کارگاه آموزشی فلوسایتومتری

دستگاه فلوسیتومتری و تکنولوژی استفاده از آن با توجه به گران‌قیمت بودن تجهیزات و مواد مصرفی از یک‌سو و حساسیت بالای پردازش، تفسیر نتایج و ارتباط آن با داده‌های تحقیقاتی و بالینی از سوی دیگر، نیازمند حضور یک کاربر آموزش دیده و مسلط به دانش به روز است.

کاربر دستگاه فلوسیتومتری علاوه بر برخورداری از دانش پایه در زمینه تحقیقاتی و تشخیصی از جمله رشته‌های ایمونولوژی، هماتولوژی و … نیازمند تسلط روی انواع کاربردهای این تکنیک در حوزه تحقیقاتی از جمله بررسی چرخه سلولی، بررسی مرگ سلولی (آپوپتوز) و سنجش میزان DNA سلولی و … است. همچنین کاربر حرفه‌ای دستگاه فلوسیتومتری در زمینه بالینی-تشخیصی از جمله تشخیص انواع بیماری‌ها از جمله انواع لوسمی ها و برخی لنفوم ها، بررسی مشکلات نقص ایمنی، انواع سنجش‌های سلولی در مبتلایان به HIV و MS، بررسی علل ایمونولوژیک ناباروری و… بایستی بتواند طراحی صحیحی از پنل مارکرهای مورد نیاز جهت تشخیص اولیه بیماری، پیگیری پاسخ به درمان و یا عود مجدد بیماری داشته باشد و در نهایت به تفسیر صحیحی از نتایج به دست آمده، دست یابد.

همچنین سایر موارد از جمله انجام کالیبراسیون روزانه، استفاده و نگهداری صحیح از دستگاه، تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از بسته‌های نرم‌افزاری مختلف از جمله FlowJo و شناسایی مشکلات و عیب‌یابی محدود دستگاه نیز به‌عنوان موارد پایه‌ای در زمینه دانش استفاده از دستگاه فلوسیتومتری حائز اهمیت هستند.

بخش فلوسیتومتری در آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرامش، آماده پذیرش و آموزش متقاضیان در زمینه کاربری حرفه‌ای دستگاه فلوسیتومتری در زمینه تحقیقاتی و بالینی-تشخیصی است.

کارگاه آموزشی فلوسایتومتری

فلوسایتومتری یک تکنیک توسعه یافته است که امکان تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و/یا ژنی سلول‌ها و پروتئین ها را در حالت سوسپانسیون فراهم می‌کند. با پیشرفت‌های صورت گرفته این فناوری می‌توان در حدود 35 آنتی‌ژن و حتی بیشتر را به‌طور هم‌زمان در یک لوله شناسایی نموده و به آزمایشگاه‌های بالینی و محققان اجازه می‌دهد تا خواص متعدد سلول‌های منفرد را به‌صورت سریع و به روشی کمی اندازه‌گیری نمایند.

با توجه به دامنه کاری بالای تکنیک فلوسایتومتری، این فناوری در زمینه‌های علمی متعددی از جمله ایمونولوژی، هماتولوژی، زیست‌شناسی سلولی، تحقیقات سرطان، زیست‌شناسی تکوینی و بسیاری رشته های دیگر مورد استقبال قرار گرفته است. در محیط آزمایشگاهی بالینی، فلوسایتومتری معمولاً برای تائید تشخیص بیماری های نقص ایمنی اولیه، نقص ایمنی ثانویه و بدخیمی های خونی استفاده می شود.

برای بررسی پاسخ به درمان و نیز تشخیص پیشرفت یا عود مجدد بیماری نیز می توان از این تکنیک بهره برد. همچنین برای کمک به درمان های نوین سلولی، از جمله شمارش سلول های بنیادی برای ذخیره سازی و استفاده از آن ها در پیوند سلول های بنیادی و ساخت سلول های مهندسی شده مانند سلول های T کایمریک (CAR-T) نیز می توان از تکنیک فلوسایتومتری استفاده نمود.

فلوسایتومتری اغلب برای مشخص کردن بیماری ها در بالین استفاده می شود. خون محیطی، آسپیراسیون مغز استخوان و مایع مغزی نخاعی همگی نمونه هایی هستند که می توانند با استفاده از فلوسایتومتری تجزیه و تحلیل شوند. درک این نکته ضروری است که آنالیز فلوسایتومتری اغلب همراه با سایر تست های توصیفی مانند بررسی مورفولوژیک استفاده می شود. آسیب شناسان، مورفولوژی سلولی نمونه ها را بررسی می کنند. اغلب، نئوپلاسم های هماتولوژیک تغییرات مورفولوژیک خاصی را نشان می دهند و فلوسایتومتری ویژگی بیشتری را ارائه می دهد. فلوسایتومتری اغلب می‌تواند عود سرطان را قبل از تشخیص تغییرات مورفولوژیکی تشخیص دهد.

گروه فلوسایتومتری آزمایشگاه آرامش با تکیه بر دانش علمی اعضای هئیت علمی خود، به کارگیری دستگاه فلوسایتومتری 6 رنگ و 8 رنگ و کامل بودن آنتی بادی های تشخیصی و درمانی، قابلیت انجام همکاری با مراکز تحقیقاتی و درمانی در حوزه فلوسایتومتری را دارد. آزمایشگاه به شما این اطمینان را خواهد داد که در کوتاه ترین زمان ممکن و به طور دقیق کار شما انجام خواهد شد.

سرفصل های دوره فلوسایتومتری

– شناخت فلروکروم های فلورسنت و اهمیت آنها در فلوسایتومتری
– آشنایی با انواع مختلف دستگاه فلوسایتومتری و چگونگی راه اندازی آنها
– توانایی انجام انواع مختلف آنالیز های عمومی و تخصصی در فلوسایتومتری
– آشنایی با کنترل کیفی در فلوسایتومتری
– خوانش نمونه تک رنگ و بیشتر
– توانایی چگونگی رفع تداخل رنگ در فلوسایتومتری با دستگاه و با نرم افزار
– آشنایی با اهمیت داده های فلوسایتومتری در چاپ مقالات
– آشنایی با طراحی پنل های چند رنگ

ویژگی های کارگاه های فلوسایتومتری در آزمایشگاه آرامش

– کار کاملاً عملی به همراه کار با دستگاه
– آنالیز انواع نمونه های تحقیقاتیو بالینی مربوط به فلوسایتومتری
– آشنایی کامل با انواع دستگاه های فلوسایتومتری در کشور
– تحت پوشش قراردادن نکات مرتبط به خطایابی های خوانش، رنگ آمیزی و آنالیز
– کمک به اپلای شرکت کننده در حوزه فلوسایتومتری
– آموزش به طور خصوصی بسته به نوع دستگاه، دانشگاه یا مرکز کاری پذیرفته شده

ضوابط دوره آموزشی فلوسایتومتری

این دوره مناسب دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه و پزشکی ،ایمنی، خون شناسی و سایر رشته ها می باشد.

قبل از دوره دانشجوها تعیین سطح می شوند.

ظرفیت هر دوره نیز 3 دانشجو می باشد.

دوره نیز شامل دو پکیج می باشد. 

انواع دوره های آموزشی فلوسایتومتری آزمایشگاه آرامش

  • دوره فلوسایتومتری 1 (مبتدی-متوسطه)
  • دوره فلوسایتومتری 2(پیشرفته)
خدمات کارگاه آموزش فلوسایتومتری ازمایشگاه آرامش

خدمات فلوسایتومتری آزمایشگاه آرامش

  1. خوانش انواع نمونه‌های تشخیصی – درمانی و تحقیقاتی (خون، مغز استخوان، مایعات بدن، کشت سلولی و …)
  2. آنالیز و ارائه نتایج آزمون‌های تشخیصی – درمانی و تحقیقاتی
  3. ارائه پنل‌های تشخیصی- درمانی برای انواع بیماری ها (خود ایمنی، نقص ایمنی و انواع سرطان های خون)
  4. ارائه پنل‌های تحقیقاتی جهت مشخصه یابی انواع سلول‌ها (رده‌های سلولی توموری، مزانشیمی، خونی و …)
  5. ارائه خدمات مربوط به بررسی چرخه سلولی
  6. ارائه خدمات مربوط به بررسی انواع مرگ سلولی (آپوپتوز و نکروز)

جهت هماهنگی و دریافت خدمات فوق با شماره زیر تماس بگیرید.

مدرس دوره

Picture of دکتر فاضل سامانی
دکتر فاضل سامانی

15 سال سابقه کار در فلوسایتومتری حوزه تحقیقات و تشخیص

مدت زمان کارگاه آموزشی فلوسایتومتری

مدت زمان دوره:

30 ساعت به صورت تئوری و عملی

هزینه دوره:

 3 الی 5 میلیون تومان