کند.

تست HPV شامل قرار دادن اسپکولوم (ابزار کوچک) در واژن است تا پزشک بتواند دهانه رحم را ببیند و سپس با یک برس کوچک، کاردک یا سوهان یک نمونه سلولی را تهیه کند. چند ثانیه طول می کشد و باید بدون درد باشد.

اگر همزمان آزمایش پاپ اسمیر را انجام می دهید، از نمونه برای هر دو آزمایش استفاده می شود. پزشک شما ممکن است دو نمونه بگیرد، اما این همیشه ضروری نیست.

در طول آزمایش، ممکن است احساس گرفتگی یا فشار خفیفی داشته باشید، اما این روند سریع است و نباید به شما آسیب برساند. اگر قبل از آزمایش HPV ادرار کنید، ممکن است راحت تر باشید.

اگر در خانه آزمایش HPV انجام می دهید، از یک سواب برای جمع آوری نمونه های سلولی از دهانه رحم و واژن استفاده می کنید. تست های سه محل شامل سواب زدن دهان، مقعد و واژن/دهانه رحم است. سپس سواب را در یک ظرف نمونه قرار داده و آن را به آزمایشگاه کیت آزمایش ارسال می‌کنید. قبل از شروع فرآیند، حتما دستورالعمل های تست HPV خانگی را به دقت بخوانید و همیشه نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا آزمایش HPV برای مردان هم وجود دارد؟

بله، آزمایش HPV برای مردان نیز وجود دارد. اگرچه بیشتر تحت عنوان آزمایش HPV در زنان شناخته می‌شود، اما در مردان نیز می‌توان این آزمایش را انجام داد. دلیل اصلی انجام آزمایش HPV در مردان نیز مرتبط با تشخیص سرطان و زگیلک‌های جنسی است.

در مردان، HPV عموماً با زگیلک‌های جنسی (زگیلک‌های پوستی و مخاطی در مناطقی مانند آلت تناسلی، مقعد، دهان و حلق) منتقل می‌شود. این عفونت می‌تواند باعث تشکیل زگیلک‌های جنسی، پلیپ‌های آنوس، سرطان سر و گردن رحم، سرطان مقعد، سرطان دهان و حلق، و سایر نوعی سرطان‌ها شود.

مردانی که به فعالیت جنسی مشترک پرداخته‌اند، خطر ابتلا به عفونت HPV را دارند. بنابراین، آزمایش HPV در مردان با ریسک‌های بالاتر از قبیله‌های زنان وجود دارد. اگر یک مرد علائمی از زگیلک جنسی دارد یا برای بررسی سلامت جنسی و احتمال عفونت HPV نگران است، می‌تواند با پزشک خود در مورد انجام آزمایش HPV مشورت کند.

آزمایش HPV در مردان معمولاً با یک روش نمونه‌برداری مشابه به آزمایش در زنان انجام می‌شود. نمونه‌برداری معمولاً شامل جمع‌آوری سلول‌هایی از زگیلک‌ها یا مخاط از مناطق مختلف مانند آلت تناسلی و مقعد است. نتایج آزمایش می‌تواند نشان دهنده وجود عفونت HPV و همچنین نوع و شدت عفونت باشد.

در هر صورت، همچنان پزشکان نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، این است که تعداد انواع مختلف HPV در مردان کمتر از زنان است و برنامه‌های آزمایش و تشخیص برای مردان ممکن است متفاوت باشد. بهتر است با پزشک خود در مورد نیاز به آزمایش HPV و راهنمایی‌های خاص برای آن در مردان صحبت کنید.

نحوه انجام تست پاپیلوما HPV در مردان

آزمایش HPV در مردان به منظور تشخیص و شناسایی ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papillomavirus)، عامل اصلی عفونت های جنسی، انجام می شود. در زیر توضیحاتی درباره مراحل انجام این آزمایش آمده است:

 • جمع‌آوری نمونه: برای انجام آزمایش HPV در مردان، نمونه‌برداری از منطقه تحتانی (از پوست و غشای بینی) انجام می‌شود. در مردان، این منطقه شامل سطح بیرونی قسمت تناسلی و بینی است. نمونه‌برداری ممکن است با استفاده از یک قلم مخصوص (سوابق) یا با استفاده از محلولی که روی منطقه تحتانی اعمال شده و سپس با یک قلم ساده نمونه‌برداری انجام می‌شود.
 • پردازش نمونه: نمونه جمع‌آوری شده به آزمایشگاه ارسال می‌شود و در آنجا تحت تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. نمونه معمولاً با استفاده از تست PCR (زنجیره ای پلیمراز) بررسی می‌شود. در این روش، DNA ویروس HPV استخراج می‌شود و سپس با استفاده از PCR، میزان وجود ویروس در نمونه تشخیص داده می‌شود.
 • تفسیر نتایج: پس از انجام آزمایش PCR، نتایج تفسیر می‌شوند. نتایج می‌توانند شامل مثبت یا منفی بودن برای ویروس HPV باشند. در صورتی که نتیجه مثبت باشد، نوع ویروس معمولاً مشخص نمی‌شود. برای تعیین نوع ویروس، ممکن است نمونه به آزمایشگاه تخصصی‌تری ارسال شود.

مهم است بدانید که آزمایش HPV در مردان بیشتر برای ارزیابی عوارض و عفونت‌های مرتبط با HPV مانند زگیل تناسلی یا عوارض انگیختگی پوستی مربوط به HPV انجام می‌شود، و نه به منظور ارزیابی سرطان‌های مرتبط با HPV در زنان. برای ارزیابی سرطان پستانها و گردن رحم در زنان، آزمایش‌های دیگری وجود دارد.

در طول آزمایش HPV چه اتفاقی می افتد؟

برای آزمایش HPV، به پشت روی میز معاینه دراز می‌کشید و زانوهای خود را خم می‌کنید. پاهای خود را در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از یک ابزار پلاستیکی یا فلزی به نام اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می کند تا دهانه رحم دیده شود. سپس پزشک از یک برس نرم یا کاردک پلاستیکی برای جمع آوری سلول ها از دهانه رحم استفاده می کند. اگر شما نیز آزمایش پاپ اسمیر را دریافت می کنید، ممکن است ارائه دهنده شما از همان نمونه برای هر دو آزمایش استفاده کند یا نمونه دومی از سلول ها را جمع آوری کند.

قبل از تست HPV چه کاری باید انجام داد؟

برای آمادگی برای آزمایش HPV، مراقبت های زیر را می توانید انجام دهید:

 • هماهنگی با پزشک: قبل از آزمایش HPV، با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند شما را در مورد نحوه آماده سازی خاص برای آزمایش راهنمایی کند و پاسخگوی سوالات شما باشد.
 • اطلاعات پزشکی: به پزشک خود در مورد داروهایی که استفاده می کنید، وضعیت بارداری، تاریخچه بیماری ها و عوارض قبلی مرتبط با آزمایش HPV اطلاع دهید. این اطلاعات می تواند به پزشک کمک کند تا تصمیم درستی برای شما بگیرد.
 • زمان آزمایش: بهتر است با پزشک خود تاریخ مناسب برای آزمایش را تعیین کنید. آزمایش HPV بهتر است در میانه دوره قاعدگی انجام شود، اگرچه برخی از پزشکان ممکن است در سایر زمان های ماه هم آزمایش را توصیه کنند.
 • بهداشت تناسلی: قبل از آزمایش HPV، از انجام هرگونه دوش و استفاده از تمامی انواع محصولات تجمیعی تهیه شده برای بهداشت تناسلی خودداری کنید. این شامل استفاده از تامپون، دوش، ضد عفونی کننده و اسپری تناسلی است. این کارها ممکن است تأثیری بر نتایج آزمایش داشته باشند.
 • استراحت و آرامش: قبل از آزمایش، به بدن خود استراحت کافی دهید و از استرس و فعالیت های شدید خودداری کنید. استراحت کافی و آرامش می تواند در نتایج آزمایش تأثیر بگذارد.
 • در حین پریود نباید این آزمایش را انجام دهید. همچنین باید قبل از انجام آزمایش از فعالیت های خاصی اجتناب کنید.
 • از دو روز قبل از آزمایش خود از تامپون استفاده نکنید
 • از داروهای واژینال یا فوم های ضد بارداری استفاده نکنید.
 • رابطه جنسی نداشته باشید.

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای آزمایش HPV وجود ندارد. با اینکه آزمایش HPV به طور کلی ایمن و موثر در نظر گرفته می شود، چند خطر بالقوه مرتبط با این روش وجود دارد. توجه به این نکته مهم است که این خطرات در مقایسه با مزایای تشخیص زودهنگام و پیشگیری از سرطان دهانه رحم که به شدت با عفونت HPV مرتبط است، به طور کلی حداقل هستند. در اینجا برخی از خطرات احتمالی وجود دارد:

 • ناراحتی یا درد: در طول آزمایش HPV، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم یا واژن با استفاده از سواب یا برس جمع آوری می کند. این فرآیند ممکن است باعث ناراحتی خفیف یا احساس فشار یا گرفتگی مختصری شود. با این حال، هر گونه درد یا ناراحتی معمولاً کوتاه مدت است.
 • خونریزی: در برخی موارد، جمع آوری سلول ها برای آزمایش HPV می تواند باعث خونریزی خفیف شود، به خصوص اگر دهانه رحم ملتهب یا حساس باشد. این خونریزی معمولا جزئی است و خود به خود متوقف می شود.
 • نتایج منفی کاذب: آزمایش‌های HPV با هدف تشخیص وجود سویه‌های پرخطر HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند، انجام می‌شود. با این حال، مانند هر آزمایش پزشکی، احتمال نتایج منفی کاذب وجود دارد. این به این معنی است که آزمایش ممکن است در شناسایی ویروس حتی در صورت وجود شکست بخورد. عواملی مانند جمع‌آوری ناکافی نمونه یا زمان‌بندی آزمایش نسبت به عفونت می‌تواند به منفی کاذب کمک کند.
 • نتایج مثبت کاذب: آزمایش‌های HPV ممکن است نتایج مثبت کاذب نیز ایجاد کنند که نشان دهنده وجود سویه‌های پرخطر HPV در زمانی است که واقعاً هیچ عفونتی وجود ندارد یا فقط سویه‌های کم خطر وجود دارند. مثبت کاذب می تواند منجر به آزمایش های اضافی و اضطراب غیر ضروری شود. برای کاهش این خطر، آزمایش‌های بعدی، مانند پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی، اغلب برای تایید وجود سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم انجام می‌شود.

تفسیر نتیجه تست اچ پی وی

نتایج شما به صورت منفی، که به آن نرمال نیز می گویند، یا مثبت، که غیر طبیعی نیز نامیده می شود، داده می شود.

منفی / عادی. هیچ HPV پرخطری یافت نشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما توصیه کند بسته به سن و سابقه پزشکی خود، پنج سال دیگر یا زودتر برای غربالگری مجدد مراجعه کنید.

مثبت/غیر طبیعی HPV پرخطر یافت شد. به این معنی نیست که سرطان دارید. این بدان معناست که ممکن است در آینده در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای نظارت و/یا تشخیص وضعیت شما تجویز کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کولپوسکوپی، روشی که در آن پزشک از یک ابزار بزرگ‌نمایی ویژه (کولپوسکوپ) برای مشاهده واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند.
 • بیوپسی دهانه رحم، روشی که در آن پزشک نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را برای بررسی زیر میکروسکوپ می‌گیرد.
 • آزمایشات همزمان بیشتر (HPV و پاپ اسمیر)

اگر نتایج شما مثبت بود، مهم است که آزمایشات منظم یا مکرر انجام دهید. ممکن است دهه ها طول بکشد تا سلول های غیرطبیعی دهانه رحم به سرطان تبدیل شوند. در صورت یافتن زودهنگام، سلول های غیرطبیعی را می توان قبل از تبدیل شدن به سرطان درمان کرد. پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار ساده تر از درمان آن پس از ایجاد آن است.

واکسن HPV چیست؟

واکسن HPV به محافظت در برابر سرطان های ناشی از HPV کمک می کند، از جمله:

• سرطان دهانه رحم
• برخی از سرطان های دهان و گلو (سر و گردن).
• برخی از سرطان های ناحیه مقعد و تناسلی
• همچنین به محافظت در برابر زگیل تناسلی کمک می کند.

در انگلستان، دختران و پسران 12 تا 13 ساله به طور معمول اولین واکسیناسیون HPV را زمانی که در سال 8 مدرسه هستند، ارائه می کنند. دوز دوم 6 تا 24 ماه پس از اولین دوز ارائه می شود.
مهم است که هر دو دوز واکسن را داشته باشید تا به درستی محافظت شوید.

Gardasil واکسن HPV است که از سال 2012 در برنامه واکسیناسیون NHS استفاده می شود.

در طول سال تحصیلی 2021 تا 2022، واکسن HPV مورد استفاده در برنامه NHS به Gardasil 9 تغییر خواهد کرد.

گارداسیل 9 در برابر 9 نوع HPV محافظت می کند: 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58. در بین آنها، انواع 16 و 18 علت اکثر سرطان های دهانه رحم در بریتانیا (بیش از 80٪) است. . انواع 31، 33، 45، 52 و 58 باعث 15 درصد بیشتر سرطان های دهانه رحم می شوند.

این نوع HPV همچنین باعث بیشتر سرطان های مقعد و برخی سرطان های ناحیه تناسلی و سر و گردن می شود.

انواع 6 و 11 HPV باعث حدود 90 درصد زگیل های تناسلی می شود، بنابراین استفاده از گارداسیل 9 به محافظت از دختران و پسران در برابر سرطان و زگیل تناسلی کمک می کند.

واکسیناسیون HPV در برابر سایر عفونت‌هایی که در طول رابطه جنسی منتشر می‌شوند، مانند کلامیدیا محافظت نمی‌کند و مانع باردار شدن دختران نمی‌شود، بنابراین انجام رابطه جنسی ایمن همچنان بسیار مهم است.

چه کسانی می توانند واکسن HPV را از طریق برنامه واکسیناسیون NHS تزریق کنند؟

دوز اول واکسن HPV به طور معمول به دختران و پسران 12 و 13 ساله در سال تحصیلی 8 ارائه می شود. دوز دوم 6 تا 24 ماه پس از دوز اول ارائه می شود.

اگر یکی از دوزهای واکسن HPV خود را فراموش کردید، با تیم ایمن سازی مدرسه یا جراحی پزشک عمومی صحبت کنید و برای دریافت دوز فراموش شده در اسرع وقت وقت بگیرید.

داشتن هر دو دوز واکسن برای محافظت کامل بسیار مهم است.