لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش

پاسخگوی آرامش : 02172493

پاسخگوی آرامش : 02172493

به این متن امتیاز دهید
5/5

سلول های قرمز خون حاوی پروتئینی به نام هموگلوبین سرشار از آهن هستند. اگر آهن بدن کافی نباشد بدن نمی تواند هموگلوبین لازم برای ایجاد گلبول های قرمز خون جهت غنی سازی خون از اکسیژن را به نقاط بدن تولید کند. علاوه بر کمبود هموگلوبین، فولات و ویتامین B12 هم بر توانایی بدن در ساخت سلول های قرمز خون تاثیر دارد. زمانی که بدن دچار کمبود ویتامین B12 باشد فرد دچار کم خونی مخرب می شود. در صورت وجود کم خونی، رژیم غذایی سرشار از آهن، ویتامین های گروه BوC مفید است و همچنین درمورد مصرف مکمل ها با پزشک خود صحبت کنید.

برنامه رژیم غذایی کم خونی

مناسب‌ترین برنامه غذایی برای درمان کم خونی شامل غذاهای غنی از آهن و سایر ویتامین های ضروری برای تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز خون است، همچنین باید شامل غذاهایی برای کمک به بدن برای جذب بهتر آهن باشد. آهن موجود در غذاها به 2 صورت آهم هم و غیر هم است. آهن هم در گوشت، مرغ و غذاهای دریایی یافت می شود در حالی که آهن غیرهمی در غذاهای گیاهی و غنی شده با آهن موجود است. بدن قادر به جذب هر 2 نوع آهن است، اما آهن هم را به راحتی جذب می کند. مقدار توصیه شده روزانه برای مصرف آهن 10 میلی گرم برای مردان و 12 میلی گرم برای زنان است. اگرچه برنامه های درمانی کم خونی بصورت فردی انجام می شود، اما بیشتر آنها روزانه به مصرف 150 تا 200 میلی گرم آهن اساسی نیاز دارند. تا زمانی که سطح آهن بدن به میزان کافی نرسد به احتمال زیاد باید قرص آهن یا مکمل آن را مصرف کرد. برای دریافت آهن بیشتر و کمک به مبارزه با کم خونی فقر آهن این مواد غذایی را به رژیم خود اضافه کنید:

سبزی ها

سبزی های برگ دار به ویژه گیاهان تیره از بهترین منابع آهن غیرهمی محسوب می شوند، آنها عبارتند از:

اسفناج

کلم پیچ

کلم سبز

برگ چغندر

برخی از سبزی های برگ دار مانند برگ چغندر و برگ کلم سبز حاوی فولات نیز هستند. رژیم غذایی کم فولات نیز باعث کم خونی فقر فولات می شود. در نظر داشته باشید مرکبات، لوبیا و غلات کامل منابع خوبی از فولات هستند. خوردن سبزی های تیره و برگ دار برای تامین آهن مورد نیاز بدن گزینه خوبی محسوب می شود. برخی از سبزی های سرشار از آهن مانند اسفناج و کلم پیچ نیز دارای اگزالات زیادی هستند. اگزالات ها می توانند با اتصال به آهن مانع جذب آهن غیرهمی شوند، بنابراین گرچه خوردن سبزی ها به عنوان بخشی از یک رژیم مناسب و مفید برای کم خونی است، اما فقط برای درمان این بیماری به آنها وابسته نباشید. ویتامین C به جذب آهن در معده کمک می کند. خوردن سبزی های برگ دار با غذاهایی که حاوی ویتامین C هستند مانند پرتقال، فلفل قرمز و توت فرنگی باعث افزایش جذب آهن می شود. برخی از سبزی ها مانند سبزی های برگ چغندر و کلم سبز منابع خوبی از آهن و ویتامین C محسوب می شوند.

گوشت و مرغ

گوشت و مرغ حاوی آهن هم هستند. گوشت قرمز، گوشت بره و گوساله بهترین منبع تامین آهن برای بدن هستند، اما مقادیر آهن در مرغ در مقایسه با گوشت کمتر است. خوردن گوشت یا مرغ با برخی غذاها مانند سبزی های برگ دار به همراه یک میوه غنی از ویتامین C باعث افزایش جذب آهن می شود.

جگر

این نوع گوشت منبع بسیار خوبی از آهن به شمار می آید. بدون شک جگر به عنوان محبوب ترین گوشت اندام غنی از آهن و فولات است. برخی دیگر از گوشت های اندام غنی از آهن قلب، کلیه و زبان گاو هستند.

غذای دریایی

برخی غذاهای دریایی آهن هم را تامین می کنند. صدف، گوش ماهی، خرچنگ و میگو منابع خوبی از آهن محسوب می شوند البته بیشتر ماهی ها حاوی آهن هستند.

غذاهای غنی شده با آهن

بسیاری از غذاها با آهن غنی می شوند، بنابراین اگر گیاهخوار هستید یا به دنبال سایر منابع آهن هستی این غذاها را به رژیم خود اضافه کنید:

✔️ آب پرتقال غنی شده

✔️ غلات آماده شده برای خوردن

✔️ غذاهایی که از آرد تصفیه شده غنی شده مانند نان سفید تهیه می شوند

✔️ ماکارونی غنی شده

غذاهایی که از غلات غنی شده تهیه می شوند

✔️ برنج سفید غنی شده

✔️لوبیا
لوبیا منبع خوبی از آهن برای گیاه خواران و گوشت خواران است، همچنین ارزان قیمت و همه فن حریف است. برخی از گزینه های غنی از آهن عبارتند از:

✔️ لوبیا قرمز

✔️ نخود

✔️ دانه های سویا

✔️ لوبیا چشم بلبلی

✔️ لوبیا چیتی

✔️ لوبیای سیاه

✔️ نخود فرنگی

✔️ لوبیای لیما

آخرین اخبار آرامش

درخواست آزمایش در منزل

نمونه گیری  رایگان در منزل و محل کار شما 

جواب آزمایش را هم بصورت آنلاین دریافت نمایید