لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

آزمایش خون قبل از عمل لیزیک چشم

آزمایش خون قبل از عمل لیزیک چشم
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

مقدمه: لیزیک (کراتومیلوسیس درجا با کمک لیزر) یک درمان رایج و کارآمد برای مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. قرنیه، سطح شفاف جلویی چشم، در طی عمل جراحی تغییر شکل می‌یابد تا حدت بینایی افزایش یابد و نیازی به عینک یا لنز تماسی نباشد. در حالی که لیزیک اساساً یک جراحی چشم است که معمولاً شامل روش‌های تهاجمی نمی‌شود، این مسئله مطرح می‌شود: آیا قبل از لیزیک آزمایش خون لازم است؟ آزمایش خون اغلب به عنوان بخشی از پروتکل قبل از عمل جراحی لیزیک انجام نمی شود. این فرآیند شامل گردش خون یا عناصر سیستمیک نمی شود که نیاز به آزمایش خون دارند. با این حال، انجام یا عدم انجام آزمایش خون قبل از عمل لیزیک با معیارهای متعددی از جمله سلامت کلی بیمار، سابقه پزشکی و ترجیحات جراح تعیین می شود.

آیا قبل از لیزیک آزمایش خون گرفته می شود؟

قبل از انجام عمل لیزیک چشم، پزشکان یک ارزیابی کامل قبل از عمل برای تعیین مناسب بودن بیمار انجام می دهند. این معاینه شامل یک سری آزمایشات و اقدامات چشمی برای شناسایی عیب انکساری بیمار، ضخامت قرنیه، اندازه مردمک و سلامت کلی چشم بیمار است.

این ارزیابی ها اطلاعات مهمی را ارائه می دهد که به جراح در تعیین استراتژی درمانی بهینه و اطمینان از بیشترین نتیجه بالقوه کمک می کند.

دلایل انجام آزمایش خون

آزمایش خون ممکن است در شرایط خاصی در نظر گرفته شود، زمانی که سابقه پزشکی یا وضعیت سلامت فعلی بیمار نگرانی هایی را در مورد اینکه چگونه عمل لیزیک یا نتایج آن ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد، در نظر گرفته شود. در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است آزمایش خون توصیه شود:

مشکلات زمینه ای سلامت

در صورتی که بیمار دارای مشکلات زمینه ای خاص مانند دیابت، بیماری های خودایمنی یا اختلالات خونریزی باشد، ممکن است آزمایش خون توصیه شود. این اختلالات ممکن است بر روند بهبودی تأثیر بگذارد یا خطر مشکلات بعد از عمل لیزیک را افزایش دهد. آزمایش خون می تواند اطلاعاتی در مورد سلامت عمومی بیمار ارائه دهد و جراح را در قضاوت دقیق کمک کند.

در رابطه با آزمایش قند خون بیشتر بخوانید.

مواد مخدر

برخی داروها می توانند در روند بهبودی بدن اختلال ایجاد کنند و خطر بروز مشکلات را در حین و بعد از جراحی افزایش دهند. ممکن است آزمایش خون توصیه شود تا ببینیم این داروها چگونه بر عمل یا بهبودی تأثیر می‌گذارند. برای مثال، داروهای ضد انعقاد و سرکوب کننده سیستم ایمنی ممکن است نیاز به مطالعه بیشتری داشته باشند.

بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند بینایی را مختل کند، بنابراین عمل لیزیک معمولا به پایان دوران بارداری و شیردهی موکول می شود. با این حال، اگر وضعیت بارداری بیمار ناشناخته باشد، ممکن است قبل از اقدام به جراحی، آزمایش خون برای رد بارداری نشان داده شود. در رابطه با ازمایش بارداری بیشتر بخوانید.

عفونت‌های فعال، مانند HIV یا هپاتیت، ممکن است بر پاسخ ایمنی بدن و قابلیت‌های درمانی تأثیر بگذارند. آزمایش خون ممکن است برای تشخیص این عفونت ها در نظر گرفته شود و به جراح در درمان مناسب این روش کمک کند. در رابطه با آزمایش STD بیشتر بخوانید.

آلرژی

آلرژی یا حساسیت بیمار به داروها یا مواد شیمیایی خاص ممکن است در برخی شرایط بر روند جراحی یا استفاده از داروهای بعد از عمل تأثیر بگذارد. آزمایش خون می تواند به تشخیص پاسخ های آلرژیک احتمالی کمک کند.

ریسک ها و مزایای آزمایش خون قبل از عمل لیزیک

انتخاب انجام آزمایش خون قبل از عمل لیزیک مستلزم تجزیه و تحلیل کامل خطرات و مزایای آن است. از یک طرف، آزمایش خون می تواند اطلاعات حیاتی در مورد وضعیت سلامت بیمار بدهد و به شناسایی عوامل خطر برای مشکلات کمک کند. از سوی دیگر، آزمایش‌های غیرضروری خون ممکن است منجر به هزینه‌های اضافی، آزار و تأخیر احتمالی در ترتیب دادن عمل شود.

استراتژی فردی

درک این نکته حیاتی است که جراحی لیزیک یک عمل به یک اندازه مناسب برای همه نیست. از آنجایی که چشم‌ها و تاریخچه پزشکی هر بیمار متمایز است، توصیه‌های آزمایش خون باید بر اساس فردی تصمیم‌گیری شود. جراحان سابقه پزشکی بیمار، وضعیت سلامت فعلی و هر شرایط مرتبطی را که ممکن است بر روند جراحی تأثیر بگذارد، در نظر می گیرند.

وضوح ارتباط

ارتباط بین بیمار و جراح باید باز و شفاف باشد. بیماران باید تاریخچه پزشکی دقیقی از جمله هرگونه اختلالات پزشکی زمینه‌ای، داروها، آلرژی‌ها و اقدامات قبلی را ارائه دهند. این اطلاعات به جراح کمک می کند تا در مورد اینکه آیا آزمایش خون مورد نیاز است یا خیر و چگونه به جراحی ادامه دهد، قضاوت دقیقی انجام دهد.

عمل لیزیک به خودی خود

در حالی که آزمایش خون بخش محدودی در مرحله قبل از عمل لیزیک دارد، بیایید با جزئیات بیشتر به درمان لیزیک بپردازیم:

قطره های چشمی بی حس کننده: قطره های چشمی بی حس کننده قبل از عمل جراحی برای بی حس کردن سطح چشم استفاده می شود و اطمینان حاصل می کند که بیمار در طول فرآیند حداقل ناراحتی را متحمل می شود.

لیزیک سنتی از یک تیغه میکروکراتوم یا لیزر فمتوثانیه برای تشکیل یک فلپ کوچک روی قرنیه استفاده می کند. بلند کردن این فلپ، بافت زیرین قرنیه را برای تغییر شکل در معرض دید قرار می دهد.

تغییر شکل قرنیه: جراح به دقت مقدار خاصی از بافت قرنیه را با استفاده از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل انحنای قرنیه برمی دارد. این تغییر شکل مشکل انکساری را تصحیح می کند و نور را قادر می سازد تا به طور مناسب روی شبکیه متمرکز شود. پس از تغییر شکل قرنیه، فلپ دوباره به آرامی روی قرنیه نصب می‌شود، جایی که بدون نیاز به بخیه، خود به خود می‌چسبد.

قرنیه به زودی پس از جراحی شروع به بهبود می کند. در طول دوره بهبودی اولیه، برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب، اغلب به بیماران قطره های چشمی آنتی بیوتیک و ضد التهاب داده می شود.

نتیجه گیری

در نهایت، آزمایش خون قبل از عمل لیزیک اغلب به عنوان بخشی از معاینه طبیعی قبل از عمل ضروری نیست. با این حال، آزمایش خون ممکن است در برخی موارد برای ارزیابی سلامت عمومی و خطرات احتمالی بیمار توصیه شود. آزمایشات خون به صورت فردی و با در نظر گرفتن عواملی مانند مسائل بهداشتی زمینه ای، داروها و آلرژی ها انجام می شود.

جراحی لیزیک یک روش بسیار موثر و ایمن برای رفع اختلالات بینایی است. موفقیت جراحی با معیارهای متعددی از جمله تجربه جراح، تناسب بیمار برای درمان و رعایت دستورالعمل های مراقبت قبل و بعد از عمل تعیین می شود.

اگر قصد انجام عمل لیزیک را دارید، باید با یک جراح چشم متخصص صحبت کنید که می تواند بر اساس شرایط خاص شما توصیه های فردی را ارائه دهد. یک تجربه موفق لیزیک و کیفیت بصری بهتر با برقراری ارتباط باز، معاینه جامع و تصمیم گیری آموزش دیده افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022
آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج
آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022
آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون
آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021
CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟
آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
می 25, 2024
آزمایش ژنتیک سرطان: انواع، کاربرد، مزایا و معایب
مقدمه: اگر فردی در خانواده قبلا سرطان داشته یا مبتلا به سرطان باشد، طبیعی است که شخص به این فکر بیافتد که آیا خطر ابتلا […]
می 16, 2024
آزمایش خون قبل از عمل لیزیک چشم
مقدمه: لیزیک (کراتومیلوسیس درجا با کمک لیزر) یک درمان رایج و کارآمد برای مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. قرنیه، سطح شفاف […]
می 11, 2024
آزمایش HPV در مردان: علائم، پیشگیری و نحوه انجام
مقدمه: HPV – ویروس پاپیلومای انسانی – شایع ترین ویروس مقاربتی است. تخمین زده شده است که 80٪ یا بیشتر از آمریکایی های فعال جنسی […]
می 7, 2024
گروه هماتولوژی آزمایشگاه آرامش مهمان برنامه دوازده رو هشت شبکه یک سیما
به مناسبت روز جهانی تالاسمی؛گروه هماتولوژی آزمایشگاه آرامش مهمان برنامه دوازده رو هشت شبکه یک سیما به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه آرامش، 18 اردیبهشت از […]
می 7, 2024
هفته جهانی واکسیناسیون
به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون برگزار شد وبینار آشنایی با ویروس HPV، غربالگری و تشخیص به صورت لایو اینستاگرام به گزارش واحد روابط عمومی و […]
می 7, 2024
جلسه کارگروه استقرار سیستم مدیریت کیفیت
اولین جلسه کارگروه استقرارسیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک آرامش در سال 1403 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل آزمایشگاه آرامش، این […]
می 6, 2024
آزمایش خون MCH: علائم، علل و تفسیر کامل نتایج
مقدمه: MCH مخفف Mean Corpuscular Hemoglobin است و محاسبه‌ای از مقدار متوسط هموگلوبین موجود در هر یک از گلبول‌های قرمز خون فرد است. هموگلوبین ماده […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید