لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

آزمایش ژنتیک پدر فرزندی (آزمایش تعیین هویت)

آزمایش ژنتیک پدر فرزندی
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

مقدمه: پدر فرزندی اصطلاحی است که برای توصیف رابطه حقوقی بین فرزند و والدینش استفاده می شود. در حالی که پدر فرزندی می تواند انواع روابط، از جمله روابط بیولوژیکی و فرزندخواندگی را توصیف کند، آزمایش ژنتیک پدر فرزندی به طور خاص برای تعیین اینکه آیا فردی والد ژنتیکی کودک است یا خیر، استفاده می شود. آزمایش ژنتیک پدر فرزندی تلاش می کند تا هویت والدین ژنتیکی افراد را که پدر بیولوژیکی آنها نیز نامیده می شود، مشخص کند. این آزمایش با مقایسه DNA کودک با یک فرد انجام می شود تا ببیند آیا آن فرد یکی از والدین ژنتیکی کودک است یا خیر.

آزمایش ژنتیک پدر و فرزند را می توان به دلایل مختلفی انجام داد، از جمله برای ایجاد حقوقی خاص برای کودک، کمک به کودک در یادگیری بیشتر در مورد اصل و نسب خود، و حل سوالات در مورد والدین ژنتیکی کودک.

گاهی اوقات، موقعیت‌هایی پیش می‌آید که در آن افراد به شواهد علمی و ملموسی در مورد نسب خود نیاز دارند، خواه از خود آنها باشد یا شخص دیگری. در بیشتر موارد، تشخیص زایمان آسان است. زنی که فرزندی را به دنیا آورد، آشکارا مادر حامله، ژنتیکی و قانونی آن کودک بوده و این امر در اکثریت قریب به اتفاق موارد امروز نیز صادق است.

برای تعیین پدر بودن، دانشمندان تقریباً همیشه معکوس کار می کنند – از کودک گرفته تا والدین بالقوه – تا ماهیت واقعی رابطه را مشخص کنند. در گذشته، این امر معمولاً شامل شناسایی فنوتیپ‌های خاص (به ویژه، گروه‌های خونی خاص) در کودک و استفاده از این اطلاعات برای «پذیرفتن» یا «رد کردن» پدران احتمالی بود. با این حال، این سیستم تعدادی از مشکلات را به همراه داشت که کمترین آنها این بود که اغلب نتایج غیرقابل قطعی به همراه داشت. بنابراین، از دهه 1990، رویکرد رایج تر در نظر گرفتن وجود نشانگرهای ژنوتیپی خاص بوده است.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایش ژنتیک پدر فزرندی چیست؟

آزمایش ژنتیک پدر فرزندی از اسید دئوکسی ریبونوکلئیک (DNA) – معمولاً از سواب گونه گرفته می‌شود – برای تعیین پدر بیولوژیکی کودک استفاده می‌کند.

DNA ماده ژنتیکی درون سلول های بدن است. این مانند یک کتابچه راهنمای دستورالعمل عمل می کند. شما DNA را از هر دو والدین بیولوژیکی خود به ارث می برید – نیمی از هر والدین.

آزمایش ژنتیک تشخیص پدر به دلایل زیادی مهم است، از جمله:

 • کسب حقوق قانونی برای حمایت از کودک، حضانت کودک، مزایای تامین اجتماعی و ارث.
 • شناسایی پیوندهایی با اختلالات ژنتیکی که می توانند بر سلامت طولانی مدت شما تأثیر بگذارند، از جمله فیبروز کیستیک، سندرم داون و انواع خاصی از سرطان.
 • کمک به کودک برای یادگیری بیشتر در مورد سابقه خانوادگی خود.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک قبل از تولد

هدف از آزمایش ژنتیک پدر و فرزند

هدف از آزمایش ژنتیک پدر و فرزند

هدف از آزمایش پدر فرزندی این است که مشخص شود آیا فردی والد ژنتیکی کودک است یا خیر. آزمایش پدر و فرزند ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله:

 • اهداف حقوقی: آزمایش قانونی ژنتیکی پدر فرزندی شامل آزمایشی است که توسط دادگاه دستور داده می شود. برای اینکه از نتایج آزمایش به عنوان مدرک در دادگاه استفاده شود، این آزمایش باید با نظارت و مستندسازی هر مرحله انجام شود.
 • رفع عدم قطعیت: اگر در مورد والدین ژنتیکی کودک ابهامی وجود داشته باشد، ممکن است از آزمایش پدر و فرزند برای تایید هویت والدین ژنتیکی کودک، ارائه اطلاعات در مورد اصل و نسب و سابقه خانوادگی کودک و ارائه اطمینان خاطر یا آرامش خاطر در مورد روابط ژنتیکی استفاده شود.
 • اهداف پزشکی: اگرچه استفاده معمولی برای آزمایش ژنتیک پدر فرزندی نیست، اما تأیید هویت والدین ژنتیکی کودک می‌تواند اطلاعاتی در مورد سابقه سلامت خانوادگی کودک ارائه دهد.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک سرطان سینه

آزمایش ژنتیک پدر و فرزند چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش ژنتیک پدر فرزندی مدرن معمولاً DNA یک کودک را با DNA والدین یا والدین ژنتیکی بالقوه مقایسه می کند.

DNA یا دی‌اکسی ریبونوکلئیک اسید، کد ژنتیکی است که در سلول‌های بیشتر موجودات زنده یافت می‌شود. DNA ارثی است، به این معنی که از والدین به فرزند منتقل می شود. DNA کودک ترکیبی از DNA هر دو والدین است. تقریباً هر سلول در بدن یک فرد حاوی همان DNA ارثی آن فرد است.

آزمایش پدری DNA ویژگی‌های متمایز در نمونه‌های DNA کودک را شناسایی می‌کند و آنها را با ویژگی‌های موجود در DNA یک والدین ژنتیکی بالقوه مقایسه می‌کند. اگر این ویژگی ها هم در DNA والدین و هم در DNA کودک وجود داشته باشد، این نشان دهنده احتمال قوی است که این دو از نظر ژنتیکی به هم مرتبط هستند. اگر ویژگی های مشترک پیدا نشود، یک رابطه ژنتیکی را می توان عملا رد کرد. در برخی موارد، DNA کودک با DNA هر دو والدین ژنتیکی مقایسه می شود تا دقت بیشتری در نتایج آزمایش ارائه شود.

روش های دیگر تست پدری شامل مقایسه گروه های خونی و انواع HLA است. از آنجایی که آزمایش DNA دقیق تر است، این روش ها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک هموفیلی

چه زمانی باید آزمایش پدر فرزندی انجام داد؟

چه زمانی باید آزمایش پدر فرزندی انجام داد؟

آزمایش پدر فرزندی ممکن است زمانی انجام شود که هویت والدین ژنتیکی کودک ناشناخته یا مورد مناقشه باشد.

زمانی که نیاز به تایید قانونی یک رابطه ژنتیکی وجود داشته باشد، ممکن است از آزمایش قانونی پدر و فرزند استفاده شود. این آزمایش قانونی ممکن است به دلایل زیادی درخواست شود، از جمله:

 • افزودن نام والدین به شناسنامه فرزند
 • رسیدگی به مسائل در طول پرونده های قضایی مربوط به حمایت از کودک، حضانت کودک، یا حقوق ملاقات والدین
 • ایجاد تابعیت برای فرزند متولد شده در خارج از کشور
 • اخذ ویزای مهاجرتی
 • کمک به کودک برای دسترسی به برخی مزایای دولتی
 • روشن شدن مسائل ارث

افراد ممکن است به دلایل مختلفی داوطلبانه آزمایش ژنتیک پدر فرزندی را انجام دهند، از جمله:

 • تایید اینکه شخصی والد ژنتیکی کودک نیست
 • کمک به کودک برای یادگیری بیشتر در مورد والدین ژنتیکی و اصل و نسب خود
 • جمع آوری اطلاعات در مورد سابقه پزشکی خانوادگی کودک
 • رفع کنجکاوی، کسب اطمینان یا ایجاد آرامش در مورد روابط ژنتیکی

چگوه می توان آزمایش ژنتیک پدر فرزندی انجام داد؟

نحوه انجام تست پدر و فرزند بستگی به این دارد که آیا نتایج در مراحل قانونی مورد استفاده قرار می گیرد یا خیر. برای اینکه نتایج آزمایش ژنتیک پدر و فرزند به عنوان مدرک در دادگاه مورد استفاده قرار گیرد، این آزمایش باید با نظارت خاص و مستندسازی هر مرحله انجام شود. آزمایشگاه ها و شرکت ها اغلب از این فرآیند به عنوان یک آزمایش قانونی پدر و فرزند یاد می کنند.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک سرطان

ایالت ها ممکن است شرایط متفاوتی برای آزمایش تشخیص پدر قانونی داشته باشند. به طور کلی، شما باید نمونه خود را در یک سایت جمع آوری تایید شده جمع آوری کنید. روند جمع آوری نیز باید توسط یک شاهد بی طرف مشاهده شود. نمونه های آزمایشی مادر، کودک و پدر احتمالی معمولاً در زمان های مختلف گرفته می شود. اگر دادگاه یا سازمان ایالتی دستور آزمایش داده باشد، ممکن است شما را به آزمایشگاه یا محل جمع آوری خاصی ارجاع دهد.

اگر مایل به دریافت یک آزمایش غیر قانونی تشخیص پدر هستید، می‌توانید مستقیماً با یک آزمایشگاه برای کسب اطلاعات در مورد نزدیک‌ترین محل جمع‌آوری یا در دسترس بودن کیت‌های آزمایش پدر فرزندی در خانه تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک پسوریازیس

انواع آزمایش ژنتیک پدر فرزندی

انواع آزمایش ژنتیک پدر فرزندی

انواع آزمایش ژنتیک تشخیص پدر عبارتند از:

تست غیرتهاجمی تشخیص پدر قبل از تولد (NIPP)

آزمایش NIPP DNA جنین را در خون فرد باردار تجزیه و تحلیل می کند. یک پزشک پس از هفته هشتم بارداری شما نمونه خون می گیرد. آنها نمونه‌ها را به آزمایشگاه می‌فرستند، جایی که متخصص مقادیر کمی از DNA جنین را در نمونه خون آنالیز می‌کند و آن را با DNA موجود در سواب گونه از والدین بالقوه غیرزایمان مقایسه می‌کند. این آزمایش 99.9٪ دقیق و بسیار ایمن است. خطرات شامل درد، خونریزی، کبودی، غش و عفونت است.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک تالاسمی

آمنیوسنتز 

آمنیوسنتز یک آزمایش تهاجمی قبل از تولد است که می تواند در سه ماهه دوم یا سوم بارداری (15 تا 20 هفته) انجام شود. پزشک از یک سوزن نازک برای نمونه برداری از مایع آمنیوتیک که جنین را احاطه کرده است استفاده می کند. این روش از طریق شکم انجام می شود. سپس نمونه را با DNA سواب گونه والدین بالقوه مقایسه می کنند. خطرات آمنیوسنتز نادر است اما ممکن است شامل سقط جنین یا زایمان زودرس باشد.

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)

آزمایش CVS مشابه آمنیوسنتز است. معمولاً 10 تا 13 هفته پس از آخرین قاعدگی شما رخ می دهد. پزشک از یک سوزن نازک برای برداشتن نمونه کوچکی از سلول های پرزهای کوریونی از جفت استفاده می کند. این روش از طریق دهانه رحم یا شکم انجام می شود. یک متخصص آزمایشگاه نمونه را با DNA سواب گونه والدین بالقوه مقایسه می کند. خطرات نادر هستند اما شامل سقط جنین و عفونت می شوند.

مطلب پیشنهادی: آزمایش ژنتیک اوتیسم

سواب گونه

والدین و فرزند بالقوه، داخل گونه های خود را برای یافتن سلول های باکال سواب می کشند. اگر سواب در یک محیط پزشکی انجام شود، مطب نمونه ها را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد.

نحوه انجام آزمایش ژنتیک تشخیص پدر

نحوه انجام آزمایش ژنتیک تشخیص پدر

نمونه‌هایی از DNA مورد استفاده برای آزمایش پدر فرزندی اغلب با سواب گونه ها به دست می‌آیند. در حالی که می توان از نمونه های خون نیز استفاده کرد، خون گیری راحت تر است. همچنین، از آنجایی که DNA افراد در سلول‌های روی گونه‌ها و سلول‌های خونی یکسان است، سواب گونه به اندازه آزمایش خون دقیق است.

مطلب پیشنهادی: آزمایش خون چیست؟

برخی از انواع تست های ژنتیک تشخیص پدر را می توان در دوران بارداری انجام داد. یک روش، به نام آزمایش غیرتهاجمی پدر فرزندی قبل از تولد، از نمونه خون مادر برای شناسایی DNA جنین بدون سلول (cfDNA) استفاده می کند که می تواند با DNA ژنتیکی والدین دیگر مقایسه شود. آزمایش ژنتیک پدر فرزندی قبل از تولد نیز می تواند از طریق آمنیوسنتز و روش های مربوطه انجام شود، اما این روش ها می تواند خطراتی را برای مادر و نوزاد ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی: آزمایش بارداری

برای این آزمایش قبل از تولد، نمونه هایی از نوزاد و والدین باردار در یک محیط بالینی یا بیمارستانی جمع آوری می شود. نمونه ژنتیکی احتمالی والدین را می توان از طریق سواب گونه به دست آورد.

نحوه آمادگی برای انجام آزمایش ژنتیک پدر فززندی

معمولاً قبل از گرفتن سواب گونه یا نمونه خون برای این آزمایش هیچ دستورالعمل خاصی قبل از آزمایشی وجود ندارد. اگر در حال انجام یک آزمایش قانونی پدر فرزندی به دستور دادگاه هستید، ممکن است لازم باشد یک شناسه تصویری با خود به سایت آزمایش بیاورید. همچنین ممکن است نیاز به امضای اسناد و گرفتن عکس داشته باشید.

اکثر آزمایشات ژنتیک تشخیص پدر از سواب گونه برای جمع آوری نمونه DNA از پدر احتمالی استفاده می کنند. آنها از یک سواب پنبه ای برای جمع آوری سلول های گونه (باکال) از داخل دهان شما استفاده می کنند. حداقل یک ساعت قبل از سواب گونه، بهتر است از موارد زیر اجتناب کنید:

 • مسواک زدن.
 • استفاده از دهانشویه
 • گذاشتن دندان مصنوعی
 • سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکوی جویدنی (دیپ).

اینها ممکن است بر کیفیت سواب گونه شما تأثیر بگذارد.

در برخی موارد، آزمایش ژنتیک پدر فرزندی ممکن است نیاز به نمونه خون داشته باشد. قبل از آزمایش خون، یک پزشک ممکن است به شما توصیه کند:

 • مایعات اضافی بنوشید.
 • غذاهای سالم بخورید.
 • چند ورزش ملایم برای کمک به افزایش فشار خون انجام دهید.

اگر باردار هستید، ممکن است نیاز به سونوگرافی قبل از آزمایش تبار شناسی داشته باشید تا مشخص شود چقدر در دوران بارداری خود هستید (سن حاملگی جنین).

مطلب پیشنهادی: بهترین زمان آزمایش خون بارداری

در حین آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

در حین و بعد از آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

در حین نمونه گیری با سواب گونه، ممکن است از شما خواسته شود که با شستشوی دهان خود شروع کنید. یک سواب بلند یا سواب برای جمع آوری سلول ها از داخل گونه استفاده می شود. این ممکن است توسط یک متخصص پزشکی انجام شود، یا ممکن است از شما خواسته شود که گونه خود را سواب بکشید. سواب گونه معمولاً بدون درد است و تنها چند دقیقه طول می کشد.

اگر نمونه خون نیاز باشد، از طریق یک سوزن از ورید دست شما گرفته می شود. یک متخصص پزشکی به نام فلبوتومیست نواری را دور بازوی شما می بندد تا رگ برجسته تر شود. سپس پوست را ضد عفونی کرده و سوزن را وارد می کنند. ممکن است وقتی سوزن داخل می‌شود و بیرون می‌آید، احساس سوزش خفیفی داشته باشید، اما کل عمل معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد.

بعد از آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

هیچ دستورالعمل پس از آزمایش پس از سواب گونه وجود ندارد، بنابراین می توانید به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.

وقتی خونگیری به پایان رسید، فلبوتومیست محل سوراخ را با یک بانداژ کوچک یا سواب پنبه ای می پوشاند. ممکن است لازم باشد تا یک ساعت آن را در جای خود نگه دارید.

هنگامی که سواب گونه یا خون گیری کامل شد، نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

دریافت نتایج آزمایش تشخیص پدر چقدر طول می کشد؟

عوامل زیادی می توانند بر مدت زمانی که ممکن است طول بکشد تا نتایج آزمایش پدر فرزندی به دست آید، تأثیر بگذارد. اگر در خانه آزمایش می‌کنید، نتایج ممکن است در عرض چند روز آماده شوند، اما این می‌تواند به زمان مورد نیاز برای ارسال نمونه‌ها از طریق پست به آزمایشگاه بستگی داشته باشد.

آزمایشگاه ممکن است نتایج آزمایش تشخیص پدر را از طریق یک پورتال آنلاین در دسترس قرار دهد. اگر یک آزمایش قانونی انجام می دهید، ممکن است نتایج را از طریق پست نیز دریافت کنید.

نتایج یک آزمایش قانونی ژنتیک تشخیص پدر ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد. اگر آزمایش از طریق یک آژانس دولتی انجام شود، آن آژانس ممکن است نتایج و اسناد را برای استفاده در دادگاه برای شما پست کند.

تفسیر نتایج آزمایش ژنتیک پدر و فرزند

تفسیر نتایج آزمایش ژنتیک پدر و فرزند

نتایج آزمایش DNA تشخیص پدر نشان می دهد که چقدر احتمال دارد که کسی پدر بیولوژیکی یا والدین ژنتیکی یک کودک باشد. در یک گزارش آزمایش، این اغلب احتمال پدری نامیده می شود. احتمال پدری به طور کلی به عنوان یکی از دو مقدار توصیف می شود: 0 یا 99.99.

اگر احتمال پدری 0 باشد، گزارش ممکن است بیان کند که آزمودنی به عنوان والد ژنتیکی «مستثنی شده است». اگر احتمال 99.99 یا بیشتر باشد، ممکن است بیان کند که موضوع “مستثنی نیست”.

احتمال 0 به این معنی است که آزمایش پدر فرزندی، شخص را به عنوان والدین ژنتیکی احتمالی رد کرده است. احتمال 99.99 یا بالاتر به این معنی است که شخص به احتمال زیاد والد ژنتیکی کودک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022

آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج

آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022

آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون

آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021

CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟

آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
جولای 17, 2024

تب دنگی چیست؟ علائم، درمان و پیشگیری

مقدمه: در حال حاضر، تب دنگی به عنوان یک چالش جدی بهداشتی در بسیاری از نقاط جهان مطرح است. چندین کشور در سال ۲۰۲۴ شاهد […]
جولای 13, 2024

ضرورت و اهمیت مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

مقدمه: آیا فکر کرده‌اید که تاریخچه سلامتی شما و خانواده‌های شریک زندگی‌تان چگونه می‌تواند بر نسل‌های آینده تأثیر بگذارد؟ با اینکه اکثر نوزادان سالم به […]
جولای 13, 2024

آزمایش های غربالگری ژنتیک قبل از تولد

مقدمه: در دوران بارداری مسائل زیادی برای فکر کردن وجود دارد و برخی از این افکار می توانند کمی ترسناک باشند. تست های قبل از […]
جولای 11, 2024

علل و عوامل ژنتیکی ناباروری

مقدمه: والدینی که به کلینیک های باروری در سراسر جهان مراجعه می کنند، اغلب در طول مشاوره از متخصص غدد تولید مثل خود می پرسند […]
جولای 10, 2024

اختلالات ژنتیکی: انواع، علائم، علل و نحوه تشخیص

مقدمه: ژن ها اجزای سازنده وراثت هستند. آنها از والدین به فرزند منتقل می شوند. آنها DNA، دستورالعمل ساخت پروتئین ها را نگه می دارند. […]
جولای 10, 2024

سیتوژنتیک چیست؟ راهنمای جامع

مقدمه: سیتوژنتیک شاخه‌ای از زیست‌شناسی است که بر مطالعه کروموزوم‌ها و وراثت آن‌ها، به ویژه در ژنتیک پزشکی، متمرکز است. کروموزوم ها ساختارهای میکروسکوپی حاوی […]
جولای 8, 2024

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج

مقدمه: آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج روشی پیشگیرانه است که به شناسایی ناقلین ژن‌های معیوب و بیماری‌زا کمک می‌کند. این آزمایش، با هدف کاهش ریسک […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید