لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش

پاسخگوی آرامش : 02172493

پاسخگوی آرامش : 02172493

HPV (اچ پی وی) چیست؟ زگیل تناسلی چیست و راههای درمان آن؟

HPV زگیل تناسلی چیست
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی 

ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی چیست

HPV زگیل تناسلی چیست و چه شکلی دارد؟

 

HPV یک عفونت ویروسی است که معمولاً باعث رشد غیرطبیعی پوست یا غشای مخاطی و بروز زگیل می‌شود. هر کدام از ما ممکن است در دوره ای از زندگی‌مان تجربه زگیل را داشته باشیم. زگیل یک نوع پدیده پوستی ویروسی و در واقع یک تومور خوش‌خیم و غیرسرطانی است. این تومور در لایه رویی پوست ایجاد می‎شود و معمولا چند هفته‌ای از بین می‏ رود. بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد. برخی از انواع عفونت‌های HPV باعث ایجاد زگیل می‌شوند و برخی می‌توانند انواع مختلفی از سرطان را ایجاد کنند.

اکثر عفونت‌های اچ پی وی منجر به سرطان نمی‌شوند، اما برخی از انواع HPV تناسلی می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم (قسمت پایینی رحم) شوند. انواع دیگر سرطان‌ها، از جمله سرطان‌های مقعد، آلت تناسلی، واژن، فرج و قسمت پشت گلو (اوروفارنکس)، نیز با عفونت HPV مرتبط هستند.

این عفونت‌ها اغلب از طریق تماس جنسی یا سایر تماس‌های پوستی منتقل می‌شوند. واکسن‌ها می‌توانند به محافظت در برابر سویه‌های اچ پی وی که باعث ایجاد زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم می‌شوند، کمک کنند.

 

ویروس HPV

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی شایع‌ترین عفونت مقاربتی در انسان است. بیشتر زنان و مردان فعال جنسی در طول زمان زندگی در معرض این ویروس قرار دارند. برخی از انواع این ویروس می‌تواند منجر به زگیل دستگاه تناسلی می شوند و برخی دیگر ممکن است عامل برخی از انواع سرطان شوند.

 

زگیل تناسلی را با زگیل معمولی اشتباه نگیرید

زگیل‌های عادی می‌توانند در هر قسمتی از بدن به وجود بیایند اما زگیل‌‍‌های تناسلی یا HPV تنها روی اندام‎‌های تناسلی پدیدار می‏‎شوند. اندام‎هایی مثل لگن، واژن، آلت تناسلی یا دور مقعد (زگیل‌های دور مقعد، زگیل مقعدی هم نامیده می‌شوند).  زگیل‌های عادی در قسمت‌های مختلف بدن (مثل پوست دست) معمولا یک واحد هستند اما زگیل‌های معقدی (اچ پی وی) ممکن است در گروه‏ های چندتایی خودشان را نشان بدهند و در صورت عدم درمان، بیشتر هم بشوند. زگیل‌های تناسلی گنبدی‎شکل نیستند اما از سطح پوست بالاتر می ‏آیند و به شکل تخت رشد می‌کنند. رنگشان هم معمولا نزدیک به پوست است، مثل صورتی یا قهوه‏ای روشن. رنگ این زگیل‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کند. بد نیست بدانید که بعد از از بین رفتن زگیل تناسلی، رنگ آن ناحیه پوست به حالت قبلی برمی‌گردد.

 شایع ترین  نوع زگیل تناسلی STI است. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی از انواع می توانند باعث مشکلات سلامتی شوند، از جمله زگیل تناسلی و سرطان. اما واکسن هایی وجود دارند که می توانند از بروز این مشکلات سلامتی جلوگیری کنند. HPV ویروسی متفاوت از HIV و HSV (هرپس) است.

HPV چگونه پخش می شود؟

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به اچ پی وی مبتلا شوید. HPV بیشتر در حین رابطه جنسی واژینال یا مقعدی پخش می شود. همچنین از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی پخش می شود. یک فرد مبتلا به HPV می تواند عفونت را به فردی منتقل کند حتی اگر هیچ علامت یا علامتی نداشته باشد.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید به HPV مبتلا شوید، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید. شما همچنین می توانید علائم را سال ها پس از رابطه جنسی با فردی که به عفونت مبتلا است، ایجاد کنید. این باعث می شود که تشخیص این که برای اولین بار چه زمانی آن را دریافت کرده اید دشوار است.

آیا HPV باعث مشکلات سلامتی می شود؟

آیا HPV باعث مشکلات سلامتی در بدن می شود؟

در بیشتر موارد (9 از 10)، HPV خود به خود در عرض دو سال بدون مشکل سلامتی از بین می رود. اما زمانی که اچ پی وی از بین نرود، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی معمولاً می تواند زگیل ها را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی تشخیص دهد.

  • عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV).(زگیل تناسلی، کندیلوماتا آکومیناتا، زگیل مقاربتی، زگیل تناسلی)

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می شود. برخی از انواع زگیل های پوستی ایجاد می کنند و انواع دیگر باعث ایجاد زگیل تناسلی برجسته یا صاف (ضایعات پوستی یا مخاطی اندام تناسلی) می شوند. عفونت با انواع خاصی از HPV می تواند منجر به سرطان شود. تشخیص زگیل های خارجی بر اساس ظاهر بالینی آنها است.

درمان های متعددی وجود دارد، اما تعداد کمی از آنها بسیار موثر هستند مگر اینکه به طور مکرر در طول هفته ها تا ماه ها استفاده شوند. زگیل تناسلی ممکن است بدون درمان در بیماران دارای ایمنی کامل برطرف شود، اما ممکن است در بیماران با کاهش ایمنی سلولی (مثلاً به دلیل بارداری یا عفونت HIV) باقی بماند و به طور گسترده گسترش یابد. واکسن هایی برای محافظت در برابر بسیاری از گونه های HPV که می توانند باعث زگیل تناسلی و سرطان شوند در دسترس هستند.

HPV شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است. اچ پی وی به قدری شایع است که 80 درصد از مردان و زنان واکسینه نشده فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند (1). در ایالات متحده، سالانه حدود 14 میلیون نفر به تازگی به HPV مبتلا می شوند. قبل از اینکه واکسن HPV در دسترس قرار گیرد، سالانه تقریباً 340000 تا 360000 بیمار به دنبال مراقبت از زگیل تناسلی ناشی از اچ پی وی بودند.

 

اکثر عفونت های HPV به طور خود به خود در عرض 1 تا 2 سال از بین می روند، اما برخی باقی می مانند.

  •         اتیولوژی عفونت HPV

بیش از 100 نوع اچ پی وی شناخته شده است. برخی باعث ایجاد زگیل های پوستی رایج می شوند. برخی عمدتاً پوست و مخاط ناحیه آنوژنیتال و همچنین نواحی اوروفارنکس و حنجره را آلوده می کنند.

 HPV آنوژنیتال عبارتند از:

سرطان دهانه رحم، مقعد یا آلت تناسلی

 

  • زگیل تناسلی (condyloma acuminatum)
  •  نئوپلازی داخل اپیتلیال و کارسینوم دهانه رحم، مقعد یا آلت تناسلی
  • سرطان مقعد، حنجره، مثانه و اوروفارنکس
  •  پاپولوز بوونوئید

 

Condylomata acuminata زگیل های آنوژنیتال خوش خیم هستند که اغلب توسط HPV نوع 6 و 11 ایجاد می شوند، مانند زگیل های حنجره و اوروفارنکس. نئوپلازی و کارسینوم داخل اپیتلیال با درجه پایین و درجه بالا ممکن است توسط HPV ایجاد شود. تقریباً تمام سرطان های دهانه رحم توسط HPV ایجاد می شود. حدود 70٪ توسط انواع 16 و 18 ایجاد می شود و بسیاری از بقیه ناشی از انواع 31، 33، 35 و 39 هستند. به نظر می رسد نوع 16 مسئول بسیاری از موارد سرطان اوروفارنکس است. انواع 16 و 18 HPV همچنین می تواند باعث سرطان در سایر نواحی از جمله فرج، واژن و آلت تناسلی شود.

 

HPV از ضایعات در طول تماس پوست به پوست منتقل می شود. انواعی که ناحیه تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهند معمولاً از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی نفوذی منتقل می شوند، اما تماس دستگاه تناسلی دیجیتال، دهانی و غیر نفوذی ممکن است درگیر باشد.

 

زگیل تناسلی در بین بیماران نقص ایمنی شایع تر است. نرخ رشد متفاوت است، اما بارداری، سرکوب سیستم ایمنی، یا خیساندن پوست ممکن است رشد و گسترش زگیل را تسریع کند. به همین دلیل شما بهتر است به پزشک مراجعه کرده و آزمایش HPV را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
می 1, 2023
آزمایش اعتیاد
آزمایش اعتیاد چیست ؟ آزمایش اعتیاد فرآیند غربالگری افراد از نظر وجود مواد مخدر یا متابولیت های آنها در سیستم آنها است. این آزمایش می […]
آوریل 30, 2023
روتاویروس چیست؟ انواع، علائم و روش درمان
روتاویروس چیست؟ روتاویروس یک ویروس بسیار مسری است که بر دستگاه گوارش نوزادان و کودکان خردسال تأثیر می گذارد و منجر به اسهال شدید، استفراغ […]
آوریل 30, 2023
نوروپاتی دیابتی چیست و چگونه درمان می شود؟
نوروپاتی دیابتی چیست ؟ نوروپاتی دیابتی آسیب عصبی است که در اثر دیابت ایجاد می شود. با گذشت زمان، سطوح بالای گلوکز خون، که قند […]
فوریه 12, 2023
نحوه تشخیص سرطان پروستات
سرطان پروستات چگونه قابل تشخیص است؟ بیوپسی روشی است که می تواند برای تشخیص سرطان پروستات استفاده شود. بیوپسی به اینصورت است که یک تکه […]
دسامبر 1, 2022
علائم کبد چرب چیست؟
یکی از شایع ترین بیماری هایی که امروزه گریبان بسیاری از افراد را گرفته است بیماری کبد چرب است. کبد چرب به دلیل تجمع چربی […]
نوامبر 24, 2022
علائم بیماری فشار خون
بیماری فشار خون فشار خون در واقع میزان فشاری است که توسط خون در جریان به دیواره رگ ها وارد می شود و یکی از […]
نوامبر 17, 2022
 علائم دیابت
 علائم دیابت دیابت یا مرض قند یکی از شایع ‌ترین بیماری ‌هایی است که امروزه در کشور های در حال توسعه و یا توسعه یافته […]
آزمایش اعتیاد
آزمایش اعتیاد

آزمایش اعتیاد چیست ؟ آزمایش اعتیاد فرآیند غربالگری افراد از نظر وجود مواد مخدر یا متابولیت های آنها در سیستم آنها است. این آزمایش می

ادامه مطلب »

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید