لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش

پاسخگوی آرامش : 02172493

پاسخگوی آرامش : 02172493

پوکی استخوان چگونه اتفاق میوفتد
به این متن امتیاز دهید
5/5

پوکی استخوان چگونه اتفاق می افتد؟

استخوان بافتی زنده است، که داِئم در حال شکسته شدن و بهبود است، زمانی که استخوان جدیدی تولید و استخوان های قدیمی حذف نشود پوکی استخوان اتفاق می افتد. پوکی استخوان باعث می شود که استخوان ها بسیار ضعیف و شکننده شوند به حدی که یک افتادن یا یک تنش خفیف میتواند باعث شکستگی شود. اغلب این شکستگی ها که بر اثر پوکی استخوان اتفاق می افتند، در لگن، مچ دست یا ستون فقرات رخ می دهند. پوکی استخوان بر مردان و زنان همه نژادها تأثیر می گذارد اما در زنان سفید پوست و آسیایی به خصوص زنان مسن که در معرض یائسگی هستند در بالاترین حدش وجود دارد.

علائم پوکی استخوان

معمولا در مراحل اولیه، از دست دادن استخوان هیچ علائمی وجود ندارد اما هنگامی که استخوان های شما توسط پوکی استخوان تضعیف شوند، ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند که عبارتند از:
– درد پشت و کمر، ناشی از یک مهره شکسته یا کج شده
– کاهش همیشگی و مداوم قد
– کمر خم شده
– شکستگی استخوان که خیلی راحتتر از حد انتظار، اتفاق افتاد

خطرات پوکی استخوان

برخی از عوامل خطر پوکی استخوان ،از کنترل شما خارج هستند ،از جمله:

-سن: با افزایش و بیشتر شدن سن، خطر ابتلا به پوکی استخوان بیشتر می شود. -نژاد: اگر شما سفید پوست یا آسیایی هستید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان هستید. – سابقه خانوادگی: داشتن یک والد یا خواهر و برادر مبتلا به پوکی استخوان، شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد، به خصوص اگر مادر یا پدرتان شکستگی لگن داشته باشد. – جنسیت: زنان نسبت به مردان احتمال بیشتری برای مبتلا شدن به پوکی استخوان دارند. -سایز بدن: مردان و زنان که سایزهای کوچکی دارند، خطر ابتلا به پوکی استخوان بیشتری دارند، زیرا ممکن است توده استخوانی کمتری برای استخراج داشته باشند.
علایم پوکی استخوان در بدن

چه چیزی سبب پوکی استخوان می شود؟ علل پوکی استخوان در زنان و مردان چیست؟

– وجود استروژن کم در زنان – وجود تستوسترون کم در مردان – دیگر اختلالات هورمونی – کمبود کلسیم – کمبود ویتامین D – شیوه زندگی کم تحرک – شرایط تیروئیدی – سیگار – داروها – شرایط پزشکی

نکاتی مهم برای پیشگیری از پوکی استخوان:

حفظ استخوان های قوی مهم ترین روش برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان است، که باعث وضعیت ظاهری نامناسب و کمردرد و شکستگی لگن و خیلی از مشکلات دیگر است. پوکی استخوان جزو بیماری هایی است که بدون علامت پیشرفت می کند به این علت به آن بیماری خاموش می گویند و با بالا رفتن سن احتمال مبتلا شدن بیشتر می شود.

آخرین اخبار آرامش

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید