آزمایش سرطان

انواع آزمایشات سرطان

سرطان از جمله بیماری هایی می باشد که به دلیل یکسری از مشکلات در بدن به وجود می آیند. سرطان ها انواع مختلفی دارند و علائم مختلفی از خود بروز می دهند؛ بنابراین باید ابتدا سرطان و نوع آن تشخیص داده شود و سپس یکی از راه های درمانی برای آن انتخاب شود. یکی از راه های تشخیص آن آزمایش سرطان می باشد که برای هر نوع سرطانی می توان از این راه تشخیصی استفاده کرد. بهتر است در ابتدا یک تعریف مختصر از سرطان ارائه دهیم تا به صورت کلی با آن آشنا شوید. 

زمانی که سلول های طبیعی بدن از حالت عادی خود خارج شوند و به صورت غیر طبیعی رشد کنند باعث ایجاد توده در آن قسمت شده و به این ترتیب سرطان به وجود می آید. گاهی اوقات این سلول ها به قسمت های مختلف بدن منتقل می شوند. به این ترتیب سلول های طبیعی از بین رفته و سلول های غیر طبیعی جایگزین می شوند. سلول ها تومورهایی را به وجود می آورند که حالت بافتی دارند که این تومورها می‌توانند به صورت بدخیم یا خوش خیم گزارش شوند. اگر توده حالت بدخیم داشته باشد به بافت های کنار خود سرایت کرده و تمام بدن را درگیر می کند. یکی از انواع سرطان ها که سرطان خون می باشد دیگر توموری تشکیل نمی دهد.

آزمایش سرطان

شما به راحتی می توانید با یک کلیک در آزمایشگاه آرامش ثبت درخواست آزمایش در منزل برای آزمایش HPV را انجام دهید. خبر خوب اینکه بدون پرداخت هزینه ایاب ذهاب و کاملا رایگان !!! بی نظیره نه ؟ همین حالادرخواست بده تا نزدیک ترین نمونه گیر ما به آدرس شما جهت انجام اقدامات لازم مراجعه نماید. نتیجه آزمایش خود را نیز به صورت آنلاین از بخش جواب دهی آنلاین مشاهده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه انجام خدمات آزمایش در منزل و اطلاع از قیمت پکیج های آزمایشگاهی می توانید بر روی دکمه زیر نیز کلیک نمایید.

عوامل خطر در ابتلا به سرطان

سن، جنس، رژیم غذایی، زمینه ارثی، عوامل محیطی، نژاد می تواند از عوامل به وجود آمدن سرطان باشد. مثلاً در ژاپن سرطان معده بیشتر دیده می شود؛ پس می‌توان گفت محیط زندگی بسیار در به وجود آمدن بیماری ها تاثیر گذار است. گفتیم سرطان به دلیل رشد غیر طبیعی سلول ها به وجود می آید و از هر چیزی می تواند در این رشد بی رویه تاثیرگذار باشد، فردی که سابقه ژنتیکی داشته و ژن های سرطانی در انسان وجود داشته باشد ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه و تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست پیدا کند. ممکن است دلیل ایجاد سرطان عوامل پاتوژن باشند مانند ویروس پاپیلومای انسانی، ویروس هپاتیت و هلیکو باکتر پیلوری، اشعه ماورا بنفش از نور خورشید،  اشعه رادون قرمز، اورانیوم، تابش آلفا، بتا و گاما به عنوان اشعه های یونیزه کننده همچنین قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی مانند دود سیگار، بنزن، دخانیات می تواند در به وجود آمدن سرطان نقش داشته باشند.

آزمایش سرطان خون

انواع علائم سرطان در بدن

سرطان انواع مختلفی دارد و قطعاً با توجه به محل قرارگیری آن و میزان گستردگی که سلول های سرطانی دارند علائم آن ها متفاوت خواهد بود مثلاً سرطان سینه باعث ایجاد ترشح از نوک سینه و یا لمس توده در سینه می شود. گاهی اوقات افراد تا زمانی که بیماری شان پیشرفته نشود هیچ علائمی از خود بروز نمی دهند. علامت هایی که تحت عنوان هشدار برای شما می تواند کمک کننده باشد شامل:

آزمایش لب

آزمایشگاه شبانه روزی پاتوبیولوژی و ژنتیک آرامش

انواع سرطان و تشخیص آنها

سرطان ها با توجه به اندام یا بافتی که در آن سلول ها به صورت غیر طبیعی رشد می کنند تقسیم بندی خواهند شد. معمولاً بیشتر از ۲۰۰ نوع سرطان در سرتاسر جهان وجود دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

علائم سرطان خون

آزمایش سرطان معده

عفونت های باکتریایی که در معده به وجود می آیند یا سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش بدهد همچنین افزایش سن و رژیم غذایی نامناسب در این روند بی تاثیر نیست. بهتر است میوه و سبزیجات را از رژیم غذایی تان حذف نکنید. افرادی که به سرطان معده دچار می شوند دارای سوء هاضمه و درد معده هستند. معمولا افراد بیمار حالت تهوع خفیفی داشته و بعد از خوردن غذا احساس نفخ می کنند. اگر سرطان معده پیشرفته شود شاهد استفراغ، کاهش وزن، خون در مدفوع و مشکل در بلع خواهیم بود. برای تشخیص قطعی سرطان معده از آزمایش های مختلفی کمک گرفته می‌شود که در این قسمت به چند نمونه از آن می‌پردازیم.

آزمایش upper gl series برای تشخیص سرطان معده

ابتدا محلولی به بیمار داده شده و سپس از معده و مری تصویر برداری می کنند تا هر گونه علامت غیر طبیعی و تومور تشخیص داده شود.

آزمایش تنفس برای تشخیص سرطان معده

در این آزمایش بازدم بیمار مورد بررسی قرار می گیرد و واکنش بازدم مشخص شده و آن ها را تبدیل به سیگنال می کنند.

آزمایش خون در مدفوع برای تشخیص سرطان معده

یکی از علائم شایع سرطان معده خونریزی می باشد که به صورت خون در مدفوع دفع می شود. اگر آزمایش مدفوع دارای خون باشد باید آزمایشات تکمیلی انجام شده تا به صورت قطعی سرطان معده تشخیص داده شود.

راههای تشخیص بهتر سرطان معده

آزمایش هایی همچون شمارش سلول های خونی، آزمایش مارکر تومور، آزمایش گاسترسکوپی و بیوپسی از معده از جمله روش های تشخیص سرطان معده می باشند. هزینه آزمایش سرطان معده بستگی به نوع آزمایشی که فرد انجام می دهد، دارد. برای انجام آزمایش سرطان  با استفاده  از  جدیدترین ترین روش های تشخیص به آزمایشگاه آرامش مراجعه نمایید. فرد با مشاهده علائم بیماری به پزشک مراجعه نموده و پزشک با مشاهده وجود علائم مشکوک، اقدام به تجویز آزمایش سرطان معده می کند. در صورتیکه ابتلاء بیمار به سرطان تایید شود، پزشک آزمایش های بیشتری انجام می دهد تا در زمینه سرطان فرد اطلاعات بیشتری را به دست آورد. آزمایش های گوناگون و متعددی برای تشخیص و درمان سرطان خون وجود دارد. یکی از آزمایش های مهم برای تشخیص سرطان معده، آندوسکوپی فوقانی می باشد. پزشک یک لوله نازک را که مجهز به دوربین کوچک است، به حلق و مری بیمار وارد می کند. با این کار، پزشک قادر به مشاهده پوشش داخلی مری، معده و قسمت اول روده کوچک خواهد بود. در صورتیکه از طریق آندوسکوپی پزشک منطقه غیرطبیعی را مشاهده کند، برای تشخیص قطعی سرطان معده بیوپسی انجام می دهد. نمونه های گرفته شده از بیوپسی را به آزمایشگاه می فرستند و با استفاده از میکروسکوپ به بررسی آنها می پردازند. پس از تشخیص قطعی سرطان معده، پزشک آزمایش های بیشتری را انجام می دهد تا اطلاعات کاملتری در رابطه با نوع و میزان گستردگی سرطان معده کسب کند.

آزمایش سرطان خون

آزمایش سرطان خون و انواع آن

سرطان خون یکی از بیماری هایی می باشد که معمولا در ابتدا با علائم جدی همراه نیست. علائمی مانند سرفه، درد قفسه سینه، عفونت های مکرر و تغییر فاکتورهای آزمایش خون، از جمله نشانه های احتمالی ابتدا به سرطان خون می باشد. برای تشخیص و کنترل زود هنگام این بیماری، آزمایش سرطان خون توصیه می شود. علی الخصوص برای افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند.

در صورت وجود نشانه های سرطان خون، افراد به پزشک مراجعه می کنند و پزشک نیز در صورت مشکوک شدن، برای فرد بیمار آزمایش سرطان خون را تجویز می کند. این آزمایش شامل موارد متعددی می شود. آزمایش خون، اقدام به اندازه گیری فاکتورهای زیادی در بدن فرد بیمار می کند. همچنین ترکیبات موجود در خون بیمار نیز اندازه گیری می شود تا سرطان خون به صورت دقیق، تشخیص داده شود.

علاوه بر این، نمونه کروموزوم موجود در نمونه خون نیز بررسی می گردد که سبب کمک به تشخیص سلول های سرطانی می شود. همچنین آزمایش سرطان خون به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. آزمایش CBC، آزمایش CBC DIFF، آزمایش نیتروژن اوره خون، آزمایش اسید اوریک و… از جمله آزمایش های لازم برای تشخیص سرطان خون می باشند.

آزمایش سرطان ریه

آزمایش سرطان ریه در صورت ملاحظه علائم مشکوک و پس از مراجعه به متخصص انجام می شود. انجام آزمایش های زیر برای تشخیص سرطان ریه، صورت می گیرد:

آزمایشات تشخیص سرطان ریه

آزمایش سرطان روده

در صورت مشاهده علائم مربوط به سرطان روده و یا مشاهده چیز مشکوک در آزمایش غربالگری، توصیه می کنیم تا آزمایش سرطان روده را انجام دهید. از طریق این آزمایش ها میتوانید از ابتلا به سرطان روده یا عدم ابتلا به آن آگاه شوید.

آزمایش مدفوع: پس از مراجعه به دکتر، ممکن است که آزمایش مدفوع برایتان تجویز شود. مشاهده خون در مدفوع، یکی از نشانه های سرطان روده است ولی عوامل دیگری نیز سبب ایجاد خون در مدفوع می شود.

آزمایش خون: نوع دیگری از آزمایش سرطان روده، آزمایش خون می باشد که با هدف بررسی نشانگرهای این سرطان و یا نظارت بر روند سرطان روده انجام می شود. در آزمایش خون مواردی مانند تعداد سلول های خون، آنزیم های کبد، نشانگرهای تومور و… مورد بررسی قرار می گیرند.

نمونه برداری یا بیوپسی: در صورت مشکوک شدن پزشک به سرطان روده، نمونه برداری انجام می دهد. این فرایند در طی کلونوسکوپی انجام شده و بخش کوچکی از بافت مشکوک خارج می شود. در برخی موارد نیز بخشی از روده را با دستگاه بر میدارند تا تشخیص قطعی انجام شود. ولی این مورد چندان رایج نمی باشد.

آزمایش سرطان کبد

آزمایش سرطان کبد

از جمله موارد مختلف برای آزمایش سرطان کبد، آزمایش خون می باشد. اینکه آزمایش خون قادر به نشان دادن خود سرطان کبد نمی باشد ولی در مشخص کردن وضعیت شیمی خون، آنزیم های کبدی و نوع سرطان کبدی موثر است. موارد مهم ذیل در این آزمایش، مورد بررسی قرار می گیرند:

  • آزمایش های عملکرد کبد: آزمایش خون چگونگی عملکرد کبد را نشان می دهد. زمان تجویز این آزمایش در هر یک از بیماران متفاوت است و ممکن است که قبل از درمان، در حین درمان یا پس از درمان، آزمایش عملکرد کبد تجویز شود.
  • آزمایش هپاتیت: در این آزمایش، هپاتیت هایی مانند هپاتیت ب و ث بررسی می شوند که عامل ایجاد سرطان کبد هستند.
  • آزمایش انعقاد خون: با استفاده از این آزمایش، میتوان به این نتیجه دست یافت که کبد قادر به تولید پروتئین هایی که به انعقاد خون کمک می کنند، می باشد یا خیر. با کاهش میزان این پروتئین ها، خطر خونریزی افزایش می یابد.
  • مارکرهای تومور: به برخی از عوامل شیمیایی که با رشد تومور، تعداد آنها نیز تغییر می یابد، مارکر گفته می شود. با استفاده از این مارکرها یا نشانگرها، دکتر میتواند سرطان کبد را تشخیص دهد.
آزمایش سرطان رحم

آزمایش سرطان رحم

شایع ترین سرطان رحم، سرطان آندومتر است که شروعش در لایه ای از سلول ها که پوشش داخلی رحم را تشکیل می دهند، می باشد. انواع دیگری از سرطان رحم مانند سارکوم رحم نیز وجود دارند ولی مانند سرطان آندومتر شایع نیستند. همانطور که میدانید روش تشخیص و درمان سرطان رحم مانند بسیاری از سرطان های دیگر، آزمایش است. آزمایش سرطان رحم، انواع مختلفی دارد که در ذیل، به بیان چند نمونه می پردازیم.

آزمایش پاپ اسمیر : روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در این آزمایش، سلول های دهانه رحم جمع آوری می شوند. با انجام این تست، میتوان احتمال بروز سرطان در آینده را تشخیص داده و برای پیشگیری از ابتلا به آن اقدام کرد.
آزمایش خون : از دیگر آزمایش های سرطان رحم، آزمایش خون است که اقدام به بررسی سلامت عمومی افراد می کند.

سی تی اسکن: این آزمایش از اشعه ایکس و رایانه استفاده می کند و تصاویر دقیقی از داخل بدن فرد بیمار می گیرد.

اسکن MRI: این اسکن از مغناطیس و امواج رادیویی برای گرفتن تصاویر، کمک می گیرد. با استفاده از این آزمایش، بیمار میتواند مکان سرطان رحم، اندازه آن و میزان گسترش آن پی ببرد.

آزمایش سرطان تخمدان

آزمایش ها و اقداماتی که معمولا پزشکان برای تشخیص سرطان تخمدان به کار می برند، شامل موارد ذیل می شوند:

سونوگرافی ترانس و واژینال برای تشخیص سرطان

پزشک در این نوع از آزمایش سرطان تخمدان، پروب سونوگرافی را وارد واژن می کند. پروب قادر به ایجاد تصاویری از رحم، لوله رحم و تخمدان است. با استفاده از تکنیک، تومورهای احتمالی تشخیص داده شده و به تشخیص نوع آنها نیز کمک می کند.

آزمایش خون CA_125 در تشخیص سرطان

پزشک با استفاده از این نوع آزمایش، میتواند نسبت به اندازه گیری میزان پروتئین CA_125 اقدام کند. در اغلب افراد مبتلا به سرطان تخمدان، میزان بالایی از این پروتئین در خونشان وجود دارد.

سی تی اسکن در تشخیص سرطان

در تصویر برداری از طریق سی تی اسکن، پرتوهای ایکس در نوع خاصی از داخل شکم عبور می کنند. پزشک با استفاده تصاویری که کامپیوتر پردازش می کند، قادر به مشاهده بخش های مختلفی از حفره شکم و لگن در بدن بیمار می باشد.

آزمایش سرطان سینه

در برخی موارد، سرطان سینه پس از به وجود آمدن علایم و نشانه های آن تشخیص داده می شوند ولی اغلب اوقات، سرطان سینه با هیچ علائمی همراه نمی باشد. معمولا پزشکان، آزمایش های زیادی را برای تشخیص سرطان سینه به کار می برند ولی نوع سرطان سینه، نشانه ها، سن بیمار، نتیجه آزمایشات قبلی و… در انتخاب نوع آزمایش سرطان سینه موثر می باشد.

انواع آزمایش سرطان سینه

  • آزمایش ژنومیک پیشرفته: این آزمایش، اقدام به بررسی یک تومور در سطح سلولی می کند و تغییرات DNA حاصل از رشد سرطان را جستجو می نماید. شناسایی جهشی به وجود آمده در ژنوم سلول سرطانی، سبب تشخیص بهتر علت تومور و درمان بهتر می شود.
  • آزمایش انکوتایپ DX: از دیگر آزمایش سرطان سینه، آزمایش انکوتایپ DX است. این آزمایش، تعیین کننده مناسب بودن شیمی درمانی برای خانم هایی می باشد که در مراحل اولیه بیماری هستند. همچنین از طریق این آزمایش، میتوان احتمال عود سرطان را تشخیص داد.
  • ماماپرینت و بلوپرینت: این تست های آزمایش سرطان سینه، در رمزگشایی ویژگی های خاص یک تومور سینه کاربرد دارند. در نتیجه سبب تهیه نمودن برنامه درمانی هدفمند برای هر یک از بیماران می شود.

تمام آزمایشات سرطان مربوط به بانوان

آزمایش های مربوط به بیماریهای سرطان خانم ها

نام

نام آزمایش

1

سرطان تخمدان ورحم

CA 125

2

 سرطان پستان

CA 15_3

3

 کولورکوتال ولوزالمعده وکبد

CA 19_9

4

سرطان گوارش، پستان و ریه

CEA

5

  سرطان کبد و تکمیل به تشخیص در سرطان تخمدان

AFP

6

سرطان تخمدان  

HE4

7

سرطان رحم ,ریه,تخمدان,پستان

Beta HCG

تمام آزمایشات سرطان مربوط به آقایان

آزمایش های مربوط به بیماریهای سرطان آقایان

نام

نام آزمایش

1

مارکرتشخیص انواع سرطان ازجمله گوارش و ریه

CEA

2

مارکرتشخیص سرطان کبدو مواقعی کمک به تشخیص سرطان بیضه

AFP

3

مارکرتشخیص سرطان پروستات

  PSA

(total, free)