آزمایش CBC

آزمایش CBC چیست ؟

آزمایش CBC یا همان شمارش کامل خون یکی از رایج ترین آزمایش های خون است که برای ارزیابی سلامت عمومی و تشخیص انواع اختلالات از جمله کم خونی، عفونت، لوسمی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. افزایش یا کاهش غیرعادی در تعداد سلول ها ممکن است که نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد.

خوب است بدانید که خون انسان از دو بخش اصلی تشکیل شده است پلاسما و عناصر سلولی؛ پلاسما قسمت مایع خون است که اجازه می دهد خون به راحتی جریان یابد. قسمت دیگر خون،سلول های خونی می باشد؛ اجزای اصلی سلول های خونی گلبول های سفید و گلبول های قرمز و پلاکت ها می باشد هر یک از این ها وظایف خاص خود را انجام میدهند. تعداد انواع مختلف سلول های خونی را اندازه گیری می کند.

افزایش یا کاهش غیر طبیعی تعداد سلول ها  که با شمارش کامل خود نشان داده میشود می تواند حاکی از این باشد که شما یک بیماری زمینه ای دارید که به ارزیابی بیشتر و انجام آزمایش های تخصصی نیاز دارد. در آزمایش شمارش کامل خون پارامترهای مختلف و موارد متعددی مورد بررسی قرار می‌گیرند که ما در این مقاله به آن ها می پردازیم اگر شما می خواهید در مورد آزمایش سی بی سی بیشتر بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید‌.

آزمایش CBC

شما به راحتی می توانید با یک کلیک در آزمایشگاه آرامش ثبت درخواست آزمایش در منزل برای آزمایش HPV را انجام دهید. خبر خوب اینکه بدون پرداخت هزینه ایاب ذهاب و کاملا رایگان !!! بی نظیره نه ؟ همین حالادرخواست بده تا نزدیک ترین نمونه گیر ما به آدرس شما جهت انجام اقدامات لازم مراجعه نماید. نتیجه آزمایش خود را نیز به صورت آنلاین از بخش جواب دهی آنلاین مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام خدمات آزمایش در منزل و اطلاع از قیمت پکیج های آزمایشگاهی می توانید بر روی دکمه زیر نیز کلیک نمایید.

فهرست مطالب

علت انجام آزمایش CBC

شمارش کامل خون است که یکی از آزمایش های رایج خون برای تشخیص انواع عفونت ها و بیماری ها می باشد. از جمله علل انجام آزمایش سی بی سی می توان به موارد زیر اشاره نمود: برای بررسی اختلالات خونی موجود در افراد انجام میشود. برای افرادی که به عفونت مبتلا هستند پزشک آزمایش شمارش کامل خون یا آزمایش سی بی سی را تجویز می نماید.

ممکن است افراد دارای علائمی همچون کبودی یا خونریزی، خستگی سرگیجه، تب،حالت تهوع استفراغ التهاب  در هر نقطه از بدن خود درد مفاصل، مشکلات ضربان قلب، فشار خون و.. باشند برای این افراد پزشک برای اینکه علت علائم را تشخیص دهد آزمایش سی بی سی را تجویز میکند.اختلالات و مشکلات سیستم ایمنی؛ در سال های اخیر از مهم ترین اختلالات رایج در افراد بوده است. یکی دیگر از علت انجام آزمایش سی بی سی تشخیص اختلالات سیستم ایمنی است.

پزشکان برای  افرادی که مبتلا به اختلالات و بیماری های سیستم ایمنی همچنین بیماری ام اس هستند برای تکمیل فرایند تشخیص دستور آزمایش CBC را صادر میکند.برخی از داروهای مصرفی می توانند بر تعداد سلول های خونی تاثیر بگذارند؛ پزشکان برای بررسی تاثیر داروهای مصرفی بسته تعداد سلول های خونی به بیماران خود توصیه می‌کنند که آزمایش CBC را انجام دهند.

درخواست مشاوره رایگان

همین حالا می توانید با برقراری تماس از طریق شماره زیر از مشاوره رایگان آزمایشگاه آرامش در رابطه با نحوه ثبت آزمایش در منزل برخوردار شوید. همچنین درباره نحوه انجام آزمایش های مختلف و رعایت نکات ضروری پرس و جو کنید. کارشناسان ما پاسخگوی تمام سوالات شما خواهند بود. بی صبرانه منتظر شما هستیم.

مشاوره رایگان آزمایشگاه آرامش

تمام آزمایشات مربوط به CBC

آزمایش های مربوط به بیماریهای خونی

نام

نام آزمایش

1

شمارش میزان گلبول سفید خون

WBC

2

شمارش میزان گلبول قرمز خون

RBC

3

اندازه گیری میزان کل هموگلوبین موجود گلبول‌های قرمز

HGb

4

سنجش درصد گلبول های قرمز در کل حجم خون

HCT

5

سنجش متوسط سایز گلبول های قرمز

MCV

6

سنجش متوسط مقدار هموگلوبین در گلبول های قرمز خون

MCH

7

سنجش متوسط غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز خون

MCHC

8

سنجش اختلاف سایز و حجم گلبول های قرمز خون

RDW

9

شمارش تعداد پلاکت ها

PLATELETS

معرفی پارامترهای موجود در آزمایش شمارش کامل خون

 همان طور که گفتیم آزمایش CBC از پارامترهای گلبول های قرمز گلبول های سفید و پلاکت ها تشکیل شده است. هر یک از این پارامتر خود بخش‌های مختلفی را شامل می‌شوند که در جدول بخش قبل معرفی کردیم و در ادامه بهتوضیح بیشتر آنها می پردازیم:

 • RBC گلبول های قرمز بخش حیاتی از سیستم انتقال اکسیژن در بدن می باشند در واقع  گلبول های قرمز در آزمایش خون تعداد گلبول های هستند که اکسیژن را حمل میکنند.
 • HCT در آزمایش خون یا هماتوکریت، نسبت گلبول های قرمز به جز مایع یا پلاسما در خون است.
 • MCV میانگین حجم گلبول های قرمز را نشان می دهد.
 • MCH در آزمایش خون، میانگین هموگلوبین سلولی را نشان می دهد.
 • MCHC در آزمایش خون میانگین غلظت هموگلوبین سلولی میباشد.
 • MPV میانگین حجم پلاکت ها می باشد.
 • RDW در آزمایش خون قطر توزیع گلبول قرمز است.
 • HBG هموگلوبین پروتئین حامل اکسیژن در گلبول های قرمز است.
آزمایش شمارش خون

بررسی و تفسیر پارامترهای مربوط به آزمایش شمارش کامل خون (CBC)

آزمایش WBC خون

شمارش خون سفید تعداد گلبول های سفید خون را اندازه گیری می کند. گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. آنها به بدن شما کمک می کنند تا با عفونت ها و سایر بیماری ها مبارزه کند. هنگامی که بیمار می شوید، بدن شما گلبول های سفید بیشتری تولید می کند تا با باکتری ها، ویروس ها یا سایر مواد خارجی که باعث بیماری شما می شوند مبارزه کند.

گلبول سفید خون چیست؟

 گلبول های سفید یکی از مهمترین اجزای سیستم ایمنی بدن می‌باشند که وظیفه مبارزه با عفونت ها را بر عهده دارند. آنها در مغز استخوان ساخته می شوند و برای عملکرد صحیح  مجموعه‌ای از مراحل پیچیده را پشت سر می‌گذارند و سپس برای انجام عملکرد و وظیفه خود در جریان خون رها می شوند. افزایش تعداد گلبول های سفید در خون نشان دهنده نوعی عفونت یا ااختلال می باشد. هر یک از سلول های موجود در  سیکل گلبول های سفید عملکرد خاص خود را دارند که هنگام تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش سی بی سی اهمیت دارد.

 • نوتروفیل ها نشان دهنده عفونت باکتریایی می باشند.
 • لنفوسیت ها نشان دهنده عفونت ویروسی میباشد.
 • بازوفیل ها 
 • ائوزینوفیل ها نشان دهنده واکنش های آلرژیک
 • مونوسیت ها

اگر تعداد WBC زیاد باشد چه اتفاقی می افتد؟

آنها در مغز استخوان شما تولید می شوند و از بدن شما در برابر عفونت ها و بیماری ها دفاع می کنند. اما، وقتی تعداد گلبول‌های سفید خون خیلی زیاد باشد، معمولاً به این معنی است که شما عفونت یا التهاب در بدن خود دارید. به طور معمول، تعداد بالای گلبول های سفید خون می تواند نشان دهنده برخی سرطان های خون یا اختلالات مغز استخوان باشد.

شمارش جدی WBC چیست؟

به طور کلی، برای بزرگسالان تعداد بیش از 11000 گلبول سفید در یک میکرولیتر خون بالا در نظر گرفته می شود.

اگر WBC خیلی کم باشد چه اتفاقی می افتد؟

تعداد کم گلبول های سفید معمولاً به این معنی است که بدن شما گلبول های سفید کافی تولید نمی کند. می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

 

گلبول های سفید

WBC بالا یا پایین کدام بهتر است؟

اگر تعداد گلبول های سفید خون شما پایین است، احتمالاً به عفونت (لکوپنی) مبتلا می شوید. اگر تعداد گلبول‌های سفید خون شما بیش از حد بالا باشد (لکوسیتوز)، ممکن است یک عفونت یا یک بیماری زمینه‌ای مانند لوسمی، لنفوم یا اختلال ایمنی داشته باشید.

شمارش گلبول های سفید خون (WBC)

شمارش خون سفید تعداد گلبول های سفید خون را اندازه گیری می کند. گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. آنها به بدن شما کمک می کنند تا با عفونت ها و سایر بیماری ها مبارزه کند. هنگامی که بیمار می شوید، بدن شما گلبول های سفید بیشتری تولید می کند تا با باکتری ها، ویروس ها یا سایر مواد خارجی که باعث بیماری شما می شوند مبارزه کند. این باعث افزایش شمارش گلبول های سفید خون شما می شود.

آزمایش پلاکت خون

شمارش پلاکت آزمایشی است که تعداد پلاکت ها را در خون شما اندازه گیری می کند. پلاکت ها سلول هایی هستند که به لخته شدن خون شما کمک می کنند. تعداد بسیار کم پلاکت ها می تواند نشانه سرطان، عفونت یا سایر مشکلات سلامتی باشد. تعداد زیاد پلاکت ها شما را در معرض خطر لخته شدن خون یا سکته قرار می دهد. در یک قطره خون ده ها هزار پلاکت وجود دارد

پلاکت ها بخش مهمی از سیستم لخته شدن خون هستند. آنها سلول های کامل نیستند بلکه قطعاتی از سلول های بزرگی هستند که زمانی فعال می شوند که نشانه‌ای از خونریزی یا کبودی در جایی از بدن وجود داشته باشد. آنها در محل خونریزی به نام تجمع پلاکتی در تلاش برای مسدود کردن محل خونریزی می‌شود. این کار در هماهنگ با سایر اجزای سیستم بدن  انجام می‌شود که برخی از پروتئین ها مثل ترومبین را  شامل می شود.

اگر تعداد پلاکت شما بالا باشد به چه معناست؟

اگر تعداد پلاکت های شما بیش از حد بالا باشد، لخته های خون می توانند در رگ های خونی شما ایجاد شوند. این می تواند جریان خون را در بدن شما مسدود کند. ترومبوسیتمی به تعداد بالای پلاکت اشاره دارد که به دلیل بیماری دیگری ایجاد نمی شود. این وضعیت گاهی اوقات ترومبوسیتمی اولیه یا ضروری نامیده می شود.

آزمایش RBC خون

 گلبول های قرمز اکسیژن را در بدن انتقال میدهند و شمارش آنها برابر با تعداد گلبول های قرمز موجود در خون می‌باشد. کم خونی با گلبول های قرمز خون پایین غیر طبیعی است.  دلایل متعددی برای کمبود گلبول های قرمز خون یا هماتوکریت و هموگلوبین وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  خونریزی بیش از حد
 •  اختلالاتی که بر روی مغز استخوان اثر می گذارند.
 •  تخریب گلبولهای قرمز
 •  کمبود مواد غذایی همچون آهن، فولات ویتامین ب ۱۲
 •  برخی از انواع سرطان ها و روش هایی که برای درمان آنها مورد استفاده قرار می گیرد.
 •  بیماری های مزمنی همچون التهابی و اختلال در عملکرد
 • کم آبی
 • بیماری قلبی یا ریوی که سطح اکسیژن را کاهش می‌دهد. انواع خاصی از بیماری های کلیوی
 • سیگار کشیدن
 • Polycythemia vera یک بیماری نادر است که باعث تولید بیش از حد و گلبول های قرمز میشود.

آزمایش RBC خون

شمارش RBC یک آزمایش خون است که تعداد گلبول های قرمز (RBC) شما را اندازه گیری می کند. گلبول های قرمز حاوی هموگلوبین، پروتئینی است که اکسیژن را حمل می کند. اینکه بافت‌های بدن شما چقدر اکسیژن دریافت می‌کنند بستگی به تعداد گلبول‌های قرمز شما و میزان عملکرد آنها دارد.

شمارش RBC یک آزمایش خون است که تعداد گلبول های قرمز (RBC) شما را اندازه گیری می کند.

گلبول های قرمز حاوی هموگلوبین، پروتئینی است که اکسیژن را حمل می کند. اینکه بافت‌های بدن شما چقدر اکسیژن دریافت می‌کنند بستگی به تعداد گلبول‌های قرمز شما و میزان عملکرد آنها دارد.

وقتی RBC بالاست یعنی چه؟

بالا بودن تعداد گلبول های قرمز می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد: کم آبی. بیماری قلبی. پلی سیتمی ورا، یک بیماری مغز استخوان که باعث تولید بیش از حد گلبول های قرمز خون می شود. زخم ریه ها، اغلب به دلیل کشیدن سیگار.

اگر تعداد گلبول های قرمز کم باشد چه اتفاقی می افتد؟

تعداد کم گلبول های قرمز همچنین می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B6، B12 یا فولات باشد. همچنین ممکن است به معنای خونریزی داخلی، بیماری کلیوی یا سوءتغذیه باشد (که در آن رژیم غذایی فرد حاوی مواد مغذی کافی برای رفع نیازهای بدن نیست)

چه بیماری هایی باعث کاهش RBC می شوند؟

بیماری ها و شرایطی که باعث می شوند بدن شما گلبول های قرمز کمتری نسبت به حالت عادی تولید کند عبارتند از:

 • کم‌خونی آپلاستیک.
 • سرطان.
 • برخی داروها، مانند داروهای ضدرتروویروسی برای عفونت HIV و داروهای شیمی درمانی برای سرطان و سایر شرایط.
 • بیماری مزمن کلیوی.
 • سیروز
 • لنفوم هوچکین (بیماری هوچکین)

آزمایش MCH خون در CBC

MCH مخفف Mean Corpuscular Hemoglobin است و محاسبه‌ای از مقدار متوسط ​​هموگلوبین موجود در هر یک از گلبول‌های قرمز خون فرد است. هموگلوبین ماده ای است که اکسیژن را از ریه ها به سلول ها از طریق جریان خون می رساند.

اگر MCH شما پایین باشد به چه معناست؟

سطوح پایین MCH می تواند نشان دهنده کم خونی ناشی از فقر آهن باشد در حالی که سطوح بالای MCH می تواند نشانه کم خونی ناشی از سطوح پایین اسید فولیک یا ویتامین B12 باشد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تعیین می کند که چه چیزی باعث سطوح غیر طبیعی MCH شما می شود. اگر کم خونی باشد، مشخص می کنند که چه نوع کم خونی است و چه چیزی باعث آن می شود

MCH بالا یا پایین به چه معناست؟

سطوح پایین MCH می تواند نشانه کم خونی، بیماری خودایمنی و سایر مسائل باشد. MCH بالا می تواند نشانه شرایطی مانند بیماری ریوی یا پرکاری تیروئید باشد. سطح MCH همچنین می تواند به دلیل مصرف زیاد الکل و استفاده از برخی داروها افزایش یابد

چه بیماری باعث کاهش MCH می شود؟

کم خونی می تواند باعث قرائت غیر طبیعی MCH در آزمایش خون شود. اغلب کمبود آهن باعث کم خونی با MCH کم می شود. بدن شما برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. بارداری، از دست دادن خون، و جراحی کاهش وزن همگی می توانند باعث کاهش سطح آهن شما شوند و منجر به کم خونی فقر آهن یا کاهش سطح هموگلوبین و MCH شوند.

آزمایش MCHC در شمارش کامل خون

MCH مخفف Mean Corpuscular Hemoglobin است و محاسبه‌ای از مقدار متوسط هموگلوبین موجود در هر یک از گلبول‌های قرمز خون فرد است. هموگلوبین ماده ای است که اکسیژن را از ریه ها به سلول ها از طریق جریان خون می رساند.

آزمایش MCHC خون 

MCHC میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) اندازه گیری میزان هموگلوبین گلبول قرمز نسبت به حجم سلول است. 1 هموگلوبین پروتئینی در گلبول های قرمز است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند.

میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) اندازه گیری میزان هموگلوبین گلبول قرمز نسبت به حجم سلول است. 1 هموگلوبین پروتئینی در گلبول های قرمز است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند.

اگر MCHC پایین باشد به چه معناست؟

غلظت کم هموگلوبین گلبولی (MCHC) به این معنی است که گلبول های قرمز خون هموگلوبین کافی ندارند. هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن است و MCHC پایین ممکن است نشان دهنده کم خونی باشد. هموگلوبین مسئول رنگ قرمز خون و گردش اکسیژن در بدن است

اگر تعداد MCHC زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی سطح MCHC بالا باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ MCHC بالا می تواند به این معنی باشد که غلظت هموگلوبین بالاتر از حد طبیعی در گلبول های قرمز خون شما وجود دارد. شرایط بهداشتی مانند اسفروسیتوز ارثی و کم خونی همولیتیک خود ایمنی ممکن است باعث افزایش MCHC شود.

علت پایین بودن MCHC چیست؟

اندازه گیری MCHC که کمتر از محدوده طبیعی است می تواند نشانه کم خونی فقر آهن باشد. کم خونی ناشی از فقر آهن زمانی ایجاد می شود که شما آهن کافی در بدن خود نداشته باشید. برای ساخت گلبول های قرمز به آهن نیاز دارید. کمبود آهن می‌تواند بر تولید گلبول‌های قرمز سالم و در نتیجه سطح MCHC شما تأثیر بگذارد

کم خونی فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی است. زمانی که وجود داشته باشد می تواند توسعه یابد: 6

 • مشکل در جذب آهن: این می تواند اثر ورزش های استقامتی، شرایط گوارشی و برخی شرایط ژنتیکی باشد.
 • بیماری کلیوی: با این کار، کلیه های شما به اندازه کافی اریتروپویتین، ماده ای که برای ساخت گلبول های قرمز لازم است، نمی سازد.
 • التهاب مزمن: شرایطی که باعث التهاب طولانی‌مدت می‌شود می‌تواند بدن شما را در استفاده از آهن سخت کند.

MCHC پایین نیز می تواند به دلیل تالاسمی باشد. تالاسمی یک اختلال خونی ارثی است که در آن بدن هموگلوبین کافی تولید نمی کند.

آزمایش RDW (عرض توزیع سلول قرمز) خون در CBC

تست پهنای توزیع گلبول قرمز چیست؟

آزمایش عرض توزیع گلبول قرمز (RDW) تفاوت‌ها در حجم و اندازه گلبول‌های قرمز خون (گلبول‌های قرمز) را اندازه‌گیری می‌کند. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را از ریه‌ها به تمام سلول‌های بدن می‌رسانند. سلول های شما برای رشد، ساخت سلول های جدید و سالم ماندن به اکسیژن نیاز دارند.

به طور معمول، گلبول های قرمز خون شما تقریباً یک اندازه هستند. RDW بالا به این معنی است که تفاوت عمده ای بین اندازه کوچکترین و بزرگترین گلبول قرمز شما وجود دارد. 

نام‌های دیگر: تست RDW-SD (انحراف استاندارد)، عرض توزیع گلبول‌های قرمز

چرا به تست RDW نیاز دارم؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به عنوان بخشی از یک معاینه معمول، شمارش کامل خون، که شامل آزمایش RDW است، سفارش داده باشد، یا اگر شما علائم کم خونی از جمله:

 • ضعف، سرگیجه، رنگ پریدگی پوست و سردی دست و پا داشته باشید.
 • سابقه خانوادگی تالاسمی، کم خونی داسی شکل یا سایر اختلالات خونی ارثی
 • یک بیماری مزمن مانند بیماری کرون، دیابت یا HIV/AIDS
 • رژیم غذایی کم آهن و سایر مواد معدنی
 • عفونت طولانی مدت
 • از دست دادن بیش از حد خون در اثر جراحت یا عمل جراحی

آزمایش Hb خون

Hgb; Hb; کم خونی – Hb; پلی سیتمی – Hb. هموگلوبین پروتئینی در گلبول های قرمز است که اکسیژن را حمل می کند. آزمایش هموگلوبین میزان هموگلوبین خون شما را اندازه می گیرد. هموگلوبین مهم ترین جزء گلبول های قرمز است. این ماده از پروتئینی به نام هِم تشکیل شده است که به اکسیژن متصل می شود

اگر سطح Hgb شما پایین باشد به چه معناست؟

وقتی هموگلوبین پایین باشد چه اتفاقی می افتد؟ اگر بیماری یا شرایطی بر توانایی بدن شما برای تولید گلبول های قرمز تأثیر بگذارد، سطح هموگلوبین شما ممکن است کاهش یابد. وقتی سطح هموگلوبین شما پایین است، به این معنی است که بدن شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند و باعث می شود احساس خستگی و ضعف کنید.

اگر Hgb شما بالا باشد به چه معناست؟

سطح هموگلوبین بالا اغلب نشانه بیماری از جمله پلی سیتمی ورا، سرطان، بیماری قلبی، بیماری ریوی و بیماری کلیوی یا کبدی است. سیگار کشیدن و ارتفاعات بالا نیز می تواند باعث افزایش سطح هموگلوبین شود.

آزمایش HCT خون

هماتوکریت به چه معناست؟ هماتوکریت درصد حجمی گلبول های قرمز در خون شما است. خون از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها که در پلاسما معلق هستند تشکیل شده است. اینها روی هم حدود 45 درصد از حجم خون ما را تشکیل می دهند، اما درصدهای خاص هر کدام می تواند متفاوت باشد.

اگر HCT کم باشد چه اتفاقی می افتد؟

هماتوکریت پایین‌تر از حد طبیعی می‌تواند نشان‌دهنده موارد زیر باشد: عرضه ناکافی گلبول‌های قرمز سالم (کم خونی) تعداد زیادی گلبول‌های سفید به دلیل بیماری طولانی‌مدت، عفونت یا اختلال گلبول‌های سفید خون مانند لوسمی یا لنفوم.

اگر HCT شما بالا باشد به چه معناست؟

اگر HCT شما بالا باشد، ممکن است به این معنی باشد که بدن شما تعداد زیادی گلبول قرمز می سازد. اگر حجم پلاسما یا خون شما خیلی کم باشد، HCT شما نیز ممکن است بالا باشد. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما دچار کم آبی یا شوک هستید.

HCT چه بیماری را تشخیص می دهد؟

آزمایش HCT به پزشک شما کمک می کند تا شرایطی را که بر خون یا مغز استخوان شما تأثیر می گذارد، بررسی، تشخیص و نظارت کند. اندازه گیری HCT به طور معمول در شمارش کامل خون (CBC) گنجانده می شود، اما اگر ارائه دهنده شما مشکوک به شرایطی باشد که بر روی RBC شما تأثیر می گذارد، ممکن است به خودی خود نیز تجویز شود.

آزمایش خون MCV چیست؟ MCV (میانگین حجم کورپوسکولار)

MCV میانگین حجم کورپوسکولار

آزمایش خون MCV چیست؟

MCV مخفف میانگین حجم جسمی است. آزمایش خون MCV اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز شما را اندازه گیری می کند. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را از ریه‌ها به تمام سلول‌های بدن می‌رسانند. سلول های شما برای رشد، تولید مثل و سالم ماندن به اکسیژن نیاز دارند. اگر گلبول های قرمز شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد، می تواند نشانه یک اختلال خونی مانند کم خونی، کمبود برخی ویتامین ها یا سایر شرایط پزشکی باشد.

آزمایش خون MCV اغلب بخشی از شمارش کامل خون (CBC) است. CBC یک آزمایش خون رایج است که بسیاری از قسمت های خون شما از جمله گلبول های قرمز را اندازه گیری می کند. برای بررسی سلامت عمومی شما استفاده می شود.

اگر MCV کم باشد به چه معناست؟

MCV پایین به این معنی است که RBC کوچکتر از حد طبیعی است و ممکن است نشان دهنده کم خونی میکروسیتیک باشد. این وضعیت ممکن است ناشی از کمبود آهن، مسمومیت با سرب یا تالاسمی باشد، یک بیماری ژنتیکی که باعث می شود بدن شما هموگلوبین کمتری نسبت به حالت عادی داشته باشد. MCV طبیعی ممکن است نشان دهنده کم خونی نرموسیتی باشد.

MCV طبیعی ممکن است نشان دهنده کم خونی نرموسیتی باشد. این می تواند زمانی رخ دهد که فرد علائم کم خونی را به دلیل از دست دادن ناگهانی خون، نارسایی کلیه یا کم خونی آپلاستیک، یک اختلال نادر که در آن بدن به اندازه کافی RBC تولید نمی کند، تجربه کند.

اگر MCV بالا باشد به چه معناست؟

اگر فردی سطح MCV بالایی داشته باشد، گلبول های قرمز خون او بزرگتر از حد معمول است و آنمی ماکروسیتیک دارد. MCV بالا به این معنی است که RBC خیلی بزرگ است و نشان دهنده کم خونی ماکروسیتیک است. این وضعیت می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله سطوح پایین فولات یا ویتامین B12 یا شیمی درمانی باشد.

تشخیص بیماری با آزمایش CBC

منظور از تشخیص تعیین علت علائم بیماری است؛ بیماران با علائم مختلفی به پزشک متخصص مراجعه می کنند، پزشک باید علت این علائم را تشخیص بدهد تا با توجه به علت عارضه ایجاد شده طرح درمانی مناسب را اجرا نماید. آزمایش توانایی تشخیص بسیاری از ناهنجاری ها را در خود را دارا می باشد‌. به همین دلیل اغلب به عنوان یک ازمایش خون تشخیصی اختلالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد می‌تواند شرایط خاصی را که ایجاد کننده بیماری هستند را نشان دهد. به عنوان آزمایش تکمیلی در کنار سایر آزمایشات برای رسیدن به تشخیص قطعی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. 

نظارت بر بیماری با آزمایش CBC

شرایط بیمار در طول زمان را عنوان می‌کند سی‌بی‌سی می‌تواند برای نظارت بیمارانی استفاده شود که قبلاً اختلالات خونی داشتند. این تست می‌تواند در بررسی پاسخ بیمار به درمان کمک کننده باشد و ممکن است به منظور مشاهده عوارض جانبی برخی از درمان‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا برخی از داروها و درمان های که برای بیماران تجویز می‌شود عوارضی به دنبال دارند که می تواند بر سلامتی آنها اثرگذار باشد، سی بی سی  می‌تواند این عوارض جانبی را تشخیص دهد.

آزمایش شمارش خون چگونه انجام می شود؟

به طور  کلی هدف از انجام آزمایش CBC اندازه گیری و شمارش سلولهای خونی است. سلول های خونی در بدن تعداد اندازه و شکل مناسبی دارند هر عاملی که اختلال در ساختار سلول های خونی را ایجاد کرده و زمینه را برای بروز انواع بیماری های خونی و دیگر بیماری های ناشی از اختلالات خونی  هم به وجود می آورد از این اختلالات خونی می توان به انواع سرطان و آنمب یعنی همان کم خونی اشاره نمود. در تست سی بی سی ۱۰ تا ۱۱ پارامتر مورد بررسی قرار می‌گیرد، که اشاره  اشاره کردیم. تعداد گلبول های سفید و گلبول های قرمز و میزان پلاکت ها  برای آزمایش خون مورد نیاز است که در آزمایش شمارش خون CBC نشان داده می شود.
تست CBC

3 نکته اساسی قبل از انجام آزمایش شمارش کامل خون

با توجه به اینکه آزمایش سی بی سی برای کودکان زیر سه سال  یا کوچکتر دشوارمی باشد می‌توانید  اسباب بازی که اسباب بازی یا کتابی را برای حواس پرتی کودک همراه خود داشته باشید.نکته مهم دیگری که برای انجام آزمایش سی بی سی در کودکان باید مورد توجه قرار دهید این است که نمونه های خون توسط دستگاه  پردازش می‌شود و ممکن است چند ساعت تا یک روز طول بکشد تا نتایج آماده شود. اگر نتایج آزمایش علائم مشکلی را نشان میدهند پزشک ممکن است آزمایش های دیگری برای مشخص کردن مشکل و نحوه درمان آن تجویز کند.

آزمایش خون

نحوه انجام آزمایش CBC

 شرایط انجام آزمایش CBC سخت نیست، در شرایط عادی  نیازی به ناشتایی ندارید اما ممکن است در کنار  آزمایشات دیگر تجویز شود که آن هم نیاز به ناشتایی داشته باشند یعنی شما نباید صبحانه بخورید. بنابراین اگر تنها آزمایش سی بی سی است نیازی نیست که ناشتا باشید. بهتر است قبل از انجام این آزمایش با پزشک خود مشورت نمایید. برای انجام آزمایش CBC نیازی نیست به آزمایشگاه برای می توانید از خدمات آزمایش در منزل استفاده نمایید. علاوه بر این اگر شما از داروی خاصی استفاده میکنید حتما به پزشک اطلاع دهید چرا که مصرف برخی از داروها قبل از انجام آزمایش می تواند بر نتیجه آزمایش اثر داشته باشد. برخی از پزشکان برای انجام آزمایش  CBC مصرف برخی از داروها را محدود یا قطع میکنند. برای این آزمایش به نمونه خون نیاز دارید که از رگ بازوی گرفته می شود.برای جلوگیری از سرگیجه بهتر از پس است بعد از خونگیری بلافاصله برای لحظاتی بنشینید و استراحت نمایید.

آزمایش CBC در کودکان

 پزشکان معمولاً در اولین جلسه معاینات دوران بارداری برای شما یک ازمایش کامل خون تجویز می کند این آزمایش، آزمایش سی بی سی است. برای انجام این آزمایش آزمایشگاه نمونه کوچکی از خون شما را از سیاهرگ ساعد می گیرد و سپس نمونه خون برای تجزیه و تحلیل فرستاده می شود. از آنجا که پزشک آزمایش قند خون ناشتا را برای شما تجویز کرده است باید ناشتا برای انجام آزمایش خون مراجعه کنید اگر چه بهتر است برای اطمینان از پزشک خود سوال نمایید. در صورتی که باید به صورت ناشتا برای آزمایش خون مراجعه کنید لازم است حداقل ۸ ساعت قبل از آن هیچ چیزی نخورید.

در برخی از آزمایش‌های خون که برای اندازه گیری قند خون انجام می شود ممکن است نیاز باسد محلولی حاوی میزان مشخصی از گلوکز را بنوشید تا مجدداً طی چند ساعت آتی از شما نمونه خون گرفته شود.‌ در این شرایط لازم است زمان بیشتری را در آزمایشگاه باقی بمانید و تعداد دفعات بیشتری از شما خونه گرفته شود.

اگرچه ممکن است دادن نمونه خون کمی ناخوشایند باشد اما این آزمایش هیچ خطری برای مادر و جنین در حال رشد ندارد و  می‌تواند به پزشک برای تشخیص زودهنگام و پیشگیری از عوارض احتمالی کمک کند. در واقع آزمایش سی بی سی آزمایش کامل خون برای زنان باردار می باشد با توجه به اینکه به نظر بسیاری از پزشکان آزمایش سی بی سی به تنهایی نیاز به ناشتایی ندارد معمولا مشکل چندانی برای زنان باردار به وجود نمی‌آید.

آزمایش CBC کودکان

آزمایش شمارش کامل خون در بارداری

 پزشکان معمولاً در اولین جلسه معاینات دوران بارداری برای شما یک ازمایش کامل خون تجویز می کند این آزمایش، آزمایش سی بی سی است. برای انجام این آزمایش آزمایشگاه نمونه کوچکی از خون شما را از سیاهرگ ساعد می گیرد و سپس نمونه خون برای تجزیه و تحلیل فرستاده می شود. از آنجا که پزشک آزمایش قند خون ناشتا را برای شما تجویز کرده است باید ناشتا برای انجام آزمایش خون مراجعه کنید اگر چه بهتر است برای اطمینان از پزشک خود سوال نمایید. 

در صورتی که باید به صورت ناشتا برای آزمایش خون مراجعه کنید لازم است حداقل ۸ ساعت قبل از آن هیچ چیزی نخورید. در برخی از آزمایش‌های خون که برای اندازه گیری قند خون انجام می شود ممکن است نیاز باشد محلولی حاوی میزان مشخصی از گلوکز را بنوشید تا مجدداً طی چند ساعت آتی از شما نمونه خون گرفته شود.‌ در این شرایط لازم است زمان بیشتری را در آزمایشگاه باقی بمانید و تعداد دفعات بیشتری از شما خونه گرفته شود. اگرچه ممکن است دادن نمونه خون کمی ناخوشایند باشد اما این آزمایش هیچ خطری برای مادر و جنین در حال رشد ندارد و  می‌تواند به پزشک برای تشخیص زودهنگام و پیشگیری از عوارض احتمالی کمک کند.

در واقع آزمایش سی بی سی آزمایش کامل خون برای زنان باردار می باشد با توجه به اینکه به نظر بسیاری از پزشکان آزمایش سی بی سی به تنهایی نیاز به ناشتایی ندارد معمولا مشکل چندانی برای زنان باردار به وجود نمی‌آید.

4 دیدگاه

 1. لیلا گفت:

  سلام وقتت بخیر برای تشخیص کم خونی ماژور این آزمایش مناسب هستش؟

  • کارشناس آزمایشگاه آرامش گفت:

   سلام وقتتون بخیر، بله قابل تشخیص هست و نوع کم خونی را به طور کامل مشخص میکند

 2. صالحی گفت:

  سلام برای عمل ابدومینوپلاسی برام آزمایش نوشتن در حالت اورژانسی چند روزه حاضر میشه ؟

  • کارشناس آزمایشگاه آرامش گفت:

   سلام وقت بخیر، بستگی به تست های مد نظر پزشکتون داره معمولا تست های قبل از عمل جراحی نهایتا 2روزه آماده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *