لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش

پاسخگوی آرامش : 02172493

پاسخگوی آرامش : 02172493

آزمایش دیابت 

در دنیای انسان ها بیماری های مختلفی وجود دارد که بر روی سلامتی جسمی و روحی هر فرد تاثیر زیادی می گذارد. یکی از انواع بیماری هایی که هر فرد در هر سنی ان را تجربه کند دیابت می باشد که با آزمایش دیابت قابل تشخیص است. دیابت باعث می شود بدن در تولید و مصرف انسولین دچار مشکل شود. انسولین ماده ای است که باعث کاهش قند خون و افزایش انرژی در بدن می شود پس زمانی که افراد دچار دیابت شود دیگر سلول ها نمی توانند انسولین زیادی را ترشح کنند. به این ترتیب سطح گلوکز خون بالا می مانند و قند خون افزایش پیدا می کند. اگر دیابت درمان نشود در گذر زمان باعث آسیب رسیدن به رگ های خونی و اعصاب خواهد شد. فرد دیابتی می تواند علائمی همچون سوزش و بی حسی دست و پا ها، مشکل بینایی و حمله قلبی را تجربه کند. اگر بتوانید دیابت را در مراحل اولیه تشخیص دهید پس سریع تر درمان را شروع کرده و از شدت گرفتن آن جلوگیری می کنید.

دیابت انواع مختلفی دارد که شامل دیابت نوع یک، دیابت نوع دو، دیابت بی مزه، دیابت بارداری می باشد. برای تشخیص هر کدام از آنها نیاز به آزمایش دارید و باید آزمایش را انجام دهید تا دیابت شما به صورت قطعی تشخیص داده شود و سپس با توجه به نوع دیابتی که به آن مبتلا شده اید درمان را آغاز کنید. در ادامه به آزمایش هایی که شما برای تشخیص دیابت نیاز دارید می پردازیم البته هزینه آزمایش دیابت بستگی به نوع آزمایشی دارد که شما انجام می دهید.

آزمایش دیابت

افرادی که اندیکاسیون آزمایش دیابت هستند

اما چه افرادی باید آزمایش دیابت را بدهند؟ اگر هنوز دیابت در مراحل اولیه باشد علائمی از خود بروز می دهد با این حال بعضی از افراد در مراحل اولیه علائم آشکاری ندارند به هر حال اگر دچار یکی از علائم زودرس شده اید بهتر است به فکر انجام یک آزمایش دیابت باشید:

بهتر است که افراد در هر سنی آزمایش دیابت را انجام دهند اما در کل برای اینکه از سلامتی تان آگاه باشید از سن ۴۵ سال به بالا سعی کنید قند خونتان را کنترل کنید به این ترتیب با افزایش سن، خودتان را از خطر ابتلا به دیابت در امان نگه می دارید. این آزمایش را می توانید در آزمایشگاه آرامش با جدیدترین روش های تشخیصی انجام دهید. 

چه آزمایش هایی برای افراد دیابتی ضروری است؟

آزمایش های مختلفی وجود دارد که برای تعیین شرایط شما ضروری می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

آزمایش A1C

یکی از متداول ترین آزمایش هایی که نشان دهنده میزان قند خون در گذر زمان می باشد آزمایش A1C است. در این آزمایش مقدار مصرف گلوکز در گلبول های قرمز خون طی دو سه ماه گذشته را بررسی می کند پس با این آزمایش می توانید میزان قند خون در طی سه ماه گذشته از زندگیتان اطلاع پیدا کنید (برای انجام این آزمایش نیاز به ناشتا بودن نیست و آزمایش  دیایت بعد از صبحانه انجام می شود.) جواب آزمایش بر اساس درصد بیان می شود اگر آزمایش تان دارای نتایجی کمتر از ۵.۷ درصد باشد کاملاً عادی است و اگر بین ۵.۷ و ۶.۴ درصد باشند یعنی شما در آستانه ابتلا به دیابت قرار گرفته اید و اگر بیشتر از ۶.۵ درصد نشان دهد یعنی فرد مبتلا به دیابت خواهد بود. تمام نتایج در محیط آزمایشگاه و با بررسی های استاندارد گلیکو هموگلوبین انجام می شود. باید به این نکته توجه کنید که هر فرد با فرد دیگر شرایط یکسانی ندارد و به این ترتیب ممکن است نتایج این آزمایش در افراد مختلف متفاوت شود مثلاً افراد باردار دارای تغییرات زیادی در هموگلوبینشان خواهند بود، در صورت نیاز می توانید از تست آنلاین دیابت نیز استفاده کنید.

آزمایش قند خون
آزمایش لب

آزمایشگاه شبانه روزی آرامش

آزمایش قند خون ناشتا

آزمایش قند خون ناشتا

آزمایشی که به عنوان آزمایش قند خون ناشتا شناخته شده است باید بعد از یک شب ناشتا بودن اندازه گیری شود به این ترتیب شما باید بین ۸ تا ۱۲ ساعت غذای مصرف نکرده باشید. نتایج در این آزمایش به صورت عدد بیان می شود به این ترتیب اگر عددی کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد یعنی فرد عادی است، اگر بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر نشان داده شود فرد در آستانه ابتلا به دیابت می باشد و اگر نتایج به دست آمده بالاتر از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر باشند فرد مبتلا به دیابت است.

آزمایش تصادفی قند خون

اگر می خواهید آزمایش تصادفی قند خون بدهید این آزمایش نیازی به ناشتا بودن ندارد زیرا بدون توجه به آخرین وعده غذایی گرفته می شود. در این آزمایش اگر نتایج به دست آمده عددی بزرگتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر را نشان دهد یعنی فرد مبتلا به دیابت می باشد.

آزمایش ادرار

برای تشخیص دیابت نوع یک فرد باید ازمایش ادرار انجام دهد این آزمایش فقط برای تشخیص دیابت به کار نمی رود بلکه برای بیماری های دیگر نیز از آن استفاده می شود. در دیابت نوع یک بدن به جای استفاده از گلوکز از بافت های چربی برای تولید انرژی استفاده می کند به این ترتیب گلوکز در بدن بالا رفته و در ادرار کتون بادی تولید می شود به این ترتیب با بررسی ادرار می توان از وجود کتون بادی ها اطلاع پیدا کرد. اگر این مواد در ادرار زیاد یا متوسط باشند پس فرد دچار دیابت نوع ۱ شده است.

آزمایش تحمل گلوکز

یکی دیگر از آزمایش هایی که جهت تشخیص قند خون به کار می رود آزمایش تحمل گلوکز می باشد. این ازمایش باید طی دو ساعت انجام شود ابتدا در حالت عادی قند خون اندازه گیری شده سپس به فرد بیمار نوشیدنی داده می‌شود تا مجدداً بعد از دو ساعت قند خون اندازه‌گیری شود به این ترتیب اگر عدد به دست آمده کمتر از ۱۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد فرد عادی است، اگر بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی گرم باشد این فرد در آستانه ابتلا به دیابت می باشد و اگر بزرگتر از ۲۰۰ میلی گرم باشد نشان دهنده دیابت خواهد بود.

 

آزمایش دیابت

آزمایش دیابت بارداری

 خانم هایی که باردار هستند باید آزمایش دیابت را بدهند تا دچار دیابت بارداری نشوند و یا اینکه اگر در مراحل اولیه است تشخیص داده شده و از پیشرفت آن جلوگیری کنند. معمولاً دیابت بارداری در سه ماهه دوم و سوم اتفاق می افتد. آزمایش هایی که برای تشخیص دیابت بارداری انجام می شود دو نوع هستند. در مرحله اول باید فرد یک شربت گلوکز مصرف کند و سپس بعد از یک ساعت میزان قند خون فرد اندازه گیری می شو،  نتایج باید بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد تا فرد عادی تلقی شود، اگر مقادیر بالاتر از این اعداد باشد باید فرد برای انجام آزمایش های بیشتر اقدام کند. مرحله دوم که باید به عنوان آزمایش تکمیلی انجام شود، فرد باید ناشتا بوده و قند خون اولیه آن اندازه گیری شود سپس فرد بیمار باید یک محلول با غلظت بالای قند را مصرف کند و بعد از ۳ ساعت قند خون آن مجددا اندازه گیری می شود اگر عدد به دست آمده یک یا دو تعداد بیشتر از قند خون عادی باشد فرد مبتلا به دیابت بارداری می باشد.

آزمایش دیابت نوع 1

در دیابت نوع یک جزایر لانگرهانس پانکراس دچار بیماری خود ایمنی شده و باعث می‌شوند که دیگر سلول ها انسولین تولید نکند. کاهش تولید انسولین، سلول ها را به سمت استفاده از چربی ها برای تولید انرژی سوق می دهد. افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند باید انسولین تزریق کنند تا سطح انسولین خون آن ها بالا بیاید.  این افراد دچار تکرر ادرار و خستگی می‌شوند. برای تشخیص این نوع دیابت باید آزمایش قند خون ناشتا، هموگلوبینa1c، اتوآنتی بادی های انسولین و اتوآنتی بادی های گلوتامیک اسید کربوکسیلاز انجام شود.

آزمایش دیابت نوع 

افرادی که مبتلا به چاقی هستند و از فعالیت های بدنی دور شده اند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشند. در این دیابت برخلاف دیابت نوع یک سلول ها انسولین تولید می کنند اما دیگر بدن نمی تواند از آن ها استفاده کند به این ترتیب گلوکز در خون بالا رفته و فرد دچار دیابت می شود. معمولاً ۹۰ درصد افراد به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند آزمایشاتی که برای تشخیص این نوع دیابت استفاده می شود شامل هموگلوبینa1c، قند خون ناشتا و قند خونه تصادفی می باشد که این موارد در بالا به صورت کامل توضیح داده شده اند.

آزمایش دیابت پنهان

اگر آزمایش قند خون دو ساعته را انجام داده باشید و نتایج آزمایش بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد ممکن است در مرحله دیابت پنهان قرار گرفته باشید. این افرادی که دچار دیابت پنهان شده‌اند قند خون ناشتایی بین ۱۱۰ تا ۱۲۶ میلی گرم خواهند داشت. برای این که بتوانید قند خون پنهان را تشخیص دهید باید از آزمایش قند خون ناشتا و آزمایش تست تحمل گلوکز استفاده کنید. اینکه کدام روش برای تشخیص بهتر عمل می کند سوال درستی نیست زیرا هر دو روش برای تشخیص کاملاً مطمئن هستند. معمولاً افرادی که سنی کمتر از ۴۵ سال دارند و به اضافه وزن دچار شده‌اند اگر زمینه ارثی دیابت دارند، دچار چربی خون بالا، سابقه دیابت حاملگی، فشار خون بالا باشند باید نسبت به انجام آزمایش قند خون پنهان اقدام کنند تا دچار عوارض بعد آن نشوند.

آزمایش دیابت بی مزه 

یکی دیگر از انواع دیابت، دیابت بی مزه می باشد که بسیار نادر است. در این دیابت کلیه های فرد بیمار به صورت غیر طبیعی مقدار زیادی ادرار رقیق و بی بو تولید می کنند به طوری که می تواند روزانه حدود یک تا دو کوارت ادرار تولید کند. فرد به دلیل از دست دادن مقدار زیادی آب از بدن مجبور است در طول روز آب زیاد بنوشد. معمولاً در انواع دیابت ها فرد به دلیل تکرر ادرار و از دست دادن آب بدن به تشنگی مداوم دچار می شود اما هیچکدام از این نوع دیابت ها به یکدیگر ربطی ندارند. (در دیابت شیرین گلوکز در خون بالا رفته و بدن قادر به تامین انرژی از طریق گلوکز نیست) اگر فردی که مبتلا به دیابت بی مزه است قند خون خود را اندازه بگیرد، متوجه می‌شود که کاملا نرمال است زیرا کلیه ها فقط دچار عدم تعادل شده اند. دیابت بی مزه دارای انواع مختلفی می باشد که شامل دیابت بارداری دیسپوژنیک که با تشنگی مفرط همراه است، مرکزی و نفروژنیک که به دلیل نارسایی کلیه ایجاد می شود.

اگر فرد به دیابت بی مزه دچار شود باعث از دست دادن مقدار زیادی مایعات می‌شود که به این ترتیب علائم دهیدراتاسیون را تجربه می‌کند که شامل حالت تهوع، بی حالی، خشکی پوست، تشنگی، خستگی و سرگیجه می باشد. حتماً نسبت به درمان دیابت بی مزه اقدام کنید زیرا کم آبی شدید در بدن می تواند باعث آسیب دائمی در مغز،تشنج و حتی مرگ شود. اگر دچار گیجی، بی حالی و سرگیجه شدید حتما نسبت به درمان اقدام کنید زیرا ممکن است دیابت بی مزه علائم کم آبی و تشنگی را در شما بروز نداده باشد.

برای تشخیص دیابت بی مزه ابتدا باید تاریخچه پزشکی و سابقه خانوادگی شما مورد بررسی قرار گیرد سپس پزشک معاینات فیزیکی را برای بررسی وضعیت جسمی شما انجام می دهد در نهایت شما باید نسبت به انجام آزمایش ادرار، آزمایش خون، آزمایش محرومیت مایعات و ام آر آی اقدام کنید.