لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

آزمایش HPV در مردان: علائم، پیشگیری و نحوه انجام

آزمایش HPV در مردان: علائم، پیشگیری و نحوه انجام
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

مقدمه: HPV – ویروس پاپیلومای انسانی – شایع ترین ویروس مقاربتی است. تخمین زده شده است که 80٪ یا بیشتر از آمریکایی های فعال جنسی در طول زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. این بدان معنی است که هر کسی که تا به حال فعالیت جنسی داشته است، شانس بالایی برای قرار گرفتن در معرض این ویروس دارد. اما تنها تعداد کمی از زنان و حتی تعداد کمتری از مردان مبتلا به HPV علائم بیماری را خواهند داشت. تقریباً در همه موارد، سیستم ایمنی ویروس را تحت کنترل نگه می دارد یا به طور کامل از شر آن خلاص می شود. در این مطلب سعی داریم به آزمایش HPV در مردان پرداخته و به طور کلی اثرات این ویروس را در مردان بررسی کنیم.

انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی از انواع آن می‌توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند که می‌تواند به صورت توده‌های پوستی گوشتی، معمولاً بدون درد و به شکل گل کلم ظاهر شود. زگیل ها اغلب کوچک هستند و به سختی دیده می شوند، اما می توانند ظاهر متفاوتی داشته باشند: ممکن است صاف یا خشن، یا بزرگ یا کوچک باشند. ممکن است فقط یک زگیل یا چند زگیل وجود داشته باشد. انواع HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند به عنوان “کم خطر” شناخته می شوند زیرا تقریباً هرگز منجر به سرطان های ناحیه تناسلی یا مقعد نمی شوند.

انواع دیگر HPV که انواع پرخطر نامیده می شوند، می توانند تغییرات سلولی کوچکی در آلت تناسلی و مقعد ایجاد کنند که چشم غیر مسلح نمی تواند آنها را ببیند. اگرچه این تغییرات اغلب مشاهده نمی شود و سرطان آلت تناسلی و مقعد بسیار نادر است.

HPV در مردان

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی در سراسر جهان است. نرخ تشخیص بالایی در جوانان فعال از نظر جنسی وجود دارد، اما این خطر، در مردان، در طول سال ها ادامه دارد. در حال حاضر، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، ارزیابی مردان از نظر HPV را توصیه نمی‌کند. بسیاری از روش‌های تشخیص HPV در غربالگری سرطان دهانه رحم و همچنین در مطالعه و مدیریت بیماران مبتلا به تغییرات سیتولوژیک دستگاه تناسلی تحتانی استفاده می‌شوند. باروری هیچ آزمایش HPV برای مردان توسط FDA تایید نشده است، همچنین هیچ آزمایشی برای تشخیص ویروس در مناطقی غیر از دهانه رحم تایید نشده است. بسیاری از روش‌های تشخیص HPV هستند که سودمندی خود را در برخی از پاتولوژی‌های مرتبط با HPV مردان نشان داده‌اند، اما، با وجود این، هیچ یک از آنها برای مردان تأیید نشده است.

بسیاری از اطلاعات در مورد ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) بر روی زنان متمرکز است، زیرا ابتلا به این ویروس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اما ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. برای مردان مهم است که بدانند چگونه خطرات عفونت HPV را کاهش دهند.

عفونت HPV می تواند خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی را در مردان افزایش دهد، اگرچه این سرطان ها شایع نیستند. HPV همچنین می تواند مانند زنان باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان شود.

بیش از نیمی از مردانی که در ایالات متحده از نظر جنسی فعال هستند، در دوره ای از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. اغلب، مردان به تنهایی ویروس را پاک می کنند و هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند.

آیا HPV می تواند مردان را تحت تاثیر قرار دهد؟

HPV می تواند مردان را تحت تاثیر قرار دهد. این ویروس باعث 90 درصد سرطان مقعد، حدود 60 درصد از سرطان های اوروفارنکس (لوزه ها، گلو، پایه زبان) و سرطان های نادرتر مانند 50 درصد از سرطان های آلت تناسلی می شود.

در حال حاضر هیچ آزمایش غربالگری تایید شده ای برای HPV در مردان وجود ندارد. اگر نگران هستید یا سؤالی دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید. برای کمک به پیشگیری از سرطان های مرتبط با HPV در آینده، واکسن HPV برای همه افراد 9 تا 25 ساله توصیه می شود.

HPV همچنین می تواند بر روی ترنس ها تأثیر بگذارد. غربالگری دهانه رحم بهترین راه برای تشخیص HPV در ترنسمن است و باید با پزشک یا متخصص بهداشت در میان گذاشته شود.

خطرات عفونت HPV در مردان

برخی از انواع HPV مرتبط با سرطان های تناسلی می توانند منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی مردان شوند. هر دوی این انواع سرطان، به ویژه در مردانی که سیستم ایمنی سالمی دارند، نادر هستند.

خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنس گرا و دوجنسه فعال از نظر جنسی 17 برابر بیشتر از مردانی است که فقط با زنان رابطه جنسی دارند. مردانی که HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) دارند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان هستند.

بیشتر سرطان هایی که در پشت گلو، از جمله در پایه زبان و در لوزه ها یافت می شوند، مربوط به HPV هستند. در واقع، اینها شایع ترین سرطان های مرتبط با HPV هستند که در مردان یافت می شوند. سالانه بیش از 13000 مورد جدید در مردان تشخیص داده می شود.

سایر انواع ویروس HPV به ندرت باعث سرطان در مردان می شوند، اما باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. در هر مقطع زمانی، حدود 1 درصد از مردان فعال جنسی در ایالات متحده به زگیل تناسلی مبتلا خواهند شد.

علائم HPV در مردان

انواع HPV پرخطر که می توانند باعث سرطان شوند به ندرت در مردان یا زنان علائمی دارند. زگیل تناسلی اولین علامتی است که ممکن است با سویه های کم خطر HPV مشاهده کنید که باعث زگیل می شوند اما سرطان ندارند.

آزمایش HPV در مردان

برسیم به اصل مطلب یعنی آزمایش HPV در مردان. برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک ناحیه تناسلی مرد را به صورت چشمی بررسی می کند تا ببیند آیا زگیل وجود دارد یا خیر. برخی از پزشکان از محلول سرکه برای کمک به شناسایی زگیل هایی که برجسته و قابل مشاهده نیستند استفاده می کنند. اما آزمون بی‌خطا نیست. گاهی اوقات پوست طبیعی به اشتباه به عنوان زگیل شناسایی می شود.

هیچ آزمایش معمولی برای مردان وجود ندارد که سویه های پرخطر HPV را که می توانند باعث سرطان شوند بررسی کند. با این حال، برخی از پزشکان به انجام تست پاپ مقعدی برای مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا که در معرض خطر بالاتر سرطان مقعد ناشی از HPV هستند، توصیه می‌کنند. در تست پاپ مقعدی، پزشک سلول‌های مقعد را جمع‌آوری می‌کند و سپس آن‌ها را از نظر وجود ناهنجاری در آزمایشگاه بررسی می‌کند.

درمان HPV در مردان

زمانی که هیچ علامتی وجود نداشته باشد، هیچ درمانی برای عفونت HPV در مردان وجود ندارد. در عوض، پزشکان مشکلات سلامتی ناشی از ویروس HPV را درمان می کنند.

هنگامی که زگیل تناسلی ظاهر می شود، می توان از انواع درمان ها استفاده کرد. بیمار می تواند کرم های تجویزی را در خانه استفاده کند. یا پزشک می تواند زگیل ها را با جراحی بردارد یا منجمد کند.

درمان زودهنگام زگیل توسط برخی از پزشکان منع می شود زیرا زگیل تناسلی می تواند خود به خود از بین برود. همچنین ظاهر شدن همه زگیل ها ممکن است زمان ببرد. بنابراین فردی که به محض ظهور زگیل ها را درمان می کند ممکن است بعداً به درمان دیگری نیاز داشته باشد.

سرطان مقعد را می توان با پرتودرمانی، شیمی درمانی و جراحی درمان کرد. درمان‌های خاص به مرحله سرطان یعنی بزرگی تومور و میزان گسترش سرطان بستگی دارد.

نحوه مدیریت HPV در یک رابطه

اگر شریک جنسی مردی مبتلا به HPV باشد، به احتمال زیاد انتقال HPV قبلاً اتفاق افتاده است و هردو نیز به آن مبتلا هستند. HPV در مردان ممکن است راحت تر از زنان از بدن پاک شود. زنان، به طور کلی، اغلب ویروس را در دو سال یا کمتر از بین می برند.

انواع HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم معمولاً برای یک مرد دگرجنس‌گرا که با زن آلوده به HPV رابطه جنسی دارد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اگر شریکی به HPV مبتلا باشد، لزوماً به این معنا نیست که اخیراً با شخص دیگری رابطه جنسی داشته است. این ویروس می تواند برای سال ها بدون ایجاد علائم قابل توجه در بدن خفته بماند.

چگونه از انتشار HPV جلوگیری کنیم

پرهیز تنها راه مطمئن برای جلوگیری از انتقال HPV است. اگر فردی فقط با یک فرد غیر آلوده و تک همسری رابطه جنسی داشته باشد، می توان خطر انتقال را کاهش داد.

برای کاهش خطر انتقال HPV، مردان همچنین می‌توانند تعداد شرکای جنسی را محدود کنند و شریک‌هایی را انتخاب کنند که در گذشته شریک جنسی کمی داشته‌اند یا هیچ شریکی نداشته‌اند.

کاندوم می تواند محافظت در برابر انتقال HPV را فراهم کند. متأسفانه، آنها 100٪ مؤثر نیستند، زیرا HPV عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. این ویروس همچنان می تواند پوستی را که با کاندوم پوشانده نشده آلوده کند.

در یک مطالعه اخیر بر روی زنان جوانی که به تازگی از نظر جنسی فعال شده بودند، زنانی که شریکشان در هر بار رابطه جنسی از کاندوم استفاده می‌کردند، 70 درصد کمتر از زنانی که شرکایشان از کاندوم استفاده نمی‌کردند، در معرض ابتلا به عفونت HPV بودند.

آیا سیگار بر HPV تأثیر دارد؟

سیگار تأثیر قابل توجهی بر سیستم ایمنی بدن شما دارد. بنابراین، اگر سیگاری هستید، احتمال کمتری دارد که از شر ویروس خلاص شوید و در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان (به ویژه سرطان دهان و حلق) قرار دارید.

تداوم و پیشرفت HPV در افراد سیگاری شایع تر است.

نحوه انجام آزمایش HPV در مردان

مردان را می توان برای HPV آزمایش کرد. با این حال، این تنها با پزشکان متخصص در دسترس است که تفاوت های ظریف این آزمایش، استفاده مناسب و تفسیر صحیح نتایج را درک می کنند.

برخی از دلایل عدم انجام آزمایش HPV در مردان عبارتند از:

  • شرکت های تشخیصی به دلیل نقش HPV در سرطان دهانه رحم، تست های HPV خود را بر روی بازارهای زنان متمرکز کرده اند.
  • بدست آوردن نمونه با کیفیت مناسب از مردان می تواند دشوار باشد، به خصوص که یک نمونه ادرار ساده مواد سلولی کافی را ندارد و تعداد کمی از آزمایشگاه ها این آزمایش را ارائه می دهند. البته لازم به ذکر است که آزمایشگاه آرامش این تست را انجام می دهد.
  • غربالگری معمول HPV قبل از بروز علائم به طور معمول برای سرطان مقعد، آلت تناسلی و گلو در مردان توصیه نمی شود.

ما در حالت ایده‌آل نیاز به یک سواب از ناحیه‌ای با رطوبت یا تری داریم. برای مردان بدون پوست ختنه گاه (یا با غده نسبتاً خشک و شیار تاجی) می توان سواب را مرطوب کرد (یعنی سواب در مایع آغشته شود).

نرخ شکست برای نمونه های مرد در حال حاضر 1 در 20 است. اگر نمونه شما ناموفق باشد، برای نمونه گیری مجدد با شما تماس گرفته می شود. این موضوع جای نگرانی ندارد و مطابق با روش های آزمایشگاهی است. به منظور کمک به افزایش مقدار مواد سلولی گرفته شده از ناحیه تناسلی، توصیه می کنیم قبل از آزمایش از دوش گرفتن یا حمام خودداری کنید.

همچنین ممکن است در صورت لزوم، سواب گلو/مقعد گرفته شود.

سوالات متداول

آیا عفونت HPV قابل درمان است؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. با این حال، درمان های خوبی برای بیماری هایی که HPV می تواند ایجاد کند، مانند تغییرات سلولی یا زگیل تناسلی وجود دارد. در صورت نیاز پزشک این گزینه های درمانی را با بیمار در میان می گذارد.

آیا می توان از عفونت های HPV پیشگیری کرد؟

از آنجایی که HPV بسیار رایج است، حتی کسانی که فقط یک شریک داشته اند، باز هم می توانند به ویروس مبتلا شوند. استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی، خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی را کاهش می دهد و ممکن است محافظتی در برابر HPV ارائه دهد. به خاطر داشته باشید که پوست ناحیه مقعد/تناسلی که با کاندوم پوشانده نشده است همچنان می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

بهترین پیشگیری واکسیناسیون HPV است. می تواند از HPV پرخطر و کم خطر پیشگیری کند و برای پسران و مردان جوان (همراه با دختران و زنان جوان) توصیه می شود.

مردان چگونه برای HPV آزمایش می شوند؟

مردان معمولاً از نظر بالینی با یک بازرسی بصری برای بررسی ضایعات (مانند زگیل) غربالگری می‌شوند – هیچ روش خاصی برای آزمایش مستقیم HPV در مردان وجود ندارد که برای استفاده بالینی تأیید شده باشد. محققان به دنبال راه‌هایی برای غربالگری بهتر مردان هستند، اما فقدان گزینه‌های آزمایشی فعلی برای مردان می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد.

در حالی که هنوز به طور معمول انجام نشده است، هر کسی که سابقه رابطه جنسی مقعدی پذیرا دارد ممکن است بخواهد با پزشک خود در مورد انجام تست پاپ مقعدی صحبت کند. سرطان مقعد غیر معمول است، اما غربالگری همچنان می تواند یک اقدام احتیاطی مهم باشد – اگر سوالی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

در مورد زوج ها و پارتنرها هم ممکنه رخ دهد؟

اکثر زوج‌های فعال از نظر جنسی تا زمانی که پاسخ ایمنی عفونت را سرکوب نکند HPV مشترک دارند. همسرانی که فقط با یکدیگر رابطه جنسی دارند، احتمالاً ویروس مشابهی را به منتقل نمی کنند.

هنگامی که عفونت HPV از بین می رود، سیستم ایمنی نوع HPV را به خاطر می آورد و از بروز مجدد عفونت جدید از همان نوع HPV جلوگیری می کند. با این حال، از آنجایی که انواع مختلفی از HPV وجود دارد، مصون شدن از یک نوع HPV ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض نوع دیگر HPV از ابتلای مجدد به HPV محافظت نکند.

آیا مردان نیز می توانند برای HPV تست شوند؟

تحقیقات نشان داده است که آزمایش HPV ممکن است منجر به نتایج متناقض با مردان شود. این به این دلیل است که گرفتن یک نمونه سلول خوب برای آزمایش از روی پوست ضخیم آلت تناسلی دشوار است. اکثر افراد اگر در معرض HPV قرار بگیرند علائم قابل مشاهده ای نخواهند داشت. بنابراین اکثرا ویروس تحت بالینی (نامرئی) است. این به ویژه برای مردان صادق است.

اگر مردی در معرض انواع تغییر سلولی HPV قرار گیرد، بعید است که علائمی داشته باشد. اگر هیچ علامتی برای مردان وجود نداشته باشد، آزمایش آن دشوار است. در اکثر مواقع، مردان با انواع «پرخطر» HPV هیچ خطری برای سلامتی مانند سرطان ندارند. این دهانه رحم زن است که باید تحت نظر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022
آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج
آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022
آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون
آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021
CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟
آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
می 16, 2024
آزمایش خون قبل از عمل لیزیک چشم
مقدمه: لیزیک (کراتومیلوسیس درجا با کمک لیزر) یک درمان رایج و کارآمد برای مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. قرنیه، سطح شفاف […]
می 11, 2024
آزمایش HPV در مردان: علائم، پیشگیری و نحوه انجام
مقدمه: HPV – ویروس پاپیلومای انسانی – شایع ترین ویروس مقاربتی است. تخمین زده شده است که 80٪ یا بیشتر از آمریکایی های فعال جنسی […]
می 7, 2024
گروه هماتولوژی آزمایشگاه آرامش مهمان برنامه دوازده رو هشت شبکه یک سیما
به مناسبت روز جهانی تالاسمی؛گروه هماتولوژی آزمایشگاه آرامش مهمان برنامه دوازده رو هشت شبکه یک سیما به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه آرامش، 18 اردیبهشت از […]
می 7, 2024
هفته جهانی واکسیناسیون
به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون برگزار شد وبینار آشنایی با ویروس HPV، غربالگری و تشخیص به صورت لایو اینستاگرام به گزارش واحد روابط عمومی و […]
می 7, 2024
جلسه کارگروه استقرار سیستم مدیریت کیفیت
اولین جلسه کارگروه استقرارسیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک آرامش در سال 1403 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل آزمایشگاه آرامش، این […]
می 6, 2024
آزمایش خون MCH: علائم، علل و تفسیر کامل نتایج
مقدمه: MCH مخفف Mean Corpuscular Hemoglobin است و محاسبه‌ای از مقدار متوسط هموگلوبین موجود در هر یک از گلبول‌های قرمز خون فرد است. هموگلوبین ماده […]
آوریل 25, 2024
حضور معاون وزیر بهداشت در غرفه آزمایشگاه آرامش
حضور معاون وزیر بهداشت در غرفه آزمایشگاه آرامش دکتر فرشیدی معاون بهداشت وزیر بهداشت در حاشیه نمایشگاه سلامت از غرفه آزمایشگاه آرامش بازدید کرد. به […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید