لوگو مجله سلامت آزمایشگاه آرامش

پاسخگوی آرامش : 02172493

پاسخگوی آرامش : 02172493

آزمایش کبد

اگر مایل هستید که همه چیز را درباره ی آزمایش کبد بدانید و بدانید که آزمایش کبد چیست ما را در طی این مقاله همراهی کنید. لازم به ذکر است که این آزمایش از تعدادی آزمایش که برای تجزیه و تحلیل، تشخیص و کنترل بیماری است . قطعا می دانید که کبد دومین عضو بدن است و سمت راست شکم و در قسمت پشتی آخرین دنده جای دارد ؛ از آن جایی که کبد جایی برای تولید آنزیم ها، فاکتور های انعقاد خون، پروتئین،  تنظیم هورمون و هم چنین برای ذخیره مواد معدنی و ویتامین ها است خیلی باید به سلامت آن اهمیت دهید تا خدای نکرده مشکلی پیش نیاید . علاوه بر این باید خدمتتان عرض کنیم که کبد موظف است مواد و هم چنین دارو هایی که برای بدن مضر هستند سم زدایی کند . حال سوال این جا است که در چه مواقعی این آزمایش باید انجام شود.

چرا باید آزمایش کبد بدهیم؟

شایان به ذکر است که اگر بیماری های کبدی به موقع درمان نشوند موجب بیماری های خطرناک تر و حتی مرگ شوند. هر فردی باید به طور مرتب کبد خود را چک کند که متوجه شود کبد شان عمل کرد درستی دارد یا خیر. دقت کنید که کبد علاوه بر کار های ذکر شده مسئول تنظیم قند خون،  حفظ تعادل در مقدار هورمون ها ، تولید عواملی که با عفونت ها و بیماری ها مبارزه کنند، از بین بردن مواد زائد و مضر از خون، از بین بردن باکتری ها و غیره است پس به هیچ عنوان نمی توان به سادگی از کنار  آن گذشت پس حتما انجام آزمایش کبد را جدی بگیرید.

نکات قبل از آزمایش کبد

لازم است بدانید که پزشک قبل از انجام آزمایشات دستورات لازم را به شما می دهد . حواستان باشد که ممکن است برخی دارو ها موجب تغییر مقدار پروتئین و  آنزیم در بدن شما شود پس حتما قبل از انجام آزمایش لیست دارو های خود را به پزشک بدهید تا او به شما بگوید که کدام یک را نباید قبل از آزمایش بخورید. حتی ممکن است قبل از انجام آزمایش شما را از خوردن یک سری مواد غذایی و خوراکی منع کند.  افراد زیادی از ما سوال می پرسند که آیا آزمایش کبد ناشتا است ؟ خیر؛ لازم نیست حتما برای انجام این آزمایش ناشتا باشید اما خب بهتر است حتما به دستورات پزشک خود عمل کنید و برای خوردن مواد  غذایی قبل از آزمایش حتما با او مشورت کنید.

آزمایش کبد چرب چیست؟

کبد چرب یکی از شایع ترین مشکلات افراد است که به خاطر عوامل زیادی به وجود می آید.  ما در این بخش به شما می گوییم که آزمایش کبد چرب چیست و  آزمایش کبد چرب چگونه است  اما قبل از آن بهتر است یک نگاه کلی به بیماری کبد چرب داشته باشیم‌ کبد چرب به چند دسته ی کبد چرب الکی ، غیر الکلی و بارداری تقسیم می شود.

کبد چرب الکلی

سیگار و مشروبات الکی از جمله اصلی ترین دشمن های کبد هستند که اگر بیش از حد مصرف شوند به سلول های کبد صدمه می زنند اگر برای مدت زیادی به مصرف الکی ادامه دهید قطعا به این بیماری مبتلا می شوید.  چنان چه بیماری هپاتیت دارید و یا این که اضافه وزن دارید بیش تر از افراد دیگر در معرض این بیماری هستید. 

کبد چرب غیر الکلی

این بیماری در واقع یک اختلال کبدی است ؛ کبد چرب غیر الکلی ممکن است از جمع شدن چربی ها و سیروز و فیبروز پیشرفته به وجود بیایند. دیابت نوع ۲ ، مقاومت نسبت به انسولین و چربی خون بیش ترین نقش را در ابتدا به کبد چرب غیر الکلی دارند.

کبد چرب بارداری

در دوران بارداری هورمون ها بالا و پایین می شوند و همین امر موجب ایجاد اختلال در کار کبد و تجمع چربی در آن می شود اگر بیماری زمینه ای دارید باید خیلی بیش تر از افراد عادی مراقب این مسئله باشید.

این آزمایش نیز مانند آزمایش کبد ساده باید تحت نظر پزشک انجام شود و شما باید مصرف یک سری مواد غذایی و دارو را قبل از انجام آزمایش قطع کنید تا جواب آزمایش خود را به درستی نشان دهد.  برای انجام این آزمایش تنها مقداری خون از شما می گردند و بعد از چند روز جواب آن را به شما می دهند و شما آن را نزد دکتر می برید تا او جواب آن را تفسیر کند اما اگر مایل هستید که قبل از مراجعه به پزشک جواب آزمایش را بدانید بخش بعد را از دست ندهید.

تفسیر آزمایش کبد

اگر قصد دارید  بدانید آزمایش کبد در برگه آزمایش چه چیزی را به شما می گوید این بخش را با دقت بخوانید.

  • آزمایش آلبومین: باید بین ۳.۵ تا ۵.۴ باشد.
  • آزمایش بیلی روبین( Bilirubin Total ) باید بین ۰ تا۳. باشد
  • آزمایش کلسیم: باید بین ۹ تا ۱۰.۵ باشد
  • آزمایش ALT باید برای مردان ۵ تا ۳۵ و خانم ها ۵ تا ۳۰ باشد
  • آزمایش ATP   باید بین ۳۰ تا ۱۷۰ باشد
  • آزمایش ALP باید بین ۳۶ تا ۱۵۰ باشد
  • آزمایش GGT باید برای مردان بین ۵ تا ۵۰ برای خانم ها  بین ۵ تا ۳۵ باشد

کلام آخر

به عنوان آخرین مطلب باید به این نکته نیز اشاره کنیم که احتمال دارد که آزمایشی که می دهید  یک سری عوارض داشته باشد که شامل تمام نمونه های خون است و تنها شامل آزمایش کبد نمی شود .

  • عفونت
  • خون ریزی خیلی زیاد.
  • خون ریزی زیر پوست

چنان چه هر کدام از این علائم را داشتید در اولین فرصت بهپزشک مراجعه کنید و به هیچ عنوان در این کار سهل انگاری و کوتاهی نکنید .