لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش
جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

جستجو

پاسخگوی آرامش : 02172493

تست های تشخیص سرطان معده

تست های تشخیص سرطان معده
به این متن امتیاز دهید
5/5
فهرست مطالب

مقدمه: سرطان معده زمانی ایجاد می شود که سلول های هر قسمت از معده رشد کرده و به طور غیر طبیعی تقسیم شوند. تومورها می توانند در هر جایی از معده شروع شوند، اما بیشتر آنها در بافت غده ای در سطح داخلی معده شروع می شوند. این نوع سرطان، آدنوکارسینوم معده (سرطان معده) است. اگر علائمی دارید که نشان دهنده سرطان معده است، پزشک باید بررسی کند که آیا این علائم به دلیل سرطان یا بیماری دیگری است. پزشکان برای تشخیص سرطان معده ممکن است:

  • در مورد سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی بپرسند تا در مورد عوامل خطر احتمالی سرطان معده مطلع شوند
  • یک معاینه فیزیکی انجام دهند، که شامل لمس کردن شکم برای تشخیص هر چیز غیر طبیعی است
  • آزمایش خون را برای بررسی کم خونی (تعداد کم گلبول های قرمز) تجویز کنند که می تواند نشانه خونریزی معده باشد.
  • مدفوع را از نظر وجود خون پنهان (مخفی) بررسی کنند، که می تواند نشانه خونریزی در معده باشد.

بسته به این نتایج، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای تشخیص سرطان معده توصیه کند.

مطالعه بیشتر: سرطان معده چیست؟ + علائم و علل

آزمایش های تشخیص سرطان معده

آزمایش های تشخیص سرطان معده

آزمایش ها و روش های زیر برای تشخیص سرطان معده استفاده می شود. نتایج همچنین به بیمار و پزشکتان در برنامه ریزی درمان کمک می کند. در رابطه با آزمایش سرطان بیشتر بخوانید.

آندوسکوپی فوقانی با بیوپسی

در روش آندوسکوپی فوقانی یک لوله نازک و روشن به نام آندوسکوپ از طریق دهان و پایین گلو وارد می شود تا نواحی غیر طبیعی در مری، معده و قسمت اول روده کوچک را بررسی کند.

آندوسکوپی فوقانی روشی برای بررسی داخل مری، معده و دوازدهه (اول قسمت روده کوچک) برای بررسی نواحی غیر طبیعی است. یک آندوسکوپ (لوله ای نازک و روشن) از دهان عبور می کند و از گلو به مری می رود. همچنین ممکن است ابزاری برای برداشتن نمونه‌ای از سلول‌ها یا بافت (بیوپسی) داشته باشد تا آسیب‌شناس بتواند آن را زیر میکروسکوپ ببیند تا علائم سرطان را بررسی کند.

نمونه بافت ممکن است برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) بررسی شود و برای آزمایش نشانگرهای زیستی استفاده شود.

فرد با پزشک خود صحبت کند تا بداند در طول و بعد از بیوپسی چه باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

برای اطلاع از نوع اطلاعاتی که می توان در گزارش پاتولوژیست در مورد سلول ها یا بافت های برداشته شده در طول بیوپسی یافت، به گزارش های پاتولوژی مراجعه کنید.

Barium swallow

بلع باریم مجموعه ای از اشعه ایکس از مری و معده است. بیمار مایعی می‌نوشد که حاوی باریم (یک ترکیب فلزی سفید نقره‌ای) است. این مایع مری و معده را می پوشاند و عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود. به این روش upper GI series نیز می گویند.

سی تی اسکن (CAT)

سی تی اسکن از یک کامپیوتر متصل به دستگاه اشعه ایکس برای تهیه مجموعه ای از تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن از زوایای مختلف استفاده می کند. رنگ ممکن است به داخل ورید تزریق شود یا بلعیده شود تا به اندام ها یا بافت ها کمک کند واضح تر نشان داده شوند. به این روش توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محوری کامپیوتری نیز گفته می شود.

تست بیومارکر

آزمایش نشانگر زیستی روشی برای جستجوی ژن‌ها، پروتئین‌ها و سایر مواد (به نام نشانگرهای زیستی یا نشانگرهای تومور) است که می‌توانند اطلاعاتی در مورد سرطان ارائه دهند. برخی از نشانگرهای زیستی بر نحوه عملکرد برخی درمان‌های سرطان تأثیر می‌گذارند. آزمایش نشانگر زیستی ممکن است به بیمار و پزشک کمک کند تا یک درمان سرطان را انتخاب کنند.

برای بررسی این بیومارکرها، نمونه‌هایی از بافت حاوی سلول‌های سرطان معده در طول بیوپسی یا جراحی برداشته می‌شوند. نمونه ها در آزمایشگاه آزمایش می شوند تا ببینند که آیا سلول های سرطانی معده این نشانگرهای زیستی را دارند یا خیر.

برای سرطان معده، آزمایش بیومارکر شامل موارد زیر است:

  • HER2: سلول های سرطانی ممکن است مقادیر بیشتری از پروتئین به نام HER2 داشته باشند.
  • PD-L1: سلول ها ممکن است مقادیر بیشتری از پروتئین نقطه بازرسی ایمنی به نام PD-L1 داشته باشند.
  • Microsatellite instability: سلول ها ممکن است ناپایداری ریزماهواره داشته باشند. این ممکن است ناشی از اشتباهاتی باشد که هنگام کپی شدن DNA در سلول اصلاح نمی شوند.
  • Mismatch repair deficiency: سلول ها ممکن است نقصی در ژن ترمیم عدم تطابق داشته باشند.
  • Tumor mutational burden: اگر سلول ها دارای بار بالایی از جهش تومور باشند، به این معنی است که جهش های ژنی زیادی دارند.
  • NTRK: سلول ها ممکن است در یکی از ژن های NTRK تغییراتی داشته باشند.

آزمایش هایی برای تشخیص مرحله سرطان معده

اگر سرطان معده در شما تشخیص داده شود، به یک متخصص انکولوژی گوارش معرفی خواهید شد. این پزشک متخصص در تشخیص و درمان سرطان معده و روده است. پزشک آزمایشاتی را برای تشخیص اینکه آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر و اگر چنین است، تا چه حد گسترش یافته است را توصیه می کند. گاهی اوقات سرطان فقط در معده است. یا ممکن است از معده به سایر قسمت های بدن سرایت کرده باشد. فرآیند یادگیری میزان سرطان در بدن مرحله بندی نامیده می شود. برای برنامه ریزی درمان، دانستن مرحله سرطان معده بسیار مهم است.

آزمایش‌ها و روش‌های تصویربرداری زیر ممکن است برای یافتن مرحله شما مورد استفاده قرار گیرد:

سونوگرافی آندوسکوپی

سونوگرافی آندوسکوپی برای تشخیص سرطان معده

روشی است که در آن آندوسکوپ معمولاً از طریق دهان یا رکتوم وارد بدن می شود. آندوسکوپ ابزاری نازک و لوله مانند با نور و عدسی برای مشاهده است. یک کاوشگر در انتهای آندوسکوپ برای پرتاب امواج صوتی پرانرژی (اولتراسوند) از بافت ها یا اندام های داخلی و ایجاد پژواک استفاده می شود. پژواک ها تصویری از بافت های بدن را تشکیل می دهند که سونوگرافی نامیده می شود. این روش آندوسونوگرافی نیز نامیده می شود.

اسکن PET-CT

تصاویر حاصل از اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) را ترکیب می کند. اسکن PET و CT به طور همزمان روی یک دستگاه انجام می شود. تصاویر هر دو اسکن برای ایجاد تصویری دقیق تر از هر آزمایشی که به تنهایی ایجاد می کند ترکیب می شوند.

برای اسکن PET، مقدار کمی گلوکز رادیواکتیو به داخل ورید تزریق می شود. اسکنر در اطراف بدن می چرخد و تصویری از محل مصرف گلوکز در بدن ایجاد می کند. سلول‌های سرطانی در تصویر روشن‌تر نشان داده می‌شوند زیرا فعال‌تر هستند و گلوکز بیشتری نسبت به سلول‌های طبیعی می‌گیرند.

برای سی تی اسکن، یک سری عکس پرتو ایکس با جزئیات از نواحی داخل بدن از زوایای مختلف گرفته می شود. رنگ ممکن است به داخل ورید تزریق شود یا بلعیده شود تا به اندام ها یا بافت ها کمک کند واضح تر نشان داده شوند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) با گادولینیوم روشی است که از آهنربا، امواج رادیویی و کامپیوتر برای تهیه مجموعه‌ای از تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن استفاده می‌کند. ماده ای به نام گادولینیوم در رگ تزریق می شود. گادولینیوم در اطراف سلول های سرطانی جمع می شود تا در تصویر روشن تر نشان داده شوند. این روش تصویربرداری تشدید مغناطیسی هسته ای (NMRI) نیز نامیده می شود.

لاپاراسکوپی یک روش جراحی برای بررسی اندام های داخل شکم برای بررسی علائم بیماری است. برش‌های کوچکی در دیواره شکم ایجاد می‌شود و لاپاراسکوپ (لوله‌ای نازک و روشن) در یکی از برش‌ها قرار می‌گیرد. ابزارهای دیگر ممکن است از طریق همان برش ها یا سایر برش ها برای انجام روش هایی مانند برداشتن اندام ها یا نمونه برداری از بافت برای بررسی علائم سرطان زیر میکروسکوپ وارد شوند. یک محلول ممکن است روی سطح اندام های شکم ریخته شود و سپس برای جمع آوری سلول ها برداشته شود. این سلول‌ها نیز برای بررسی علائم سرطان زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند.

تست های آزمایشگاهی عملکرد اندام ها برای تشخیص سرطان معده

اگر سرطان پیدا شود، پزشک ممکن است آزمایش‌های خاصی را توصیه کند، به‌ویژه اگر جراحی یک گزینه باشد. به عنوان مثال، آزمایش‌های خون برای اطمینان از عملکرد طبیعی کبد و کلیه‌ها و لخته شدن خون شما انجام می‌شود.

در رابطه با آزمایش خون ، آزمایش کبد ، آزمایش کلیه و آزمایش کم خونی بیشتر بخوانید.

اگر جراحی برنامه ریزی شده است یا قصد دارید داروهایی دریافت کنید که می توانند بر قلب تأثیر بگذارند، ممکن است برای اطمینان از عملکرد خوب قلب، نوار قلب (EKG) و/یا اکوکاردیوگرام (سونوگرافی قلب) نیز انجام دهید.

در رابطه با آزمایش تشخیص بیماری های قلبی بیشتر بخوانید.

گرفتن نظر دوم

ممکن است بخواهید برای تایید تشخیص سرطان معده و طرح درمان خود، نظر دومی دریافت کنید. اگر به دنبال نظر دوم هستید، باید نتایج و گزارش های مهم آزمایش پزشکی را از پزشک اول دریافت کنید تا با پزشک دوم در میان بگذارید. پزشک دوم گزارش آسیب شناسی، اسلایدها و اسکن ها را قبل از ارائه توصیه بررسی می کند. دکتری که نظر دوم را می دهد ممکن است با پزشک اول شما موافق باشد، تغییرات یا رویکرد دیگری را پیشنهاد کند یا اطلاعات بیشتری در مورد سرطان ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب :
ژوئن 6, 2022

آزمایش ژنتیک چیست؟ + انواع، کاربردها و تحلیل نتایج

آزمایش ژنتیک چیست؟ آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش پزشکی است که تغییرات در ژن ها، کروموزوم ها یا پروتئین ها را مشخص می کند. نتایج یک […]
ژوئن 1, 2022

آزمایش خون چیست؟ معرفی انواع آزمایش خون

آزمایش خون چیست؟ آزمایش خون چیست؟آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده […]
سپتامبر 19, 2021

CRP و ESR در آزمایش خون چیست؟

آزمایش CRP برای بررسی عفونت و التهاب در بدن انجام می شود. پروتئین فعال C با حساسیت بالا (hs-CRP) و پروتئین فعال C بسیار حساس (us-CRP) نام های دیگری هستند که برای CRP به کار می روند.
ژوئن 22, 2024

غربالگری سه ماه اول بارداری: ضرورت و نحوه انجام

مقدمه: غربالگری سه ماه اول بارداری یک ارزیابی غیرتهاجمی اختیاری اولیه است که ترکیبی از آزمایش غربالگری خون مادر با ارزیابی اولتراسوند جنین برای شناسایی […]
ژوئن 22, 2024

آزمایش NIPT چیست؟ ضرورت، کاربرد و تفسیر نتایج

مقدمه: NIPT یک آزمایش غربالگری قبل از تولد است که می تواند در اوایل هفته 10 بارداری با یک خون گیری انجام شود. تست های […]
ژوئن 19, 2024

آزمایش ژنتیک تشخیص سرطان های ارثی

مقدمه: اگر فردی در خانواده شما مبتلا به سرطان است یا قبلا مبتلا به سرطان بوده است، طبیعی است که فکر کنید که آیا خطر […]
ژوئن 19, 2024

آزمایش ژنتیک پدر فرزندی: انواع، نحوه انجام و تفسیر

مقدمه: پدر فرزندی اصطلاحی است که برای توصیف رابطه حقوقی بین فرزند و والدینش استفاده می شود. در حالی که پدر فرزندی می تواند انواع […]
ژوئن 15, 2024

آزمایش ژنتیک قبل از تولد: ضرورت، کاربرد و انواع

مقدمه: آزمایش ژنتیک قبل از تولد به والدین اطلاعاتی در مورد اینکه آیا جنین آنها دارای اختلالات ژنتیکی خاصی است یا خیر می دهد. آزمایش ژنتیک […]
ژوئن 5, 2024

آزمایش ژنتیک هموفیلی: انواع، کاربرد و نحوه انجام

مقدمه: هموفیلی یک اختلال خونریزی نادر و مادام العمر است. این بیماری بر افراد از همه گروه های نژادی و قومی تأثیر می گذارد. این […]
ژوئن 3, 2024

برگزاری جلسه کمیته منابع انسانی و تحول اداری آزمایشگاه آرامش

برگزاری جسله کمیته منابع انسانی و تحول اداری آزمایشگاه آرامش به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل آزمایشگاه آرامش ظهر روز یکشنبه 9 اردیبهشت […]

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید