آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟

آزمایش پاپ اسمیر به بررسی آزمایشگاهی سلول های جمع آوری شده در دهانه رحم می پردازد. این آزمایش اگر در زمان مناسب و بوقت خود انجام شود میتواند از ایجاد سرطان دهانه رحم جلوگیری کرده و فرصت درمانی بیشتری را فراهم و تغییرات سلولی دهانه رحم را که ممکن است در آینده ایجاد شود تشخیص دهد.

اولین گام برای پیش بینی سرطان رحم درآینده انجام آزمایش پاپ اسمیر بوده که علاوه براین آزمایش با آزمایش HPV هم میتوان آن را پیش بینی کرد. در درمان تشخیص سرطان رحم این گام ها مهم اند. این آزمایش علاوه بر تشخیص سرطان دهانه رحم، در بررسی وجود بیماری های تناسلی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

این آزمایش معمولا با معاینه کردن لگن توسط پزشک متخصص صورت گرفته و درآخر برای بررسی نهایی به آزمایشگاه فرستاده می شود. باید توجه داشت که در زنان ۳۰ سال به بالا ممکن است به همراه این بررسی، آزمایش پاپیلومای انسانی یا همان زیگیل تناسلی نیز انجام شود. دهانه رحم در بالای واژن قرار دارد. اگر تشخیص سرطان رحم به موقع باشد بیمار شانس بیشتری برای زندگی خواهد داشت.

شما به راحتی می توانید با یک کلیک در آزمایشگاه آرامش ثبت درخواست آزمایش در منزل برای آزمایش HPV را انجام دهید. خبر خوب اینکه بدون پرداخت هزینه ایاب ذهاب و کاملا رایگان !!! بی نظیره نه ؟ همین حالادرخواست بده تا نزدیک ترین نمونه گیر ما به آدرس شما جهت انجام اقدامات لازم مراجعه نماید. نتیجه آزمایش خود را نیز به صورت آنلاین از بخش جواب دهی آنلاین مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام خدمات آزمایش در منزل و اطلاع از قیمت پکیج های آزمایشگاهی می توانید بر روی دکمه زیر نیز کلیک نمایید.

هدف از انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

همانطور که گفته شد این تست به هدف تشخیص بیماری در دهانه رحم و همچنین تشخیص سرطان دهانه رحم در آینده، ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) صورت می گیرد. ویروس HPV نوعی عفونت ایجاد شده مقاربتی بوده که میتواند باعث ایجاد سرطان در دهانه رحم شود. در برخی از آزمایش ها به تشخیص پزشک ممکن است به جای تست پاپ اسمیر انجام شود.

چه افرادی نیازمند تست پاپ اسمیر هستند؟

پزشکان متخصص توصیه می کنند که خانم ها بعداز ۲۱ سالگی هر به سه سال باید این تست را انجام دهند، زیرا ممکن است در معرض خطر این مشکل بوده و در آینده برای آنها ایجاد سرطان ویا عفونت کند.

گاه در مواقعی پزشک تشخیص می دهد که تست به صورت مکرر ودائم انجام شود، که این موارد عبارتند از:

 • فرد دارای HIV مثبت باشد.
 • سیستم ایمنی فرد به دلیل شیمی درمانی و یا پیوند اعضا ضعیف باشد.
 • فرد بالای ۳۰ سال داشته نتایج غیر طبیعی در آزمایشات خود دریافت نکرده است.
 • در معرض دی اتیل استیل بسترول قبل از تولد باشد.
 • شخص سابقه مصرف سیگار را داشته باشد.

تست پاپ اسمیر را چند وقت یکبار باید انجام دهیم؟

به طور کلی متخصصان توصیه می کنند که این تست هر سه سال یکبار توسط خانم های ۲۱ تا۶۵ سال انجام شود. گاه ممکن است به همراه این تست آزمایش Hpv  نیز انجام و خانم های بالای ۳۰ سال هر به پنج سال یکبار می توانند این تست را انجام دهند.

آزمایش پاپ اسمیر برای چه کسانی ضروری نیست؟

در مواردی خاص پزشک متخصص تشخیص می دهد که فرد نیاز به انجام تست پاپ اسمیر نخواهد داشت، که آن موارد به شرح زیراست:

 1. بعد از هیسترکتومی: این عبارت به معنای برداشتن رحم است. که پس از انجام این کار باید از پزشک خود سوال بپرسید که آیا نیازی به تست پاپ اسمیر دارید یا نه. اگر برداشتن رحم برای عوامل غیراز سرطان مانند فیبروم انجام شده باشد ممکن است بتوانید این تست را متوقف کنید. ولی اگر برای شرایط سرطانی این عمل انجام شده باشد، ممکن است پزشک ادامه این تست را به بیمار توصیه کند.
 2. بالا رفتن سن: پزشکان توصیه میکنند که اگر تا سن ۶۵ سالگی آزمایشات را انجام داده و نتیجه آن منفی بود، بعد از این سن دیگر میتوان تست را متوقف و انجام نداد.

انواع خطاهای تست پاپ اسمیر چیست؟

این تست روشی مطمئن برای غربالگری سرطان رحم است. ولی ممکن است دارای خطاهایی نیز باشد. و بیماران نتایج دروغین منفی ویا مثبتی را شاهد باشند. گاه آزمایش ممکن است آن گونه که آزمایش نشان می دهد دارای نتایج منفی نباشد و اشتباهی در روند طبیعی آزمایش رخ داده باشد. در ادامه تعدادی از عواملی که ممکن است باعث ایجاد نتیجه منفی دروغین شود را عنوان خواهیم کرد:

 • وجود نداشتن سلول های کافی
 • کمبودن سلول های غیرطبیعی
 • ایجاد خون ویا التهاب در قسمتی که سلول های غیرطبیعی را پوشانده اند.

حال باید دانست که اگر سلول های غیرطبیعی در یک آزمایش نشان داده نشدند، با تکرار مجدد آزمایش قطعا مشخص خواهند شد.

مراحل قبل از آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

معمولا قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر مراحلی را مدنظر باید داشت که عبارتند از:

 • دو روز قبل از انجام تست باید از رابطه جنسی، داروهای واژینال، دوش گرفتن، کرم ها و فوم های شستشو و… خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های طبیعی دهانه رحم را شسته و یا پنهان کند.
 • معمولا توصیه می شود که در دوران قاعدگی این تست را انجام نداده . تا زمان اتمام این دوران صبر کنید.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

این تست در مطب دکتر انجام شده و چند دقیقه ای بیشتر به طول نمی انجامد. به گونه ای که فرد به پشت برروی تخت دراز کشیده و زانوهای خودرا خم می کند. پزشک متخصص ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی درون واژن قرار می دهد. این وسیله دیواره های واژن را از هم جدا کرده تا به راحتی دهانه رحم قابل رویت باشد. ممکن است قرار دادن این وسیله باعث دردی خفیف و فشار در ناحیه لگن شود. در آخر پزشک به وسیله یه برس نرم و صاف به نام اسپاتول نمونه های دیواره رحم را خارج و بر روی آنها آزمایش انجام می دهد.

بعد از انجام این آزمایش میتوان بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های زندگی عادی و روزمره خود ادامه دهید. این آزمایش می تواند پزشک معالج را از داشتن سلول های مشکوک و سرطانی در دیواره رحم آگاه کند.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر (طبیعی و غیر طبیعی)

در رابطه با نتایج طبیعی این آزمایش میتوان گفت اگر تنها سلول های طبیعی دیواره رحم وجود داشته باشد، گفته می شود که آزمایش منفی بوده ومشکلی نیست. ولی اگر سلول های غیرطبیعی مشاهده گردد در این موارد آزمایش مثبت بوده و باید معاینه های تکمیلی صورت گیرد. باید توجه داشته باشید که نتیجه مثبت آزمایش صرفا به معنای ابتلا بودن به سرطان دهانه رحم نیست. این آزمایش مثبت بستگی دارد به اینکه چه نوع سلولی در آزمایشگاه کشف شده است. در ادامه به بررسی برخی از سلوله هایی که غیرطبیعی بوده و باعث مثبت شدن آزمایش می شوند را می پردازیم:

دلیل مثبت شدن تست پاپ اسمیر چیست؟

 • سلول های سنگفرشی ASCUS: این سلول ها نازک و مسطح بوده و در دهانه رحم سالم رشد می کنند. اگر در تست پاپ اسمیر این سلول ها به طور غیرطبیعی نشان داده شوند، به معنی ایجاد سلول های قبل از سرطان نمی باشد.

در ابن مواقع پزشک معالج تجزیه وتحلیل کرده و به بررسی انواع ویروس هایی که می توانند منجر به ایجاد سرطان شوند می پردازد. حال اگر هیچ ویروس خطرناکی وجود نداشته باشد. سلول های غیرطبیعی که مشاهده می شوند مهم نیست و در صورت مشاهده موارد خطرناک باید آزمایشات مجددا تکرار شود.

در ادامه به بررسی سلول ها وعواملی که خطرناک تر است و ممکن است منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم شوند می پردازیم:

 • وجود سلول‌های غده‌ای غیرطبیعی: این سلول ها وظیقه تولید مخاط را برعهده داشته و در دهانه رحم و داخل آن رشد می کنند. گاه ممکن است این سلول ها غیرطبیعی به نظر برسند. اما مشخص بودن اینکه آیا سرطانی اند یا نه به درستی معلوم نیست. برای تعیین آن نیاز به آزمایشات بیشتری است.
 • ضایعه داخلی سلول های سنگفرشی اپیتلیال: این سلول ها برای نشان دادن نتایج غیرطبیعی و احتمال وجود سلول های سرطانی به کار می رود. اگر تغییرات گسترده نباشد به معنی وجود سلول های سرطانی و فاصله زیادآنها تا سرطانی شدن است. بالعکس اگر تغییرات گسترده باشد احتمال دارد که تغییرات هرچه زودتر به سرطان تبدیل شوند و باید راهکارهای تشخیصی بیشتری برای درمان بیماری انجام شود.
 • سلول آدنوکارسینوما: نتیجه دیدن این سلول هادر آزمایش پاپ اسمیر، غیرطبیعی بودن انها به نظر می رسد که ابتلا به سرطان قطعی است. این سرطان مربوط به سلول های غدد است که پزشک متخصص بررسی های لازم را در اثر وجود آن انجام می دهد. در صورت غیرطبیعی بودن ونشان داده شدن سرطان دیواره رحم ممکن است پزشک به روش کولپوسکوپی که با استفاده از یک ابزار صورت می گیرد، بافت دهانه رحم وواژن را بررسی کند. همچنین از ناحیه دارای سلول های غیر طبیعی نمونه برداری شده و برای بررسی های هر چه بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

Nilm در پاپ اسمیر چیست؟

این لغت در بحث آزمایش پاپ اسمیر به معنای این است که هیچ سلول سرطانی و یا سلول غیرطبیعی برروی بافت دهانه رحم وجود ندارد و احتمال تغییرات نشان داده شده، التهاب یا عفونت به وجود آمده است.

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

برای نمونه برداری ازدهانه رحم معمولا از یک کاردک کوچک استفاده کرده تا نمونه را برای آزمایش جدا کنند. ممکن است هنگام خروج سلول احساس سوزش به دلیل خراس خفیفی را داشته باشید یا حتی ممکن است هیچ احساسی نداشته باشید. گاه حتی امکان مشاهده مقداری لکه خونریزی وجود دارد و یا حتی علائمی مانند: خروج ترشحاتی با بوی بد، تب و لرز، ایجاد درد در ناحیه شکم و… این معاینات گاه میتواند احساس ناخوشایندی را برای فرد ایجاد کند.

هزینه آزمایش پاپ اسمیر

هزینه تست پاپ اسمیر بیشتر از سال گذشته است. اما ممکن است در برخی مراکز بهداشت و درمانی هزینه ها رایگان ولی در مراکز خصوصی، هزینه آزمایش پاپ اسمیر به نرخ روز محاسبه می شود. عوامل مختلفی بر هزینه پاپ اسمیر تاثیر می گذارد که عبارتنداز:

 • فرد کدام دکتر را انتخاب کند.
 • کدام کلینیک را انتخاب کند.
 • از چه دستگاهی برای انجام این تست استفاده کند.

درهنگام تفکر به پرداخت هزینه برای تست پاپ اسمیر به یاد داشته باشید که هزینه یک تست و آزمایش به نسبت ابتلا به بیماری سرطان و پیگیری برای آنها به شدت کمتر است. هزینه تست پاپ اسمیر در سال ۱۴۰۱ معمولا بین ۱۰۰  الی ۴۰۰ هزار تومان بوده که این هزینه در برابر دارو های سرطان رحم بسیار ناچیز می باشد. حال اگر پزشک متخصص برای شما علاوه بر آزمایش پاپ اسمیر،آزمایش های دیگری نیز نوشته باشد نرخ آن متفاوت خواهد بود.

تست پاپ اسمیر خوشبختانه جز آزمایشاتی است که اکثر بیمه ها هزینه آن را پرداخت می کنند. هزینه آزمایش پاپ اسمیر با دفترچه تامین اجتماعی بسیار مقرون به صرفه می باشد. بر این اساس اگر دفترچه بیمه دارید به هنگام نوشتن این آزمایش به دکتر گفته و از او بخواهید آزمایش را در دفترچه بیمه بنویسد. با این حال در مراکزی که خصوصی نیستند قیمت این تست از ۱۰۰ هزارتومان نیز کمتر خواهد شد.

روش های مختلف انجام آزمایش های پاپ اسمیر

 1. آزمایش پاپ اسمیر( به روش مستقیم): این روش سنتی و مرسوم است و با انجام تست های غربالگری دهانه رحم انجام می شود. پزشک به وسیله برس مخصوص مقداری سلول از دهانه رحم برداشته و بر روی لام و یا همان شیشه آزمایشگاهی قرار می دهد، سپس برای بررسی های نهایی به آزمایشگاه منتقل می شود. یکی از معایب این روش میتواند احتمال باقی ماندن نمونه بر روی وسیله و همچنین ناکافی بودن نمونه باشد. ویاحتی وجود خون بر روی لام میتواند باعث شود که سلول ها همپوشانی پیدا کرده و به طور واضح قابل مشاهده نباشند.

2. آزمایش پاپ تین پرپ: این روش دارای تاییدیه از غذا و دارو آمریکا می باشد و به تسبت روش قبلی ارجعیت دارد. همچنین این روش دارای دقت و حساسیت بالاتری می باشد. نحوه انجام آن بدین شکل است که: مانند روش قبلی سلول های دیواره رحم نمونه برداری شده اما به جای قرار گیری بر روی لام، به صورت کامل به دورن محلولی نگهدارنده منتقل می شود و برای بررسی های تکمیلی به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آزمایشگاه از نمونه مورد نظر با دستگاه های مخصوص و اتوماتیک، خون و… جداشده و سلول ها به صورت اسمیرهای تک لایه بر روی لام منتقل می شوند. در نتیجه این روش تمامی نمونه جمع آوری شده برای تشخیص در دسترس است و اثر دخالت خون و مواد زائد دیگر حذف شده است. در ضمن چون سلول ها به صورت تک لایه بر روی شیشه لام قرار می گیرند احتمال تجمع و همپوشانی سلول ها از بین رفته و تک تک سلول ها قایل رویت اند.

در روش دوم از نمونه جمع آوری شده میتوان برای تشخیص HPV و همچنین سایر عفونت های رحمی و مقاربتی استفاده کرد.