لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

آزمایش مدفوع چه چیزی را نشان می دهد؟

به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

در پاسخ به سوال آزمایش مدفوع چه چیزی را نشان می دهد؟ باید گفت آزمایش مدفوع می تواند بسیاری از موارد مهم برای سلامتی را تشخیص دهد: هر چیزی از عفونت انگل گرفته تا علائم سرطان، مخمر یا رشد بیش از حد باکتری، یا باکتری های بیماری زا مانند C. difficile، Campylobacter و گونه های خاصی از E. coli.

در حالی که پزشک عمومی شما ممکن است یک آزمایش مدفوع به شما بدهد تا بفهمد آیا ممکن است به بیماری التهابی روده مبتلا باشید یا خیر، یک متخصص تغذیه ثبت شده یا پزشک متخصص طب عملکردی ممکن است یکی را برای بررسی سلامت میکروبیوم شما توصیه کند.

بنابراین در پاسخ به سوال آزمایش مدفوع چه چیزی را نمایش می دهد باید گفت آنچه نمونه مدفوع شما تشخیص می دهد بستگی به آزمایش مدفوع شما دارد.

نمونه مدفوع چه چیزی را تشخیص می دهد؟

به طور کلی، دو نوع آزمایش مدفوع مورد استفاده قرار می‌گیرد: نوع آزمایش‌هایی که پزشکان برای تشخیص شرایط جدی استفاده می‌کنند، و نوعی که پزشکان کل نگر برای بررسی میکروبیوم و طیف وسیعی از نشانگرهای سلامت روده استفاده می‌کنند.

پزشکان معمولاً از بیماران خود نمونه مدفوع می خواهند تا بیماری هایی مانند سرطان، بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو را بررسی کنند. اگر با علائم IBS مانند اسهال، یبوست یا نفخ به پزشک مراجعه می کنید، یا اگر مخاط یا خون در حرکات روده خود دفع می کنید، می تواند از شما بخواهد که برای رد این شرایط، نمونه مدفوع انجام دهید.

بسیاری از شرایط دیگر وجود دارد که ممکن است پزشک شما بخواهد آنها را با آزمایش مدفوع بررسی کند، بنابراین اگر از شما خواسته شده است که نمونه مدفوع را انجام دهید، قطعا لازم بوده است که دکتر همچین درخواستی کرده است.

برای مثال، اگر آزمایش مدفوع را از طریق یک ارائه‌دهنده سلامت کامل – مانند Healthpath – یا یک پزشک مانند یک متخصص تغذیه، طب سوزنی یا متخصص کایروپراکتیک انجام می‌دهید، احتمالاً چیزی است که ما آن را تست سلامت روده می‌نامیم. همانطور که از نام آن پیداست، تست سلامت روده به سلامت روده شما می پردازد. آنها هیچ بیماری جدی را تشخیص نمی دهند.

چه چیزی را می توان در نمونه مدفوع برداشت؟

نمونه های مدفوع معمولاً به آزمایشگاهی می روند که در آن تکنسین ها مدفوع را بررسی می کنند. برخی از شرایط بدون میکروسکوپ قابل تشخیص هستند، برای مثال برخی از گونه‌های کرم‌ها بدون هیچ فناوری بسیار واضح هستند. با این حال، گونه‌های دیگر کرم‌ها کوچک‌تر و سخت‌تر دیده می‌شوند.

باز هم، انواع مختلفی از آزمایش های مدفوع برای تشخیص بسیاری از شرایط مختلف وجود دارد. در زیر می توانید لیستی از برخی از شایع ترین شرایطی که پزشک شما با آزمایش مدفوع به دنبال آنها است را بیابید.

کدام بیماری ها را می توان در نمونه مدفوع تشخیص داد؟

در پاسخ به سوال آزمایش مدفوع چه چیزی را نشان می دهد؟ در این بخش در رابطه با بیماری های قابل تشخیص با نمونه مدفوع صحبت می کنیم.

سرطان روده بزرگ

دو نوع آزمایش مدفوع به عنوان ابزار غربالگری سرطان کولورکتال یا سلول های پیش سرطانی که می توانند منجر به سرطان شوند استفاده می شود. آزمایش قدیمی تر، خون مخفی را در مدفوع پیدا می کند. یک آزمایش جدیدتر DNA موجود در مدفوع را برای شواهدی از سرطان کولورکتال بررسی می کند.

با این حال، اگر آزمایش DNA مدفوع یا آزمایش هموکولت مثبت باشد، همچنان برای یافتن و برداشتن ضایعه پیش سرطانی یا سرطانی به کولونوسکوپی نیاز دارید.

بیماری التهابی روده

یک آزمایش اولیه رایج برای IBD، سطح کالپروتکتین را در مدفوع اندازه گیری می کند. کالپروتکتین پروتئینی است که در گلبول های سفید وجود دارد و دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی است.

کالپروتکتین زمانی که التهاب رخ می دهد افزایش می یابد (علت آن هر چه باشد). غلظت کالپروتکتین مستقیماً با شدت التهاب مرتبط است: هرچه IBD شما شدیدتر باشد، سطح کالپروتکتین شما بالاتر خواهد بود.

سوء جذب چربی

آزمایش مدفوع می‌تواند مقادیر غیرطبیعی چربی را تشخیص دهد، که نشانه‌ای از عدم هضم و جذب چربی در غذایتان است. دلایل مختلفی برای این وجود دارد: دانستن اینکه چربی جذب نمی‌کنید با دانستن دلیل آن متفاوت است، بنابراین اگر این اتفاق برای شما افتاد به آزمایش‌های بیشتری نیاز خواهید داشت. در رابطه با ازمایش چربی خون بیشتر بخوانید.

نارسایی پانکراس

برای بررسی نارسایی پانکراس، می توانید آزمایشی را انجام دهید که الاستاز را در مدفوع شما اندازه گیری می کند. الاستاز آنزیمی است که توسط بافت خاصی در پانکراس، اندامی در بالای شکم شما ساخته می شود. الاستاز به تجزیه چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها بعد از خوردن غذا کمک می کند. بخش مهمی از گوارش است.

اگر پانکراس شما سالم باشد، الاستاز کافی در مدفوع شما وجود خواهد داشت. اگر الاستاز در مدفوع شما کم باشد یا اصلا وجود نداشته باشد، می تواند نشان دهنده نارسایی پانکراس باشد. در رابطه با بیماری پانکراس بیشتر بخوانید.

نارسایی لوزالمعده می تواند باعث تعدادی از مشکلات سلامتی شود، زیرا منجر به سوء جذب و سوء تغذیه می شود. وقتی نمی توانید مواد مغذی موجود در غذای خود را هضم یا جذب کنید، بدن شما بلوک های ساختمانی لازم برای سالم بودن را ندارد.

کدام عفونت ها را می توان در نمونه مدفوع یافت؟

کدام عفونت ها را می توان در نمونه مدفوع یافت؟

در مرحله بعد در پاسخ به سوال آزمایش مدفوع چه چیزی را نشان می دهد؟ باید خدمتتان عرض کنیم که سه عفونت اصلی وجود دارد که پزشکان در نمونه های مدفوع به دنبال آن هستند: باکتری های بیماری زا، انگل ها و کرم ها.

باکتری های بیماری زا

شایع ترین باکتری های بیماری زا عبارتند از:

 • سالمونلا، اغلب در تخم مرغ خام و مرغ خام یافت می شود
 • شیگلا، از غذا و آب آلوده
 • کمپیلوباکتر از مرغ خام یا نیم پز: شایع ترین علت اسهال باکتریایی در بریتانیا
 • Escherichia coli 0157:H7 (سویه های دیگر E. coli “معمولی” در نظر گرفته می شوند) که در گوشت گاو خام یا نیم پز یافت می شود.

انگل ها

مدفوع همچنین می تواند حاوی انگل یا تخم آنها باشد. این ها توسط بسیاری از ارگانیسم های کوچک مانند ژیاردیا یا بلاستوسیستیس تولید می شوند.

عفونت بلاستوسیستیس معمولاً در بریتانیا یافت می شود. نمی‌توانیم مطمئن باشیم که آیا این بیماری باعث بیماری می‌شود یا خیر: میلیون‌ها نفر در جهان در حال توسعه به بلاستوسیستیس بدون هیچ علامتی مبتلا می شوند، اما بسیاری از مردم در بریتانیا با عفونت بلاستوسیستیس به اسهال مبتلا می‌شوند.

ژیاردیا به اندازه بلاستوسیستیس در بریتانیا شایع نیست و می تواند علائم شدیدتری ایجاد کند. با این حال، پزشکان و متخصصان هنوز در مورد اینکه آیا باید آن را با آنتی بیوتیک ریشه کن کنیم یا نه، توافق ندارند. برخی از افراد تمام زندگی خود را با ژیاردیا بدون مشکل زندگی می کنند، در حالی که برخی دیگر علائم ناراحت کننده ای مانند درد معده، خستگی، مدفوع چرب و باد دارند.

ممکن است سیستم ایمنی ما در جهان توسعه‌یافته آنطور که باید «آموزش داده نشده باشد»: ما طی میلیون‌ها سال زندگی در خارج از خانه تکامل یافته‌ایم و انگل‌ها اجتناب ناپذیر بودند، همانطور که هنوز در برخی از نقاط جهان هستند.

امروز، ما زندگی بسیار تمیزی داریم و سیستم ایمنی ما می تواند نسبت به چیزهایی که در گذشته مشکلی نداشتند واکنش بیش از حد نشان دهد: این یک عامل بزرگ در افزایش بیماری های خود ایمنی است.

آزمایش‌های سلامت روده ما در Healthpath هم ژیاردیا و هم بلاستوسیستیس را انتخاب می‌کنند. اگر نتایج شما برای هر یک از این انگل ها مثبت شد، توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی به پزشک خود اطلاع دهید.

کرم ها

می‌توانید به روش‌های مختلفی به وجود این کرم های در مدفوع خود مبتلا شوید: برای مثال، اگر به یک کشور گرمسیری سفر کرده‌اید یا با کودکان در یک مهدکودک کار می‌کنید.

پزشک شما ممکن است با مشاهده مدفوع شما یا فرستادن آن به آزمایشگاه آنها را آزمایش کند.

علائم عفونت کرم عبارتند از:

 • درد شکم
 • اسهال، حالت تهوع یا استفراغ
 • گاز/نفخ
 • خستگی
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • درد یا حساسیت شکم

آزمایش دیگر تست «نوار اسکاچ» است که در آن پزشک نوار چسبناک را در اطراف مقعد قرار می‌دهد تا شواهدی از تخم‌های کرم سوزنی پیدا کند.

کدام بیماری ها را می توان در نمونه مدفوع تشخیص داد؟

چه چیزی را می توان در آزمایش مدفوع NHS تشخیص داد؟

در پاسخ به سوال آزمایش مدفوع چه چیزی را نشان می دهد؟همانطور که در بالا توضیح دادیم، آزمایش مدفوع NHS برای تشخیص یا رد بیماری ها یا عفونت های جدی استفاده می شود.

آزمایش مدفوع Healthpath با آزمایش مدفوع NHS متفاوت است.

آزمایش مدفوع Healthpath یک آزمایش جامع مدفوع است.

آزمایش‌های جامع مدفوع نه تنها طیف وسیعی از میکروب‌ها را در روده شما بررسی می‌کند: مثل باکتری‌ها، مخمرها، آرکیاها و انگل‌ها، بلکه نشانگرهای عملکردی نیز دارد مانند:

 • کالپروتکتین، که نشان دهنده التهاب روده است (همانطور که در بالا توضیح دادیم NHS نیز از این نشانگر استفاده می کند)
 • IgA ترشحی، که فعالیت ایمنی را در روده اندازه گیری می کند (منبع: NCBI)

چرا تست سلامت روده Healthpath انجام دهیم؟

آزمایشات سلامت روده ما هیچ بیماری جدی را تشخیص نمی دهد، اما برای مثال اگر کالپروتکتین شما خارج از محدوده باشد، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. اگر این اتفاق بیفتد، گزارش شما تمام آنچه را که باید در مورد مراحل بعدی بدانید، به شما می گوید.

آزمایش های مدفوع ما به شما بینشی از سلامت کلی روده شما می دهد. اگر از علائم ناراحت کننده روده رنج می برید، اطلاعات مربوط به انواع و سطوح میکروب ها در روده شما به همراه نشانگرهای عملکردی می تواند به شما در درک آنچه در روده شما می گذرد کمک کند.

از آنجایی که در روده شما چیزهای زیادی می گذرد که بقیه بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد، عدم تعادل در روده شما می تواند تقریباً در هر زمینه ای از سلامتی شما مشکل ایجاد کند. تحقیقات اخیر ارتباط بین شرایط زیر و سلامت روده شما را نشان داده است:

اضطراب
افسردگی
اگزما
روزاسه
پسوریازیس
درماتیت
بیماری قلبی
بیماری آلزایمر
بیماری پارکینسون
بیماری خود ایمنی
میگرن
آلرژی
آسم
سرطان
خستگی مزمن
چاقی
دیابت نوع 2

در رابطه با بیماری پسوریازیس بیشتر بخوانید.

جمع بندی

در پاسخ به سوال آزمایش مدفوع چه چیزی را نشان می دهد؟ پس دو دلیل اصلی برای انجام آزمایش مدفوع وجود دارد. دلیل معمول این است که پزشک به شما توصیه کرده است که یک بیماری یا عفونت جدی را تشخیص داده یا رد کند.
با این حال، افراد بیشتری از طریق آزمایش مدفوع به بررسی سلامت روده خود می پردازند.
به جای جست‌وجوی شواهدی مبنی بر هر چیز جدی، آزمایش‌های سلامت روده به بررسی عمیق جوامع میکروب‌های ساکن در روده می‌پردازند و سایر نشانگرهای سلامت روده مانند سطوح التهاب و آنزیم‌های گوارشی را بررسی می‌کنند.
سلامت روده شما و سلامت بقیه بدن و ذهن شما ارتباط پیچیده ای دارد. اگر می خواهید پنجره ای به عملکرد روده خود داشته باشید، تست سلامت روده ایده خوبی است.
اگر می خواهید بیماری یا عفونت جدی را بررسی کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

4 دیدگاه

 1. ریحانه گفت:

  سلام . من کاهش وزن شدید دارم . عذرمیخوام دفع مدفوعم چرب وزیاد و نفخ دارم . بعد از غذا خوردن بیشتر اوقات دل پیچه دارم ، دکتر عمومی رفتم آزمایش سه نوبته مدفوع برام نوشته آیا این آزمایش مشکل گوارشی نشون میده ،وسوجذب چربی . چه آزمایشاتی باید داد برای تشخیص دقیق

  • کارشناس آزمایشگاه آرامش گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله با ازمایش سه نوبته مشخص میشه اگر مشکل معده هم دارید ازمایش (igg/igm /iga)hpylori انجام دهید.

 2. کیمیا گفت:

  سلام در ازمایش مدفوع بارداری هم مشخص میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022
آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج
آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022
آزمایش خون و تفسیر کامل آن+ معرفی انواع آزمایش خون
آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021
CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟
آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
آوریل 20, 2024
جشن گرامیداشت آزمایشگاهیان در آزمایشگاه آرامش برگزار شد
گزارش گرامیداشت آزمایشگاهیان آزمایشگاه آرامش به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه در این رویداد که به مناسبت بزرگداشت حکیم جرجانی و روزعلوم ازمایشگاهی در رستوران فرین […]
آوریل 17, 2024
برگزاری وبینار تخصصی با موضوع هموفیلی از تشخیص تا درمان
به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه آرامش آکادمی آرامش در روز هموفیلی سخنرانی علمی با موضوع هموفیلی در بستر گوگل میت برگزار شد خانم دکتر نژاد […]
آوریل 13, 2024
آزمایش خون در مدفوع: علائم، علل و روش انجام
مقدمه: آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT) برای یافتن خون در مدفوع استفاده می شود. FOBT خونی را در مدفوع پیدا می کند که شما نمی […]
آوریل 8, 2024
تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش خون ممکن شد
مقدمه: در ماه جولای، اولین آزمایش خون مستقیم که برای ارزیابی خطر ابتلای کاربر به بیماری آلزایمر طراحی شده بود، وارد بازار شد. دکتر زالدی […]
آوریل 8, 2024
آزمایش خون RBC: علائم، نحوه انجام و تفسیر نتایج
مقدمه: اگر شرایط سلامتی خاصی از جمله کمبودهای تغذیه ای، اریتروسیتوز و برخی بیماری های مزمن داشته باشید، ممکن است تعداد گلبول های قرمز (RBC) […]
آوریل 7, 2024
روز جهانی بهداشت 2024
روز جهانی بهداشت 2024 دکتر محمود یعقوبی عضو تیم مدیریت و رهبری آزمایشگاه شبانه روزی پاتوبیولوژی و ژنتیک آرامش، در پیامی به مناسبت روز جهانی […]
آوریل 6, 2024
آزمایش خون wbc: علائم، ضرورت انجام و تفسیر نتایج
مقدمه: WBC آزمایشی است که تعداد لکوسیت ها را در خون اندازه گیری می کند. لکوسیت ها بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند که به […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید