آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟

آزمایش پاپ اسمیر به بررسی آزمایشگاهی سلول های جمع آوری شده در دهانه رحم می پردازد. این آزمایش اگر در زمان مناسب و بوقت خود انجام شود میتواند از ایجاد سرطان دهانه رحم جلوگیری کرده و فرصت درمانی بیشتری را فراهم و تغییرات سلولی دهانه رحم را که ممکن است در آینده ایجاد شود تشخیص دهد.

اولین گام برای پیش بینی سرطان رحم درآینده انجام آزمایش پاپ اسمیر بوده که علاوه براین آزمایش با آزمایش HPV هم میتوان آن را پیش بینی کرد. در درمان تشخیص سرطان رحم این گام ها مهم اند. این آزمایش علاوه بر تشخیص سرطان دهانه رحم، در بررسی وجود بیماری های تناسلی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

این آزمایش معمولا با معاینه کردن لگن توسط پزشک متخصص صورت گرفته و درآخر برای بررسی نهایی به آزمایشگاه فرستاده می شود. باید توجه داشت که در زنان ۳۰ سال به بالا ممکن است به همراه این بررسی، آزمایش پاپیلومای انسانی یا همان زیگیل تناسلی نیز انجام شود. دهانه رحم در بالای واژن قرار دارد. اگر تشخیص سرطان رحم به موقع باشد بیمار شانس بیشتری برای زندگی خواهد داشت.

شما به راحتی می توانید با یک کلیک در آزمایشگاه آرامش ثبت درخواست آزمایش در منزل برای آزمایش HPV را انجام دهید. خبر خوب اینکه بدون پرداخت هزینه ایاب ذهاب و کاملا رایگان !!! بی نظیره نه ؟ همین حالادرخواست بده تا نزدیک ترین نمونه گیر ما به آدرس شما جهت انجام اقدامات لازم مراجعه نماید. نتیجه آزمایش خود را نیز به صورت آنلاین از بخش جواب دهی آنلاین مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام خدمات آزمایش در منزل و اطلاع از قیمت پکیج های آزمایشگاهی می توانید بر روی دکمه زیر نیز کلیک نمایید.

فهرست مطالب

دهانه رحم چیست؟

دهانه رحم قسمت پایینی رحم شما است که به کانال واژن شما متصل می شود. اسپرم از طریق کانال واژن و دهانه رحم به رحم شما می رود تا تخمک ها را بارور کند. در دوران بارداری، دهانه رحم شما بسته می شود تا جنین در رحم شما بماند. دهانه رحم در هنگام زایمان باز می شود. وقتی باردار نیستید، دهانه رحم شما مخاط ایجاد می کند تا باکتری های عامل عفونت را از بدن شما دور نگه دارد.

هدف از انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

همانطور که گفته شد این تست به هدف تشخیص بیماری در دهانه رحم و همچنین تشخیص سرطان دهانه رحم در آینده، ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) صورت می گیرد. ویروس HPV نوعی عفونت ایجاد شده مقاربتی بوده که میتواند باعث ایجاد سرطان در دهانه رحم شود. در برخی از آزمایش ها به تشخیص پزشک ممکن است به جای تست پاپ اسمیر انجام شود.

پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالای 30 سال، تست پاپ ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) – یک عفونت مقاربتی رایج که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود. در برخی موارد، آزمایش HPV ممکن است به جای آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.

چه کسانی باید پاپ اسمیر انجام دهند؟

شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی برای شروع آزمایش پاپ است و هر چند وقت یکبار باید این آزمایش را انجام دهید.

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که آزمایش پاپ را از 21 سالگی شروع کنید.

پزشکان متخصص توصیه می کنند که خانم ها بعداز ۲۱ سالگی هر به سه سال باید این تست را انجام دهند، زیرا ممکن است در معرض خطر این مشکل بوده و در آینده برای آنها ایجاد سرطان ویا عفونت کند.

گاه در مواقعی پزشک تشخیص می دهد که تست به صورت مکرر ودائم انجام شود، که این موارد عبارتند از:

 • فرد دارای HIV مثبت باشد.
 • سیستم ایمنی فرد به دلیل شیمی درمانی و یا پیوند اعضا ضعیف باشد.
 • فرد بالای ۳۰ سال داشته نتایج غیر طبیعی در آزمایشات خود دریافت نکرده است.
 • در معرض دی اتیل استیل بسترول قبل از تولد باشد.
 • شخص سابقه مصرف سیگار را داشته باشد.

هر چند وقت یک بار باید پاپ اسمیر را تکرار کرد؟

پزشکان معمولاً تکرار تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار برای زنان 21 تا 65 ساله توصیه می کنند.

اگر این روش با آزمایش HPV همراه باشد، زنان 30 ساله و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ را انجام دهند. یا ممکن است به جای آزمایش پاپ، آزمایش HPV را در نظر بگیرند.

اگر فاکتورهای خطر خاصی دارید، پزشک ممکن است بدون در نظر گرفتن سن شما انجام آزمایش پاپ اسمیر مکرر را توصیه کند. این عوامل خطر عبارتند از:

 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد
 • عفونت HIV
 • تضعیف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف مزمن کورتیکواستروئید
 • سابقه سیگار کشیدن

شما و پزشکتان می توانید در مورد مزایا و خطرات تست پاپ اسمیر صحبت کنید و بر اساس عوامل خطرتان تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است.

چه کسی می تواند به توقف آزمایش پاپ اسمیر فکر کند؟

در شرایط خاص، یک زن و پزشکش ممکن است تصمیم به پایان دادن به تست پاپ بگیرند، مانند:

بعد از هیسترکتومی کامل.

پس از هیسترکتومی کامل – برداشتن رحم از جمله دهانه رحم – از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به ادامه دادن آزمایش پاپ اسمیر دارید یا خیر.

اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری غیرسرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر را قطع کنید.

اما اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم باشد، ممکن است پزشک ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

سن بالاتر

پزشکان عموماً موافقند که اگر آزمایش‌های قبلی سرطان دهانه رحم منفی بود، زنان می‌توانند آزمایش پاپ اسمیر را در سن ۶۵ سالگی متوقف کنند.

گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید و با هم می توانید بر اساس عوامل خطر خود تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است. اگر با چندین شریک جنسی فعال هستید، پزشک ممکن است ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

آیا تست پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟

هدف اصلی تست پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که می تواند توسط آزمایش HPV ایجاد شود.

با تشخیص زودهنگام سلول های سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر، درمان می تواند قبل از گسترش آن شروع شود و به یک نگرانی بزرگ تبدیل شود. همچنین آزمایش HPV از نمونه پاپ اسمیر نیز امکان پذیر است.

شما می توانید از رابطه جنسی با مردان یا زنان به HPV مبتلا شوید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس، رابطه جنسی را با کاندوم یا سایر روش های مانع انجام دهید. همه زنان فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV هستند و باید حداقل هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

این آزمایش سایر عفونت های مقاربتی (STI) را تشخیص نمی دهد. گاهی اوقات می‌تواند رشد سلولی را که نشان‌دهنده سرطان‌های دیگر است، تشخیص دهد، اما برای این منظور نباید به آن اعتماد کرد.

در رابطه با آزمایش تشخیص بیماری های مقاربتی بیشتر بدانید.

درخواست مشاوره رایگان

همین حالا می توانید با برقراری تماس از طریق شماره زیر از مشاوره رایگان آزمایشگاه آرامش در رابطه با نحوه ثبت آزمایش در منزل برخوردار شوید. همچنین درباره نحوه انجام آزمایش های مختلف و رعایت نکات ضروری پرس و جو کنید. کارشناسان ما پاسخگوی تمام سوالات شما خواهند بود. بی صبرانه منتظر شما هستیم.

مشاوره رایگان آزمایشگاه آرامش

آزمایش پاپ اسمیر برای چه کسانی ضروری نیست؟

در مواردی خاص پزشک متخصص تشخیص می دهد که فرد نیاز به انجام تست پاپ اسمیر نخواهد داشت، که آن موارد به شرح زیراست:

 1. بعد از هیسترکتومی: این عبارت به معنای برداشتن رحم است. که پس از انجام این کار باید از پزشک خود سوال بپرسید که آیا نیازی به تست پاپ اسمیر دارید یا نه. اگر برداشتن رحم برای عوامل غیراز سرطان مانند فیبروم انجام شده باشد ممکن است بتوانید این تست را متوقف کنید. ولی اگر برای شرایط سرطانی این عمل انجام شده باشد، ممکن است پزشک ادامه این تست را به بیمار توصیه کند.
 2. بالا رفتن سن: پزشکان توصیه میکنند که اگر تا سن ۶۵ سالگی آزمایشات را انجام داده و نتیجه آن منفی بود، بعد از این سن دیگر میتوان تست را متوقف و انجام نداد.

انواع خطاهای تست پاپ اسمیر چیست؟

این تست روشی مطمئن برای غربالگری سرطان رحم است. ولی ممکن است دارای خطاهایی نیز باشد. و بیماران نتایج دروغین منفی ویا مثبتی را شاهد باشند. گاه آزمایش ممکن است آن گونه که آزمایش نشان می دهد دارای نتایج منفی نباشد و اشتباهی در روند طبیعی آزمایش رخ داده باشد. در ادامه تعدادی از عواملی که ممکن است باعث ایجاد نتیجه منفی دروغین شود را عنوان خواهیم کرد:

 • وجود نداشتن سلول های کافی
 • کمبودن سلول های غیرطبیعی
 • ایجاد خون ویا التهاب در قسمتی که سلول های غیرطبیعی را پوشانده اند.

حال باید دانست که اگر سلول های غیرطبیعی در یک آزمایش نشان داده نشدند، با تکرار مجدد آزمایش قطعا مشخص خواهند شد.

مراحل قبل از آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

معمولا قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر مراحلی را مدنظر باید داشت که عبارتند از:

 • دو روز قبل از انجام تست باید از رابطه جنسی، داروهای واژینال، دوش گرفتن، کرم ها و فوم های شستشو و… خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های طبیعی دهانه رحم را شسته و یا پنهان کند.
 • معمولا توصیه می شود که در دوران قاعدگی این تست را انجام نداده . تا زمان اتمام این دوران صبر کنید.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

این تست در مطب دکتر انجام شده و چند دقیقه ای بیشتر به طول نمی انجامد. به گونه ای که فرد به پشت برروی تخت دراز کشیده و زانوهای خودرا خم می کند. پزشک متخصص ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی درون واژن قرار می دهد. این وسیله دیواره های واژن را از هم جدا کرده تا به راحتی دهانه رحم قابل رویت باشد. ممکن است قرار دادن این وسیله باعث دردی خفیف و فشار در ناحیه لگن شود. در آخر پزشک به وسیله یه برس نرم و صاف به نام اسپاتول نمونه های دیواره رحم را خارج و بر روی آنها آزمایش انجام می دهد.

بعد از انجام این آزمایش میتوان بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های زندگی عادی و روزمره خود ادامه دهید. این آزمایش می تواند پزشک معالج را از داشتن سلول های مشکوک و سرطانی در دیواره رحم آگاه کند.

بعد از تست پاپ اسمیر چه کاری باید انجام داد؟

پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر، می توانید بدون محدودیت روز خود را ادامه دهید.

بسته به نوع تست پاپ اسمیری که انجام می دهید، پزشک نمونه سلولی جمع آوری شده از دهانه رحم را به ظرفی که مایع مخصوصی برای نگهداری نمونه در آن قرار دارد (پاپ تست مبتنی بر مایع) یا روی یک لام شیشه ای (پاپ اسمیر معمولی) منتقل می کند. .

نمونه‌ها به آزمایشگاه منتقل می‌شوند و در آنجا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا ویژگی‌هایی در سلول‌ها که نشان‌دهنده سرطان یا یک وضعیت پیش سرطانی هستند، بررسی شوند.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید منتظر نتایج آزمایش خود باشید.

بعد از یک نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر ممکن است به چه آزمایش های بعدی نیاز باشد؟

اگر نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر داشته باشید، پزشک شما احتمالاً روشی به نام کولپوسکوپی را انجام می دهد یا ممکن است فورا یا چند ماه دیگر پاپ اسمیر دیگری را انجام دهد.

پاپ اسمیر فقط سرطان را غربالگری می کند – نمی توانند آن را تشخیص دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر برای کمک به تشخیص یا رد سرطان دهانه رحم، ارائه دهنده شما کولپوسکوپی را انجام می دهد. در طول این روش، ارائه دهنده شما:

 • از یک دستگاه میکروسکوپ (کولپوسکوپ) برای مشاهده پوشش دهانه رحم و واژن استفاده می کند.
 • نمونه های بافتی را از نواحی که غیرطبیعی به نظر می رسند حذف می کند.
 • نمونه ها را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد.

پاپ اسمیر یک ابزار غربالگری نجات بخش است. این آزمایش سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از اینکه شانس سرطانی شدن داشته باشند، شناسایی می کند. بیش از 95 درصد مواقع، افرادی که برای سلول های پیش سرطانی درمان می شوند، به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی شوند. در طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشک شما ممکن است سلول ها را برای آزمایش HPV، یک بیماری مقاربتی که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد، حذف کند. نتیجه نامشخص یا غیرطبیعی تست پاپ به معنای ابتلا به سرطان نیست. ارائه دهنده شما می تواند یافته های آزمایش و مراحل بعدی را با شما در میان بگذارد.

ریسک و خطرات انجام آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر بدون خطا نیست. دریافت نتایج منفی کاذب امکان پذیر است – به این معنی که این آزمایش نشان می دهد که هیچ ناهنجاری وجود ندارد، حتی اگر سلول های غیر طبیعی داشته باشید.

نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است. عواملی که می توانند منجر به یک نتیجه منفی کاذب شوند عبارتند از:

 • مجموعه ای ناکافی از سلول ها
 • تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی
 • سلول های خونی یا التهابی که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند

اگرچه ممکن است سلول‌های غیرطبیعی شناسایی نشوند، اما زمان به نفع شماست. سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد تا ایجاد شود. و اگر یک آزمایش سلول های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، آزمایش بعدی به احتمال زیاد این کار را انجام خواهد داد.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر (طبیعی و غیر طبیعی)

در رابطه با نتایج طبیعی این آزمایش میتوان گفت اگر تنها سلول های طبیعی دیواره رحم وجود داشته باشد، گفته می شود که آزمایش منفی بوده ومشکلی نیست. ولی اگر سلول های غیرطبیعی مشاهده گردد در این موارد آزمایش مثبت بوده و باید معاینه های تکمیلی صورت گیرد. باید توجه داشته باشید که نتیجه مثبت آزمایش صرفا به معنای ابتلا بودن به سرطان دهانه رحم نیست. این آزمایش مثبت بستگی دارد به اینکه چه نوع سلولی در آزمایشگاه کشف شده است.

نتایج عادی

اگر فقط سلول های طبیعی دهانه رحم در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه منفی خواهید داشت. تا زمانی که برای آزمایش پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگنی خود قرار نگیرید، نیازی به درمان یا آزمایش بیشتری نخواهید داشت.

نتایج غیر طبیعی

اگر سلول های غیرطبیعی یا غیرعادی در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه مثبتی خواهید داشت. نتیجه مثبت به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست. معنای نتیجه مثبت به نوع سلول های کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد.

در اینجا برخی از عباراتی که ممکن است پزشک شما استفاده کند و اقدامات بعدی شما چیست آورده شده است:

سلول های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص (ASCUS).

سلول های سنگفرشی نازک و مسطح هستند و در سطح دهانه رحم سالم رشد می کنند. در مورد ASCUS، پاپ اسمیر سلول های سنگفرشی کمی غیر طبیعی را نشان می دهد، اما تغییرات به وضوح نشان نمی دهد که سلول های پیش سرطانی وجود دارند.

با آزمایش مبتنی بر مایع، پزشک می‌تواند نمونه را مجدداً تجزیه و تحلیل کند تا وجود ویروس‌های شناخته شده برای ایجاد سرطان مانند برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را بررسی کند.

اگر هیچ ویروس پرخطری وجود نداشته باشد، سلول‌های غیرطبیعی که در نتیجه آزمایش یافت می‌شوند، نگران کننده نیستند. اگر ویروس‌های نگران‌کننده وجود داشته باشند، به آزمایشات بیشتری نیاز دارید.

ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی.

این اصطلاح برای نشان دادن اینکه سلول های جمع آوری شده از پاپ اسمیر ممکن است پیش سرطانی باشند استفاده می شود.

اگر تغییرات درجه پایین باشد، به این معنی است که اندازه، شکل و سایر ویژگی های سلول ها نشان می دهد که اگر یک ضایعه پیش سرطانی وجود داشته باشد، احتمالا سال ها تا تبدیل شدن به سرطان فاصله دارد.

اگر تغییرات درجه بالایی داشته باشند، احتمال اینکه ضایعه خیلی زودتر به سرطان تبدیل شود، بیشتر است. آزمایشات تشخیصی اضافی لازم است.

سلول های غده ای آتیپیک.

سلول های غده ای مخاط تولید می کنند و در دهانه رحم و داخل رحم شما رشد می کنند. سلول های غده آتیپیک ممکن است کمی غیر طبیعی به نظر برسند، اما مشخص نیست که آیا سرطانی هستند یا خیر.

آزمایشات بیشتر برای تعیین منبع سلول های غیر طبیعی و اهمیت آنها مورد نیاز است.

سلول های سرطانی سلول سنگفرشی یا آدنوکارسینوما.

این نتیجه به این معنی است که سلول‌های جمع‌آوری‌شده برای آزمایش پاپ اسمیر آنقدر غیرطبیعی به نظر می‌رسند که آسیب‌شناس تقریباً از وجود سرطان مطمئن است.

“سرطان سلول سنگفرشی” به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های سطح صاف واژن یا دهانه رحم ایجاد می شوند. “آدنوکارسینوم” به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های غده ای ایجاد می شوند. اگر چنین سلول هایی یافت شوند، پزشک شما ارزیابی سریع را توصیه می کند.

اگر پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را با استفاده از ابزار بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی بافت‌های دهانه رحم، واژن و فرج انجام دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است از هر ناحیه ای که غیرطبیعی به نظر می رسد، نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد. سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در ادامه به بررسی برخی از سلوله هایی که غیرطبیعی بوده و باعث مثبت شدن آزمایش می شوند را می پردازیم:

دلیل مثبت شدن تست پاپ اسمیر چیست؟

 • سلول های سنگفرشی ASCUS: این سلول ها نازک و مسطح بوده و در دهانه رحم سالم رشد می کنند. اگر در تست پاپ اسمیر این سلول ها به طور غیرطبیعی نشان داده شوند، به معنی ایجاد سلول های قبل از سرطان نمی باشد.

در ابن مواقع پزشک معالج تجزیه وتحلیل کرده و به بررسی انواع ویروس هایی که می توانند منجر به ایجاد سرطان شوند می پردازد. حال اگر هیچ ویروس خطرناکی وجود نداشته باشد. سلول های غیرطبیعی که مشاهده می شوند مهم نیست و در صورت مشاهده موارد خطرناک باید آزمایشات مجددا تکرار شود.

در ادامه به بررسی سلول ها وعواملی که خطرناک تر است و ممکن است منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم شوند می پردازیم:

 • وجود سلول‌های غده‌ای غیرطبیعی: این سلول ها وظیقه تولید مخاط را برعهده داشته و در دهانه رحم و داخل آن رشد می کنند. گاه ممکن است این سلول ها غیرطبیعی به نظر برسند. اما مشخص بودن اینکه آیا سرطانی اند یا نه به درستی معلوم نیست. برای تعیین آن نیاز به آزمایشات بیشتری است.
 • ضایعه داخلی سلول های سنگفرشی اپیتلیال: این سلول ها برای نشان دادن نتایج غیرطبیعی و احتمال وجود سلول های سرطانی به کار می رود. اگر تغییرات گسترده نباشد به معنی وجود سلول های سرطانی و فاصله زیادآنها تا سرطانی شدن است. بالعکس اگر تغییرات گسترده باشد احتمال دارد که تغییرات هرچه زودتر به سرطان تبدیل شوند و باید راهکارهای تشخیصی بیشتری برای درمان بیماری انجام شود.
 • سلول آدنوکارسینوما: نتیجه دیدن این سلول هادر آزمایش پاپ اسمیر، غیرطبیعی بودن انها به نظر می رسد که ابتلا به سرطان قطعی است. این سرطان مربوط به سلول های غدد است که پزشک متخصص بررسی های لازم را در اثر وجود آن انجام می دهد. در صورت غیرطبیعی بودن ونشان داده شدن سرطان دیواره رحم ممکن است پزشک به روش کولپوسکوپی که با استفاده از یک ابزار صورت می گیرد، بافت دهانه رحم وواژن را بررسی کند. همچنین از ناحیه دارای سلول های غیر طبیعی نمونه برداری شده و برای بررسی های هر چه بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

Nilm در پاپ اسمیر چیست؟

این لغت در بحث آزمایش پاپ اسمیر به معنای این است که هیچ سلول سرطانی و یا سلول غیرطبیعی برروی بافت دهانه رحم وجود ندارد و احتمال تغییرات نشان داده شده، التهاب یا عفونت به وجود آمده است.

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

برای نمونه برداری ازدهانه رحم معمولا از یک کاردک کوچک استفاده کرده تا نمونه را برای آزمایش جدا کنند. ممکن است هنگام خروج سلول احساس سوزش به دلیل خراس خفیفی را داشته باشید یا حتی ممکن است هیچ احساسی نداشته باشید. گاه حتی امکان مشاهده مقداری لکه خونریزی وجود دارد و یا حتی علائمی مانند: خروج ترشحاتی با بوی بد، تب و لرز، ایجاد درد در ناحیه شکم و… این معاینات گاه میتواند احساس ناخوشایندی را برای فرد ایجاد کند.

هزینه آزمایش پاپ اسمیر

هزینه تست پاپ اسمیر بیشتر از سال گذشته است. اما ممکن است در برخی مراکز بهداشت و درمانی هزینه ها رایگان ولی در مراکز خصوصی، هزینه آزمایش پاپ اسمیر به نرخ روز محاسبه می شود. عوامل مختلفی بر هزینه پاپ اسمیر تاثیر می گذارد که عبارتنداز:

 • فرد کدام دکتر را انتخاب کند.
 • کدام کلینیک را انتخاب کند.
 • از چه دستگاهی برای انجام این تست استفاده کند.

درهنگام تفکر به پرداخت هزینه برای تست پاپ اسمیر به یاد داشته باشید که هزینه یک تست و آزمایش به نسبت ابتلا به بیماری سرطان و پیگیری برای آنها به شدت کمتر است. هزینه تست پاپ اسمیر در سال ۱۴۰۱ معمولا بین ۱۰۰  الی ۴۰۰ هزار تومان بوده که این هزینه در برابر دارو های سرطان رحم بسیار ناچیز می باشد. حال اگر پزشک متخصص برای شما علاوه بر آزمایش پاپ اسمیر،آزمایش های دیگری نیز نوشته باشد نرخ آن متفاوت خواهد بود.

تست پاپ اسمیر خوشبختانه جز آزمایشاتی است که اکثر بیمه ها هزینه آن را پرداخت می کنند. هزینه آزمایش پاپ اسمیر با دفترچه تامین اجتماعی بسیار مقرون به صرفه می باشد. بر این اساس اگر دفترچه بیمه دارید به هنگام نوشتن این آزمایش به دکتر گفته و از او بخواهید آزمایش را در دفترچه بیمه بنویسد. با این حال در مراکزی که خصوصی نیستند قیمت این تست از ۱۰۰ هزارتومان نیز کمتر خواهد شد.

روش های مختلف انجام آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر( به روش مستقیم)

این روش سنتی و مرسوم است و با انجام تست های غربالگری دهانه رحم انجام می شود. پزشک به وسیله برس مخصوص مقداری سلول از دهانه رحم برداشته و بر روی لام و یا همان شیشه آزمایشگاهی قرار می دهد، سپس برای بررسی های نهایی به آزمایشگاه منتقل می شود. یکی از معایب این روش میتواند احتمال باقی ماندن نمونه بر روی وسیله و همچنین ناکافی بودن نمونه باشد. ویاحتی وجود خون بر روی لام میتواند باعث شود که سلول ها همپوشانی پیدا کرده و به طور واضح قابل مشاهده نباشند.

آزمایش پاپ تین پرپ

این روش دارای تاییدیه از غذا و دارو آمریکا می باشد و به تسبت روش قبلی ارجعیت دارد. همچنین این روش دارای دقت و حساسیت بالاتری می باشد. نحوه انجام آن بدین شکل است که: مانند روش قبلی سلول های دیواره رحم نمونه برداری شده اما به جای قرار گیری بر روی لام، به صورت کامل به دورن محلولی نگهدارنده منتقل می شود و برای بررسی های تکمیلی به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آزمایشگاه از نمونه مورد نظر با دستگاه های مخصوص و اتوماتیک، خون و… جداشده و سلول ها به صورت اسمیرهای تک لایه بر روی لام منتقل می شوند. در نتیجه این روش تمامی نمونه جمع آوری شده برای تشخیص در دسترس است و اثر دخالت خون و مواد زائد دیگر حذف شده است. در ضمن چون سلول ها به صورت تک لایه بر روی شیشه لام قرار می گیرند احتمال تجمع و همپوشانی سلول ها از بین رفته و تک تک سلول ها قایل رویت اند.

در روش دوم از نمونه جمع آوری شده میتوان برای تشخیص HPV و همچنین سایر عفونت های رحمی و مقاربتی استفاده کرد.

سوالات پرتکرار

در طول معاینه لگن، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی رحم، تخمدان ها و سایر قسمت های دستگاه تناسلی زنانه را بررسی کرده و حس می کند. این معاینه به ارائه دهنده شما کمک می کند تا عفونت ها، مشکلات و سرطان ها را در صورت مشاهده تشخیص دهد. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است آزمایشات STI را در طول معاینه لگن انجام دهد. معاینه لگن همیشه شامل تست پاپ اسمیر نمی شود.

تست های HPV انواع خاصی از ویروس را که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد، بررسی می کند. HPV یک بیماری مقاربتی شایع است که تقریباً 79 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. همه باعث سرطان نمی شوند.

ارائه دهندگان می توانند تست HPV و تست پاپ را همزمان با استفاده از مراحل مشابه انجام دهند (خراش ملایم دهانه رحم برای نمونه های سلولی). هنگام ارسال این نمونه‌ها به آزمایشگاه، ارائه‌دهنده شما مشخص می‌کند که آیا متخصص آزمایشگاه (پاتولوژیست) باید سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی (پاپ اسمیر)، HPV یا هر دو (یک آزمایش مشترک) را بررسی کند.

آزمایش پاپ اسمیر نمی تواند بیماری های مقاربتی را تشخیص دهد. برای آزمایش عفونت هایی مانند کلامیدیا یا سوزاک، پزشک یک سواب از دهانه رحم شما می گیرد. آزمایش خون همچنین می تواند برخی از بیماری های مقاربتی را شناسایی کند.

زنان و هر کسی که در بدو تولد به زن اختصاص داده شده است باید آزمایش پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی و آزمایش HPV را از 30 سالگی شروع کنند.

هیسترکتومی کامل یک روش جراحی برای برداشتن رحم و دهانه رحم است. ممکن است همچنان در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید، بنابراین با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که می توانید آزمایش پاپ آزمایشی منظم را متوقف کنید.

اگر برای درمان یک مشکل غیرسرطانی، مانند فیبروم رحم، هیسترکتومی کامل انجام داده اید، احتمالاً نیازی به پاپ اسمیر ندارید.

یک یافته غیر طبیعی به این معنی است که برخی از سلول های دهانه رحم شما غیرعادی به نظر می رسند. در برخی موارد، این می تواند نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم شما باشد. آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی به معنای ابتلا به سرطان نیست. اما، نیاز به پیگیری دقیق با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دارد.

خیر، تست پاپ کیست تخمدان را تشخیص نمی دهد. با این حال، معاینه لگن می تواند یک کیست تخمدان بزرگ را تشخیص دهد. در طول معاینه لگن، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما رحم و لگن شما را برای توده ها یا توده ها احساس می کند. اگر کیست تشخیص داده شود، آنها احتمالاً آزمایشات بیشتری را درخواست می کنند و گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارند.

همه سرطان های دهانه رحم به دلیل فعالیت جنسی ایجاد نمی شوند. حتی اگر رابطه جنسی ندارید، اگر بالای 21 سال سن دارید، باز هم نیاز به آزمایش پاپ اسمیر دارید.

2 دیدگاه

 1. عسل گفت:

  سللام ایا با انجام ازمایش پاپ اسمیر میشه عفونت تشخیص داد ؟
  با انجام این ازمایش سرطان رحم تشخیص داده میشه |؟
  به چه صورتی هست در منزل انجام میشه ؟
  اگر حضوری هست تایم انجام ازمایش میشه بگین ؟ و چه روزی هست ؟

  • کارشناس آزمایشگاه آرامش گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله عفونت دهانه رحم مشخص میشه
   سرطان هم مشخص میکنه
   در منزل انجام نمیشه و برای انجام حضوری در آزمایشگاه باید با شماره 72493 داخلی 107 بخش پذیرش باید تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *