آزمایش سرطان

آزمایش سرطان چیست ؟

آزمایش سرطان یا غربالگری سرطان به آزمایش هایی اطلاق می شود که قبل از بروز هر گونه علائمی، به بررسی علائم سرطان می پردازند. مطالعات نشان می‌دهند که برخی از آزمایش‌های غربالگری به یافتن سرطان در مراحل اولیه کمک می‌کنند، زمانی که احتمالاً درمان آن آسان‌تر است. اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما به شما توصیه می‌کند که آزمایش غربالگری سرطان انجام دهید، مهم است که توصیه‌های او را به خاطر بسپارید به این معنی که فکر می‌کنند سرطان دارید. اکثر افراد تا سن 40 سالگی نیازی به آزمایشات غربالگری سرطان ندارند. افراد در معرض خطر سرطان ممکن است غربالگری سرطان را زودتر شروع کنند. اگر فکر می کنید در معرض خطر ابتلا به سرطان هستید، از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد آزمایش های غربالگری سرطان سوال کنید.

آزمایش سرطان

شما به راحتی می توانید با یک کلیک در آزمایشگاه آرامش ثبت درخواست آزمایش در منزل برای آزمایش HPV را انجام دهید. خبر خوب اینکه بدون پرداخت هزینه ایاب ذهاب و کاملا رایگان !!! بی نظیره نه ؟ همین حالادرخواست بده تا نزدیک ترین نمونه گیر ما به آدرس شما جهت انجام اقدامات لازم مراجعه نماید. نتیجه آزمایش خود را نیز به صورت آنلاین از بخش جواب دهی آنلاین مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام خدمات آزمایش در منزل و اطلاع از قیمت پکیج های آزمایشگاهی می توانید بر روی دکمه زیر نیز کلیک نمایید.

فهرست مطالب

پکیج های آزمایش سرطان

آزمایش سرطان

برای آقایان
هزار تومان 999
 • CA 19_9
 • CEA (ECL)
 • AFP
 • PSA (total, free)
 • free PSA ECL
 • قیمت فوق به صورت آزاد محاسبه شده است. در صورت دارا بودن بیمه پایه یا تکمیلی، هزینه تحت پوشش بیمه کسر خواهد شد.
مارکر سرطان

آزمایش سرطان

برای بانوان
میلیون تومان 2,059
 • CA 125 (ECL)
 • CA1503 (ECL)
 • CA1909 (ECL)
 • HE4
 • AFP (ECL)
 • CEA (ECL)
 • Beta hcg
 • قیمت فوق به صورت آزاد محاسبه شده است. در صورت دارا بودن بیمه پایه یا تکمیلی، هزینه تحت پوشش بیمه کسر خواهد شد.
مارکر سرطان

آیا آزمایش سرطان در منزل انجام می شود ؟

آزمایش های آزمایشگاهی مثل خون ، ادرار و … توسط آزمایشگاه آرامش در منزل و با نمونه گیری رایگان تحت پوشش تمامی بیمه ها انجام می شود. شما با ثبت درخواست خود در اپلیکیشن آرامش می توانید هریک از مارکر های سرطان مد نظر خود را انتخاب و با تعیین زمان مدنظر خود درخواست دهید تا نمونه گیر به محل مدنظر شما مراجعه کرده و نمونه را به صورت رایگان از شما گرفته و به آزمایشگاه تحویل دهد. مجددا تاکید می شود شما هیچ هزینه اضافی بابت این نمونه گیری در محل پرداخت نخواهید کرد. همچنین لازم به ذکر است که جواب ازمایش را نیز می توانید به صورت آنلاین دریافت نمایید از بخش جواب دهی آنلاین.

برخی از غربالگری ها مثل پاپ اسمیر نیازمند مراجعه حضوری شما به آزمایشگاه می باشد. درنتیجه در بیشتر موارد آزمایش سرطان قابل انجام در منزل یا محل کار می باشد.

سرطان چیست ؟

سرطان از جمله بیماری هایی می باشد که به دلیل یکسری از مشکلات در بدن به وجود می آیند. سرطان ها انواع مختلفی دارند و علائم مختلفی از خود بروز می دهند؛ بنابراین باید ابتدا سرطان و نوع آن تشخیص داده شود و سپس یکی از راه های درمانی برای آن انتخاب شود. یکی از راه های تشخیص آن آزمایش سرطان می باشد که برای هر نوع سرطانی می توان از این راه تشخیصی استفاده کرد. بهتر است در ابتدا یک تعریف مختصر از سرطان ارائه دهیم تا به صورت کلی با آن آشنا شوید. 

زمانی که سلول های طبیعی بدن از حالت عادی خود خارج شوند و به صورت غیر طبیعی رشد کنند باعث ایجاد توده در آن قسمت شده و به این ترتیب سرطان به وجود می آید. گاهی اوقات این سلول ها به قسمت های مختلف بدن منتقل می شوند. به این ترتیب سلول های طبیعی از بین رفته و سلول های غیر طبیعی جایگزین می شوند. سلول ها تومورهایی را به وجود می آورند که حالت بافتی دارند که این تومورها می‌توانند به صورت بدخیم یا خوش خیم گزارش شوند. اگر توده حالت بدخیم داشته باشد به بافت های کنار خود سرایت کرده و تمام بدن را درگیر می کند. یکی از انواع سرطان ها که سرطان خون می باشد دیگر توموری تشکیل نمی دهد.

عوامل خطر در ابتلا به سرطان

سن، جنس، رژیم غذایی، زمینه ارثی، عوامل محیطی، نژاد می تواند از عوامل به وجود آمدن سرطان باشد. مثلاً در ژاپن سرطان معده بیشتر دیده می شود؛ پس می‌توان گفت محیط زندگی بسیار در به وجود آمدن بیماری ها تاثیر گذار است. گفتیم سرطان به دلیل رشد غیر طبیعی سلول ها به وجود می آید و از هر چیزی می تواند در این رشد بی رویه تاثیرگذار باشد، فردی که سابقه ژنتیکی داشته و ژن های سرطانی در انسان وجود داشته باشد ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه و تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست پیدا کند. ممکن است دلیل ایجاد سرطان عوامل پاتوژن باشند مانند ویروس پاپیلومای انسانی، ویروس هپاتیت و هلیکو باکتر پیلوری، اشعه ماورا بنفش از نور خورشید،  اشعه رادون قرمز، اورانیوم، تابش آلفا، بتا و گاما به عنوان اشعه های یونیزه کننده همچنین قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی مانند دود سیگار، بنزن، دخانیات می تواند در به وجود آمدن سرطان نقش داشته باشند.

آزمایش سرطان خون
درخواست مشاوره رایگان

همین حالا می توانید با برقراری تماس از طریق شماره زیر از مشاوره رایگان آزمایشگاه آرامش در رابطه با نحوه ثبت آزمایش در منزل برخوردار شوید. همچنین درباره نحوه انجام آزمایش های مختلف و رعایت نکات ضروری پرس و جو کنید. کارشناسان ما پاسخگوی تمام سوالات شما خواهند بود. بی صبرانه منتظر شما هستیم.

مشاوره رایگان آزمایشگاه آرامش

انواع علائم سرطان در بدن

سرطان انواع مختلفی دارد و قطعاً با توجه به محل قرارگیری آن و میزان گستردگی که سلول های سرطانی دارند علائم آن ها متفاوت خواهد بود مثلاً سرطان سینه باعث ایجاد ترشح از نوک سینه و یا لمس توده در سینه می شود. گاهی اوقات افراد تا زمانی که بیماری شان پیشرفته نشود هیچ علائمی از خود بروز نمی دهند. علامت هایی که تحت عنوان هشدار برای شما می تواند کمک کننده باشد شامل:

مزایا و معایب تست های غربالگری سرطان

مزایا

 • غربالگری سرطان ممکن است تغییراتی را در بدن شما پیدا کند که می تواند به سرطان تبدیل شود.
 • آزمایش های غربالگری سرطان را زود و قبل از بروز علائم نشان می دهد.
 • آزمایشات غربالگری ممکن است به یافتن سرطان قبل از گسترش آن کمک کند.

معایب

تست های غربالگری سرطان همیشه دقیق نیستند. نتیجه آزمایش ممکن است نشان دهد که سرطان دارید در حالی که ندارید. این یک نتیجه مثبت کاذب است. از سوی دیگر، آزمایش شما ممکن است نشان دهد که سرطان ندارید. این یک نتیجه منفی کاذب است.

چه کسی باید آزمایش سرطان بدهد؟

پزشک شما ممکن است بر اساس علائم یا نتیجه آزمایش غربالگری سرطان که سرطان را نشان می دهد، آزمایش تشخیص سرطان را تجویز کند. اگر سرطان دارید، تیم مراقبت بهداشتی شما ممکن است از آزمایش‌های نظارت بر سرطان برای نظارت بر رشد سرطان در طول درمان و پس از درمان استفاده کند، اغلب با استفاده از نشانگرهای تومور خاص.

آزمایش های غربالگری سرطان اغلب برای افرادی که در معرض خطر بالا هستند توصیه می شود. اگر هر یک از موارد زیر را داشته باشید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان هستید:

 • سابقه شخصی سرطان
 • سابقه خانوادگی سرطان
 • جهش های ژنی مرتبط با سرطان
 • مواجهه قبلی با عوامل سرطان زا مانند مواد شیمیایی محل کار یا تنباکو
 • لخته خونی که بدون هیچ دلیل مشخصی ایجاد شد
 • سن بالاتر

اگر خطر ابتلا به سرطان در شما بالاست، مهم است که بیشتر یا در سنین پایین‌تر از جمعیت عمومی غربالگری شوید.

افرادی که در معرض خطر بالایی نیستند همچنان باید در مراحل مختلف زندگی خود غربالگری سرطان را انجام دهند. دستورالعمل های غربالگری سرطان بر اساس سن وجود دارد:

 • رده سنی 25 تا 30:
  غربالگری سرطان دهانه رحم برای افراد مبتلا به دهانه رحم
 • رده سنی 40 تا 29:
  غربالگری سرطان سینه از سن 40 یا 45 سالگی شروع می شود
  غربالگری سرطان دهانه رحم برای افراد مبتلا به دهانه رحم
  غربالگری سرطان کولورکتال از 45 سالگی شروع می شود
  غربالگری سرطان پروستات برای آمریکایی های آفریقایی تبار از 45 سالگی شروع می شود
 • رده سنی 50+:
  غربالگری سرطان سینه
  غربالگری سرطان دهانه رحم
  غربالگری سرطان کولورکتال
  غربالگری سرطان ریه برای افرادی که در حال حاضر سیگار می‌کشند یا قبلاً سیگار می‌کشیدند
  غربالگری سرطان پروستات

سرطان چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند سرطان را به طور دقیق تشخیص دهد. ارزیابی کامل بیمار معمولاً نیاز به شرح حال کامل و معاینه فیزیکی همراه با آزمایشات تشخیصی دارد. آزمایشات زیادی برای تعیین اینکه آیا یک فرد مبتلا به سرطان است یا یک بیماری دیگر (مانند عفونت) شبیه علائم سرطان است، مورد نیاز است.

تست تشخیصی موثر برای تایید یا حذف وجود بیماری، نظارت بر روند بیماری و برنامه ریزی و ارزیابی اثربخشی درمان استفاده می شود. در برخی موارد، زمانی که وضعیت فرد تغییر کرده است، در صورتی که نمونه جمع‌آوری‌شده کیفیت خوبی نداشته باشد، یا نیاز به تأیید نتیجه آزمایش غیرطبیعی باشد، لازم است آزمایش مجدد انجام شود.

روش‌های تشخیصی سرطان ممکن است شامل تصویربرداری، آزمایش‌های آزمایشگاهی (از جمله آزمایش‌های نشانگرهای تومور)، بیوپسی تومور، معاینه آندوسکوپی، جراحی یا آزمایش ژنتیک باشد.

آزمایش های غربالگری سرطان شامل معاینات فیزیکی، آزمایش های تصویربرداری و آزمایش های آزمایشگاهی است.

معاینه فیزیکی: یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است این معاینه را در طول فیزیکی منظم شما انجام دهد. آنها ممکن است بدن شما را برای هر گونه تغییر، مانند توده های غیر معمول بررسی کنند. آنها درباره عادات سلامتی شما و سابقه سلامت خانواده شما سؤالاتی می پرسند.

آزمایش‌های آزمایشگاهی: این آزمایش‌ها ممکن است شامل آزمایش خون برای سرطان، آزمایش‌هایی برای به دست آوردن آزمایش‌های بافتی و ادرار باشد. پاپ اسمیر نمونه ای از آزمایش های غربالگری است که ارائه دهندگان تست غربالگری برای تهیه بافت برای آسیب شناسان پزشکی استفاده می کنند تا علائم سرطان را بررسی کنند.

تست های تصویربرداری: این آزمایش ها تصاویری از نواحی داخل بدن شما به دست می آورند. ماموگرافی نمونه ای از تست تصویربرداری است که سرطان را غربالگری می کند.

آزمایشات ژنتیکی برای سرطان: اگر فردی در خانواده بیولوژیکی شما دارای نوعی سرطان ارثی باشد، ممکن است ارائه دهنده شما آزمایشات ژنتیکی را توصیه کند تا ببیند آیا خطر ابتلا به آن سرطان در شما افزایش یافته است یا خیر.

درنتیجه روش های تشخیص سرطان عبارتند از:

 • تست های آزمایشگاهی
 • تصویربرداری تشخیصی
 • معاینات آندوسکوپی
 • آزمایشات ژنتیکی
 • بیوپسی تومور

در ادامه هریک را به صورت جامع توضیح می دهیم.

انواع مختلف آزمایشات آزمایشگاهی برای تشخیص سرطان کدامند؟

شیمی بالینی از فرآیندهای شیمیایی برای اندازه گیری سطوح اجزای شیمیایی در مایعات و بافت های بدن استفاده می کند. رایج ترین نمونه های مورد استفاده در شیمی بالینی خون و ادرار هستند.

آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص و اندازه‌گیری تقریباً هر نوع ماده شیمیایی در خون یا ادرار وجود دارد. اجزاء ممکن است شامل گلوکز خون، الکترولیت ها، آنزیم ها، هورمون ها، لیپیدها (چربی ها)، سایر مواد متابولیک و پروتئین ها باشند.

موارد زیر برخی از رایج ترین آزمایشات آزمایشگاهی هستند:

 • آزمایشات خون
 • شمارش کامل خون (CBC)
 • آزمایش ادرار
 • تومور مارکرها

انواع مختلف تصویربرداری تشخیص سرطان چیست؟

رادیولوژی تشخیصی در سال‌های اخیر با توسعه ابزارها و تکنیک‌های جدیدی که می‌تواند سرطان را بهتر تشخیص دهد و همچنین به بیماران در اجتناب از جراحی کمک کند، پیشرفت زیادی کرده است.

کارکنان رادیولوژی تشخیصی و پزشکان مرکز سرطان استنفورد در زمینه خود پیشرو هستند و به پیشرفته ترین فناوری موجود امروزی برای تصویربرداری سرطان دسترسی دارند.

علاوه بر ابزارهای پیشرفته و کارکنان مجرب، مرکز سرطان برای بهبود ارائه رادیولوژی تشخیصی طراحی شده است. به عنوان مثال، ما ایستگاه های کاری تصویربرداری تلفیقی را برای ماموگرافی، سونوگرافی، و تصاویر تشدید مغناطیسی در یک اتاق داریم که به پزشکان اجازه می دهد مستقیماً تصاویر را از چندین منبع مقایسه کنند.

این دسترسی بی‌سابقه بین پلتفرمی و همزمان تضمین می‌کند که تمام داده‌های مربوطه در نوک انگشتان پزشک شما هستند، وقتی که او تصمیمات مهمی در مورد مراقبت از شما می‌گیرد.

تصویربرداری فرآیند تولید تصاویر ارزشمند از ساختارها و اندام های بدن است. برای تشخیص تومورها و سایر ناهنجاری ها، تعیین وسعت بیماری و ارزیابی اثربخشی درمان استفاده می شود. همچنین ممکن است هنگام انجام بیوپسی و سایر روش های جراحی از تصویربرداری استفاده شود. سه نوع تصویربرداری برای تشخیص سرطان وجود دارد: تصویربرداری انتقالی، تصویربرداری بازتابی و تصویربرداری انتشار. هر کدام از فرآیند متفاوتی استفاده می کنند.

تصویربرداری انتقال

اشعه ایکس، اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) و فلوروسکوپی معاینات رادیولوژیکی هستند که تصاویر آنها با انتقال تولید می شود. در تصویربرداری انتقالی، پرتوی از فوتون های پرانرژی تولید شده و از ساختار بدن مورد بررسی عبور می کند. پرتو بسیار سریع از انواع بافت های کم تراکم مانند ترشحات آبکی، خون و چربی عبور می کند و یک ناحیه تیره روی فیلم اشعه ایکس باقی می گذارد. ماهیچه ها و بافت های همبند (رباط ها، تاندون ها و غضروف ها) خاکستری به نظر می رسند. استخوان ها سفید به نظر می رسند.

 • اشعه ایکس
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن یا توموگرافی محوری کامپیوتری یا سی تی اسکن نیز نامیده می شود)
 • اسکن استخوان
 • لنفانژیوگرافی (LAG)
 • ماموگرافی

تصویربرداری انعکاس

تصویربرداری انعکاسی به نوع تصویربرداری اطلاق می شود که با ارسال صداهای با فرکانس بالا به قسمت یا اندام مورد مطالعه بدن تولید می شود. این امواج صوتی بسته به تراکم بافت‌های موجود، با سرعت‌های متفاوتی از انواع مختلف بافت‌ها و ساختارهای بدن “جهش” می‌کنند. امواج صوتی برگشتی به کامپیوتری فرستاده می شود که امواج صوتی را تجزیه و تحلیل می کند و تصویری بصری از قسمت یا ساختار بدن تولید می کند.

 • سونوگرافی

تصویربرداری انتشار

تصویربرداری تابشی زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات ریز هسته‌ای یا انرژی مغناطیسی توسط یک اسکنر تشخیص داده می‌شوند و توسط رایانه تجزیه و تحلیل می‌شوند تا تصویری از ساختار بدن یا اندام مورد بررسی تولید شود. پزشکی هسته ای از انتشار ذرات هسته ای از مواد هسته ای استفاده می کند که به طور خاص برای معاینه وارد بدن می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از امواج رادیویی با دستگاهی استفاده می‌کند که میدان مغناطیسی قوی ایجاد می‌کند که به نوبه خود باعث می‌شود سلول‌ها فرکانس‌های رادیویی خود را ساطع کنند.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

انواع مختلف معاینات آندوسکوپی برای تشخیص سرطان کدامند؟

انواع آندوسکوپی عبارتند از:

 • سیستوسکوپی (که سیستورتروسکوپی نیز نامیده می شود)
 • کولونوسکوپی
 • کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP)
 • ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی (که EGD یا آندوسکوپی فوقانی نیز نامیده می شود)
 • سیگموئیدوسکوپی

انواع مختلف آزمایش ژنتیکی که برای تشخیص سرطان استفاده می شود چیست؟

آزمایش جهش در ژن هایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، پیچیده است. درک این مفاهیم هنگام بررسی آزمایش ژن حساسیت به سرطان مهم است.

انواع مختلف بیوپسی تومور برای تشخیص سرطان کدامند؟

بیوپسی روشی است که برای برداشتن بافت یا سلول از بدن برای بررسی زیر میکروسکوپ انجام می شود. برخی از بیوپسی ها را می توان در مطب پزشک انجام داد، در حالی که برخی دیگر باید در بیمارستان انجام شوند. علاوه بر این، برخی از نمونه‌برداری‌ها نیاز به استفاده از یک بی‌حس کننده برای بی‌حس کردن ناحیه دارند، در حالی که برخی دیگر نیازی به آرام‌بخشی ندارند.

بیوپسی معمولاً برای تعیین بدخیم بودن تومور (سرطانی) یا تعیین علت عفونت یا التهاب غیرقابل توضیح انجام می شود.

موارد زیر رایج ترین انواع بیوپسی هستند:

 • بیوپسی آندوسکوپی
 • بیوپسی مغز استخوان
 • بیوپسی اکسیزیونال یا برش
 • بیوپسی آسپیراسیون با
 • سوزن ظریف
 • بیوپسی پانچ
 • بیوپسی اصلاح کنید
 • بیوپسی پوست

آزمایشات خون مورد استفاده در تشخیص سرطان

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نگران است که ممکن است سرطان داشته باشید، ممکن است برای اطمینان به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. آزمایش خون سرطان اغلب بخشی از این فرآیند است.

نمونه های گرفته شده برای آزمایش خون سرطان در آزمایشگاه از نظر علائم سرطان مورد آزمایش قرار می گیرند. هنگامی که نمونه ها زیر میکروسکوپ مشاهده می شوند، ممکن است سلول های سرطانی واقعی را نشان دهند. سایر آزمایشات خون ممکن است پروتئین یا سایر مواد ساخته شده توسط سرطان را پیدا کند. آزمایش خون همچنین می تواند به پزشک شما بگوید که اندام های شما چقدر خوب کار می کنند.

اکثر آزمایشات خون به تنهایی برای تشخیص سرطان استفاده نمی شوند. اما آنها می توانند سرنخ هایی ارائه دهند که ممکن است تیم مراقبت های بهداشتی شما را به تشخیص سوق دهد. برای اکثر انواع سرطان، برای اطمینان بیشتر به روشی برای برداشتن نمونه ای از سلول ها برای آزمایش نیاز است.

برخی از آزمایش‌های خونی که برای تشخیص سرطان استفاده می‌شوند عبارتند از:

آزمایشی برای شمارش سلول های خونی

شمارش کامل خون (CBC) مقدار هر نوع سلول خونی را در نمونه خون شما اندازه گیری می کند. سرطان خون ممکن است با استفاده از این آزمایش پیدا شود.

آزمایشی که پروتئین های خون را بررسی می کند

یک آزمایش خون الکتروفورز پروتئین های مختلف موجود در خون شما را بررسی می کند تا پروتئین های ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن شما را که با میکروب مبارزه می کند، پیدا کند. این آزمایش برای تشخیص مولتیپل میلوما مفید است.

آزمایش هایی برای یافتن مواد شیمیایی ساخته شده توسط سلول های سرطانی

آزمایش های نشانگر تومور از نمونه خون برای جستجوی مواد شیمیایی ساخته شده توسط سلول های سرطانی استفاده می کنند.

این آزمایش‌ها همیشه به تشخیص سرطان کمک نمی‌کنند، زیرا بسیاری از سلول‌های سالم نیز این مواد شیمیایی را می‌سازند. و برخی از شرایط که سرطانی نیستند، می توانند باعث سطوح بالای تومور مارکرها شوند. درعوض، آزمایش‌های نشانگر تومور بیشتر پس از تشخیص سرطان برای بررسی موثر بودن درمان استفاده می‌شوند.

نمونه هایی از نشانگرهای تومور شامل آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) برای سرطان پروستات و آنتی ژن سرطان 125 (CA 125) برای سرطان تخمدان است. نمونه های دیگر عبارتند از آنتی ژن کارسینومبریونیک (CEA) برای سرطان روده بزرگ و آلفا فتوپروتئین برای سرطان بیضه.

آزمایش هایی برای جستجوی سلول های سرطانی

آزمایش‌های سلول تومور در گردش، سلول‌های سرطانی را در خون شما شناسایی می‌کنند. اگر سلول‌ها از جایی که شروع کرده‌اند جدا شده و به سایر قسمت‌های بدن پخش شوند، ممکن است در خون باشند. آزمایشات سلول تومور در گردش بیشتر پس از تشخیص سرطان استفاده می شود.

همه افراد مبتلا به سرطان به آزمایش سلول تومور در گردش نیاز ندارند. این آزمایش‌ها گاهی برای چند نوع سرطان از جمله سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات استفاده می‌شوند. محققان در حال بررسی این هستند که چگونه این آزمایش ها ممکن است به افراد مبتلا به انواع دیگر سرطان کمک کند.

آزمایش هایی برای جستجوی مواد ژنتیکی سلول های سرطانی

این آزمایش ها از نمونه خون برای جستجوی قطعات کوچکی از مواد ژنتیکی سلول های سرطانی به نام DNA استفاده می کنند. سلول‌های سالم و سلول‌های سرطانی به‌عنوان بخشی از فرآیند طبیعی رشد و مردن، قطعات را دور می‌اندازند یا از هم می‌شکنند. این تکه های سلولی راه خود را به داخل خون باز می کنند تا بدن بتواند آنها را دفع کند. آزمایش‌های ویژه این تکه‌های سلولی را در یک نمونه خون جستجو می‌کنند.

در افراد مبتلا به سرطان، گاهی اوقات از این آزمایش ها برای درک تغییرات DNA موجود در سلول های سرطانی استفاده می شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از نتایج برای انتخاب بهترین درمان استفاده می کند.

یک روز ممکن است ارائه دهندگان از این آزمایش ها برای تشخیص علائم سرطان در افراد سالم بدون علامت استفاده کنند. این یک حوزه تحقیقاتی فعال است.

اگر آزمایش خون شما نتیجه ای را نشان می دهد که انتظار نمی رود، ممکن است برای یافتن علت به آزمایش ها و روش های دیگری نیاز داشته باشید.

انواع آزمایش غربلاگری سرطان

سرطان ها با توجه به اندام یا بافتی که در آن سلول ها به صورت غیر طبیعی رشد می کنند تقسیم بندی خواهند شد. معمولاً بیشتر از ۲۰۰ نوع سرطان در سرتاسر جهان وجود دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

علائم سرطان خون

آزمایش سرطان معده

عفونت های باکتریایی که در معده به وجود می آیند یا سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش بدهد همچنین افزایش سن و رژیم غذایی نامناسب در این روند بی تاثیر نیست. بهتر است میوه و سبزیجات را از رژیم غذایی تان حذف نکنید. افرادی که به سرطان معده دچار می شوند دارای سوء هاضمه و درد معده هستند. معمولا افراد بیمار حالت تهوع خفیفی داشته و بعد از خوردن غذا احساس نفخ می کنند. اگر سرطان معده پیشرفته شود شاهد استفراغ، کاهش وزن، خون در مدفوع و مشکل در بلع خواهیم بود. برای تشخیص قطعی سرطان معده از آزمایش های مختلفی کمک گرفته می‌شود که در این قسمت به چند نمونه از آن می‌پردازیم.

آزمایش upper gl series برای تشخیص سرطان معده

ابتدا محلولی به بیمار داده شده و سپس از معده و مری تصویر برداری می کنند تا هر گونه علامت غیر طبیعی و تومور تشخیص داده شود.

آزمایش تنفس برای تشخیص سرطان معده

در این آزمایش بازدم بیمار مورد بررسی قرار می گیرد و واکنش بازدم مشخص شده و آن ها را تبدیل به سیگنال می کنند.

آزمایش خون در مدفوع برای تشخیص سرطان معده

یکی از علائم شایع سرطان معده خونریزی می باشد که به صورت خون در مدفوع دفع می شود. اگر آزمایش مدفوع دارای خون باشد باید آزمایشات تکمیلی انجام شده تا به صورت قطعی سرطان معده تشخیص داده شود.

راه های تشخیص بهتر سرطان معده

آزمایش هایی همچون شمارش سلول های خونی، آزمایش مارکر تومور، آزمایش گاسترسکوپی و بیوپسی از معده از جمله روش های تشخیص سرطان معده می باشند. هزینه آزمایش سرطان معده بستگی به نوع آزمایشی که فرد انجام می دهد، دارد. برای انجام آزمایش سرطان  با استفاده  از  جدیدترین ترین روش های تشخیص به آزمایشگاه آرامش مراجعه نمایید. فرد با مشاهده علائم بیماری به پزشک مراجعه نموده و پزشک با مشاهده وجود علائم مشکوک، اقدام به تجویز آزمایش سرطان معده می کند. در صورتیکه ابتلاء بیمار به سرطان تایید شود، پزشک آزمایش های بیشتری انجام می دهد تا در زمینه سرطان فرد اطلاعات بیشتری را به دست آورد. آزمایش های گوناگون و متعددی برای تشخیص و درمان سرطان خون وجود دارد. یکی از آزمایش های مهم برای تشخیص سرطان معده، آندوسکوپی فوقانی می باشد. پزشک یک لوله نازک را که مجهز به دوربین کوچک است، به حلق و مری بیمار وارد می کند. با این کار، پزشک قادر به مشاهده پوشش داخلی مری، معده و قسمت اول روده کوچک خواهد بود. در صورتیکه از طریق آندوسکوپی پزشک منطقه غیرطبیعی را مشاهده کند، برای تشخیص قطعی سرطان معده بیوپسی انجام می دهد. نمونه های گرفته شده از بیوپسی را به آزمایشگاه می فرستند و با استفاده از میکروسکوپ به بررسی آنها می پردازند. پس از تشخیص قطعی سرطان معده، پزشک آزمایش های بیشتری را انجام می دهد تا اطلاعات کاملتری در رابطه با نوع و میزان گستردگی سرطان معده کسب کند.

آزمایش سرطان خون

آزمایش سرطان خون و انواع آن

سرطان خون یکی از بیماری هایی می باشد که معمولا در ابتدا با علائم جدی همراه نیست. علائمی مانند سرفه، درد قفسه سینه، عفونت های مکرر و تغییر فاکتورهای آزمایش خون، از جمله نشانه های احتمالی ابتدا به سرطان خون می باشد. برای تشخیص و کنترل زود هنگام این بیماری، آزمایش سرطان خون توصیه می شود. علی الخصوص برای افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند.

در صورت وجود نشانه های سرطان خون، افراد به پزشک مراجعه می کنند و پزشک نیز در صورت مشکوک شدن، برای فرد بیمار آزمایش سرطان خون را تجویز می کند. این آزمایش شامل موارد متعددی می شود. آزمایش خون، اقدام به اندازه گیری فاکتورهای زیادی در بدن فرد بیمار می کند. همچنین ترکیبات موجود در خون بیمار نیز اندازه گیری می شود تا سرطان خون به صورت دقیق، تشخیص داده شود.

علاوه بر این، نمونه کروموزوم موجود در نمونه خون نیز بررسی می گردد که سبب کمک به تشخیص سلول های سرطانی می شود. همچنین آزمایش سرطان خون به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. آزمایش CBC، آزمایش CBC DIFF، آزمایش نیتروژن اوره خون، آزمایش اسید اوریک و… از جمله آزمایش های لازم برای تشخیص سرطان خون می باشند.

آزمایش سرطان ریه

آزمایش سرطان ریه در صورت ملاحظه علائم مشکوک و پس از مراجعه به متخصص انجام می شود. انجام آزمایش های زیر برای تشخیص سرطان ریه، صورت می گیرد:

آزمایشات تشخیص سرطان ریه

آزمایش سرطان روده

در صورت مشاهده علائم مربوط به سرطان روده و یا مشاهده چیز مشکوک در آزمایش غربالگری، توصیه می کنیم تا آزمایش سرطان روده را انجام دهید. از طریق این آزمایش ها میتوانید از ابتلا به سرطان روده یا عدم ابتلا به آن آگاه شوید.

آزمایش مدفوع: پس از مراجعه به دکتر، ممکن است که آزمایش مدفوع برایتان تجویز شود. مشاهده خون در مدفوع، یکی از نشانه های سرطان روده است ولی عوامل دیگری نیز سبب ایجاد خون در مدفوع می شود.

آزمایش خون: نوع دیگری از آزمایش سرطان روده، آزمایش خون می باشد که با هدف بررسی نشانگرهای این سرطان و یا نظارت بر روند سرطان روده انجام می شود. در آزمایش خون مواردی مانند تعداد سلول های خون، آنزیم های کبد، نشانگرهای تومور و… مورد بررسی قرار می گیرند.

نمونه برداری یا بیوپسی: در صورت مشکوک شدن پزشک به سرطان روده، نمونه برداری انجام می دهد. این فرایند در طی کلونوسکوپی انجام شده و بخش کوچکی از بافت مشکوک خارج می شود. در برخی موارد نیز بخشی از روده را با دستگاه بر میدارند تا تشخیص قطعی انجام شود. ولی این مورد چندان رایج نمی باشد.

آزمایش سرطان کبد

آزمایش سرطان کبد

از جمله موارد مختلف برای آزمایش سرطان کبد، آزمایش خون می باشد. اینکه آزمایش خون قادر به نشان دادن خود سرطان کبد نمی باشد ولی در مشخص کردن وضعیت شیمی خون، آنزیم های کبدی و نوع سرطان کبدی موثر است. موارد مهم ذیل در این آزمایش، مورد بررسی قرار می گیرند:

 • آزمایش های عملکرد کبد: آزمایش خون چگونگی عملکرد کبد را نشان می دهد. زمان تجویز این آزمایش در هر یک از بیماران متفاوت است و ممکن است که قبل از درمان، در حین درمان یا پس از درمان، آزمایش عملکرد کبد تجویز شود.
 • آزمایش هپاتیت: در این آزمایش، هپاتیت هایی مانند هپاتیت ب و ث بررسی می شوند که عامل ایجاد سرطان کبد هستند.
 • آزمایش انعقاد خون: با استفاده از این آزمایش، میتوان به این نتیجه دست یافت که کبد قادر به تولید پروتئین هایی که به انعقاد خون کمک می کنند، می باشد یا خیر. با کاهش میزان این پروتئین ها، خطر خونریزی افزایش می یابد.
 • مارکرهای تومور: به برخی از عوامل شیمیایی که با رشد تومور، تعداد آنها نیز تغییر می یابد، مارکر گفته می شود. با استفاده از این مارکرها یا نشانگرها، دکتر میتواند سرطان کبد را تشخیص دهد.

آزمایش سرطان تخمدان

آزمایش ها و اقداماتی که معمولا پزشکان برای تشخیص سرطان تخمدان به کار می برند، شامل موارد ذیل می شوند:

سونوگرافی ترانس و واژینال برای تشخیص سرطان

پزشک در این نوع از آزمایش سرطان تخمدان، پروب سونوگرافی را وارد واژن می کند. پروب قادر به ایجاد تصاویری از رحم، لوله رحم و تخمدان است. با استفاده از تکنیک، تومورهای احتمالی تشخیص داده شده و به تشخیص نوع آنها نیز کمک می کند.

آزمایش خون CA_125 در تشخیص سرطان

پزشک با استفاده از این نوع آزمایش، میتواند نسبت به اندازه گیری میزان پروتئین CA_125 اقدام کند. در اغلب افراد مبتلا به سرطان تخمدان، میزان بالایی از این پروتئین در خونشان وجود دارد.

سی تی اسکن در تشخیص سرطان

در تصویر برداری از طریق سی تی اسکن، پرتوهای ایکس در نوع خاصی از داخل شکم عبور می کنند. پزشک با استفاده تصاویری که کامپیوتر پردازش می کند، قادر به مشاهده بخش های مختلفی از حفره شکم و لگن در بدن بیمار می باشد.

آزمایش سرطان رحم

آزمایش سرطان رحم

به گفته موسسه ملی سرطان، استفاده از تست پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم باعث شده است که زنان و افراد کمتری DFAB تشخیص داده شده یا بر اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند.

اینها دستورالعمل های غربالگری سرطان دهانه رحم هستند:

 • غربالگری باید از 21 سالگی شروع شود.
 • افراد 21 تا 29 ساله باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.
 • افراد 30 ساله و بالاتر باید هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را انجام دهند. HPV عامل خطر سرطان دهانه رحم است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب آزمایش های HPV و تست پاپ اسمیر را همزمان انجام می دهند. افراد در این گروه سنی که آزمایش HPV انجام نمی دهند باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

شایع ترین سرطان رحم، سرطان آندومتر است که شروعش در لایه ای از سلول ها که پوشش داخلی رحم را تشکیل می دهند، می باشد. انواع دیگری از سرطان رحم مانند سارکوم رحم نیز وجود دارند ولی مانند سرطان آندومتر شایع نیستند. همانطور که میدانید روش تشخیص و درمان سرطان رحم مانند بسیاری از سرطان های دیگر، آزمایش است. آزمایش سرطان رحم، انواع مختلفی دارد که در ذیل، به بیان چند نمونه می پردازیم.

آزمایش پاپ اسمیر : روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در این آزمایش، سلول های دهانه رحم جمع آوری می شوند. با انجام این تست، میتوان احتمال بروز سرطان در آینده را تشخیص داده و برای پیشگیری از ابتلا به آن اقدام کرد.
آزمایش خون : از دیگر آزمایش های سرطان رحم، آزمایش خون است که اقدام به بررسی سلامت عمومی افراد می کند.

سی تی اسکن: این آزمایش از اشعه ایکس و رایانه استفاده می کند و تصاویر دقیقی از داخل بدن فرد بیمار می گیرد.

اسکن MRI: این اسکن از مغناطیس و امواج رادیویی برای گرفتن تصاویر، کمک می گیرد. با استفاده از این آزمایش، بیمار میتواند مکان سرطان رحم، اندازه آن و میزان گسترش آن پی ببرد.

آزمایش سرطان سینه

سرطان سینه دومین عامل مرگ و میر در زنان و افرادی است که در هنگام تولد زنان تعیین شده اند (DFAB) که در ایالات متحده زندگی می کنند، معمولاً زنان و افراد DFAB 40 ساله و بالاتر را تحت تأثیر قرار می دهد. مطالعات نشان می دهد که ماموگرافی بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است، زمانی که درمان آن آسان تر است.

ماموگرافی ممکن است تومورهای سرطان سینه را قبل از اینکه تومور علائم ایجاد کند یا در طول معاینه پستان پیدا شود، پیدا کند. یافتن زودهنگام سرطان سینه خطر مرگ ناشی از این بیماری را کاهش می دهد.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است آزمایش های غربالگری سرطان سینه و زمان بندی زیر را توصیه کنند:

سن 40 تا 49 سال: افراد باید سالانه ماموگرافی و معاینه پستان انجام دهند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نیز ممکن است هر دو سال یک بار ماموگرافی را توصیه کنند.
سن 50 تا 74 سال: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما توصیه کند هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهید.
ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ممکن است از آزمایش‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی پستان (MRI) برای غربالگری افرادی که ژن‌هایی را به ارث برده‌اند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند، استفاده کنند.

در برخی موارد، سرطان سینه پس از به وجود آمدن علایم و نشانه های آن تشخیص داده می شوند ولی اغلب اوقات، سرطان سینه با هیچ علائمی همراه نمی باشد. معمولا پزشکان، آزمایش های زیادی را برای تشخیص سرطان سینه به کار می برند ولی نوع سرطان سینه، نشانه ها، سن بیمار، نتیجه آزمایشات قبلی و… در انتخاب نوع آزمایش سرطان سینه موثر می باشد.

انواع آزمایش سرطان سینه

 • آزمایش ژنومیک پیشرفته: این آزمایش، اقدام به بررسی یک تومور در سطح سلولی می کند و تغییرات DNA حاصل از رشد سرطان را جستجو می نماید. شناسایی جهشی به وجود آمده در ژنوم سلول سرطانی، سبب تشخیص بهتر علت تومور و درمان بهتر می شود.
 • آزمایش انکوتایپ DX: از دیگر آزمایش سرطان سینه، آزمایش انکوتایپ DX است. این آزمایش، تعیین کننده مناسب بودن شیمی درمانی برای خانم هایی می باشد که در مراحل اولیه بیماری هستند. همچنین از طریق این آزمایش، میتوان احتمال عود سرطان را تشخیص داد.
 • ماماپرینت و بلوپرینت: این تست های آزمایش سرطان سینه، در رمزگشایی ویژگی های خاص یک تومور سینه کاربرد دارند. در نتیجه سبب تهیه نمودن برنامه درمانی هدفمند برای هر یک از بیماران می شود.

آزمایش های غربالگری سرطان پروستات

مردان و افرادی که در هنگام تولد (DMAB) با سن 45 سال و بالاتر تعیین شده اند، باید سالانه معاینه دیجیتالی رکتوم را انجام دهند. آزمایش خون برای سرطان پروستات وجود دارد. اگر 45 ساله هستید، از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بپرسید که آیا باید آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) انجام دهید.

آزمایشات سرطان کولورکتال روده

افراد 45 ساله و بالاتر باید به طور منظم آزمایش های غربالگری سرطان کولورکتال (کولون) را انجام دهند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش مدفوع (مدفوع): این آزمایش ها به دنبال جهش های خونی و/یا ژنتیکی در مدفوع شما هستند.
 • سیگموئیدوسکوپی: این آزمایش به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا داخل روده بزرگ (سیگموئید) و کولون شما را بررسی کنند.
 • کولونوسکوپی: ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از یک دوربین انعطاف پذیر برای مشاهده داخل روده بزرگ و راست روده استفاده می کنند.
 • کولونوسکوپی مجازی: این تست یک توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن است که به دنبال پولیپ در روده بزرگ و راست روده شما می‌گردد.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است غربالگری زودهنگام را برای افراد در معرض خطر سرطان روده بزرگ توصیه کنند. عوامل خطر عبارتند از:

 • داشتن اعضای بیولوژیکی خانواده با سابقه سرطان کولورکتال.
 • برداشتن پولیپ های پیشرفته در غربالگری قبلی سرطان.
 • ابتلا به بیماری التهابی روده
 • داشتن شرایط ارثی مانند سندرم لینچ یا پولیپ آدنوماتوز خانوادگی.

تمام آزمایشات سرطان مربوط به بانوان

آزمایش های مربوط به بیماریهای سرطان خانم ها

نام

نام آزمایش

1

سرطان تخمدان ورحم

CA 125

2

 سرطان پستان

CA 15_3

3

 کولورکوتال ولوزالمعده وکبد

CA 19_9

4

سرطان گوارش، پستان و ریه

CEA

5

  سرطان کبد و تکمیل به تشخیص در سرطان تخمدان

AFP

6

سرطان تخمدان  

HE4

7

سرطان رحم ,ریه,تخمدان,پستان

Beta HCG

تمام آزمایشات سرطان مربوط به آقایان

آزمایش های مربوط به بیماریهای سرطان آقایان

نام

نام آزمایش

1

مارکرتشخیص انواع سرطان ازجمله گوارش و ریه

CEA

2

مارکرتشخیص سرطان کبدو مواقعی کمک به تشخیص سرطان بیضه

AFP

3

مارکرتشخیص سرطان پروستات

  PSA

(total, free)

سوالات متداول

غربالگری سرطان یک تلاش پزشکی برای یافتن سرطان یا تغییراتی است که ممکن است منجر به سرطان در اولین نقطه ممکن، قبل از بروز علائم شود، به منظور حذف یا درمان این سلول‌های غیرطبیعی قبل از اینکه باعث بیماری یا شاید کوتاه شدن عمر فرد شوند. آزمایش غربالگری به خودی خود سرطان را درمان نمی کند، اما می تواند فرآیند تشخیص و درمان سرطان ها را آغاز کند.

یک تست غربالگری سرطان موثر آزمایشی است که در مطالعات خوب انجام شده تایید شده و نشان داده شده است که به کاهش احتمال مرگ یک فرد آزمایش شده بر اثر سرطان کمک می کند. آزمایش‌های غربالگری زمانی مؤثرتر هستند که نوع خاصی از سرطان در یک جامعه خاص یا در گروهی که در معرض خطر بالایی برای ابتلا به آن سرطان هستند شایع باشد.

بله. آزمایشی که ممکن است سرطان را بیابد اما هیچ سود قابل توجهی برای افراد غربالگری به همراه نداشته باشد (به عنوان مثال، استفاده از اشعه ایکس منظم قفسه سینه در تلاش برای یافتن سرطان ریه؛ این روش ارزیابی شده و هیچ ارزشی ندارد) انتخاب ضعیفی است.

گروه‌هایی از کارشناسان مراقبت‌های بهداشتی، نتایج منتشر شده از تحقیقات بالینی را بررسی می‌کنند و تعیین می‌کنند که آیا یک آزمایش خاص مفید است یا خیر. توصیه ها با اجماع ارائه می شود. در برخی موارد، ممکن است هنوز اطلاعات کافی برای تصمیم گیری در مورد مفید بودن یک آزمون وجود نداشته باشد. دستورالعمل ها برای کمک به تصمیم گیری خوب در مورد مراقبت های بهداشتی طراحی شده اند، اما آنها قوانین آهنین نیستند.

گاهی اوقات اطلاعات در تضاد هستند. پانل های مختلف ممکن است اطلاعات را متفاوت تفسیر کنند. گاهی اوقات اطلاعات جدیدی آشکار می شود که توصیه قبلی را تغییر می دهد. ارائه توصیه هایی که برای هر موردی مناسب باشد، اغلب دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *