لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

چگونگی عمل لیزیک چشم

چگونگی عمل لیزیک چشم
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

ضعف بینایی و انواع جراحی های چشم

یکی از شایعترین بیماری های جسمانی که مردم از آن رنج می برند، ضعف بینائی می باشد . چشم یکی از اندام های پیچیده ی بدن می باشد که جهت عملکرد صحیح نیاز به یک ترکیب ، ترتیب و هماهنگی بسیار دقیق میان اعضاء تشکیل دهنده اش دارد . اگر حتی یکی از این اجزاء به درستی کار نکند ،نوری که به سمت چشم می آید به درستی متمرکز نمی شود . برای قرن ها ، مردم متکی به لنز های بیرونی بودند که زاویه نور ورودی به چشم را تغییر می داد. چه عینک ها چه لنز های چشمی ارزش خود را در جهت قدرت بخشیدن به ضعف بینایی به اثبات رسانیده اند . درست همان زمانی که تصور می شد لنز های خارجی همچنان برای آینده باقی خواهند ماند پیشرفت در تکنولوژی امکان ایجاد تغییرات ساختاری در چشم را برای جراحان فراهم ساخت . چندین نوع جراحی اصلاح بینایی وجود دارد. یکی از معروف ترین آنها لیزیک می باشد که مخفف laser-assisted in-situ keratomileusis می باشد.

در این مقاله شما دقیقاً خواهید دید که در طول یک فرایند لیزیک با چه چیز هایی سرو کار دارد ، چه وسایلی مورد نیاز می باشد ، چنانچه خودتان یکی از نامزد های جراحی لیزیک بودید ، همین طور اطلاعاتی در این زمینه خواهید داشت . همین طور شما خواهید آموخت که دیگر انواع جراحی چشم چگونه اند و چه تفاوت هایی با هم دارند . قبل از اینکه در مورد جراحی لیزر چشم صحبت کنیم اجازه بدهید نگاهی به نحوه ی کار چشم بیندازیم .

دریچه ای به سوی چشم

در ساده ترین تعریف ، چشمان مانند یک دوربین می باشند . چشم شما دارای :

▪ یک ورودی متغیر به نام مردمک

▪ یک سیستم عدسی ،که شامل پوشش شفافی به نام قرنیه و یک عدسی کروی

▪ یک فیلم قابل استفاده مجدد به نام شبکیه چشم

▪ یک سری سیستم های متفاوت عضلانی (ماهیچه های کنترل اندازه ی ورودی نور ، حالت عدسی و حرکت چشم )

در پشت چشم شما یک مجموعه پوشش سلولی به نام شبکیه وجود دارد . شبکیه به نور پاسخ می دهد و اطلاعات دریافتی را به مغز انتقال می دهد . مغز به نوبه ی خود تمام این فعالیت را به یک تصویر ذهنی تبدیل می کند . از آنجا که چشم به صورت کروی می باشد ، سطح شبکیه به صورت خمیده است . درون شبکیه سلول های حس گری به نام سلول های مخروطی و استوانه ای فوتون های نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که سپس به مغز فرستاده می شوند و در آنجا تفسیر و داده می شوند. توانایی متمرکز ساختن نور بر روی شبکیه بستگی به شکل قرنیه و عدسی دارد که بر اساس شکل ذاتی و قابلیت ارتجایشان ، شکل کره ی چشم و مجموعه ماهیچه ها (عضلات ) متصل به عدسی چشم معین می گردد. بنابراین وقتی که شما به چیزی نگاه می کنید عضلات متصل به عدسی برای تغییر در شکل سیستم عدسی و متمرکز کردن شیء در شبکیه ،باید منقبض و یا شل بشوند . وقتی چشمان شما حرکت می کند این امر حاصل مشارکت مجموعه ای از عضلات حرکتی چشم می باشد که به صورت خودکار توسط سیستم عصبی شما کنترل می شوند .وقتی شما به چیزی نگا ه می کنید سه فرایند به وقوع می پیوندد :

تصویر می بایست تا اندازه ای کوچک شود که در شبکیه جای بگیرد.

نور های واگرا باید همگرا شوند ، بدین معنا که در سطح شبکیه کانونی و متمرکز شوند .

تصویر باید به گونه ا ی تغییر یابد تا با انحنای شبکیه مطابقت پیدا کند.

به همان صورت که در شکل زیر نشان داده شده است نور از قرنیه و مردمک عبور میکند توسط عدسی شکسته شده و در شبکیه ،کانونی و متمرکز می شود . همان جایی که تصویر شکل می گیرد. برای انجام تمام این امور ، چشم دارای یک عدسی بین شبکیه و مردمک و یک پوشش شفاف که همان قرنیه است ، می باشد .عدسی و قرنیه با همکاری هم تصویر را در شبکیه کانونی می کنند.

عیوب انکساری (عدم متمرکز ساختن)

اکثر مشکلات بینایی هنگامی اتفاق می افتد که چشم توانایی کانونی کردن ( متمرکز ساختن ) تصاویر بر روی شبکیه را ندارد . در اینجا برخی از مهمترین و شایع ترین مشکلا ت مورد اشاره قرار گرفته :

نزدیک بینی  Myopia

دور بینی  Hyperopia

آستیکمات  Astigmatism

پیر چشمی  byopia Press

در نزدیک بینی نور از اجسام دور در جلوی شبکیه متمرکز می شود تا بر روی آن . نزدیک بینی اکثراٌ وقتی کره چشم خیلی طویل است رخ می دهد . گاهی اوقات نیز در اثر توانایی بیش از حد سیستم عدسی چشم در کانونی نمودن تصاویر ایجاد می گردد. نتیجه این مسایل این است که شخص اشیاء نزدیک را به وضوح می بیند ولی اجسام دور را به صورت مات می بیند . در دور بینی نور در پشت شبکیه متمرکز میشود تا بر روی آن . دور بینی معمولاٌ هنگامی رخ می دهد که کره چشم خیلی کوچک است و یا وقتی قدرت متمرکز سازی عدسی کم باشد . نتیجه این خواهد بود که یک شخص اشیاء را از فاصله دور به وضوح می بیند ولی آنها را ار نزدیک به صورت مان می بیند . در آستیگماتیسم قرنیه یا عدسی چشم از حالت طبیعی خارج شده به طوریکه نوری که وارد چشم می شود در دو نقطه متمرکز می شود . تصور کنید عدسی به جای اینکه به صورت کروی باشد ، به حالت تخم مرغی شکل باشد و اینکه نوری که وارد می شود به جای اینکه از سمت راست و چپ وارد چشم گردد ، از چپ و پایین وارد آن شود و در نقاط مختلف متمرکز گردد .

در پیر چشمی ، قرنیه و عدسی چشم قابلیت انعطاف کمتری دارند و بنا بر این به راحتی تغییر شکل نمی دهند تا بتوانند نور را در شبکیه متمرکز سازند .این مسئله به صورت طبیعی زمانی رخ می دهد که ما پیر تر شده و معمولاٌ زمانی مشاهده می شود که مردم به دهه چهلم زندگی خود می رسند . اکثر شما پیر چشمی دارید . مشکل متمرکز ساختن نور از اجسام نزدیک را به روی شبکیه نیز دارید. برای حل این مشکل شما ممکن است یک جفت از عدسی های دو کانونی را جایگزین عینک های عادی بکنید . اگر شما تا به حال از عدسی های اصلاح کننده ی بینایی استفاده نکرده اید ، ممکن است قادر به استفاده از عینک های مطالعه باشید . لیزیک در درمان نزدیک بینی و خیلی از بیماریهای دیگر بسیار تاثیر گذار است . لیزیک همچنین می تواند مشکلات بینایی حاصل از آستیگماتی و دور بینی را به خوبی حل می کند .با این وجود پیر چشمی به سادگی توسط استفاده از عمل جراحی لیزری چشم تصحیح خواهد شد . بیایید نگاهی به چگونگی عملکرد لیزیک و تاثیر آن در بهبود نزدیک بینی بیندازیم .

لیزیک چیست ؟

مبنای تمام عمل های جراحی لیزر چشم ، باز سازی قرنیه می باشد بطوریکه نقطه کانونی چشم را تغییر می دهد .به نوبه دیگر نقطه کانونی تغییر داده می شود . تا اینکه تصویر به درستی بر روی شبکیه چشم متمرکز شود .درست مانند یک چشم معمولی و عادی .

انواع دیگر جراحی چشم :

کراتوتومی رادیال (RK)

روش اصلی جراحی برای تصحیح بینایی می با شد که به تاریخ ۱۹۶۰ بر می گردد . برش های کوچک در قرنیه ایجاد شده و از بیرون به درون چشکم پرتو افکنی میشود . این برش ها سبب میشود که قرنیه به آرامی حالت مسطح پیدا کند . (RK) در اصطلاح نزدیک بینی های نسبتاٌ خفیف مفید میباشد و کار ساز است.

کراتو پلاستی لاملار (ALK)

میکرو کراتوم برای ایجاد یک فلپ قرنیه که خارج از مسیر اولیه قرار دارد ، استفاده می شود. میکروکراتوم سپس برای برداشتن تکه کوچکی از قرنیه استفاده می شود آنگاه فلپ قرنیه به جای اصل خود برمی گردد. تا جای قطعه برداشته شده را پر نماید . (ALK) تنها نزدیک بینی را درمان میکند.

کراتوتومی انکساری (PRK)

پیش زمینه لیزیک می باشد که اولین بار در سال ۱۹۸۷ مورد استفاده قرار گرفت .(PRK)را مانندلیزیک برای باز سازی قرنیه استفاده می کنند . با این وجود ( PRK ) دقیقاٌ بر روی سطح خارجی قرنیه کار می کند .و می تواند نزدیک بینی ، آستیکماتی و تا حدودی دور بینی را درمان کند . همان طور که در بخش پیش بیان شد نزدیک بینی معمولاٌ از طویل بودن بیش از حد کره چشم حاصل می شود . در این حالت قرنیه انحنای بیشتری از چشم عادی دارد . جراحی لیزر چشم برای نزدیک بینی بسیار موثر است . چرا که برداشتن مقدار کمی از قرنیه برای کم کردن انحنا کا ر نسبتاٌ آسانی می باشد. دور بینی معمولاٌ به این معناست که طول چشم بیش از اندازه کوتاه است ، یعنی قرنیه احتیاج به انحنای بیشتری برای متمرکز ساختن نور بر روی قرنیه دارد .جراحی لیزر چشم می تواند با باز سازی قرنیه توسط خم کردن بیشتر آن ، دور بینی را نیز درمان کند . جراحی لیزر چشم توسط فرستادن باریکه از نور ( لیزر) بر سطح چشم عمل می کند . به محض برخورد لیزر با سطح قرنیه ، قسمتی کوچک از قرنیه را تبخیر می کند . با کنترل اندازه ی لیزر فرستاده شده و نیز موقعیت آن ، جراح با دقت بالایی می تواند مقدار قرنیه برداشته شده را کنترل کند . لیزیک بهترین ویژگی های ( ALK ) و ( PRK ) را با هم ترکیب می کند . مانند ( ALK ) لیزیک از یک میکرو کراتوم برای ایجاد یک فلپ در بافت خارجی قرنیه استفاده می کند که می تواند به سمت خارج چرخانده شده و سپس جایگزین شود . بعد از اینکه فلپ کنار زده شد ، لیزیک از همان لیزر که در ( PRK ) استفاده شد برای باز سازی بافت زیرین قزنیه استفاده می کند . پس فلپ به جای باز سازی شده باز گشته و با شکل جدید سازگار می شود . جالب ترین نکته در مورد قرنیه این می باشد که با سرعت زیادی ترمیم می یابد .به محض اینکه فلپ به جای اصلی خود باز گشت ، شروع به تحکیم محل خود و چسبیدن به بقیه قرنیه می کند . این روش در مقایسه با روش ( PRK ) که ناحیه ی باز سازی را باز می گذاشت از سرعت بهبود خیلی بیشتری بهرمند می باشد . مسلماٌ روش لیزیک نیز دارای مشکلات بالقوه می باشد که سه مورد از شایع ترین مشکلات عبارتند از :

اصلاح کمتر از حد مورد نیاز : مقدار کافی از بافت در طی فرایند برداشته نمی شود .

اصلاح بیش از حد مورد نیاز : مقدار بیش از اندازه ای از بافت در طی فرایند برداشته می شود .

چین خوردگی : فلپ قرنیه دارای کل قسمت چین خورده می باشد که وقتی سر جای خود باز می گردد باعث ایجاد یک نقطه تار در میدان دید شما می شود .

در اغلب موارد هر کدام از این سه شکل به سادگی توسط یک عمل جراحی ثانویه تصحیح می شود . اگر دو شکل اول خیلی جزئی باشندجراح به احتمال زیاد به بیمار توصیه خواهد کرد که برای بهبود بینایی خودش اقدامی بیش از این انجام ندهد . علاوه بر مسائل مطرح شده در بالا تاثیرات دیگری نیز در بینایی شخص ایجاد می شود مانند تار شدن بینایی ، دیدن هاله در اطراف نور ، کاهش حساسیت به نور وحتی دور بینی .همچنین احتمال این نیز وجود دارد که به قرنیه اسیب رسیده و در نتیجه شخص به طور کامل بینایی خود را از دست بدهد . وقتی عمل لیزیک به دست یک جراح با تجربه بر روی بیماری که کاندید مناسب عمل جراحی باشد ، صورت پذیرد چنین عوارضی به ندرت رخ می دهد.

لیزر اکسایم :

گسترش لیزر اکسایم عامل اساسی برای ممکن شدن جراحی لیزیک می باشد . لیزر های اکسایم ( مشتق شده از دو نام dimmers & exited )که توسط شرکت IBM خلق شد از ترکیب گاز های فعال مانند کلر و فلوئور با گاز های نجیب مانند آرگون ،کریپتون یا زنون تشکیل می شود . لیزر اکسایم یک لیزر سرد می باشد .بدین معنا که هوای محیط اطراف یا سطوح را گرم نمی کند ،در عوض یک پرتو بسیار دقیق نور فرابنفش ساطع می شود . این نور توسط لایه فوقانی سطحی که بر آن می تابد ، جذب می شود . حجم این فرابنفش برای اکثر بافت ها ( مانند قرنیه )بسیار زیاد می باشد که نتیجتاٌ سبب گسستن پیوند های موجود در مواد می شود . پرتو نور فرابنفش تنها در حد میکروسکوپی داخل سطح قرنیه نفوذ می کند .گر مایی که از آزا د شدن انرژی توسط لیزر ازاد می شود توسط همین لایه های میکروسکوپی قرنیه پراکنده می شود . که به این فرایند فتوابلیشن یا سوزاندن با نور می گویند . لیزر اکسایم به صورت باور نکردنی دقیق می باشد .این لیزر توانایی متمرکز ساختن یک پرتو را تا اندازه ی ۰/ ۲۵ میکرون دارا می باشد .با توجه به اینکه قطر موی سر انسان ۵۰ میکرون می باشد . این مسئله به این معناست که لیزر اکسایم توانایی برداشتن ۰/ ۰۵ موی سر انسان را در هر دفعه داراست . عملکرد لیزر اکسایم یک فرایند پیچیده وظریف می با شد .در حقیقت یک تکنسین مجرب تنها برای تنظیم و کار با ماشین که جراح با آن عمل جراحی را انجام می دهد مورد استفاده قرار می گیرد .

بازرسی پیش از عمل

قبل از به کار گیری لیزیک باید معاینه کامل از چشم شما برای اطمینان از اینکه یک داوطلب ایده ال برای عمل هستید انجام گیرد  یک کاندید لیزیک باید دارای شرایط زیر با شد :

اصلاح بینایی : بینایی شما می بایست دارای صحت قابل قبولی باشد و همچنین در طی دو سال گذشته تغییر عمده ای نکرده باشد . تفاوت های بینایی با واحد دیوپتر اندازه گیری می شود که دارای درجه های ثابت است که از ۱۰ – دیوپتر برای نزدیک بینی شدید تا ۴+ دیوپتر برای دور بینی شدید درجه بندی می شود .بینایی طبیعی از ۰/ ۵ – تا ۰/ ۵+ می باشد . در اینجا اندازه های کامل درمان توسط لیزیک به دیوپتر را مشاهده می کنید :

 نزدیک بینی : ۱۰ – ~ ۰/ ۷۵ –

 دور بینی : ۹+ ~ ۰/ ۷۵ +

 آستیکماتیسم : ۹-/+ ~ ۰/ ۷۵ -/+

ضخامت قرنیه : قرنیه می بایست دارای ضخامت کلی ۵۰۰ میکرون یا بالاتر باشد .بر اساس عمق سوزانده شده ( مقدار عمق و انحنایی که جهت بازسازی مورد نیاز است ) و محدوده ی دیوپتر مورد درمان .

میکرو کراتوم یک فلپ به ضخامت ۱۶۰ میکرون ایجاد می کند . به اصطلاح به ازای هر دیوپتر از بینایی10 میکرون از قرنیه برش داده می شود . برای اینکه درمان قطعی حاصل شود ، لیزر می بایست حدود 250 تا ۳۰۰ میکرون از پشت فلپ را بعد از عمل باقی بگذارد .

ضخامت مردمک چشم : ضخامت ایده آل مردمک چشم نباید از ۶/ nm ۵ تجاوز کند . با این وجود پیشرفت در فنا وری لیزر سبب شده که هم اکنون تا ۸/ mm ۵ نیز ایرادی نداشته باشد .علاوه بر موارد فوق ، برخی شرایط نیز برای انجام عمل لیزیک پر خطر محسوب می گردند :

 بارداری : شما باردار باشید یا اینکه قصد باردار شدن داشته باشید

مشکلات شدید قلبی : بویژه اگر شما دارای دستگاه ضربان ساز قلب باشید

بیماری های خاص : بیماری immune Auto

(روماتیسم مفاصل و سل) _ اختلالات چشمی ( گلوکوم شدید) _آب مروارید و دیابت شدید

داروهای خاص : اکوتان ( آکنه )

قوز قرنیه : حالتی که با نازک شدن قرنیه همراه است این خیلی مهم است که شما شرایط لازم را برای یک نامزد مناسب دارا باشید . در غیر این صورت عوارض یا نتیجه ضعیف را به دنبال خواهد داشت . اکثراٌ چشم پزشکان مشهور این عمل را بر روی کسی که کاندیدای مناسب نباشد انجام نمی دهند .

بعضی از پزشکان بی مسئولیت هستند که هر کسی را به عنوا ن یک بیمار لیزیک می پذیرند .اکثر این پزشکان ، لیزیک را برای سود انجام می دهند .هر روز بیش از صد ها مورد عمل لیزیک انجام می دهند. اگر شما علاقمند به انجام عمل لیزیک بودید ، پیش از هر چیز در مورد چشم پزشک مربوط تحقیق کنید . درصد رضایت و موفقیت بیماران وی را نیز بررسی کنید . چشمان شما در طی یک برنامه پیش از عمل به صورت کامل ارزیابی می شود . چیزی که در طی بررسی به انجام می رسد ، سنجش صحت بینایی شما می باشد . وسیله ای که فوروپتر نامیده می شود برای ازریابی دید شما استفاده میشود . اطلاعات مربوط به دید فعلی شما به فوروپتر وارد شده تا عدسی ها را برای تجویز با هم ترکیب و هماهنگ کند . پزشک یا دستیار وی تفاوتهای موجود در ترکیب عد سی ها را در فوروپتر ، در حین نگاه کردن شما به عدسی های ترکیبی در جدول چشمی تصحیح می کند . از شما بهترین حالت تصویر ایجاد شده توسط عدسی ها پرسیده خواهد شد . سپس پزشک ترکیبی را که شما انتخاب کرده اید اندکی تغییر میدهد و بهتر یا بدتر شدن تصویر را از شما سوال می کند .

بینایی 20/20 چیست؟

چشم پزشکان با بررسی تعداد زیادی از مردم ، تصمیم گرفته اند شخصی را که تابلوی چشم را در فاصله 20 فوتی به خوبی ببیند ، واجد بینایی طبیعی اطلاق کنند .که به دید ۲۰ / ۲۰ معروف است . اکثر مردم می توانند آنچه را که شما می بینید در فاصله ۲۰ فوت ببینند (در سیستم متریک ، استاندارد ۶ متر می باشد و بینایی ۶/ ۶ نامیده می شود ) اگر شما دید ۲۰ / ۴۰ دارید ، از فاصله ۲۰ فوت آنچه را که شخص طبیعی از فاصله ۴۰ فوت میتواند ببیند ، می بینید . ۲۰ / ۱۰۰ به معنی این است که اگر شما در فاصله ۲۰ فوت ا ز جدول قرار گیرید همان چیزی را می بینید که یک فرد با بینایی طبیعی در فاصله ۱۰۰ فوت می بیند . بینایی ۲۰ / ۲۰۰ در ایالت متحده ی امریکا حد قانونی کوری می باشد . تست دیگری که انجام می گیرد ، یک بررسی دستی از سطح قرنیه برای تعیین میزان دید می باشد . دکتر کِلی از فلورسن استفاده می کند .این ماده یک رنگ ویژه می باشد که برای استفاده در چشم بی خطر است. فلورسین در چشم ، قرنیه را لکه دار و رنگی نشان می دهد . وقتی که یک نور آبی به درون چشم می تابد ، فلورسین سبب می شود که قرنیه به طور طبیعی واضح و درخشنده شود .اگر هر گونه اختلالی د ر آنجا باشد ، یک چشم پزشک مجرب به سادگی آنها را تشخیص میدهد . فلورسین و فوروپتر تنها بخشی از فرایند ارزیابی پیش از عمل می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022

آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج

آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022

آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون

آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021

CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟

آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
جولای 17, 2024

تب دنگی چیست؟ علائم، درمان و پیشگیری

مقدمه: در حال حاضر، تب دنگی به عنوان یک چالش جدی بهداشتی در بسیاری از نقاط جهان مطرح است. چندین کشور در سال ۲۰۲۴ شاهد […]
جولای 13, 2024

ضرورت و اهمیت مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

مقدمه: آیا فکر کرده‌اید که تاریخچه سلامتی شما و خانواده‌های شریک زندگی‌تان چگونه می‌تواند بر نسل‌های آینده تأثیر بگذارد؟ با اینکه اکثر نوزادان سالم به […]
جولای 13, 2024

آزمایش های غربالگری ژنتیک قبل از تولد

مقدمه: در دوران بارداری مسائل زیادی برای فکر کردن وجود دارد و برخی از این افکار می توانند کمی ترسناک باشند. تست های قبل از […]
جولای 11, 2024

علل و عوامل ژنتیکی ناباروری

مقدمه: والدینی که به کلینیک های باروری در سراسر جهان مراجعه می کنند، اغلب در طول مشاوره از متخصص غدد تولید مثل خود می پرسند […]
جولای 10, 2024

اختلالات ژنتیکی: انواع، علائم، علل و نحوه تشخیص

مقدمه: ژن ها اجزای سازنده وراثت هستند. آنها از والدین به فرزند منتقل می شوند. آنها DNA، دستورالعمل ساخت پروتئین ها را نگه می دارند. […]
جولای 10, 2024

سیتوژنتیک چیست؟ راهنمای جامع

مقدمه: سیتوژنتیک شاخه‌ای از زیست‌شناسی است که بر مطالعه کروموزوم‌ها و وراثت آن‌ها، به ویژه در ژنتیک پزشکی، متمرکز است. کروموزوم ها ساختارهای میکروسکوپی حاوی […]
جولای 8, 2024

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج

مقدمه: آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج روشی پیشگیرانه است که به شناسایی ناقلین ژن‌های معیوب و بیماری‌زا کمک می‌کند. این آزمایش، با هدف کاهش ریسک […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید